Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.01.2013 13:47

KOL napisał(a): Ja przy planach na ten rok oparłem się na zeszłorocznym rozkładzie.

Czyżby w związku z tym i planowane kierunki były podobne do zeszłorocznych? :roll: :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.01.2013 13:49

23 września, niedziela c.d.

Wracając z Kolimbithry zatrzymaliśmy się na krótki spacer w jednej z większych okolicznych wiosek – Komi.

Obrazek

Obrazek

Platia w Komi, z ładnym kościołem św Jana i ujęciem wody, w którym uzupełniliśmy nasze zapasy :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.01.2013 13:50

Z Komi boczną dróżką wiodącą zieloną doliną z kilkoma gołębnikami bardzo blisko jest do Agapi :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.01.2013 13:52

Bardzo, bardzo, baaaaaaaaaaardzo podobają się nam krajobrazy Tinos :idea:

Obrazek

Obrazek

Perastra

Obrazek

I znów skręcamy w boczną, wąziutką dróżkę. Malutka, zrujnowana bo opuszczona w ostatnich dziesięcioleciach wioska Monastiria. Ładnie wciąż utrzymany jest tu tylko wielki (jak na taką mini osadę) kościół św Józefa, zresztą katolicki.

Obrazek

W oddali Komi

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.01.2013 13:54

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.01.2013 13:57

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Monastiria

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mapka do tej części dnia:

Obrazek

A – zatoka Kolimbithra
B – Komi
C – Agapi
D - Monastiria

c.d.n.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 25.01.2013 14:07

kulka53 napisał(a):
KOL napisał(a): Ja przy planach na ten rok oparłem się na zeszłorocznym rozkładzie.

Czyżby w związku z tym i planowane kierunki były podobne do zeszłorocznych? :roll: :wink:


Kierunek (Cyklady) podobny ale powtórki z żadnej z ubiegłorocznych wysp nie będzie, choć z Anafi długo się wahałem. Wiedząc, że dni i godziny niektórych połączeń mogą być znane dopiero w ostatniej chwili, pozapisywałem sobie niektóre zeszłoroczne połączenia.

Piękne te Wasze zdjęcia.

Pozdrawiam
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 25.01.2013 14:13

kulka53 napisał(a):Bardzo, bardzo, baaaaaaaaaaardzo podobają się nam krajobrazy Tinos :idea:


Mimo braku kamieniołomów :D , trudno się nie zgodzić :!:

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.01.2013 21:05

KOL napisał(a):Kierunek (Cyklady) podobny ale powtórki z żadnej z ubiegłorocznych wysp nie będzie

8O
No to czekamy na maj i potem na czerwcową relację z wielką niecierpliwością :idea: :)
KOL napisał(a):Piękne te Wasze zdjęcia.

Dziękujemy :)

longtom napisał(a):
kulka53 napisał(a):Bardzo, bardzo, baaaaaaaaaaardzo podobają się nam krajobrazy Tinos :idea:

Mimo braku kamieniołomów :D , trudno się nie zgodzić :!:

Bo one właściwie tylko na tym północnym krańcu się znajdują :) , choć na mapce w muzeum było widać, że w innych częściach wyspy też jakieś tam złoża są.
"Zielone" widzieliśmy z bliska a "białe" też były w tej samej okolicy, trochę było widać jak płynęliśmy promem.
Ale jednak ingerencja w krajobraz była tu na Tinos znacznie mniejsza niż spowodowana kopalniami kruszyw na Milos :roll:

Pozdrawiam :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.01.2013 18:05

23 września, niedziela c.d.

Z Monastirii podjeżdżamy jeszcze kawałeczek do Sklavochorio, mini wioseczki z kościołem i kilkunastoma domami, skąd znów ładnie widać wioskę Agapi :)

Obrazek

Obrazek

Na moment zatrzymujemy się jeszcze w Krokos... tak, nie bez przyczyny nazwa brzmi jak krokus :) .Podobno tylko w tej okolicy rośnie jakiś endemiczny gatunek krokusa :roll: , niestety, teraz chyba nie pora jego kwitnienia, bo niczego nadzwyczajnego w okolicy nie zauważyliśmy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Także i w tym rejonie można spotkać marmurowe dekoracje.

Obrazek

Nie ma krokusów, pięknie kwitną inne rośliny :)

Obrazek

Po przeciwnej stronie doliny rozłożyła się wioseczka Smardakito

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.01.2013 18:06

Niemalże rzut beretem od Krokos leży inna malutka wioska – Loutra. Jednak nie zawsze tak było... tzn nie zawsze była taka malutka :) , w XVIII i XIX wieku była jednym z głównych ośrodków na Tinos liczącym niespełna 1000 mieszkańców. Znajdował się tu klasztor Jezuitów z 1661 r. (dziś mieści się nim muzeum sztuki ludowej) z kościołem św. Józefa, oraz klasztor Urszulanek w którym od 1862 roku działała jedyna na Bałkanach tego typu szkoła dla dziewcząt. Obecnie znajduje się tu szkoła podstawowa i odbywają się różne festiwale.

Przespacerowaliśmy się po Loutrze, która niczym specjalnym nas nie ujęła. Wszystkie stare zabudowania poklasztorne były pozamykane, tak więc mogliśmy popatrzeć na nie tylko z zewnątrz. Mimo to zapamiętaliśmy tę miejscowość lepiej niż wiele innych, z powodu małego, ślicznego i niezwykle towarzyskiego kotka :hearts: , który wędrował z nami po wszystkich zaułkach Loutry :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kultowa góra Tinos - Exombourgo

Obrazek

Klasztor Jezuitów

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kotek koniecznie chciał jechać z nami :roll: , żeby nie było mu smutno, dostał na pożegnanie sporą część naszych zapasów...

Obrazek

A w tym czasie auto stało na dużym parkingu w cieniu pięknych platanów :)

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 26.01.2013 18:09 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.01.2013 18:07

Z Loutry jedziemy jeszcze wyżej, na zboczu powyżej Krokos widać ślady niedawnego pożaru.

Obrazek

Exombourgo coraz bliżej :)

Obrazek

Obrazek

W dole Loutra

Obrazek

Kapliczka przy Skalados

Obrazek

Skalados

Obrazek

Obrazek

I jeszcze mapka :)

Obrazek

A – Monastiria
B – Sklavochori
C – Krokos
D – Loutra
E - Skalados

c.d.n.
babeczka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 40
Dołączył(a): 14.10.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) babeczka » 26.01.2013 18:29

Można powiedzieć, że koty to Wasz znak firmowy:) . Tym razem piękna szylkretka Wam sie trafiła :)
jacky z DG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 959
Dołączył(a): 18.05.2006
Kulkowe bałkańskie ? podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky z DG » 26.01.2013 19:29

nie nadążam za Twoją i Małgosi relacją...
ale mam dwie refleksje z lektury a szczególnie z oglądania nadzwyczaj bogatego albumu fotograficznego i to o nadzwyczaj dobrej jakości ujęciach...
1. wszystkie owe wysepkowe - cykladowe i nie tylko - wioski i miasteczka pokazują, że jest oprócz wielu ruin - bardzo wiele nowych domostw i to w miejscach, gdzie nie widać źródła dochodu / ów ich właścicieli...
z rolnictwa już nie wyżyją aczkolkwiek od czasu do czasu jakąś owieczkę ( barana ) widać...
wszędzie nieużytki...
turystyka ?
ale czy to uzasadnia tak wielką liczbę nowoczesnych domostw wewnątrz cykladowych miejscówek ?
czyżby sponsorem była UE ?
2. pytanie, które kiedyś innej, bardzo aktywnej userce na cropli postawiłem - "na ile prezentowane przez Ciebie i Małgosię informacje pozyskaliście przed wyjazdem a na ile uzupełnialiście je podczas edycji jakże imponującego reportażu"...
pozdrawiam Was bardzo serduchno
jacky
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 26.01.2013 21:18

Gołebniki, wiatraki, biało-niebieskie kościółki - tak mi sie te Wasze Cyklady będą kojarzyć. Chyba nic charakterystycznego nie przegapiłem? 8O

Pozdrowienia od mojego kotka Wam przekazuję. :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 303
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone