Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12738
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 23.11.2012 20:18

kulka53 napisał(a): Minęło już południe, fajnie by więc było poleżeć na którejś z tutejszych plaż

Zwłaszcza, że po wędrówce w pełni na to zasłużyliście :D
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 23.11.2012 21:20

dangol napisał(a):
kulka53 napisał(a): Minęło już południe, fajnie by więc było poleżeć na którejś z tutejszych plaż

Zwłaszcza, że po wędrówce w pełni na to zasłużyliście :D

Ja się specjalnie nie zamęczyłam tym razem ale za dużo do tego dnia się nie nakąpałam. Z utęsknieniem czekałam na uspokojenie wiatru bo niestety do wody nie wchodzę wcale gdy są za duże fale i gdy nie jest mi potwornie gorąco. A że przeważnie trafialiśmy na plaże po południu to okazji do kąpieli nie miałam zbyt często :(
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 24.11.2012 10:26

Obrazek
Niby pustkowie, ale garażyk na plaży jest :)

U mnie butelki, w czasie budowy drogi, na takie pręty nakładali po to, żeby się kto nie nadział.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.11.2012 18:30

weldon napisał(a):Niby pustkowie, ale garażyk na plaży jest :)

U mnie butelki, w czasie budowy drogi, na takie pręty nakładali po to, żeby się kto nie nadział.

Takie zastosowanie PETów jest w pełni uzasadnione.
Na tym pustkowiu :wink: nikt by się na to wzgórze nie zapuścił... ja zrobiłem to dlatego, bo zobaczyłem wspomniane butelki :lol:

Te łódkowe garaże można było zobaczyć w wielu miejscach na Milos. Te pewnie służyły mieszkańcom monastyru, który przed wiekami dostępny był jedynie od strony morza, właśnie z tej plaży będącej jednocześnie ujściem sporej dolinki odprowadzającej wodę z rejonu najwyższego szczytu wyspy :) .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.11.2012 20:09

Podjedziemy teraz do północnej części zatoki Triades. Bardzo kiepska, wąska, właściwie polna droga pełna kurzu tam prowadzi... jednak na końcu stoi kilka wynajętych autek :wink: . Skoro dotarliśmy, pooglądajmy więc jak tu jest.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak więc w sumie naliczyliśmy w tej zatoce 7 plaż z czego 4 naprawdę duże. Jednak w tym rejonie nie byłoby dobrego miejsca na nocleg, postanawiamy więc wrócić do punktu wyjścia, czyli na plażę będącą końcem naszego wąwozu.

Po drodze podziwiamy zabudowania gospodarcze na Milos :wink:

Obrazek

Górna część wąwozu z naprawdę sporymi drzewami, widać że wilgoci tu nie brakuje przez większą część roku.

Obrazek

Zostawiamy auto i obładowani rzeczami wędrujemy kawałek na plażę. Tu zostaniemy do wieczora mając za towarzyszy starszą niemieckojęzyczną parę. My w jednym kąciku plaży, oni w drugim :wink: , cisza, spokój, lekki wiatr, szum morza i wciąż sporych fal, blask słońca (przydałoby się wreszcie trochę opalić :cool), morskie kąpiele... to był bardzo miło spędzony czas :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.11.2012 20:10

Nie bylibyśmy jednak sobą, gdybyśmy troszeczkę nie pozwiedzali... oto efekt wędrówek po niedalekiej okolicy :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.11.2012 20:11

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przed zachodem słońca wróciliśmy do auta i przejechaliśmy kilkaset metrów na spory, wcześniej upatrzony placyk. Tu spędzimy tę noc, kolejną noc na wyspie, noc po spokojnym, dobrze spędzonym dniu. Cały właściwie dzień był już praktycznie bezwietrzny, jednak pod wieczór pojawiły się lekkie podmuchy utrudniające nieco gotowanie... zastosowaliśmy więc zmyślną konstrukcję osłaniającą butlę z naszej plażowej maty :wink:

Obrazek

Najedzeni, wykąpani...znów zasypiamy przed 20 :wink: :lol:

Nie najeździliśmy się dziś.

Obrazek

A – zatoka Agios Ioannis
B – zatoka Triades

:wink:

c.d.n.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 25.11.2012 12:16

kulka53 napisał(a):Obrazek


Piesek z noskiem, w czapeczce.
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 25.11.2012 14:38

kulka53 napisał(a):Zamieszkać sobie na przykład w takim domku.... :cool:
Posiedzieć na ławeczce...

Oj, jak ja Was rozumiem, chociaż mogłoby trochę mniej wtedy wiać :wink: :D

kulka53 napisał(a): warto znieść przejściowe trudności dla satysfakcji, dla nowych wrażeń, nowych miejsc, dla wspomnień...
A pod tym zdaniem obiema łapkami mogę się podpisać :D

Przepraszam za niezbyt długi i niewymagający komentarz, ale i tak się cieszę, że udało mi się trochę zaległości nadrobić i do 267 strony dojechać :D

pozdrawiam
:D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.11.2012 18:36

DarCro napisał(a):Piesek z noskiem, w czapeczce.

8O
Masz oko :idea: :D

Tymona napisał(a):Przepraszam za niezbyt długi i niewymagający komentarz, ale i tak się cieszę, że udało mi się trochę zaległości nadrobić i do 267 strony dojechać :D

To my przepraszamy za tyle stron :oops:
:wink:

Miło znów Cię widzieć :idea:
Cieszy nas, że mimo nowych obowiązków (w pozytywnym sensie tego słowa :) ) i tylu innych ciekawych relacji, nie zrezygnowałaś z odwiedzin naszego wątku :)

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.11.2012 20:11

12 września, środa

Kolejny świt i znów nad nami błękit nieba z nielicznymi obłokami. Wiatr właściwie zupełnie nie dokucza, wokół nas jest cicho, pusto, kompletne bezludzie... trzeba przyznać że niezwykłe warunki można znaleźć dla siebie na Cykladach :) . Może trochę generalizuję, ale w końcu tu właśnie jesteśmy a przecież nie ma nawet połowy września, sezon tak naprawdę wciąż trwa.

Obrazek

Obrazek

Dziś opuścimy szutry zachodniej części Milos i wrócimy na trochę do „cywilizacji” :wink: . Właściwie to spokojnie można by spędzić w tych rejonach jeszcze przynajmniej dwa dni, można by zaliczyć najwyższy szczyt wyspy, można pojechać jeszcze dalej na północ w okolice przylądka Vani, uznaliśmy jednak że wielokilometrowe telepanie się Skodą po takich drogach jest dla nas zbyt uciążliwe :? . Mam nadzieję, że kiedyś nastaną jeszcze takie czasy, gdy przestanę prowadzić z nosem niemal przyklejonym do szyby wypatrując co większych kamieni albo dziur, wsłuchując się w odgłosy silnika tracącego na podjazdach moc i obroty, podczas gdy pył tumanami wpada do wnętrza przez otwarte okna... :roll: . Ciekawe tylko czy wtedy też będzie się nam tak wygodnie i komfortowo spało :wink: .

Ruszamy, po niespełna godzinie i dwóch szutrowych dniach znów pojawia się asfalt. Naszą uwagę zwraca dość nietypowy jak na Cyklady budynek:

Obrazek

Nieopodal znajduje się drugi bardzo znany monastyr na wyspie, Agia Marina. Spodziewaliśmy się kompleksu podobnego do Agios Ioannis, jednak to co zobaczyliśmy baaaardzo nas rozczarowało. Dopiero później wyczytałem, że monastyr został zniszczony podczas II wojny i nie odbudowano go, pozostał tylko katolikon i niewielki fragment zabudowań.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widoki są za to całkiem niebrzydkie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze piękniejsza jest urocza kocia rodzinka, której poświęciliśmy dużo więcej uwagi, czasu, no i oczywiście część naszych zapasów :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeśli można powiedzieć, że Milos jest rajem dla geologów, tak Grecja, a zwłaszcza Cyklady, są rajem dla miłośników kotów :mrgreen: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.11.2012 20:14

Sprzed kościółka szutrowa :wink: droga prowadzi stromo w dół na wybrzeże wewnętrznej zatoki Milos. Jechać, nie jechać, pewnie tam nie będzie nic ciekawego.... a może będzie? Jak nie sprawdzimy, to się nie przekonamy :idea: , zjeżdżamy :) . W tym rejonie znajduje się nieduża laguna Rivari powstała przez dobudowanie grobli do niewielkich skałek tuż przy brzegu, oraz „miejscowość” Embourios.

Plaża Rivari może by i była dobrym miejscem na nocleg, jednak bardzo daleko jej do urody tych miejsc, które oglądaliśmy przez poprzednie dwa dni. Uznaliśmy, że i Embourios niczym nas jednak nie zaskoczy, wystarczy jak popatrzymy z daleka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracamy, by po chwili wygodnie, super komfortowo, bo asfaltowo :wink: ponownie zjechać z wzniesień zachodniej Milos na wybrzeże. Nieopodal brzegu zatoki Chivadolimni na mapkach zaznaczone jest nieduże jeziorko. Podobno jest to obszar szczególnie chroniony jako siedlisko ptaków... ale chyba w innym terminie mogą one z niego skorzystać bo we wrześniu wygląda ono mało zachęcająco 8O . Po prostu wyschło :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz już definitywnie żegnamy się z zachodnią częścią wyspy i zmierzamy do portu, do Adamas. Najwyższy czas zadbać o najbliższą przyszłość :wink: , czyli zorientować się w rozkładzie promowym i podjąć decyzję kiedy i czym opuścimy Milos. Jaka będzie nasza kolejna Cyklada :wink: to wiedzieliśmy już od dawna, natomiast ta na dalszą część urlopu, wymyślona wczoraj :lol: była tą, której jeszcze przed wyjazdem nawet nie rozważałem.

Może popłyniemy tym? 8O

Obrazek

Może i nie :wink: , ale na pewno przyjdzie nam płynąć podobnym olbrzymem :roll: .

Wędrujemy do agencji sprzedającej bilety i dłuuugo się zastanawiamy, wypytujemy, przy okazji zyskując znacznie większą wiedzę na temat reguł funkcjonowania greckich połączeń promowych niż do tej pory mieliśmy. Teraz wiem, że i tak nie przemyśleliśmy dobrze wszystkiego, popełniliśmy błąd zakładając, że aby znaleźć się na następnej, tej wymyślonej wyspie musimy wrócić do Pireusu. Może wcale nie było takiej konieczności, a może mogliśmy popłynąć jeszcze gdzie indziej :roll: . Wyszło jak wyszło i z perspektywy czasu wcale nie żałujemy wyboru, a doświadczenia zdobyte tego pierwszego razu mam nadzieję przydadzą się podczas kolejnych wrześniowych urlopów na greckich wyspach. Bo że właśnie tam chcemy je spędzać, jesteśmy przekonani nie w 100 a w przynajmniej 1000 % :idea: :D

Wychodzimy z agencji z biletami na niedzielny popołudniowy rejs do Pireusu. Jesteśmy naprawdę bardzo zadowoleni, okazało się za rejs innym statkiem (Agios Georgios) innej kompanii promowej (Ventouris Sea Lines) zapłaciliśmy dokładnie 20 euro mniej niż u Nel Lines 8O . Cena za osobę była podobna, 33 euro, znacznie taniej policzono nam za auto, tylko 62 euro. A na dodatek, w bonusie, zawiniemy po drodze na jeszcze jedną wyspę :) .

Właśnie teraz wymyśliliśmy sobie jeszcze coś, bardziej przyziemnego :wink: . Na nabrzeżu w porcie stało dużo jachtów, było też dużo takich specjalnie dla nich przygotowanych skrzyneczek z przyłączami elektrycznymi i z.... kranikami z wodą :cool: . Skoro załogi mogą z tej wody korzystać, czemu nie mielibyśmy skorzystać i my :idea: . Niedługo potem parę butelek ze zdatną jak się potem okazało do picia wodą wylądowało w naszym bagażniku :D .

Skoda na nabrzeżu w Adamas :)

Obrazek

c.d.n.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12738
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.11.2012 20:53

Jeśli kiedyś wybierzeny się na Milos (co wykluczone nie jest :) ), to dzięki tej relacji wiem, że spokojnie moglibyśmy spędzić tu caluśki tydzeń. No bo przecież wstajemy dużo później :wink: , zbieramy się też zazwyczaj powoli, a kilka z pokazanych przez Was miejsc jest takich, że spokojnie pobyt tam mógłby nam zająć cały dzień :D

Ciekawe, czy kolejna Cyklada spodoba mi się równie mocno?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.11.2012 10:38

dangol napisał(a):Jeśli kiedyś wybierzeny się na Milos (co wykluczone nie jest :) ), to dzięki tej relacji wiem, że spokojnie moglibyśmy spędzić tu caluśki tydzeń. No bo przecież wstajemy dużo później :wink: , zbieramy się też zazwyczaj powoli, a kilka z pokazanych przez Was miejsc jest takich, że spokojnie pobyt tam mógłby nam zająć cały dzień :D

Ciekawe, czy kolejna Cyklada spodoba mi się równie mocno?


Ja myślę, że na Milos spokojnie można spędzić nie tydzień, a nawet dwa, i codziennie znaleźć sobie jakieś ciekawe miejsce i inną plażę na popołudnie :) . Nam troszeczkę czasu jednak zabrakło by uznać, że wyspę znamy jak własną kieszeń :? . Najbardziej lubimy stosunkowo niewielkie wyspy, łatwiej poczuć się na nich jak u siebie w domu...

Rzeczywiście wstajemy bladym świtem :wink: , ale całość porannych czynności jak zaobserwowaliśmy trwa średnio półtorej godziny. Natomiast bardzo krótkie mamy wieczory, raz że ciemności tak szybko zapadają, a dwa, wstając wcześnie po prostu chce się nam już spać :cool: . Raz jednak przemogliśmy senność :lol: i pospacerowaliśmy po nastrojowym cykladzkim miasteczku po zapadnięciu zmroku. Tego się nie zapomina...

Mam nadzieję, że wszystkie wyspy które pokażemy Ci się spodobają :mrgreen:

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.11.2012 11:11

12 września, środa c.d.

Pamiętacie Klimę? . Opisując tę „wioskę” wspomniałem, że na Milos jest jeszcze kilka jej podobnych „syrmata” , może nie tak malowniczych i atrakcyjnych, no ale są. A skoro są, trzeba do nich zaglądnąć :) .

Prosto z Adamas (no, może kilka zakrętów było po drodze :wink: ) jedziemy więc do pierwszej z takich miejscowości, tym razem leżącej po północnej stronie wyspy a więc narażonej na huragany meltemi. Dziś jednak jest bardzo spokojnie, żaden huragan już nie występuje :) .

Na Milos wszędzie jest w miarę blisko, dlatego bardzo szybko parkuję w mikroskopijnej Mandrakii. W sumie bardzo fajnie zwiedza się takie miejsca... w przybliżeniu można ująć to tak, że wysiadając z samochodu wszystko się już widziało :lol: . Może trochę przesadzam :wink: , ale zmęczyć się tu i stracić czasu nie sposób. Jest tu rzecz jasna kościółek, są 2 czy 3 tawerny, są jakieś pokoje do wynajęcia, jest też zatoczka z łódkami i garażami :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 275
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone