Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13063
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 26.04.2012 17:45

Lidia K napisał(a):
Tym razem zmieniamy również porę roku - postanowiliśmy skorzystać z długiego weekendu i zamiast letniego wyjazdu będzie wiosenny.
Ruszamy za kilka godzin zanim się zacznie prognozowany na dzisiaj upał i przed popołudniowymi korkami w mieście.

Po słońce i wrażenia - kierunek: Toskania i okolice :cool:

Serdecznie pozdrawiamy
Małgosia i Paweł


Toskania :hearts: :hearts: :hearts: :hearts:
Będę czekać na Wasze wrażenia :P

Pozdrawiam
Agnieszka
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.05.2012 12:37

Dzień dobry :D

Dziękując Wszystkim za wpisy z życzeniami :D witamy po powrocie "stamtąd" 8O :wink: .

Drogi były szerokie, ale też i całkiem wąskie :cool: .
Słońce było... ale był też deszcz :? .
Wrażenia były... oj, były :cool: , rodzaju bardzo różnorakiego :roll: .

Relacja z tego najkrótszego w ostatnich latach naszego wyjazdu będzie, mimo że ostatnimi czasy Toskania dość popularna na forum się jakby zrobiła :wink: . Ale ze względu na nasz sposób podróżowania, może uda się nam pokazać ją z troszkę innej perspektywy...

W każdym razie, jest to świetne :idea: miejsce na przedłużony majowy weekend, z możliwością dobrego i szybkiego dojazdu i mnóstwem pięknych i ciekawych miejsc do odwiedzenia. Zresztą... pewnie z tego samego założenia wyszły rzesze naszych Rodaków zalewające ulice toskańskich miast i miasteczek w ciągu minionych dni :wink: .

Z Wojtkiem nie udało się nam spotkać... okazało się, że wybraliśmy przeciwne kierunki zwiedzania :cool: , ale w jednym miejscu minęliśmy się dosłownie o pół dnia :D

Tak więc po ogarnięciu siebie i kilku tysięcy napstrykanych fotek :wink: , zmienimy nieco tytuł tego wątku i napiszemy coś więcej o wrażeniach i odwiedzonych miejscach.

Pozdrawiamy
M i P
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 07.05.2012 12:45

Witajcie !

kulka53 napisał(a):... i napiszemy coś więcej o wrażeniach i odwiedzonych miejscach.

Pozdrawiamy
M i P

... i bardzo dobrze ! :)

pozdrawiam.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 08.05.2012 08:34

kulka53 napisał(a):zmienimy nieco tytuł tego wątku


To jak? Małe i duże kulkowe podróże? :)
Ostatnio edytowano 08.05.2012 09:55 przez DarCro, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 08.05.2012 08:38

kulka53 napisał(a):... zmienimy nieco tytuł tego wątku ...

Mz, szkoda by było ... :?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.05.2012 10:50

kulka53 napisał(a):zmienimy nieco tytuł tego wątku

DarCro napisał(a):To jak? Małe i duże kulkowe podróże? :)

weldon napisał(a):Mz, szkoda by było ... :?


Przekonaliście nas :roll:
Będzie nowy wątek.....

LINK

Pozdrawiamy
caal
Croentuzjasta
Posty: 432
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) caal » 31.05.2012 00:35

Dwa dni, dwa dni nie robiłam nic innego tylko czytałam Wasze greckie opowieści :twisted:
Ale warto było, bardzo mi się podobała relacja, zdjęcia i miejsca, które odwiedziliście, super, gratuluję :)

A teraz trochę pozaśmiecam, mogę? :oops:
Peloponez i tak w tym roku zamierzam ominąć bo skupiam się na czymś innym. Ale dwie inne opisane Wasze trasy, w zasadzie pokrywają się w dużej części z planowana przeze mnie. Szczegóły nas oczywiście różnią, ale bardzo, bardzo przydatne były dla mnie te relacje (ta z Peloponezem w roli głównej, to juz była taka sobie czysta przyjemność).

Teraz zaczynam się zastanawiać czy jednak nie zamienić Bałkanów na północne Włochy. Bo generalnie uważam, że na dalekie południe najlepsza jest wczesna wiosna. Najładniej bo wszystko dopiero rozkwita, temperatura nie odbiera ochoty na zwiedzanie, tłumów nie ma. Same plusy. Muszę to przemyśleć, muszę się z tym przespać.

Wszelkich sugestii chętnie posłucham.

Reasumując, Wasza relacja tak mi się podobała, że może w efekcie wrócę do własnej, bo taki zostawiłam po sobie bałagan, że wstyd :oops:

Pozdrowienia :papa: :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 31.05.2012 11:51

caal napisał(a):Dwa dni, dwa dni nie robiłam nic innego tylko czytałam Wasze greckie opowieści :twisted:
Ale warto było, bardzo mi się podobała relacja, zdjęcia i miejsca, które odwiedziliście, super, gratuluję :)

caal napisał(a):Teraz zaczynam się zastanawiać czy jednak nie zamienić Bałkanów na północne Włochy.

No ładnie... zmiana planów po przeczytaniu naszych relacji... :roll: :?

:wink: :lol:


caal napisał(a):Bo generalnie uważam, że na dalekie południe najlepsza jest wczesna wiosna. Najładniej bo wszystko dopiero rozkwita, temperatura nie odbiera ochoty na zwiedzanie, tłumów nie ma. Same plusy. Muszę to przemyśleć, muszę się z tym przespać.

Wszelkich sugestii chętnie posłucham.


Dla nas nie. To znaczy wydaje się nam, że nie, bo w sumie nigdy o tej porze roku daleko na południu nie byliśmy. Dawniej jeździliśmy w nasze góry gdzie czasem przeszkadzał nam jeszcze leżący śnieg, ewentualnie na Słowację, na Węgry. A tegoroczne Włochy to pierwszy od paru lat wyjazd w tym terminie który w sumie mimo rozkwitu wiosny, trochę rozczarował nas pogodowo i zwłaszcza temperaturowo. Co nie znaczy, że nie skorzystamy z majowego weekendu za rok :)

Nieraz pisałem, że dla nas rok mógłby składać się z 12 wrześni. Tłumów na południu już nie ma, temperatura już komfortowa, pogoda... z nią bywa różnie ale często byliśmy wtedy w górach a tam wiadomo, jest zmiennie. Ale co najważniejsze - wciąż cudownie ciepła woda w greckich, albańskich (pewnie też włoskich) morzach i po jednym czy dwóch dniach zwiedzania można spędzić wiele godzin na korzystaniu z pustych plaż i tej właśnie wody. Bo my nigdy nie chcemy jechać by tylko zwiedzać, my też lubimy popływać, poopalać się w mniej już intensywnych promieniach słońca. Na wiosnę jest dla nas zdecydowanie za zimno by móc w ogóle do tej wody wejść nie mówiąc już o czerpaniu z tego jakiejś przyjemności.

caal napisał(a):Reasumując, Wasza relacja tak mi się podobała, że może w efekcie wrócę do własnej, bo taki zostawiłam po sobie bałagan, że wstyd :oops:

Jeżeli tylko znajdziesz czas... koniecznie.
Twoja wiedza i umiejętność jej przekazania jest nieocenionym źródłem poszerzania horyzontów i przeżyć dla nas, czytelników.

Pozdrawiamy
caal
Croentuzjasta
Posty: 432
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) caal » 31.05.2012 13:44

kulka53 napisał(a):
caal napisał(a):Dwa dni, dwa dni nie robiłam nic innego tylko czytałam Wasze greckie opowieści :twisted:
Ale warto było, bardzo mi się podobała relacja, zdjęcia i miejsca, które odwiedziliście, super, gratuluję :)

caal napisał(a):Teraz zaczynam się zastanawiać czy jednak nie zamienić Bałkanów na północne Włochy.

No ładnie... zmiana planów po przeczytaniu naszych relacji... :roll: :?

:wink: :lol:

Źli ludzie, źli :twisted:
Zamiast zwrócić uwagę, że dwa dni wyjęłam z życiorysu czytając ciurkiem Wasze opowieści :)

A tak serio - greckie wyspy, Sycylia, Kalabria to wszystko najpiękniejsze jest do maja. Bo wszystko kwitnie, później natura cokolwiek zmęczona. A wrzesień na południu (albo północy - Afryka, Bliski Wschód) jest w moim odczuciu najgorszym miesiącem. Ale to kwestie indywidualne.

Wszystko jednak do przejścia i przetrwania. Wyliczyłam sobie, że aby zobaczyć to co zaplanowałam, potrzebujemy minimum 3 tygodni. W tym roku to niestety zbyt dużo, biorąc pod uwagę różne zobowiązania, których nie jesteśmy w stanie przełożyć. Proza życia jak zwykle paskudnie zaskrzeczała w najmniej odpowiednim momencie.

Może w tym wrześniu to będzie kolejny supplement do północnych Włoch?
remikrmk
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 360
Dołączył(a): 23.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) remikrmk » 03.06.2012 22:02

Hej Kulka, czy raczej Kulki :D
Wybieram się w tym roku z żoną do Czarnogóry, w planach mamy spędzić nieco czasu w Durmitorze, może też kilka dni Prokletije ale to się okaże już na miejscu. Przeczytałem już chyba ze trzy razy Waszą relację z Czarnogóry i w związku z nią mam wielką prośbę. Czy macie może te mapy Durmitoru w pliku, którym moglibyście się podzielić? Chciałbym sobie wydrukować je w domu aby nie szukać już nic na miejscu. Z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam :)
shigella
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 19.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) shigella » 04.06.2012 00:48

Witam, pozdrowienia od bakterii!
straszne zaległości mam, niestety wiedziałam ze jesli zaczne czytac w niesprzyjającym czasowo okresie (czytaj, większa czesc czasu od urlopu we wrzesniu) to nie dam rady przestać. Czytac bede sukcesywnie, niestety nie udalo mnie sie z powodów jw. zrelacjonować w jakims wlasnym watku podróży Waszym stylem w zeszłym roku do Bulgarii i Grecji, nie wiem kiedy minęła jesien i zima. A teraz jest wiosna, i widze ze Wy juz Toskanie zwiedziliście? Gratuluje i nie ukrywam, ze zazdroszczę, poczytam jak wrócę, bo teraz juz za 3 dni wyjazd! Rumunia, gory Rodniańskie i Bukowina, nie zaśmiecając tego wątku jedynie rzeknę, ze będziemy ten sam styl podróżowania uprawiać, ale w 5 osób, zobaczymy jak to wyjdzie, planowane przejscie pasmem górskim kilkudniowe i 2-3 dni zwiedzania okolic.
Chciałabym obiecać dokładna relację po powrocie, postaram się przynajmniej skrótowo.
Z wielkimi podziękowaniami za inspirację do podróży bałkańskich i do świetnego stylu podróżowania, pozdrawiam pomiędzy pakunkami i pracą

Agnieszka
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.06.2012 11:34

remikrmk napisał(a):Przeczytałem już chyba ze trzy razy Waszą relację z Czarnogóry i w związku z nią mam wielką prośbę. Czy macie może te mapy Durmitoru w pliku, którym moglibyście się podzielić? Chciałbym sobie wydrukować je w domu aby nie szukać już nic na miejscu.

Cześć Remik :)

Chwila w Durmitorze to mz konieczność dla każdego miłośnika gór odwiedzającego Czarnogórę... a potem przychodzi czas na inne jej pasma :wink:
Prokletije ogólnie wymagają niezłej kondycji, te od czarnogórskiej strony też, ale jestem przekonany, że warto, więc spróbujcie :)

Fajnie, że komuś przydały się nasze przedwiekowe relacje :wink: , w Czarnogórze z tego co wiem sporo się zmienia, ale układ szlaków i pasm górskich raczej nie :) . Map w pliku nie mamy, korzystałem z mapy na tej stronie. Ustawiasz z boku w okienkach 5x4 , zaznaczasz "full screen" i drukujesz kawałkami całą mapę. Z tego co pamiętam wychodzi chyba 16 stron.

shigella napisał(a):Z wielkimi podziękowaniami za inspirację do podróży bałkańskich i do świetnego stylu podróżowania, pozdrawiam pomiędzy pakunkami i pracą

Witamy po dłuuuugiej przerwie, ale przecież lepiej późno niż wcale :) .

Naprawdę cieszymy się, że nasze relacje mają tak dobry efekt, w sumie właśnie po to je piszemy... by zachęcić innych do choćby częściowego podążenia naszymi śladami, dla tej właśnie wspomnianej inspiracji. A jeżeli jeszcze odbywa się to w podobnym do naszego sposobie... to już jest dla nas powód do ogromnej radości :idea: :D .

Pisanie relacji zabiera naprawdę dużo czasu i jest zupełnie zrozumiałe, że nie każdy, nawet mimo chęci, znajduje go na to. Ważne, że jak wcześniej pisałaś wyjazd się udał. Skoro będzie kolejny, to na pewno musiało tak być :D . Jak poczytasz grecką relację, może i ona zainspiruje Cię do spędzenia w tym wspaniałym kraju więcej czasu, chociaż wiadomo że to dość daleko i sama podróż trochę trwa. Do Rumunii jest dużo bliżej i można spokojnie wyskoczyć na krócej.

Rzeczywiście, spędziliśmy przedłużony majowy weekend w Toskanii i co nieco po drodze jeszcze udało się nam zobaczyć. Włochy nie są zbyt odpowiednie do uprawiania swobodnego stylu podróżowania (przynajmniej te tereny po których się poruszaliśmy), ale wiadomo, dla chcącego..... :wink: :cool:

Życzę zatem udanego wyjazdu i po powrocie koniecznie do nas zaglądnij :idea: :D

Serdecznie pozdrawiamy
remikrmk
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 360
Dołączył(a): 23.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) remikrmk » 04.06.2012 15:56

W to, że Czarnogóra się zmienia to nie wątpie. Pomimo, że tam jeszcze nie byliśmy, wiemy ile ma ona do zaoferowania, stąd nie ma co się dziwić że i ją w końcu wszechwładna komercja dosięgnie, niestety... Ale dla chcącego nic trudnego, wszędzie da się znaleźć miejsce dla siebie czego jesteście najlepszym przykładem :) My również staramy się poznawać świat po swojemu, w ciemno i niezależnie, dlatego czytając Wasze relacje wiemy, że to coś dla nas :) Pozwolę sobie zacytować koleżankę, gdyż niezwykle celnie ujęła to co można przeczytać w Waszych opisach :)
shigella napisał(a):Z wielkimi podziękowaniami za inspirację do podróży bałkańskich i do świetnego stylu podróżowania
mapa właśnie się drukuje, jeszcze raz wielkie dzięki.
shigella
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 19.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) shigella » 04.06.2012 17:08

kulka53 napisał(a):
shigella napisał(a):Z wielkimi podziękowaniami za inspirację do podróży bałkańskich i do świetnego stylu podróżowania, pozdrawiam pomiędzy pakunkami i pracą

Witamy po dłuuuugiej przerwie, ale przecież lepiej późno niż wcale :)


Wiedziałam ze tak będzie, wczoraj czytałam do 2 w nocy, dzis pomiędzy korektami projektów i mailami co robię? czytam, czytam... :)
Jestem pod wrażeniem Toskanii! Kolejny punkt na liście życzeń, rośnie ona rośnie.

kulka53 napisał(a):Naprawdę cieszymy się, że nasze relacje mają tak dobry efekt, w sumie właśnie po to je piszemy... by zachęcić innych do choćby częściowego podążenia naszymi śladami, dla tej właśnie wspomnianej inspiracji. A jeżeli jeszcze odbywa się to w podobnym do naszego sposobie... to już jest dla nas powód do ogromnej radości :idea: :D

Ważne, że jak wcześniej pisałaś wyjazd się udał. Skoro będzie kolejny, to na pewno musiało tak być :D . Jak poczytasz grecką relację, może i ona zainspiruje Cię do spędzenia w tym wspaniałym kraju więcej czasu, chociaż wiadomo że to dość daleko i sama podróż trochę trwa.


Ja już nie mogę się doczekać podróży w Waszym stylu, kiedy jest się niezwiązanym niczym poza tym co na horyzoncie czeka do zobaczenia, kiedy jedzie się przed siebie z poczuciem, ze wybieram taki kierunek, jaki na daną chwilę mnie sie podoba. Nie mówiąc o przyjemności wyboru miejsca na nocleg :)
Ale taki wyjazd w pełni to będzie dopiero na koniec sierpnia, jak wszystko sie uda, kierunek bałkański południowy, Albania, Macedonia, Czarnogóra, moze może Grecja, zalezy od budzetu (niestety zeszłoroczna 4 dniowa wizyta w Grecji zwiększyła nam zdecydowanie wydatki).
teraz, z uwagi na towarzystwo i jedno auto, spanie bedzie musiało być pod namiotem, poza tym te parę dni w górach ma swoje wymogi (które własnie leżą w postaci półspakowanej, dostarczając atrakcji kotom :)

kulka53 napisał(a): Do Rumunii jest dużo bliżej i można spokojnie wyskoczyć na krócej.


No własnie, a szczególnie gdy ma się do pokonania jeszcze 600 km Polską znad morza...
Mialy być gory Słowacji ale spojrzenie na mapę ukazalo, ze północ Rumunii jest TAK blisko :wink:

kulka53 napisał(a): Życzę zatem udanego wyjazdu i po powrocie koniecznie do nas zaglądnij :idea: :D


Bardzo dziękuje! na pewno się pokażę i dam znać jak było!
najwazniejsze, by dobre humory dopisały, a cała reszta niezależnie od pogody będzie w porządku

A dokąd Wasze plany wakacyjne zmierzają? (jeśli jest o tym w poprzedniej części wątku, to przepraszam, nie uzupelnilam zaległosci)... :oops:


Pozdrawiam serdecznie!
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.06.2012 22:24

remikrmk napisał(a):My również staramy się poznawać świat po swojemu, w ciemno i niezależnie, dlatego czytając Wasze relacje wiemy, że to coś dla nas :)

My na razie poznajemy Europę :wink: ale mooooooże kieeeedyś przyjdzie czas na jakieś malutkie fragmenciki innych kontynentów :wink: . Rzecz jasna takie, do których da się własnym autem dojechać :cool:
remikrmk napisał(a):mapa właśnie się drukuje, jeszcze raz wielkie dzięki.

Proszę bardzo, mam nadzieję że zrobicie z niej świetny użytek :)

shigella napisał(a):Jestem pod wrażeniem Toskanii! Kolejny punkt na liście życzeń

To bardzo nam miło że tym wyjazdem i relacją udało się zachęcić do odwiedzenia tego zakątka :) . Jak już tam wspominałem, na pewno warto przynajmniej raz się tam wybrać... jedni potem uznają że wystarczy a inni... może będą wracać. My w te same miejsca raczej nie wracamy bo za dużo jest tych, do których jeszcze byśmy chcieli pojechać. Ale w te okolice na pewno jeszcze się wybierzemy.

shigella napisał(a):Ale taki wyjazd w pełni to będzie dopiero na koniec sierpnia, jak wszystko sie uda, kierunek bałkański południowy, Albania, Macedonia, Czarnogóra, moze może Grecja, zalezy od budzetu (niestety zeszłoroczna 4 dniowa wizyta w Grecji zwiększyła nam zdecydowanie wydatki).
teraz, z uwagi na towarzystwo i jedno auto, spanie bedzie musiało być pod namiotem

Kierunek jak najbardziej słuszny i prawidłowy... chciałoby się napisać że jedynie słuszny, ale to nie te czasy :wink:
No a co do namiotu to faktycznie, łażąc po górach w aucie nie da się spać i to jeszcze w 5 osób :wink: .
Dla nas namiot się okazał zbyt kłopotliwy w codziennym składaniu i rozkładaniu, w poszukiwaniu dogodnego miejsca na jego rozbicie, spanie w aucie jest łatwiejsze i bardzo wygodne.

shigella napisał(a):A dokąd Wasze plany wakacyjne zmierzają?

Oczywiście na południe :cool:
Początkowo był zamiar połączenia Turcji i Grecji, jedziemy na miesiąc więc trochę zwiedzić można a i odpocząć na plaży też. Potem, z uwagi na koszty (promy, benzyna) postanowiliśmy się skupić tylko na ukochanej Grecji odpuszczając TR do której jednak też bardzo ciągnie... no ale z uwagi na niepewną sytuację w Grecji no i drogie okropnie euro, co z tego wszystkiego wyniknie i czy będzie tak jak chcemy to jeszcze nie wiemy :roll: .

Serdecznie pozdrawiamy
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 240
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone