Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.11.2012 18:45

11 września, wtorek

Nad Milos wstaje kolejny piękny, bezchmurny dzień (bo te parę obłoczków traktujemy jedynie jako poranne urozmaicenie lazuru nieba :wink: ), właściwie nawet nie rozważamy co by było gdyby przypadkiem było inaczej. Przestało nawet prawie całkiem wiać :) . Nocne i poranne temperatury na wyspie są bardzo komfortowe... nie spadają poniżej 20 stopni 8O , nie przekraczając też 25 :) . „Oswoiliśmy” się z Milos, zobaczyliśmy tu kilka fajnych miejsc... trudno się dziwić,że humory nam dopisują :) .

Słońce niedawno wzeszło, a my już gotowi do wyjazdu :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.11.2012 18:47

Wracamy do „głównej” :wink: , ostrożnie i powoli, ale dało się wyjechać bez kłopotów. Najpierw przy monastyrze nabieramy kilka butelek wody, potem kierujemy się na zachód. Dziś, podobnie jak wczoraj, czeka nas dzień wyłącznie szutrowy, zamierzamy bowiem poeksplorować okolice rozległej zatoki Triades.

Zatoka ta leży w środkowej części zachodniego wybrzeża Milos, nieco na północ od Agios Ioannis. Jadąc, (właściwiej byłoby powiedzieć wlokąc się :? ) mijamy boczną szutrówkę prowadzącą na najwyższy szczyt wyspy, Profitis Ilias, dość mocno w górę. Tęsknym wzrokiem wpatrujemy się w tamtą stronę... jednak już wcześniej postanowiliśmy przynajmniej na razie odpuścić. Prowadząca do szczytowych nadajników droga pewnie nie jest w najlepszym stanie, my wciąż dość mocno obciążeni, a poza tym auto trochę się jak widać po ostatnich objawach buntuje przeciwko takim pomysłom :? . Zobaczymy jak ułożą się kolejne dni...

Po paru kilometrach jazdy skręcamy w lewo. Okolica tu pagórkowata, od czasu do czasu pojawia się jakiś domek, widać, że i tu nie odpuszczono bogactwom naturalnym tej wyspy... z tym że dawne odkrywki teraz nie są już użytkowane. Po paru minutach dojeżdżam prawie nad samo wybrzeże w miejsce oznaczone na mapach jako miejscowość Ammoudaraki. W sumie fajnie... żadnej miejscowości tu nie ma i nie wygląda by kiedykolwiek była :) .

Zostawiamy auto i idziemy na krótki spacer po okolicy. Są tu 3 zatoczki, z czego jedna jest naprawdę sympatyczna :) .

Zatoczka pierwsza, ładna, ale na plażowanie się nie nadaje, bo zalana wciąż jeszcze sporymi falami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szosa :wink:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.11.2012 18:47

Zatoczka druga i jej okolice – najciekawsza, najładniejsza i największa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I ostatnia, trzecia zatoczka, tu kończy się bardzo już kiepska droga.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dalej już tylko skały... jak widać roślinność wyspy nie jest zbyt urozmaicona :wink: .

Obrazek

Obrazek

Widok na zatokę Triades

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.11.2012 18:48

Wracając do samochodu zauważyliśmy sterczące na prętach butelki... u nas używa się takiej metody do odstraszania kretów, a tu po co? . Podszedłem bliżej i stwierdziłem że chyba ktoś kiedyś próbował tu przeprowadzać jakieś poszukiwania archeologiczne :roll: . Nie wyglądało jednak by były tu jakieś powalające odkrycia.

Obrazek

Jeszcze kilka widoczków okolicy

Obrazek

Obrazek

Te kwiaty są dla nas symbolem wrześniowej, wspaniałej Grecji :D .

Obrazek

Obrazek

Wsiadamy do auta by przejechać na drugą stronę niewielkiej dolinki. Szybko trzeba je tu zostawić, dalej są zbyt duże wyboje. Podejdziemy teraz do kolejnej zatoczki, która z pewnego powodu mocno nas interesuje :D .

Tam już byliśmy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sądziłem, że do tej właśnie zatoczki, położonej pośrodku zatoki Triades nie ma dojścia. Okazało się, że jednak jest. Będziemy więc mogli sobie zrobić wycieczkę... wgłąb lądu 8O :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z wysuniętego w morze cypla widać kolejne plaże zatoki Triades :) , o dziwo o tak wczesnej porze są tam jacyś ludzie 8O

Obrazek

Obrazek

Skoro już wiemy co i jak tu wygląda (mniej więcej), możemy wrócić do auta i.... przebrać górskie buty 8O :wink:

c.d.n.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.11.2012 19:01

mariusz-w napisał(a):Ładne wybrzeże, ładne widoki i pogoda, dzikie tereny ... jednym słowem sympatyczne miejsca. 8)

Tak, rzeczywiście bardzo się nam tam spodobało :)
Takie okolice kulki lubią najbardziej, bo mogą czuć się swobodnie :cool:

A dobra pogoda, praktycznie pewna, to dla nas niezwykle ważna sprawa :idea: .
Znacznie trudniej żyje się w aucie, gdy jest zimno i deszczowo... Tak było w maju w Toskanii, na szczęście potem było już tylko zimno :cool: .

Pozdrawiam :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 22.11.2012 19:28

kulka53 napisał(a): Te kwiaty są dla nas symbolem wrześniowej, wspaniałej Grecji


Nie tylko dla Was :) .
Urginia morska spodobała mi się już na Krecie, w tym roku oczywiście też często ją spotykaliśmy :D

Kolejne dzikie plaże Milos równie piekne...
Renatka66
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 306
Dołączył(a): 04.11.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Renatka66 » 22.11.2012 20:24

Oj, ślicznie tam. Ale się rozmarzyłam... :-D
Może kiedyś też tam dopłynę, bo na razie mam w planach tylko część lądową.
Widzę,że odwiedzacie wiele pięknych plaż,ale tylko raz widziałam, że się kąpałeś. Czy to wina chłodnej wody ,czy wysokich fal ( za którymi nie przepadam)?
Pozdrawiam i czekam na dalszy ciąg.
Renata :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.11.2012 21:39

dangol napisał(a):Urginia morska spodobała mi się już na Krecie, w tym roku oczywiście też często ją spotykaliśmy :D

Myśmy pierwszy raz ją zobaczyli, pamiętam dokładnie, w ruinach miasta Kassope w Epirze :) .
Do tej pory mnie fascynuje... chciałem sobie wykopać kilka cebul i przywieźć do domu, no ale wydaje mi się, że to kiepski pomysł :? .

Renatka66 napisał(a):Oj, ślicznie tam. Ale się rozmarzyłam... :-D
Może kiedyś też tam dopłynę, bo na razie mam w planach tylko część lądową.
Widzę,że odwiedzacie wiele pięknych plaż,ale tylko raz widziałam, że się kąpałeś. Czy to wina chłodnej wody ,czy wysokich fal ( za którymi nie przepadam)?

Witaj Renato, cieszę się, że wciąż tu zaglądasz :)
Plany są po to by je realizować... ale też po to by je zmieniać :wink: .
Ląd grecki ma wiele do zaoferowania, to nie ulega wątpliwości, ale wyspy, to jednak trochę inny świat :cool: .

Kąpałem się wiele razy, chyba codziennie jakaś morska kąpiel była. Mi duże fale nie przeszkadzają (choć pływam słabo) pod warunkiem że nie ma kamienistego dna, zwłaszcza takiego z pojedynczymi, wielkimi głazami, to może być niebezpieczne. Na każdej chyba z plaż Milos można było znaleźć miejsce z piaszczystym dnem. Woda co prawda mogłaby być ciut cieplejsza :mrgreen: , ale grzechem byłoby narzekać, Bałtyk z pewnością nigdy takiej temperatury nie osiąga, również Adriatyk o tej porze roku jest chłodniejszy, i to znacznie. My jesteśmy baaaardzo ciepłolubni :)

A że nie ma kąpielowych zdjęć... po prostu czasem nie nadają się one do publikacji :wink: , a czasem zwyczajnie nie chce się nam na plaży wyciągać aparatu :)

Pozdrawiam serdecznie Panie :)
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 22.11.2012 23:29

kulka53 napisał(a):czasem zwyczajnie nie chce się nam na plaży wyciągać aparatu :)


Tez nie jestem zwolennikiem naturyzmu. :wink:
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 22.11.2012 23:39

kulka53 napisał(a):Zaniemówiłem, piękno tego miejsca zupełnie mnie oszołomiło :idea: .


Mnie także! :) Piękne miejsca pokazujesz, Pawle. Niezwykle malownicze okolice.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.11.2012 13:15

DarCro napisał(a):Tez nie jestem zwolennikiem naturyzmu. :wink:

A czy ja coś takiego napisałem? :wink:

Bardziej chodziło mi o to że jak już popołudniem wreszcie walniemy się na plaży, to zwyczajnie nic się nam nie chce oprócz poleżenia i popluskania w wodzie, ewentualnie poczytania przewodników. Zresztą, piach, sól i morska bryza to nie są super idealne warunki do pstrykania. Małgosia to się jeszcze czasem zmusi z kronikarskiego obowiązku :cool: , stąd czasem jakaś moja fotka się pojawia... :wink:

Krzychooo napisał(a):
kulka53 napisał(a):Zaniemówiłem, piękno tego miejsca zupełnie mnie oszołomiło :idea: .


Mnie także! :) Piękne miejsca pokazujesz, Pawle. Niezwykle malownicze okolice.

Miło mi, że się podoba... na szczęście w Grecji istnieje jeszcze wiele prawie dziewiczych, nie skażonych komercją i przemysłem turystycznym miejsc, naprawdę pięknych - zwłaszcza na wyspach :)

Pozdrawiam serdecznie Panów :wink: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.11.2012 19:03

Trochę dziwnie wygląda człowiek w górskich butach na plaży :wink:

Obrazek

Dlaczego je włożyliśmy? Właśnie do tej zatoczki uchodzi niewielka rzeczka, która wyżłobiła w skałach nieduży wąwozik o skomplikowanej nazwie Ntasifnou. O możliwości przejścia tędy przeczytaliśmy w naszym folderku, określał on trasę jak niezwykle trudną 8O wyznaczając jako miejsce startu wycieczki jakiś punkt, którego nie znaleźliśmy. Plażę zaznaczoną na mapce znaleźć było łatwiej, dlatego postanowiliśmy pójść w górę rzeczki, rzecz jasna o tej porze roku wyschniętej. To nie Kithira gdzie źródła biły okrągły rok spływając i tworząc bajkowe wodospady :roll: . Ale skoro to taka lokalna atrakcja, zobaczmy jak będzie na Milos :) .

Plaża jest bardzo ładna :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Śródziemnomorskie sitowie :)

Obrazek

Ostatni na jakiś czas rzut oka na morze :wink:

Obrazek

Ta woda raczej nie jest słodka :? .

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.11.2012 19:04

No to idziemy :idea:

Obrazek

Rosną tu drzewa 8O , to chyba jedyne miejsce na wyspie gdzie można je spotkać (nie licząc oliwek i przydomowych ogródków).

Jak widać, górskie buty to nie był zły pomysł :) .

Obrazek

Obrazek

„Ściany” wąwozu stopniowo się podwyższają, zacieśniają...

Obrazek

Obrazek

Kamienie są coraz większe...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bywają kolorowe

Obrazek

ale przeważa żółtawo-rudo-brązowy odcień :)

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.11.2012 19:04

Wędruje się bardzo przyjemnie. Tu, w osłoniętej dolinie nie powiewa nawet najmniejszy podmuch wiatru, jednocześnie dzięki cieniowi rzucanemu przez skały i drzewa nie ma upału.

Powoli jednak zaczynają się pojawiać pierwsze przeszkody 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest ich coraz więcej 8O i są coraz trudniejsze do pokonania, teren jest coraz bardziej skomplikowany. Przewodnik nie żartował :? :) .

Obrazek

Obrazek

Bardzo podobają się nam rosnące tu bardzo i kwitnące oleandry :D .

Obrazek

Obrazek

Pokonaliśmy jeden skalny próg, drugi... wiosną pewnie są tu ładne wodospady i nikt tędy nie chodzi bo po prostu zupełnie się nie da. Było coraz trudniej, progi coraz wyższe, musiałem pomagać Małgosi je pokonywać...w końcu przy kolejnym zdecydowaliśmy, że dalej pójdę sam, to było już ponad jej możliwości. To nie może być daleko, przejdę do końca i wrócę.
Miejsce gdzie została było całkiem ciekawe, okoliczne skały kolorowe i mocno podziurawione.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.11.2012 19:06

To jest skałka, której Małgosia nie pokonała. Przydały by się tu dla niej jakieś haki wbite w skałę tak mniej więcej w połowie wysokości :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tymczasem ja podążając w górę czasami pstrykam takie zdjęcia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rzeczywiście, poradziłem sobie. To nie był jakiś ogromny wyczyn, ale przejście tej trasy nie jest też całkiem banalne. Przydałby się wysoki wzrost :wink: i przynajmniej przeciętna sprawność fizyczna.

I to już koniec wąwozu, dno rzeczki powyżej niego a po obu stronach poletka i gaje oliwne.

Obrazek

Dalej nie poszedłem to nie miało sensu. Wróciłem do Małgosi i razem wróciliśmy na plażę :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety, na zdjęciach widać tylko skalno-roślinny chaos :? , gdzieniegdzie w skalnych zagłębieniach były jeszcze pozostałości po wiosennych opadach w postaci mini jeziorek. W każdym razie na pewno nie żałuję tego czasu który tam spędziliśmy, dlatego zachęcam do przekonania się jak jest w wąwozie Ntasifnou na własnej skórze :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracamy do samochodu, wąwóz jest niewielki i może nie powala na kolana, ale jesteśmy zadowoleni, że go zaliczyliśmy. Zawsze to jeszcze jedna ciekawostka tej wyspy :) . W aucie ukrop, w ogóle ten dzień był już porządnie gorący bo prawie całkiem przestało wiać. Jak się okazuje pojawili się tu i ówdzie jacyś ludzie, plażujący, albo tak jak my zwiedzający okolicę. Minęło już południe, fajnie by więc było poleżeć na którejś z tutejszych plaż :idea:

c.d.n.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 274
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone