Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.12.2012 18:29

16 września, niedziela c.d.

Z Plaki w kilka minut zjechaliśmy na dół do Adamas... do odpłynięcia promu pozostało jakieś pół godziny, ale ani go widu, ani słychu. Czy to na pewno na dziś kupiliśmy te bilety? 8O , sprawdzam, tak, 16 września, godzina 16.30. Zresztą, widać że coś się święci :wink: , na nabrzeżu i w okolicy przystani jest sporo ludzi z bagażami... im pewnie już się kończą wakacje, a nas czeka jeszcze 2 tygodnie wyspiarskiego życia :cool: .

Chwilkę postaliśmy przy promenadzie, ale potem postanowiliśmy podjechać na przystań i ustawić się w niewielkiej, choć rozłożonej na kilka „ogonków” kolejce. Pogoda była taka sobie, nad nami skłębione, ciemne chmury, zza których jednak od czasu do czasu przebijało się słońce, było prawie bezwietrznie, parno, gorąco... Przekąsiliśmy co nieco, porozglądaliśmy się... nagle podszedł do mnie jakiś młody człowiek i spytał jakim promem mamy zamiar płynąć. Wariat? , jak to jakim :? , coś mi tłumaczył, ale nie bardzo do mnie docierało o co chodzi... dopiero po dłuższej chwili pojąłem :wink: , o tej samej prawie godzinie przybijają tu i odpływają dwa promy, w związku z tym powinny być dwie kolejki. I jak się okazało, nie stanęliśmy w tej właściwej. Na szczęście bez kłopotu dało się zmienić miejsce oczekiwania... zresztą, nasz prom właśnie przypłynął 8O .

Agios Georgios, kompanii Ventouris Sea Lines, to właśnie nim popłyniemy. Jak pisałem wcześniej, za powrotny rejs do Pireusu zapłaciliśmy 128 euro, to równo o 20 mniej niż na Milos. Ten prom także jest duży, ale musicie uwierzyć na słowo, bo w napięciu przedrejsowym :wink: nie zrobiliśmy mu żadnego zdjęcia. Nie pamiętam skąd płynął, ale chyba z Santorini, zawijając po drodze na kilka innych wysp, na szczęście nie zapominając o „naszej” Milos :cool: .

Na promie było już sporo ludzi i trochę aut, sporo też właśnie miało zamiar opuścić Milos. Rozgardiasz jest, trzeba to powiedzieć, całkiem całkiem... ale to tylko tak na pozór, obsługa dość sprawnie radzi sobie z przelewającymi się masami :) . Wnętrze promu jest dość skomplikowane, dla samochodów przewidziano chyba dwa poziomy, poza tym część aut po bokach wjeżdża na specjalne platformy, które potem podnoszone są do góry by zrobić na dole miejsce dla kolejnych. Nas to ominęło, po pewnych perturbacjach z nieznającym angielskiego gościem, który nie zauważył że mamy zagraniczne numery :wink: , szczęśliwie lądujemy w kąciku dusznego i gorącego wnętrza statku.

Wszystko odbyło się na tyle szybko, że gdy wyszliśmy na górny pokład, prom już kawałek odpłynął. Żegnaj Milos... a może też do widzenia?

Adamas... jak przypłynęliśmy, był środek nocy, dopiero teraz możemy popatrzeć na tę część wyspy z oddali.

Obrazek

Obrazek

Trochę jednak wieje, trochę buja - krzywa Klima :wink: .

Obrazek

Zresztą sam prom też jakoś krzywo płynął :roll: :lol: , nie wiem czy to z powodu jednak nie całkiem równomiernie rozłożonego ładunku samochodów? .

Obrazek

Klima, kapliczka nad antycznym Milos, Plaka i Kastro

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Klima i Tripiti

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.12.2012 18:30

Plaka i Kastro

Obrazek

Do tej wioseczki nie dojechaliśmy - Areti

Obrazek

Obrazek

Fourkovouni

Obrazek

Obrazek

Plaka i Kastro od strony morza

Obrazek

Obrazek

Plaża Plathiena

Obrazek

Obrazek

Skałki u wylotu zatoki na pełne morze, noszą nazwę Niedźwiadki. Jakieś zwierzęta może i przypominają, ale trzeba sporej wyobraźni by dopatrzyć się podobieństwa do misia :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ni pies, ni wydra :wink:

Obrazek

Strażnik wyspy...

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.12.2012 18:31

Tym razem taki obrazek to tylko smutny koniec

Obrazek

Obrazek

Żegnaj kolorowa Milos...

Obrazek

Wysepki na północ od Milos, Akradi po prawej i Akrathi, po lewej.

Obrazek

Obrazek

Mimo końca pewnego etapu wakacji humory dopisują :D

Obrazek

Że też my zawsze musimy wejść jak najwyżej się da :roll: :lol:

Obrazek

Tłumów na zewnątrz nie ma :roll: .

Obrazek

Kimolos

Obrazek

Kimolos i Poliegos

Obrazek

Milos i Antimilos

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.12.2012 18:32

Urozmaiceniem rejsu do Pireusu, na które to bardzo się cieszyliśmy (zwłaszcza ja :wink: ) miał być fakt, że Agios Georgios po drodze miał zawinąć do Kamares, portu wyspy Sifnos. Niedługo zbliżyliśmy się do jej brzegów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.12.2012 18:33

Sifnos to podobno całkiem atrakcyjna turystycznie wyspa, bardziej dostępne, łagodne jest wybrzeże wschodnie, czyli nie to które mogliśmy zobaczyć. Na nabrzeżu Kamares czeka tłum aut i ludzi 8O , no ale to chyba nic dziwnego, dziś niedzielne popołudnie. Jak się okazało, to właśnie połowa września jest końcem sezonu w większość przeciętnie turystycznych miejsc.

I tylko taka myśl nam towarzyszy... ciekawe jak to wszystko wygląda w pełni sezonu :roll: . Całe szczęście że nie musimy się o tym przekonywać :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wszyscy czekają w pogotowiu... najpierw wjadą motocykliści :)

Obrazek

Obrazek

Potem osobówki...

Obrazek

Autobusy i tiry poczekają jeszcze trochę :)

Obrazek

Zwłaszcza, że zwykle wjeżdżają tyłem 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.12.2012 18:35

W tym czasie dopływa szybsza i droższa konkurencja :wink: .

Obrazek

Ustawia się odpowiednio...

Obrazek

...czekając aż odpłyniemy. Jak widać trochę ludzi i pojazdów jeszcze zostało. A ten czerwony tir wjechał do środka, zostawił tam naczepę a wyjechał jako sam ciągnik :) . To dość często spotykany sposób przewozu ładunków na promach.

Obrazek

Obrazek

Speedrunner może zająć nasze miejsce :)

Obrazek

Obrazek

Średnio ciekawa jest plaża w Kamares

Obrazek

Ale kapliczka ładna :)

Obrazek

I ta też :)

Obrazek

Sifnos zostaje w tyle... ciekawe czy jeszcze kiedyś tu przypłyniemy :roll: . Ale przy okazji widać jak bardzo pod wieczór poprawiła się pogoda :idea: :D

Obrazek

Obrazek

Szczyty gór Agios Simeon... wyglądają ładnie, ale nie są to najwyższe wzniesienia Sifnos. To najwyższe nazywa się rzecz jasna... tak, Profitis Ilias :lol: .

Obrazek

Ostatni rzut oka na Sifnos.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.12.2012 18:36

Na więcej wysp nie zawiniemy, co nie oznacza, że nie będziemy blisko :D . Ta była bardzo mocną kandydatką do tego byśmy się trochę lepiej poznali :wink: , może jeszcze nie wszystko stracone?

Serifos w promieniach coraz niżej wędrującego po niebie słońca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Murki, murki, murki... pocięły wyspę w najróżniejsze kształty działek :) , wyglądają bardzo podobnie jak na Pagu :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale żeby koło 8O - czegoś takiego w Chorwacji nie widzieliśmy :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na Serifos nie ma zbyt wielu osad :)

Obrazek

Ładnie wyglądają podobne do siebie, schodzące do morza ramiona...

Obrazek

Serifos zostaje za nami.

Obrazek

Obrazek

Ale zawsze możemy coś sobie jeszcze przybliżyć :)

Obrazek

Płynąc dalej, u schyłku dnia, w zapadającym zmroku widzieliśmy jeszcze wyłaniające się w oddali wyspy Kithnos i Kea, potem zrobiło się już zupełnie ciemno i zaskakująco chłodno. Koszule z długimi rękawami nie wystarczyły do ochrony przed podmuchami wiatru, trzeba było schronić się wewnątrz. Rejs trwał bardzo długo, w sumie ponad 6 godzin, pod sam koniec znów wylegliśmy na pokład by chłonąć widoki na „światła wielkiego miasta”... było przepięknie :roll: .

Wielkie miasto i wielki przed nim strach :? , nie planowałem że będziemy przejeżdżać przez Ateny i nie mieliśmy żadnej wydrukowanej mapki, za wyjątkiem przewodnikowych. Małgosia twierdzi, że właśnie w takich przypadkach przydałby się nam GPS, jednak w tym przypadku tak łatwo nie ulegnę :wink: , wciąż chcę polegać na swej intuicji i doświadczeniu.

Nie ma co ściemniać, było ciężko :? . Pierwszy raz w wielkim, obcym, kiepsko oznakowanym mieście, bez mapy no i po ciemku :roll: . Do tego jakiś czas jechaliśmy na oparach, chciałem znaleźć jak najtańszą stację benzynową by napełnić bak na maxa przed kolejnymi wyspami... różnica około 20-30 centów na litrze jest jednak dość znacząca. Jedynym plusem była późna już pora i niewielki stosunkowo ruch na ulicach. Ateny są okropne :? , szczerze mówiąc chwilami mieliśmy stracha widząc dziwnych typów kręcących się po ulicach... zamknęliśmy się od środka w obawie by któremuś nie przyszło do głowy się z nami zabrać... Do tego byliśmy zmęczeni, zdenerwowani i głodni (nie jedliśmy dziś przecież obiadu, no i ze względu na okoliczności i porę wiedzieliśmy że już nie zjemy). W każdym razie jakąś co najmniej godzinę nam zajęło by w miarę zorientować się, że jesteśmy w miejscu, z którego wiemy, że jedziemy we właściwym kierunku :? , wyjazd z miasta i dojechanie do Rafiny to kolejna godzina. Przejeżdżaliśmy przez samo centrum... widzieliśmy pięknie oświetlony Akropol – to właśnie wtedy nabraliśmy ochoty by jednak się tam kiedyś znaleźć i postanowiliśmy, że jak się uda, to za rok zawitamy do Aten na nieco dłużej. Po drodze zatrzymałem się gdzieś na moment, spod spodu auta dobiegały jakieś dziwne stukania w momencie gdy po zmianie biegu ponownie dodawałem gazu :roll: , nie ustaliłem żadnej przyczyny, ale na szczęście nazajutrz to ustąpiło i do tej pory nie wiem co je spowodowało. Jeszcze tylko pozostało znaleźć w gęsto zabudowanej okolicy jakieś ustronne miejsce na nocleg – dość łatwo się to udało. Coś przełknęliśmy by zapełnić puste żołądki i rozłożyliśmy tylko siedzenia... dochodziła już północ, zasnęliśmy natychmiast, oświetlani blaskiem okrągłego księżyca w pełni.

Mapka na dziś :)

Obrazek

A – plaża Agios Ioannis
B – Plaka
C – Adamas
D – Kamares na Sifnos
Przez Serifos nie płynęliśmy, ale google inaczej nie chciało namalować trasy :wink:
E – Pireus
F – nocleg w okolicach Rafiny

c.d.n.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 20.12.2012 18:44

kulka53 napisał(a):Sifnos


Za względu na nos bym raczej nie wysiadał. :D

pzdr :wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 20.12.2012 18:53

Fajny widokowy rejs :)
Co do Sifnos, to ( zanim pokazaliście Milos) tak sobie kiedyś myślałam, aby poznawanie Cykad zacząć właśnie od tej wyspy. Oczywiscie w drugiej połowie września, jak :roll: tłumy odpłyną ...
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 20.12.2012 18:57

Jeśli Rafina to w grę wchodzą Andros, Tinos i Mykonos. Ciekawe czy odwiedziliście wszystkie trzy.

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.12.2012 09:44

longtom napisał(a):Za względu na nos bym raczej nie wysiadał. :D

Toteż zostaliśmy na statku :)
Ale tak naprawdę to niczego uciążliwego dla nosów w tej okolicy nie wyczuliśmy :)
Może jedynie na promie można natknąć się na pewne niedogodności... dym kominowy i dym papierosowy :? :roll:

dangol napisał(a):Fajny widokowy rejs :)
Co do Sifnos, to ( zanim pokazaliście Milos) tak sobie kiedyś myślałam, aby poznawanie Cykad zacząć właśnie od tej wyspy. Oczywiscie w drugiej połowie września, jak :roll: tłumy odpłyną ...

No popatrz, nie wiedziałem że taki miałaś pomysł :)
My koncepcji mieliśmy kilka :wink: , najpierw miała być Kea - blisko, tanio, jako takie uzupełnienie innych odwiedzonych miejsc. A skoro już Kea, to czemu nie Kithnos i Serifos na dokładkę, na 2 tyg byłoby ok :) . Za jakiś czas stwierdziłem, że przecież tylko rzut beretem dalej jest Milos 8O , taka znana i taka podobno ciekawa i ładna... i jeszcze Kimolos ma przy sobie na dokładkę :) . Więc wymyśliłem Serifos i Milos. Ale jak wgłębiłem się w połączenia promowe, Serifos jakoś nie wychodziła zbyt dogodnie :? , za to bardzo dogodne było połączenie Milos z Santorini i ... Karpathos 8O .
W odwodzie miałem jeszcze Andros i Tinos... No ale ostatecznie wyszło jak wyszło :) .

KOL napisał(a):Jeśli Rafina to w grę wchodzą Andros, Tinos i Mykonos. Ciekawe czy odwiedziliście wszystkie trzy.

Od razu poznać prawdziwego wyspiarskiego fachowca :D :cool:

Chyba na Siros jeszcze można łatwo z Rafiny popłynąć, ale nie wiem dokładnie. Pewnie w sezonie też jakieś inne połączenia by się znalazły.
Tak, odwiedziliśmy 3 wyspy... ale nie tak całkiem dokładnie te, które wymieniłeś :wink: .

KOL, życzę szczęśliwej podróży i super udanego pobytu w MK :idea: :D

Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 21.12.2012 14:30

kulka53 napisał(a):Chyba na Siros jeszcze można łatwo z Rafiny popłynąć, ale nie wiem dokładnie. Pewnie w sezonie też jakieś inne połączenia by się znalazły.


Tak, na Siros to z każdego portu w tamtych okolicach się można dostać, obojętnie czy Rafina, Lavrio czy Pireus.
Na plus Rafiny i Lavrio można zapisać to, że nie trzeba się tam przez Ateny cisnąć, chyba, że jedzie się tak jak Wy z Pireusu.

kulka53 napisał(a):Tak, odwiedziliśmy 3 wyspy... ale nie tak całkiem dokładnie te, które wymieniłeś :wink: .


No tak, przecież tacy miłośnicy starożytnych ruin jak Wy nie mogliście odmówić sobie Delos :D.

kulka53 napisał(a):KOL, życzę szczęśliwej podróży i super udanego pobytu w MK :idea: :D


Dziękuję Bardzo, wyjazd już pojutrze rano.

Czekam z niecierpliwością na następne piękne zdjęcia. Pewnie jeszcze nie raz dzięki Wam zmodyfikujmy trasę naszych wakacji.

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.12.2012 16:56

KOL napisał(a):Tak, na Siros to z każdego portu w tamtych okolicach się można dostać, obojętnie czy Rafina, Lavrio czy Pireus.
Na plus Rafiny i Lavrio można zapisać to, że nie trzeba się tam przez Ateny cisnąć, chyba, że jedzie się tak jak Wy z Pireusu.


Na Siros mogliśmy się łatwo wybrać na zakończenie naszych wakacji, ale jakoś nie przekonała nas ta wyspa. Natomiast co do Aten, to późnym wieczorem, tak jak my się tam znaleźliśmy, około 22-23, ulice były puste i gdybyśmy wiedzieli którędy trzeba jechać, byłoby całkiem ok :) .
Natomiast powrotny przejazd popołudniowy - rzeczywiście ścisk był :?

KOL napisał(a):No tak, przecież tacy miłośnicy starożytnych ruin jak Wy nie mogliście odmówić sobie Delos :D.

No tak :wink: :cool:

KOL napisał(a):Czekam z niecierpliwością na następne piękne zdjęcia. Pewnie jeszcze nie raz dzięki Wam zmodyfikujmy trasę naszych wakacji.

Cieszę się że zdjęcia się podobają.
Bardzo jestem ciekaw Waszych przyszłorocznych planów :) , zdaje się że tym razem będzie jakaś wersja skrócona? . Nie ukrywam, że też jest to dla mnie jakaś inspiracja, a że zwykle szybko wyrabiasz się z relacją, mamy wszystko podane na bieżąco. My plan na wrzesień w zasadzie już mamy :) , ale po to są plany, by je zmieniać :wink:

Pozdrawiam
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 25.12.2012 16:43

kulka53 napisał(a):Fajny fotel :D

Obrazek


W sam raz na świąteczne przejedzenie :)
Braki w relacji nadrobione i jakoś tak cieplej się zrobiło od tego białego i niebieskiego koloru.
Nakładam sobie kolejną porcję makówek i czytam dalej ;)
jacky z DG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 959
Dołączył(a): 18.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky z DG » 26.12.2012 22:24

kulka53 napisał(a):
My plan na wrzesień w zasadzie już mamy :) , ale po to są plany, by je zmieniać :wink:



Swoją relacją wypełniłeś niegdysiejsze marzenie Carnivalki...
może kiedyś tutaj jeszcze powróci ?
a czy możesz uchylić rąbka tajemnicy jakiego to kraju plany Wasze się tyczą?
bo chyba nie ma szans zamienić "szkodziny" na <<amfibię>> ?
wszak nie wszędzie dopływają promy...
cuś mnie swędzi, że myślami sięgacie Maroka ?
mylę się bardzo ?
pozdrawiam prawie że Noworocznie...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 288
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone