Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Majówka 2017 - Toskania +

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 10.05.2017 21:28

trinity napisał(a):Chętnie się przyłączę do wycieczki :D :D zajawka zachęca do śledzenia relacji...

Florencja dla mnie też była ŁaŁ 8O :hearts:


Pierwsze wrażenie jest powalające. Ilość zdobień i rzeźb szczególnie na głównej fasadzie Duomo jest niebywała, pierwszy raz z czymś takim się spotkałem. Doceniam to pomimo tego, że żaden ze mnie znawca sztuki.

tony montana napisał(a):Flo jak zawsze dostojna i piękna :)


jest takie szczególne miejsce, gdzie bez wątpienia można się o tym przekonać ;)

piekara114 napisał(a):Dzieci zawsze wyczują miejsce z dobrymi lodami :D


moje wyczuwały każde, chociaż trzeba przyznać, że potrafią je robić (tzn Włosi lody :)), w jednym z miejsc były nawet o smaku szynki ;), ale nie miałem odwagi ich próbować, o tym jednak będzie przy innej okazji ...
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 10.05.2017 21:54

Będę zaglądać z przyjemnością ofkors, bo też kocham Italię :D ,
choć właśnie poznałam moją kolejną miłość - Portugalię 8),
chyba jestem zbyt kochliwa :lool:
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 11.05.2017 17:53

mysza73 napisał(a):Będę zaglądać z przyjemnością ofkors, bo też kocham Italię :D ,
choć właśnie poznałam moją kolejną miłość - Portugalię 8),
chyba jestem zbyt kochliwa :lool:


zapraszam, a jeśli chodzi o kochliwość, to pewnie jest trochę takich miejsc, gdyby tylko czasu i kasiurki na wszystko starczyło...
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 11.05.2017 18:09

Na wspomnianym wcześniej Piazza del Santissima Annunziata, jesteśmy tylko chwilę. W porównaniu do placu katedralnego można powiedzieć, że jest tu pusto. Na środku stoi pomnik księcia Toskanii - Ferdynanda I.

Obrazek

Plac otaczają między innymi budynki - kościoła Zwiastownia NMP, od którego to plac wziął swoją nazwę (jak to z wieloma nazwami włoskich placów bywa). Co ciekawe, znajduje się w nim rzeźba autorstwa Wita Stwosza (której i tak nie widzieliśmy) Trochę zaczyna to być opowieść o tym czego nie udało nam się zobaczyć ;)

Obrazek

Drugim budynkiem jest dawny szpital dla podrzutków. Jego loggia uchodzi za pierwszą budowlę w stylu renesansowym.

Obrazek

Obrazek

Ponieważ była już prawie 13, a trochę jednak się nachodziliśmy to postanowiliśmy coś przekąsić, żeby nabrać sił na dalszy spacer. Trafiliśmy do restauracji/pizzerii I Ghibellini,

Obrazek

jedzenie całkiem dobre, moje pappardelle z grzybami było wręcz wyśmienite, pizza z toskańskim mięsem salami smaczna, a spagetti ok, wszystko świeże, pachnące, a ceny dosyć umiarkowane.
Pojedzeni ruszyliśmy w dalszą drogę na podbój Florencji. Kolejnym punktem naszej wędrówki była Bazylika Santa Croce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejka do tego kościoła też niczego sobie,

Obrazek

więc znowu ograniczyliśmy się do spaceru po całkiem sporym, przylegającym do kościoła, placu.

Obrazek

Można tam nabyć grafiki czy inne obrazki w kilka, bądź kilkanaście minut za kilkanaście E zlecić narysowanie karykatury, no i dzieci wreszcie (raczej te młodsze) mogą poganiać za gołębiami ;).

Co to k... jest?

Obrazek

Dalej udaliśmy się na spacer w kierunku piazza San Firenze, z kościołem, jak nietrudno się domyśleć o nazwie San Firenze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z prowadzących do niego schodów, mamy widok na sąsiadujące ze sobą, znajdujace się tuż obok dwie wieże, kościoła Badia i pałacu Bargello - jednego z najstarszych budynków w mieście.

kilka detali

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 11.05.2017 19:39

mysza73 napisał(a):Będę zaglądać z przyjemnością ofkors, bo też kocham Italię :D ,
choć właśnie poznałam moją kolejną miłość - Portugalię 8),
chyba jestem zbyt kochliwa :lool:


Mówiłem Ci Mycha - NIE JEDŹ do Iberii, bo wpadniesz.....
A jeszcze jakbyś zachodnią Andaluzję pyknęła.....
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 11.05.2017 23:12

tony montana napisał(a):
mysza73 napisał(a):Będę zaglądać z przyjemnością ofkors, bo też kocham Italię :D ,
choć właśnie poznałam moją kolejną miłość - Portugalię 8),
chyba jestem zbyt kochliwa :lool:


Mówiłem Ci Mycha - NIE JEDŹ do Iberii, bo wpadniesz.....
A jeszcze jakbyś zachodnią Andaluzję pyknęła.....


Też kiedyś będę musiał znaleźć na ten kierunek czas i pieniądze

Tymczasem wracając do relacji

Trafiamy wreszcie na dziedziniec Palazzo Vecchio,

Obrazek

Obrazek

Obrazek


a po chwili przed jego fasadę frontową

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po tym, co widziałem na placu katedralnym, nie sądziłem, że gdziekolwiek indziej tłum może być większy, myliłem się. Piazza della Signiora i dziedziniec między skrzydłami Uffizi po brzegi były wypełnione turystami. Ktoś śpiewa, inny tańczy, jeszcze inni zachęcają żeby sobie z nimi zrobić zdjęcia. Przed wejściem do Pałacu najbardziej znana z tamtejszych rzeźb jest oczywiście kopią - Dawid Michała Anioła -aż wierzyć się nie chce, że oryginał to pierwszy nagi posąg od starożytności,

Obrazek

Po drugiej stronie schodów Herkules i Kakus

Obrazek

W Loggi dei Lanzi znajdującej się w południowej części placu kilkanaście kolejnych rzeźb,

Obrazek

poniżej tylko część z nich Porwanie Sabinek

Obrazek

Herkules i Centaur

Obrazek

Menelaos i Patrokles

Obrazek

Porwanie Poliksene

Obrazek

wreszcie Perseusz z głową Meduzy

Obrazek

i jeszcze od d... strony ;)

Obrazek

Dziedzińcem Uffizi udaliśmy się w kierunku Arno

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nad arkadami biegnie korytarz Vasari o długości jednego kilometra, łączący Pałac Vecchio z leżącym po drugiej stronie rzeki Palazzo Pitti

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wzdłuż brzegu idziemy na Ponte Vecchio zwany również Mostem Złotników.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po drodze jeszcze kolejne lody i jesteśmy przed pałacem Pitti.

Obrazek

Obrazek

Przysiadamy na chwilę, by nabrać sił przed ostatnim już spacerem - do samochodu.
Ostatni rzut okiem na Arno i jej brzegi

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec jeszcze tylko plac Santo Spirito

Obrazek

Obrazek

już tyko rzut beretem do auta

Obrazek
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 12.05.2017 17:24

Nie byłbym sobą gdybym nie spróbował ponownie podjechać na Piazza Michelangelo. Pomimo tego, że w jego centralnym punkcie stoi brązowa kopia posągu Davida autorstwa Michała Anioła, to nie on jest tutaj główną atrakcją.
Postój płatny (czytałem że jest za darmo), 1 E za pierwszą godzinę, byliśmy może 40 minut. Miejsc parkingowych nie ma wiele, jednak ze względu na dużą rotację, po kilku minutach oczekiwania mogłem zaparkować auto.

Z placu rozpościera się doskonała panorama głównie na zabytkową część Florencji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

to koniec pierwszej naszej toskańskiej wycieczki Florencja zachwyca i mam nadzieję, że dane mi będzie kiedyś tam wrócić na kilka dni i zajrzeć tu i tam :).
Ostatnio edytowano 16.05.2017 21:02 przez _Piotrek_, łącznie edytowano 1 raz
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 12.05.2017 18:55

Widok Florencji z oddali piękny
Ładnie Ci wyszło to ujęcie z łukami
:boss: :papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 12.05.2017 19:22

tony montana napisał(a):Ładnie Ci wyszło to ujęcie z łukami

Perseusz z d... strony też fajny :D .


_Piotrek_ napisał(a):Z placu rozpościera się doskonała panorama głównie na zabytkową część Florencji.

Pięknie :!:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.05.2017 20:23

Flo super...jeszcze tam nie dotarłam...
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 14.05.2017 21:59

Do Toskanii to ja zawsze z chęcią wracam. Wchodzę więc na pokład.

na 10 zdjęciu z zajawki widzę logo jednego z moich ulubionych win. Czy podążaliście też szlakiem Galo Nero (Radda, Greve, Castellina)?

pozdrawiam,
Michał
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 16.05.2017 20:16

tony montana napisał(a):Widok Florencji z oddali piękny
Ładnie Ci wyszło to ujęcie z łukami
:boss: :papa:

też mi się podobają, chociaż trzeba chwilę zaczekać żeby nie mieć na zdjęciu kogoś czupryny :)

marze_na napisał(a):Pięknie :!:

Widzów na samym placu jak i przylegających do niego schodach można liczyć co najmniej w setkach. :)

piekara114 napisał(a):Flo super...jeszcze tam nie dotarłam...

Moim zdaniem punkt obowiązkowy w Toskanii, ba w całej Italii

Mikeee napisał(a):Do Toskanii to ja zawsze z chęcią wracam. Wchodzę więc na pokład.

na 10 zdjęciu z zajawki widzę logo jednego z moich ulubionych win. Czy podążaliście też szlakiem Galo Nero (Radda, Greve, Castellina)?
Michał

mieliśmy okazję przejechać się fragmentem Chiantigiany i zajrzeć tu i ówdze, ale "o tem potem" ;)
Tuti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 633
Dołączył(a): 04.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tuti » 16.05.2017 20:50

Widzę że chyba deptaliśmy sobie po piętach :D , my zaliczyliśmy kolejno, lewa strona jeziora Garda, Florencja, Piza i Marina di Pisa, San Marino i Rimini, Rzym i na koniec Wenecja. Pozdrawiam :papa:
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 16.05.2017 20:56

Drugiego dnia - w poniedziałek pogoda nie miała być najlepsza. Prognozy mówiły o deszczu, tym większa była nasza radość gdy zobaczyliśmy rano nad nami błękitne niebo. Mimo wszystko zaplanowaliśmy, że nie będziemy daleko jechać. Jednym z miast położonych bliżej nas była Volterra. Kilkaset metrów od naszego ośrodka mieliśmy widok na cel naszej wycieczki.

Obrazek

Po drodze kilka toskańskich ujęć, brzydko nie jest, ale też szału nie ma. Soczysta zieleń i kwitnące kwiaty ożywiają mocno pofałdowany teren.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podjechaliśmy chyba najbliżej jak się dało. Zaparkowaliśmy auto na podziemnym parkingu la Dogana. Cena za godzinę z tego co pamiętam chyba 1,6E, więc nie jest źle (jak na Italię). Pewnie jak ktoś ma więcej czasu i lubi spacerować może znaleźć darmowe bądź tańsze miejsce. Zaletą parkingu było to, że przy wyjściu z niego były darmowe kibelki, widziałem czystsze miejsca, ale w sumie nie było najgorzej.
Z parkingu do centrum jest przysłowiowy rzut kamieniem. Po dosłownie kilku krokach mamy piękny widok na pobliskie baptysterium, dzwonnicę i dachy domów w kolorze ochry.

Obrazek

Obrazek

Kierujemy się na główny plac starego miasta Piazza dei Priori. Przy placu stoi Pałac

Obrazek

Obrazek

Obrazek

, do niego, niejako z tyłu doklejona jest katedra Santa Maria Assunta. Tylko biało-czarne pasy na niewielkim fragmencie lewego skrzydła (po prawej stronie stojąc na wprost pałacu) zdradzają jej istnienie.

Obrazek

Obrazek

Jest tam też wejście do obiektu. Zaglądamy, jest półmrok, cicho, dosłownie kilka osób w środku - miejsce pełne mistycyzmu, pomimo tego, że przynajmniej kilka innych kościołów w innych miejscach, które odwiedziliśmy było o wiele bardziej cennych, to w żadnym innym nie było tak "klimatycznie".

Obrazek

Obrazek

Wychodzimy głównym wejściem, zastawionym częściowo rusztowaniami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Naszym oczom ukazuje się biało-zielona (tak, tak, w promieniach słońca te ciemne bloki mienią się zielenią) frontowa ściana ośmiobocznego baptysterium.

Obrazek

Zaglądamy do środka dosyć surowego wnętrza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po chwili udajemy się na spacer po mieście.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze tylko kościół San Michele.

Obrazek

Obrazek

Kolejnym naszym punktem będą ruiny Teatro Romano.
Ostatnio edytowano 16.05.2017 21:01 przez _Piotrek_, łącznie edytowano 1 raz
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 16.05.2017 21:00

Tuti napisał(a):Widzę że chyba deptaliśmy sobie po piętach :D , my zaliczyliśmy kolejno, lewa strona jeziora Garda, Florencja, Piza i Marina di Pisa, San Marino i Rimini, Rzym i na koniec Wenecja. Pozdrawiam :papa:


Konkretna trasa, my ograniczyliśmy się głównie do Toskanii. pozdr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Majówka 2017 - Toskania + - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone