Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.11.2012 07:50

Wtem, zauważamy że ktoś się nam przygląda 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kamyczek :)

...na lądzie

Obrazek

Obrazek

… i w morzu 8O

Obrazek

Teraz wędruje się znacznie trudniej. Nachylenie jest bardzo duże, ścieżki właściwie już nie ma, zniknęły także znaki. Trzeba bardzo uważać by nie rąbnąć i nie zjechać w dół, drobny żwirek ciągle usuwa się spod butów. Ale ciekawość tego co zastaniemy na dole jest wielka :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.11.2012 07:50

W dole jest TO 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O żesz, fajne miejsce, kolejna ciekawostka na tej wyspie :D . Chyba mało kto dociera tu tą drogą co my... nie jest to trudne, ale nie jest to zupełnie banalne. W każdym razie dobrze że zdecydowaliśmy się by dzisiejszy dzień spędzić właśnie w taki sposób.

Dziwne są okoliczne skały 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trzeba trochę uważać, to nie jest takie zupełnie bezpieczne miejsce. Teren jest skomplikowany, do tego wciąż mocno tu wieje. Czy w ogóle można zejść tam na dół? :roll: .

Obrazek

c.d.n.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 19.11.2012 10:36

kulka53 napisał(a):O żesz, fajne miejsce,
...
Czy w ogóle można zejść tam na dół? :roll: .
...
c.d.n.


cd następuj :!: :D
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 19.11.2012 14:15

Tam jest dosyć stromo.
Mam nadzieję, ze nie spadli! 8O :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.11.2012 17:44

longtom napisał(a):cd następuj :!: :D

Nastąpi... za chwil parę :wink:
DarCro napisał(a):Tam jest dosyć stromo.
Mam nadzieję, ze nie spadli! 8O

Tam było nie tyle stromo, co fajne, spore przewieszki występowały :lol:
Kruszyzna jednak niemiłosierna 8O .
Ja trochę spadłem :? na szczęście niedaleko :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 19.11.2012 17:53

Nawet jeśli nie dało się zejsc na sam dół, to i tak fajna wycieczka :). Jak widać, to co kiedyś przypadkiem wyczytałam, że da się tam dojść pieszo, wcale nie było przesadzone. No i fajnie, że przez jakiś czas ścieżynka jest chociaz troszkę oznakowana - o tym nie było wspomniane tam, gdzie natknęłam się o mozliwości "lądowego" dotarczia do Sykii.
Całkiem możliwe, że gdyby nie :roll: ta kopalnia po drodze, dałoby się jakoś dotrzeć ponad Kleftiko tak, żeby je zobaczyć z góry tak jak Sykię...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.11.2012 19:01

dangol napisał(a):Nawet jeśli nie dało się zejsc na sam dół, to i tak fajna wycieczka :). Jak widać, to co kiedyś przypadkiem wyczytałam, że da się tam dojść pieszo, wcale nie było przesadzone. No i fajnie, że przez jakiś czas ścieżynka jest chociaz troszkę oznakowana - o tym nie było wspomniane tam, gdzie natknęłam się o mozliwości "lądowego" dotarczia do Sykii.
Całkiem możliwe, że gdyby nie :roll: ta kopalnia po drodze, dałoby się jakoś dotrzeć ponad Kleftiko tak, żeby je zobaczyć z góry tak jak Sykię...


Zaraz schodzimy :D

Gdyby nie oznakowanie, byłoby trudniej się tam dostać, zwłaszcza ludziom takim jak my, którzy nie skaczą po skałach i zaroślach jak kozice. Natomiast co do Kleftiko...może kiedyś też tak wyznakują dojście, kto wie :roll: . Kopalnia to tylko jedna z przeszkód, patrząc na mapy google nie widać tam kompletnie żadnej drogi która by prowadziła w tamtym kierunku. Na upartego można byłoby próbować dotrzeć tam z miejsca gdzie na naszym zdjęciu stoi kilka samochodów ludzi którzy poszli na polowanie, to mniej więcej w połowie drogi pomiędzy kopalnią a monastyrem, u podnóży dość charakterystycznej góry Katsipardos. Ale to tak bardziej "na przełaj" :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.11.2012 19:03

Dla chcącego nic trudnego :wink: , zejść można na sam dół :idea: :D . Jest ścieżeczka, jedyna możliwość by dostać się do wnętrza tej wielkiej skalnej dziury.

Z czego skwapliwie korzystam :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Będąc już na dole źle wybrałem drogę przez skały, w pewnym momencie obsunęła mi się noga, chwyciłem za skałę a ta... oderwała się od podstawy 8O i spadając uderzyła mnie w nogę. Efekt – zdarta skóra na kolanie i łydce, cieknąca krew... no cóż, od tego się nie umiera :wink: . W dole jest niewielka plażyczka... czy dociera tu czasem słońce, trudno powiedzieć, w tej chwili na pewno go nie ma, jeśli będzie to dużo bardziej po południu. Czuję się trochę nieswojo... nigdy jeszcze nie byłem w takim otoczeniu. Co nie przeszkadza mi zrzucić z siebie buty, ubranie i zanurzyć się w jaskiniowej, chłodnej wodzie 8O .

W tym czasie Małgosia jest jeszcze na powierzchni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.11.2012 19:03

Na szczęście, decyduje się, by schodząc bardzo powoli i ostrożnie, dołączyć do mnie :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety, Małgosia nie dołączyła do mnie w wodzie, było jej zwyczajnie za zimno. Mi też gorąco nie było, ale chęć wykąpania się w takim miejscu była zbyt silna :wink: . Niesamowite dla nas było znaleźć się w takim niezwykłym otoczeniu, kolejna ciekawostka wyspy przestała być już tajemnicą. Nie zabawiliśmy tu zbyt długo, było trochę za chłodno, nie dość że nie było tu słońca, to także i w ten skalny zakamarek docierały podmuchy zimnego wiatru. Dobre miejsce na ochłodę podczas bezwietrznych, letnich dni... chociaż z tego co widzieliśmy w internecie, w sezonie przypływają tu wycieczkowe jachty i bardzo daleko jest do takiej sielanki jaka była naszym udziałem...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.11.2012 19:04

Wychodzimy na powierzchnię. Zanim udamy się w drogę powrotną, powędruję jeszcze trochę po okolicy, odkrywając przy okazji jeszcze inne skalne dziury.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.11.2012 19:05

Nagle... 8O

Obrazek

Odważna załoga jachtu, by przy tak wietrznej pogodzie wypływać w rejs wokół wyspy... Po nieco osłoniętej stronie południowej może nie jest tak źle, ale tu :roll: 8O . W każdym razie do Sykii nie zawinęli :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jacht po 2 minutach oglądania Sykii z bezpieczniej odległości zawrócił.

Obrazek

Jeszcze rzut okaz za siebie i rozpoczynamy wspinaczkę pod górę. Tym razem wybierając drugą drogę, bardziej narażoną na podmuchy. Ale skoro można iść trochę inaczej, po co iść tak samo? :roll: :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.11.2012 19:06

Podczas podchodzenia natrafiamy na brakującą siódemkę, To właśnie tędy prowadzi właściwy, wyznakowany szlak do jaskini.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O tej trochę późniejszej porze ładnie oświetlony jest i całkiem nieźle się prezentuje najwyższy szczyt Milos, Profitis Ilias :) .

Obrazek

Trochę inaczej niż rano wygląda zatoka Agios Ioannis i jej plaże

Obrazek

Obrazek

No i rzecz jasna monastyr

Obrazek

Obrazek

Tylko kozy skaczą wśród skał i kłujacych, kolczastych zarośli o każdej porze tak samo :)

Obrazek

Już blisko :) .

Obrazek

Obrazek

Cała wycieczka zajęła nam znaaaaacznie więcej czasu, niż mogła :wink: , ale czy nam się gdzieś spieszy? O tej popołudniowej porze przy monastyrze jest bardzo gorąco, pierwsze co robimy to wkładamy głowy pod kran :wink: czym wywołujemy zdziwienie malujące się w oczach przechodzącej właśnie starszej angielskiej pary. Dobrze że już poszli gdy nosiliśmy do auta napełnione wodą butelki :lol: .

c.d.n.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.11.2012 17:35

Nadszedł najwyższy czas by znaleźć się wreszcie na plaży :) .

Oczywiście wybraliśmy tę dobrze widoczną ze szlaki do Sykii, a w tym celu przejeżdżamy obok ładnej kapliczki :wink: .

Obrazek

Z monastyru Agios Ioannis, co zresztą widać było na zdjęciach, bardzo blisko jest na plaże w zatoce o tej samej nazwie. Dojazd jest bardzo kiepski, naprawdę wyboisty i momentami dość stromy, zjechać się dało, ale podjechać z obciążeniem będzie pewnie nieco trudniej. Tym martwić się będziemy jutro, mamy bowiem zamiar na tej plaży zostać na noc :) .

Przy samej plaży jest miejsce na upchanie kilkunastu samochodów, stoi tu też zamknięty kontener. Cienia brak :? . Trudno wymagać, byśmy o tej porze byli tu pierwsi, kilka samochodów już stoi. Zaglądamy na plażę... jest zupełnie pusta :roll: , z góry widzieliśmy że w zatoce są 3 plaże ale sądziłem że kolejne dwie nie są dostępne. Jak widać są :) .

My jednak rozłożymy się na tej pierwszej, skoro jest pusto... Piaszczysto-kamienista plaża jest całkiem ok, ale trzeba uważać przy wchodzeniu do wody, przy brzegu dno jest kamieniste, a fale - ogromne 8O .

Oczywiście nie podarowałem sobie, by nie podejść dalej i zobaczyć jak jest na kolejnych plażach. Na środkową łatwo było spoglądnąć z góry, zejść nieco trudniej, ale nie tak trudno by nie zdołało tego dokonać kilka osób... sami faceci :? . Starsi, młodsi...jakoś tak dziwnie parami się porozkładali :wink: . Nie miałem aparatu ze sobą, ale tu i tak zdjęcia bym raczej nie zrobił :wink: . Natomiast na trzecią plażę nie dotarłem... nie bardzo wiedziałem jak sforsować klif, z góry też niewiele było widać. Uznałem że na tę plażę zejść się nie da.

Wróciłem, znów się wykapałem... długo zupełnie pusto nie było. Za jakąś godzinkę zobaczyliśmy, że w naszą stronę zmierza spora grupa jak się okazało młodych ludzi. Minęli nas i powędrowali dalej, Małgosia chwyciła aparat i w długą za nimi :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Grupa, jak się okazało Francuzów szła z przewodnikiem, to on prowadził ich tak jak trzeba.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.11.2012 17:36

Szli, szli... i zniknęli 8O . Poszli na ostatnią plażę, Małgosia zupełnie nie odgadła jak oni to zrobili, nie zauważyła którędy, jakby zapadli się pod ziemię :? , a nagle pojawili się na dole. Weszła za wysoko, a z bolącym kolanem nie mogła za szybko znaleźć się tam, gdzie oni. Wracając zrobiła jeszcze kilka zdjęć z pierwszej i drugiej :wink: plaży.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie będziemy ukrywać, że zatoka z tymi trzema plażami wywarła na nas ogromne wrażenie, zachwyciła. Każda kolejna okazywała się jeszcze piękniejsza. Gdy dowiedziałem się, że ta wielka grupa powędrowała na tę trzecią, postanowiłem sam odszukać na nią drogę. Wyruszyłem, tym razem także uzbrojony w aparat :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże bałkańskie podróże :-) - Cyklady 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.11.2012 17:36

Chwilę zajęło mi zastanawianie, gdy nagle, jak spod ziemi pojawił się jakiś człowiek. Przyszedł z dołu, z plaży...ok, to już wiem :idea: . Rozwiązanie zagadki było proste a jednocześnie zaskakujące... zejście prowadziło wyżłobionym w „skale” przez spływającą wodę żlebiku :idea: , jednym z wielu, które tam były. Zejście może nie banalne, ale zupełnie bezproblemowe dla przeciętnie sprawnej osoby... choć rzeczywiście nietypowe :D . Wąska rynienka w osypującym się zlepieńcu w parę chwil sprowadziła mnie na dół... Zaniemówiłem, piękno tego miejsca zupełnie mnie oszołomiło :idea: .

Było późne popołudnie, wędrujące coraz niżej słońce złociło białe, żółte i rude skały na niesamowite, obłędne kolory, było tam przecudnie. Popatrzcie :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.11.2012 17:47 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 272
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone