Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Malachitowe łąki wysp. Solta i Dugi Otok 2018

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Malvka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 237
Dołączył(a): 11.06.2013
Re: Malachitowe łąki wysp. Solta, Dugi Otok-relacja na żywo

Nieprzeczytany postnapisał(a) Malvka » 28.06.2018 16:47

Katerina napisał(a):Malvka
Hotel jest piękny i bez wątpienia dodaje klimatu Chorwackiemu miasteczku. Na szczęście jest to odrestaurowany 300-letni zamek, a nie nowy gmach resortu. Moim zdaniem Maslenica jest dla Šolty trochę jak miasto Hvar dla Hvaru :)

Albo Bol dla Brača?
Chociaż ten odrestaurowany 300 letni gmach hotelu kojarzy mi się z Lemongarden w Sutivanie.. :) (Aczkolwiek styl budynku inny)
Twoje zdjęcia i stylizacje kojarzą mi się z Lazurowym Wybrzeżem 8)
Przykro mi, że przeżyliście stres w związku z niedyspozycją psiny. Dobrze, że szybko zareagowaliście i że idzie ku dobremu.
My do tej pory zaliczyliśmy w Cro tylko lekarza ogólnego i dzięki karcie EKUZ zapłacilismy...6 PLN za wizytę :D
Oby to był koniec Waszych chorobowych przygód :papa:

Dokładnie- Jak Bol dla Brač również, chociaż ten bardzo mi się podoba :) Miałam te same skojarzenie z Lemongarden :arrow: :mrgreen: Odrestaurowany i wystylizowany :) Też mam nadzieję, że to koniec naszych "przygód" w złym tego słowa znaczeniu ;)
Malvka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 237
Dołączył(a): 11.06.2013
Re: Malachitowe łąki wysp. Solta, Dugi Otok-relacja na żywo

Nieprzeczytany postnapisał(a) Malvka » 30.06.2018 17:16

Tytuł mojej relacji nie jest przypadkowy.
Odnosi się do tytułu wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dlaczego? Ponieważ to właśnie na Šolcie spędził swoje najszczęśliwsze dni. To tutaj napisał piękne, optymistyczne wiersze, których już później nie było mu dane stworzyć. Nie wiedziałam, że na tej małej wyspie już dawno temu swoje kroki stawiali Wielcy Polacy. Kiedy szukałam informacji na temat wyspy i doszukałam się tych informacji, byłam bardzo pozytywnie zaskoczona. Oczywiście zaraz odnalazłam wiersz K.K. Baczyńskiego pt. "Piosenka" i zrozumiałam, co Poeta chciał przekazać...

Znów wędrujemy ciepłym krajem,
malachitową łąką morza.
(Ptaki powrotne umierają
wśród pomarańczy na rozdrożach.)
Na fioletowoszarych łąkach
niebo rozpina płynność arkad.
.Pejzaż w powieki miękko wsiąka,
zakrzepła sól na nagich wargach.
A wieczorami w prądach zatok
noc liże morze słodką grzywą.
Jak miękkie gruszki brzmieje lato
wiatrem sparzone jak pokrzywą.
Przed fontannami perłowymi
noc winogrona gwiazd rozdaje.
Znów wędrujemy ciepłą ziemią,
znów wędrujemy ciepłym krajem.
1938 r.


Piękne słowa i cudownie zobrazowana wyspa. Odnalazłam również piosenkę Grzegorza Turnaua, który napisał muzykę do wiersza i w piękny sposób ją zaśpiewał. Ten utwór  nie wychodzi mi z głowy :hearts: Nie ma dnia abym nie słuchała jej patrząc na morze i mam wrażenie, że czuję to samo co czuł K.K. Baczyński również się w nie wpatrując.

Pogoda tego dnia potęgowała nostalgiczny nastrój.
Ponieważ dom, w którym przebywał i wypoczywał nadal jak stał tak stoi, pojechaliśmy do Nečujam go odnaleźć i złożyć mały gest pamięci, podziwu, ale również zrozumienia. Pomyślałam, że będzie trzeba przeszukać Nečujam wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu budynku, ale ledwie zaparkowaliśmy i przeszliśmy w stronę plaży, a mój mąż krzyknął
-znalazłem!
Co :roll: ? Nie chciało mi się wierzyć, że ten dom znajduje się w samym centrum, tuż przy głównej plaży, licznych barów i dyskotek.
Wygląda to paradoksalnie. Jakby na moich oczach, równolegle przedstawiały się dwa światy. Ten teraźniejszy i ten sprzed kilkudziesięciu  lat. Tak namacalne, że aż niemożliwe... Nie mogłam wyjść długo ze zdziwinia. Dosłownie krok dzielił mnie od teraźniejszości do przeszłości :?
Sam dom jest z lekka zaniedbany i raczej niewiele się w nim zmieniło. Ma to swoje dobre i złe strony. Z jednej fajnie, że można zobaczyć go takim jakim widział go nasz poeta, z drugiej szkoda, że niszczeje :( Jest teraz w prywatnych rękach. Zastanawiałam się,  przez które okno K.K Baczyński wyglądał na morze i co widział...
GOPR0661_1530336017972_high-01-1600x1200.jpeg

GOPR0656_1530335513914_high-01-1600x1200.jpeg

Na pewno obraz różnił się od tego współczesnego... Nečujam to typowy wakacyjny kurort. Bary, szeroka plaża, domy i ośrodki na jedno kopyto. Po drugiej stronie wygląda nieco lepiej, bo stoją tam domki jednorodzinne. No nie jest to miejsce dla mnie. NA PEWNO nie. Jak powiedział mój mąż - Nie czujam tego ;)
20180627_143515-01-907x1612.jpeg

20180627_144957-01-1612x907.jpeg

20180627_145200-01-1612x907.jpeg

Przed domem mieści się tablica pamiątkową, że tu był i tworzył K.K. Baczyński. Cieszę się, że w czerwcu 2015 roku, dzięki przychylności Chorwatów i zaangażowaniu Ambasady RP w Zagrzebiu oraz PTK Polonez odsłonięto tablicę ku jego czci. Przed wyjazdem moja mama przygotowała wiklinowe białe serduszko z czerowną kaliną i biało-czerwoną wstążką, które z dumą zawiesiłam na pamiątkowej tablicy.
F7EBEA4C15864B191E9AE3D0D53B1162-01-1440x810.jpeg

20180627_141805_edited-01-1612x907.jpeg

Zaraz obok stoi mały kościółek, który również ma mnóstwo wspólnego z mieszkającymi tam Polakami. Np.Kopia obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, który podobno tam wisi. Niestety był zamknięty :(
GOPR0711_1530335390401_high-01-1600x1200.jpeg

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o K.K.Baczyńskim i jego epizodzie na wyspie lub jesteście ciekawi kto jeszcze tu bywał (np. Piłsudski) polecam ten artykuł:
http://udruga-polonez.hr/polacy-na-wysp ... riatykiem/
...................................
(Ptaki powrotne umierają
wśród pomarańczy na rozdrożach.)

Na schodach pod domem leżała martwa jaskółka.
Miałam ciarki...
G0360677_1530335957818_high-01-1200x1600.jpeg
Ostatnio edytowano 30.06.2018 17:37 przez Malvka, łącznie edytowano 1 raz
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 462
Dołączył(a): 15.09.2015
Re: Malachitowe łąki wysp. Solta, Dugi Otok-relacja na żywo

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 30.06.2018 17:29

To nie dziwota, że tyle wrażeń. Chyba na żadnej innej chorwackiej wyspie nie ma tylu odnośników do polskiej historii.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Malachitowe łąki wysp. Solta, Dugi Otok-relacja na żywo

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 30.06.2018 19:14

W tym domu muszą być artystyczne fluidy, bo w XVI wieku mieszkał tu i tworzył "ojciec chorwackiej literatury" - Marko Marulić. A potem nasz Krzyś :D

Piękna jest też "Pieśń o szczęściu", w której bardzo młody (miał zaledwie 17 lat) Krzysztof wspomina swoją wakacyjną miłość (poznaną na Šolcie) :) Tutaj w wykonaniu Czesława i Meli Koteluk:


P.S. A "Piosenka" to mój ulubiony tekst na sprawdzian ze środków poetyckich :P Uczniowie mają co wypisywać ;)
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: Malachitowe łąki wysp. Solta, Dugi Otok-relacja na żywo

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 30.06.2018 19:17

Ależ się wzruszyłam...Krzysztof Kamil - delikatny, wrażliwy romantyk i taka heroiczna postać zarazem :boss:
Wiersz piękny, jak i piosenka. Tylko ten, kto zaznał tych "ciepłych krajów" może od razu poczuć tę sól na wargach i wyobrazić sobie te łąki - morską - malachitową i tę szaro - fioletową - lawendową :hearts:

A ptaki powrotne, które umierają - to my - miłośnicy dalmatyńskich wysp, którzy powracamy po wakacjach do zimnego kraju :)

Dzięki za piękny wpis :papa:

P.S. Maslinka - tę piosenkę Czesława bardzo lubię - ten jego dziecięcy, naiwny sposób śpiewania pasuje do młodzieńczej miłości :D
Użytkownik usunięty
Re: Malachitowe łąki wysp. Solta, Dugi Otok-relacja na żywo

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.06.2018 21:25

:hearts:
Ależ się pięknie, poetycko
zrobiło tutaj :D
Jako,że nic ładniejszego nie umiem powiedzieć :roll:
Malvko,Maslinko,Katerino 8)
dla Was:
DSCF1278.JPG
Lawenda świeżutka,bo tegoroczna
CroAna
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 31.05.2013
Re: Malachitowe łąki wysp. Solta, Dugi Otok-relacja na żywo

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroAna » 30.06.2018 22:11

Powiem tak:
1.Tytuł za Baczyńskim zrobił swoje,przyciągnął jak magnez 8O rewelka!
2. Šolta była blisko w naszych planach na ten rok,ale apartman skądinąd mial o jedną łazienkę za mało..../4 baby do jednej,o nie ma,nawet Szolta nie pomoże :hut: /
3. Skądś znam te zmiany destynacji na lepsze-mieliśmy już rezerwację na Korczuli-pierwszy tydzień no i żesz,hmmm,tak jak Ty przeglądałam tak tylko sobie z ciekawości...i z Korczuli zrobił sie Bracz- i chyba już zostanie,bo termin możliwości rezygnacji zaraz mija :mrgreen:
4.Wasze Rastoke-extra, uwielbiam i polecam wszystkim
5.jaja na oko-jak mawiają Czernogórcy -na śniadanie widzę były,więc
JA TU ZOSTAAAAJĘĘĘ!!!
Ps.Mąki w Rastoke jak dotad jeszcze nie kupiłam, a! I jeszcze coś: fotka z rozwianym włosem pod palmą -prima sort!( mówię jako pierwszy krytyk mojego męża fotografa :oczko_usmiech: )
Nadawaj, nadawaj będę zaglądać z przyjemnością! :smo:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: Malachitowe łąki wysp. Solta, Dugi Otok-relacja na żywo

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 30.06.2018 22:15

CroAna
z Korczuli zrobił sie Bracz- i chyba już zostanie,bo termin możliwości rezygnacji zaraz mija

Kiedy ten Brač?

tomekkulach - Dziękuję :D
Ostatnio edytowano 30.06.2018 23:26 przez Katerina, łącznie edytowano 1 raz
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12129
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Malachitowe łąki wysp. Solta, Dugi Otok-relacja na żywo

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 30.06.2018 22:27

I co? Siedzę pół wieczoru i śpiewam w głowie malachitową łąkę :hearts:
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013
Re: Malachitowe łąki wysp. Solta, Dugi Otok-relacja na żywo

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 30.06.2018 23:17

Nie wiem czemu dopiero tu trafiłem :?
A na Solcie prawie rezerwację zrobiłem ale coś nie wypaliło :D
CroAna
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 31.05.2013
Re: Malachitowe łąki wysp. Solta, Dugi Otok-relacja na żywo

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroAna » 30.06.2018 23:41

Katerina napisał(a):CroAna
z Korczuli zrobił sie Bracz- i chyba już zostanie,bo termin możliwości rezygnacji zaraz mija

Kiedy ten Brač?


Katerinko 1 sierpia. Od tej wyspy wszystko nam się zaczęło, znaczy crozaraza i minąć nie chce :mrgreen:

ale Šolta też fajna, chyba muszę zaliczyć tripa, a wszystko przez Malvkę... no i trochę przez Baczyńskiego, bo piosenka "Znów wędrujemy ciepłym krajem" należy do repertuaru, którym od lat maltretuję uczniów szczególnie muzycznie uzdolnionych :twisted:

beatabm napisał(a):I co? Siedzę pół wieczoru i śpiewam w głowie malachitową łąkę :hearts:

nie jesteś sama :lol: :lol: :lol:

lotnikwsk napisał(a):Nie wiem czemu dopiero tu trafiłem :?
A na Solcie prawie rezerwację zrobiłem ale coś nie wypaliło :D

no i jeszcze chwila, jeszcze momencik, a byłby tu zlot cromaniaków :smo:
Igłą pinii
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 728
Dołączył(a): 28.03.2013
Re: Malachitowe łąki wysp. Solta, Dugi Otok-relacja na żywo

Nieprzeczytany postnapisał(a) Igłą pinii » 01.07.2018 00:09

Piękny, nostalgiczny odcinek i opowieść o K.K. Baczyńskim. Cudownie czytało mi się go nocną porą, pośród szumu morza i odgłosów cykad. Pozdrowienia dla Was z Pelješca!
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: Malachitowe łąki wysp. Solta, Dugi Otok-relacja na żywo

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 01.07.2018 00:12

CroAna
piosenka "Znów wędrujemy ciepłym krajem" należy do repertuaru, którym od lat maltretuję uczniów szczególnie muzycznie uzdolnionych :twisted:

Bardzo by mi pasował Grechuta do tego utworu, widzę go i słyszę śpiewającego :) - swoją drogą, ciekawe, że nie zaaranżował żadnego wiersza K.K.B.
CroAna
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 31.05.2013
Re: Malachitowe łąki wysp. Solta, Dugi Otok-relacja na żywo

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroAna » 01.07.2018 00:51

Katerina napisał(a):CroAna
piosenka "Znów wędrujemy ciepłym krajem" należy do repertuaru, którym od lat maltretuję uczniów szczególnie muzycznie uzdolnionych :twisted:

Bardzo by mi pasował Grechuta do tego utworu, widzę go i słyszę śpiewającego :) - swoją drogą, ciekawe, że nie zaaranżował żadnego wiersza K.K.B.


może dlatego nie śpiewał Baczyńskiego, że ten wędrował ciepłym krajem i znów wędrował..., zaś Grechuta wolał te dni, których jeszcze nie znamy :mrgreen:
a tak serio chyba wolał cięższy kaliber typu Witkacego :wink:
Malvka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 237
Dołączył(a): 11.06.2013
Re: Malachitowe łąki wysp. Solta, Dugi Otok-relacja na żywo

Nieprzeczytany postnapisał(a) Malvka » 01.07.2018 16:46

Raphael napisał(a):To nie dziwota, że tyle wrażeń. Chyba na żadnej innej chorwackiej wyspie nie ma tylu odnośników do polskiej historii.

Albo o nich nie wiemy :)
Maslinka
Pieśń o szczęściu też uwielbiam <3
Katerina
Męski, odważny i wrażliwy :hearts:
Tomekkulach
Dziękuję :oops:
Na fioletowoszarych łąkach
niebo rozpina płynność arkad.

CroAna
ZOSTAŃ :mrgreen:
Lotnikwsk
Co się odwlecze to nie uciecze ;)
beatabm
Ostrzegłam, że uzależnia ;)
Igłąpinii
Cieszę się, że umiliłam Twój czas :) Pozdrawiam również!
CroAna, Katerina
Też widzę Grechutę w repertuarze Baczyńskiego, ale Turnau ślicznie otulił ten wiersz ciepłym głosem :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Malachitowe łąki wysp. Solta i Dugi Otok 2018 - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone