Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Macedonia - Sveti Naum, Ochryda

Macedonia jest 12 razy mniejszy od Polski. Najwyższym szczytem w Macedonii jest Korab. Ma on wysokość 2753 m nad poziomem morza. Mieszkańcy Macedonii palą papierosy właściwie w każdym miejscu, robią to między innymi w restauracjach, autobusach, pociągach, czy nawet sklepach. W Macedonii jest bardzo niewiele lotnisk, bo aż zaledwie 10 lotnisk i tylko 8 z nich ma utwardzoną nawierzchnię.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 04.04.2012 01:22

Nie ukrywam , że liczyłem na Macedonię jako pierwszą :wink: , ale decyzję podjąłeś i muszę się z nią zgodzić :roll: :wink:
Będę zmuszony czerpać z innych źródeł . . . jakoś dam radę . . .


Pozdrawiam
Piotr
tadeusz2
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 201
Dołączył(a): 25.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tadeusz2 » 04.04.2012 08:00

W zasadzie czytam wszystko co tu przedstawiasz. Z całą pewnością pochodzą po Maderze czy Bałkanach i jest mi wszystko jedno w jakiej kolejności. Jestem pewien, że każdy czas jest dobry na poznawanie tak efektownie pokazywanych zakątków naszej ziemi. Może nie należę do często udzielających się w komentarzach, ale do czytaczy jak najbardziej. Jak siadam do jakiejś relacji to czytam ją od dechy do dechy. Nie inaczej było z nowo zamieszczonymi przez Ciebie.
Bardzo mnie zainteresowały. Życzę wytrwałości i pozdrawiam.:)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.04.2012 11:03

piotrf napisał(a):Nie ukrywam , że liczyłem na Macedonię jako pierwszą :wink: , ale decyzję podjąłeś i muszę się z nią zgodzić :roll: :wink:

Właśnie nie chcąc podejmować tej decyzji, wyjątkowo zostawiłem ją potencjalnym czytelnikom moich wspomnień.
Może nie muszę się z nią zgodzić, ale takie rozwiązanie tym razem przyjąłem.

tadeusz2 napisał(a):Życzę wytrwałości i pozdrawiam.:)

Witam Cię, dziękuję i - wzajemnie. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 22.06.2012 00:00

Franz, znalazłem na Twojej stronie ze zdjęciami fotki z wejścia na Magaro i była tam tablica o terenie granicznym i wymaganym pozwoleniu. Czy szlak na szczyt jest normalnie dostępny dla wszystkich?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.06.2012 09:17

Pudelek napisał(a):Franz, znalazłem na Twojej stronie ze zdjęciami fotki z wejścia na Magaro i była tam tablica o terenie granicznym i wymaganym pozwoleniu. Czy szlak na szczyt jest normalnie dostępny dla wszystkich?

Z informacji uzyskanych wtedy od Macedończyków, zezwolenie było wymagane jedynie w przypadku próby dotarcia na samą granicę. Wierzchołek Magaro jest odrobinę od niej oddalony, więc miał być ogólnodostępny. Dlatego mnie zdziwiła (ale nie zatrzymała) ta tablica.
Spotkałem tylko dwóch Czechów na trasie.

Magaro jest przyjemny - trasa krótka, a jeszcze można zrobić tam pętelkę.

Pozdrawiam,
Wojtek
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 28.06.2012 12:37

Dziękuję za informację :)

od innej osoby, zdobywającej Magaro w tamtym roku, usłyszałem, że dość często w miesiącu lipcu i sierpniu szlak jest zamknięty z powodu zagrożenia pożarowego. Rozumiem, że podczas Twojej wędrówki takiego nie było albo wchodziłeś nań przed/po sezonie?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.06.2012 16:50

Pudelek napisał(a):od innej osoby, zdobywającej Magaro w tamtym roku, usłyszałem, że dość często w miesiącu lipcu i sierpniu szlak jest zamknięty z powodu zagrożenia pożarowego. Rozumiem, że podczas Twojej wędrówki takiego nie było albo wchodziłeś nań przed/po sezonie?

Byłem w maju.
Macedończycy sugerowali czerwiec z uwagi na jeszcze sporą ilość śniegu w wyższych partiach gór. Rzeczywiście, na Korabiu czy w Sar Planinie jeszcze trochę go leżało. Ale Magaro był praktycznie od niego wolny.

Pozdrawiam,
Wojtek
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 29.07.2012 00:13

Franz napisał(a):
Może nie muszę się z nią zgodzić, ale takie rozwiązanie tym razem przyjąłem.


To chyba nie był dobry pomysł :(
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.07.2012 15:39

kaszubskiexpress napisał(a):To chyba nie był dobry pomysł :(

Rozumiem, że Madera nie przypadła Ci do gustu. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 31.07.2012 14:02

Franz napisał(a): ;)


No, no :wink:

Jesień niebawem, więc może jednak zmienisz zdanie, czasu więcej będzie. :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.08.2012 14:02

kaszubskiexpress napisał(a):Jesień niebawem, więc może jednak zmienisz zdanie, czasu więcej będzie. :wink:

Owszem, czasu więcej. Poza tym ta pierwsza eskapada na Maderę z uwagi na paskudną aurę wielkich plonów nie przyniosła.

Pozdrawiam,
Wojtek
kurush
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 103
Dołączył(a): 08.06.2009
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) kurush » 17.08.2012 14:49

Pudelek napisał(a):Dziękuję za informację :)

od innej osoby, zdobywającej Magaro w tamtym roku, usłyszałem, że dość często w miesiącu lipcu i sierpniu szlak jest zamknięty z powodu zagrożenia pożarowego.


Byliśmy na Magaro na początku sierpnia. Sytuacja przedstawia się następująco: zagrożenie pożarowe teoretycznie jest cały czas w okresie dużych upałów, i teoretycznie jest wtedy zakaz wstępu do całego parku narodowego Galiczica. Jedno małe "ale": pomimo że w biurze PN poinformowano nas o takim zakazie, NIGDZIE na wejściu do parku nie było najmniejszej tabliczki informującej o tym, i to nie tylko przy szlaku na Magaro, ale i w innych miejscach, które odwiedzaliśmy. W tym czasie wielu turystów wchodziło na ten szczyt bez najmniejszych problemów, więc i my bez wyrzutów sumienia to zrobiliśmy, i oczywiście nie mieliśmy żadnych nieprzyjemności. Po drodze spotkaliśmy nawet grupę Holendrów prowadzoną przez parkową przewodniczkę, i tu też nic na temat zakazu nie usłyszeliśmy.

Miejscem, gdzie taki zakaz rzeczywiście jest egzekwowany, jest wyspa Golem Grad. Tam naprawdę nie da się dostać w czasie obowiązywania zakazu i nawet miejscowi właściciele łódek od razu informują, że mogą obwieźć wokół wyspy, ale nie wysadzą na niej. Co zresztą zrozumiałe - zwierzęta z wyspy w razie pożaru byłyby kompletnie bez szans, więc strażnicy tam pilnują na serio.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.08.2012 19:42

kurush napisał(a):Byliśmy na Magaro na początku sierpnia. Sytuacja przedstawia się następująco: zagrożenie pożarowe teoretycznie jest cały czas w okresie dużych upałów, i teoretycznie jest wtedy zakaz wstępu do całego parku narodowego Galiczica.

A swoją drogą - tam praktycznie nie ma lasów. Prawie same trawy. Jakoś do tej pory kojarzyłem wielkie pożary z terenem leśnym...

Pozdrawiam,
Wojtek
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Macedonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 27.08.2012 20:12

myśmy w końcu na Magaro nie weszli, z różnych przyczyn powędrowaliśmy na bliższy szczyt po drugiej stronie. Informacji o zakazie żadnych. Nota bene w górach było przyjemniej niż niżej, bo tam przynajmniej ten upał łagodził nieco wiatr.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Macedonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.08.2012 16:09

Pudelek napisał(a):myśmy w końcu na Magaro nie weszli, z różnych przyczyn powędrowaliśmy na bliższy szczyt po drugiej stronie. Informacji o zakazie żadnych. Nota bene w górach było przyjemniej niż niżej, bo tam przynajmniej ten upał łagodził nieco wiatr.

Ja na Magaro spotkałem dwóch Czechów. Potem na przełęczy spotkałem kolejnych z tej samej ekipy - schodzili właśnie z przeciwnej strony.
Spotkanie przyniosło mi nieoczekiwany prezent - dostałem od nich sporo materiałów reklamowych o Czeskim Raju i okolicach, w tym nawet płytę DVD. Zabrali dla Macedończyków, ale i dla Polaka wystarczyło. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Macedonia Północna - Северна Македонија



cron
Macedonia - Sveti Naum, Ochryda - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone