Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 07.12.2012 14:14

kulka53 napisał(a): Jednak 2-3 litry wody, dobra ściereczka, pół godziny gimnastyki i błysk lakieru powrócił


Błyszcząca Skoda, grecki krajobraz... coś pięknego! :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 07.12.2012 21:38

kulka53 napisał(a): za to rośnie tu całe pole kwiatków :) . Czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy 8O , można by je kosą kosić...

Faktycznie, sporo ich tam rosło :D . My w tym roku całe ładny morskich lilii (tyle że głównie już :roll: przekwitniętych) spotkaliśmy na wydmach koło Kastro Kyllini. Całkiem sporo kwitło 8) ich w zatoczce, w jakiej spaliśmy w pobliżu Monemwazji.

kulka53 napisał(a): Czy tak właśnie wygląda grecki koniec świata? :roll: . Tam jest dużo takich końców :wink:

A każdy ma w sobie to COŚ :) .

kulka53 napisał(a): Dam Wam dobrą radę :wink: , nie parkujcie pod tamaryszkami :idea:

Wygląda na to, że mieliśmy farta :wink: , bo nocowaliśmy bezpośrednio pod nimi chyba ze dwa razy, a żaden lepki osad nam się nie przykleił :) . Tyle, że nasze autko na wyjeździe nie było tyle razy myte, co Wasze :wink: – może tamaryszkowy osad kurzu nie lubi :D :?:

A tak w ogóle, to Kimolos bardzo mi się podoba :D . Zapewne tylko na tej wysepce spokojnie moglibyśmy spędzić caluśki tydzień... Pod warunkiem, że w jakiejś zatoczce żyją ośmiornice :oczko_usmiech: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.12.2012 21:49

ufff Ja cały czas gonię tę relację.

Wybaczcie, że rzadko się odzywam, ale jak wchodzę, to jest tyle pięknych krajobrazów, że czasem właściwie ciężko dodać coś od siebie, aby nie zabrzmiało banalnie.

Dziś, mając sporo czasu (nie zdarzyło mi się to od dłuższego czasu), ułożyłem moje przewodniki (a mam ich kilkaset), część schowałem do pudeł koło łóżka, ale chorwackjie, greckie i włoskie stoja nadal na szafce.

Czyżby w przyszłym roku ... Griechenland? ;) :)

pozdrowienia :) :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.12.2012 15:52

longtom napisał(a):Może coś tam wysypują i suszą :?:

Tak, mniej więcej o takie okręgi chodziło :)
Pewnie służyło to do suszenia jakichś płodów rolnych, chociaż nie wiem dlaczego żeby coś wysuszyć, trzeba było budować specjalne miejsca... tam i tak wszystko schnie na pieprz :)
weldon napisał(a):To okrągłe to pewnie pod grilla :)

Chyba dla całej wyspy 8O :wink: :lol:
DarCro napisał(a):Błyszcząca Skoda, grecki krajobraz... coś pięknego! :)

Też jestem zdania że mało jest piękniejszych obiektów czy miejsc :wink:
Wyżej stawiam chyba tylko kobiece piękno :cool:
dangol napisał(a):Wygląda na to, że mieliśmy farta :wink: , bo nocowaliśmy bezpośrednio pod nimi chyba ze dwa razy, a żaden lepki osad nam się nie przykleił :) . Tyle, że nasze autko na wyjeździe nie było tyle razy myte, co Wasze :wink: – może tamaryszkowy osad kurzu nie lubi :D :?:

Tak naprawdę to nie wiem dlaczego tego dnia mieliśmy tak niemiłe spotkania z tymi roślinami.
Może to jakieś specyficzne warunki pogodowe spowodowały wydzielanie "soków" :roll:
Trudno było mówić o porannej mgle czy w ogóle wilgoci w powietrzu... jednak zwisające gałęzie dosłownie ociekały "wodą" , jak się okazało nie do końca pozbawioną wielu różnych substancji organicznych :?
To mniej więcej było tak jak u nas, gdy jesiennego wilgotnego, mglistego poranka wszystko ocieka wodą...

dangol napisał(a):A tak w ogóle, to Kimolos bardzo mi się podoba :D . Zapewne tylko na tej wysepce spokojnie moglibyśmy spędzić caluśki tydzień... Pod warunkiem, że w jakiejś zatoczce żyją ośmiornice :oczko_usmiech: .

Ośmiornic nie widzieliśmy (na szczęście :wink: ) , natomiast tydzień to chyba ciut za dużo na aktywne zwiedzanie wyspy. Myślę, że 4 dni w zupełności by wystarczyło by poznać jej wszystkie dostępne zakątki... no chyba żeby to poznawanie odpowiednio rozłożyć w czasie :wink: .

tony montana napisał(a):Wybaczcie, że rzadko się odzywam, ale jak wchodzę, to jest tyle pięknych krajobrazów, że czasem właściwie ciężko dodać coś od siebie, aby nie zabrzmiało banalnie.

Spoko... ważne, że czujemy sympatyczną obecność :D :wink: :cool:

tony montana napisał(a):ułożyłem moje przewodniki (a mam ich kilkaset)

8O
WOW :D
Nic tylko zwiedzać :wink:
Dobrze jednak określić się co do kierunków :wink:
Grecki jest zdecydowanie baaaaaaaardzo właściwy :idea:

My bardzo niecierpliwie czekamy już na nasz wyjazd do Włoch... to jeszcze tylko 4 i pół miesiąca :)
Rejony są już raczej określone, natomiast szczegółowo będziemy czytać i myśleć po zakończeniu tej relacji. Mam nadzieję że jakieś 2 miesiące na zaplanowanie wystarczą :)

weldon napisał(a):Dogoniłem ... :D

tony montana napisał(a):Ja cały czas gonię tę relację.

Aż tak bardzo uciekamy? 8O :roll: :? :oops:

To c.d.n. za jakiś miesiąc :idea:





Żartowałem :lol:

Pozdrawiam
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 08.12.2012 16:02

Kulka dlaczego na zdjęciach nie Lidii.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 08.12.2012 16:19

kulka53 napisał(a):Dłuższą chwilę debatowaliśmy jaka roślina ma takie kwiaty i owoce :? :roll: .... bezskutecznie...
Obrazek

Solanum melongena L / ... zwyczajowo nazywana oberżyną / bakłażanem.

pozdrawiam. 8)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.12.2012 17:00

darek1 napisał(a):Kulka dlaczego na zdjęciach nie Lidii.

Darku, jest, jest :)
Tylko, że Małgosia jest już w wieku raczej "dojrzałym" , a Ty, jako znany wielbiciel młodych dziewcząt z tego forum, z pewnością po prostu wcale Jej nie zauważasz :wink: :lol:

mariusz-w napisał(a):Solanum melongena L / ... zwyczajowo nazywana oberżyną / bakłażanem.

8O
Dzięki Mariuszu, na Ciebie zawsze można liczyć :D

Nie wpadłbym na to. To zapewne jakaś inna odmiana :roll: , owoce wyglądają zupełnie inaczej od tych które znam.

Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 08.12.2012 17:08

kulka53 napisał(a):
mariusz-w napisał(a):Solanum melongena L / ... zwyczajowo nazywana oberżyną / bakłażanem.

8O
Dzięki Mariuszu, na Ciebie zawsze można liczyć :D

Nie wpadłbym na to. To zapewne jakaś inna odmiana :roll: , owoce wyglądają zupełnie inaczej od tych które znam.

Pozdrawiam

No tak ... te w sklepach wyglądają inaczej, ale jest ich całkiem sporo. 8)

... tutaj próbka możliwości

pozdrawiam.
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 09.12.2012 09:31

Ty Mariusz winieneś złączyć się z Franzem i uderzyć na Himalaje. Macie podobne Hobby.
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 09.12.2012 09:32

kulka53 napisał(a):
darek1 napisał(a):Kulka dlaczego na zdjęciach nie Lidii.

Darku, jest, jest :)
Tylko, że Małgosia jest już w wieku raczej "dojrzałym" , a Ty, jako znany wielbiciel młodych dziewcząt z tego forum, z pewnością po prostu wcale Jej nie zauważasz :wink: :lol:

:

:D :D :D No nie tak do końca Kulka. Do Kalibabki mi dużo brakuje :D :D :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.12.2012 13:04

mariusz-w napisał(a):jest ich całkiem sporo. 8)

Faktycznie, sporo 8O
Pooglądałem wszystkie i takiego identycznego jak ten z Kimolos nie było... może odkryliśmy jeszcze jedną odmianę wyhodowaną przez jakiegoś greckiego rolnika :lol:
No ale bardziej prawdopodobne jest jednak to, że trudne warunki uprawy spowodowały, że owoce wyglądają inaczej niż powinny :roll: , bo najbardziej podobny jest chyba do "Antiguy" .

darek1 napisał(a):Do Kalibabki mi dużo brakuje :D :D :D

No mam nadzieję :wink: :cool:

Małgosia rzadko kiedy jest na fotkach bo raz, uważamy że w relacji głównie powinno pokazywać się miejsca w których byliśmy, a nie siebie, a dwa, to ona wybiera te, które się ukazują, a daleko jej do exhibicjonizmu :wink:

Ale jedno małe zdjęcie mogę ukradkiem przemycić :roll: :wink:

IMGP8672-1.JPG


Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.12.2012 18:27

14 września, piątek

kulka53 napisał(a):Teraz spróbujemy poszukać grzybów 8O :wink:


No dobra, przesadziłem :oops:
Wyruszymy na poszukiwania jednego grzyba :)
Skalnego 8O

Jedziemy z Chorio na północ, tuż przed miejscem gdzie kończy się asfalt w głąb wyspy odbija betonowa dróżka. Beton tradycyjnie wylano w miejscu gdzie jest najbardziej stromo, potem jest już „normalnie” :wink: . Toczymy się wolniutko porównując nasze położenie z mapą i podziwiając pagórkowate wnętrze Kimolos.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mapkę mieliśmy dobrą i w miejsce startu trafiliśmy bezbłędnie. Tu jakakolwiek droga dostępna dla samochodu kończy się, dalej można już tylko pieszo albo... na ośle :wink: . Trzeba się będzie trochę przespacerować, grzybobranie będzie wymagało odrobinę wysiłku :) . Na końcu jest malutki, wyboisty placyk, nawrócenie nastręcza nieco kłopotu, zwłaszcza, że chciałem zostawić auto tak, by ewentualni kolejni przybysze mogli też ten manewr wykonać. Na początku postawiłem „byle jak” a chwilę po nas podjechało terenowe auto z 2 osobami, chcieli zabrać pozostawiony tam taki specjalny, mały pług spalinowy. Wyraźnie nie podobało im się że muszą się nakombinować przy nawracaniu :oops: , dlatego jak odjechali, przestawiłem tak, by zajmować mniej miejsca. Przebieramy buty na adidasy, w sandałkach to chyba nie bardzo na takie wycieczki :wink: , pakujemy do plecaków sporo napojów i co nieco do przegryzienia, auto zostaje niestety w pełnym słońcu z pouchylanymi szybami.

Cała okolica, wszystkie wzgórza są poszatkowane kamiennymi murkami podtrzymującymi tarasowe pólka i dróżkami pomiędzy nimi. Służyły one nie tylko jako sposób oczyszczenia działki z kamieni i metoda na oddzielenie jej od sąsiada, ale by zapobiec erozji mało żyznych górskich zboczy :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widać też morze

Obrazek

Obrazek

No to ruszamy :idea:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.12.2012 18:28

Gdzieniegdzie, niektóre poletka są wciąż uprawiane, co na nich rosło, trudno powiedzieć bo „plony” o tej porze roku już zebrano. Wciąż za to rośnie tu sporo oliwek, choć widać że dawniej było ich dużo więcej i były intensywniej wykorzystywane.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jednak kawałek dalej napotykamy przykład greckich upraw na pustkowiach... na jednej z działeczek rosły takie oto „dorodne” pomidory 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutejsza gleba wyraźnie nie jest zbyt żyzna :? .

No i tak sobie wędrujemy, niemęcząco i niezbyt wciąż daleko, no ale mimo to grzybów ani śladu :? :wink: . Za to jest trochę moich ulubionych urginii :)

Obrazek

Ta jest wyjątkowo ogromna 8O

Obrazek

A te dopiero się urodziły :)

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.12.2012 18:28

Widoki niezmiennie niebrzydkie :)

Obrazek

W dolince ktoś uprawia nawet winogrona 8O

Obrazek

W kamiennym kręgu :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mimo pozornej sielanki trzeba było uważać. O, tu coś się czai 8O :wink: .

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.12.2012 18:29

W końcu.... wypatrzyliśmy GRZYBA 8O :D

Obrazek

Jeszcze daleko, ale skoro go widać, musi chyba być dość duży... kawałek podeszliśmy …

Obrazek

Obrazek

Z bliska był jeszcze większy... trzeba go było obfotografować z każdej strony za co z góry przepraszamy :oops: :wink: . Był naprawdę wielki :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sierotka-Małgosia w cieniu grzyba :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 282
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone