Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Macedonia

Macedonia jest 12 razy mniejszy od Polski. Najwyższym szczytem w Macedonii jest Korab. Ma on wysokość 2753 m nad poziomem morza. Mieszkańcy Macedonii palą papierosy właściwie w każdym miejscu, robią to między innymi w restauracjach, autobusach, pociągach, czy nawet sklepach. W Macedonii jest bardzo niewiele lotnisk, bo aż zaledwie 10 lotnisk i tylko 8 z nich ma utwardzoną nawierzchnię.
leoncjo1
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 15.01.2006
Macedonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) leoncjo1 » 26.12.2010 09:16

witam, mam pytanie dotyczące Macedonii: czy ktoś był i poleca? Jeśli tak, to jakie miejscowości? Dajcie znać jakie ceny, atrakcje turystyczne itp.
Każda informacja będzie cenna
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.12.2010 11:11

Był i poleca.

Piękne góry, zwłaszcza Jakupica, Sar Planina oraz Golem Korab z najbliższą okolicą.
Kanion Matka, Skopje, Ohrid, monastyry Treskavec, Zrze, sv.Naum, sv. Jovan Bigorski.
Poza tym - wspaniałe krajobrazy, malowniczo usytuowane wioski na górskich stokach, Kokino - starożytne obserwatorium, Markovi kuli - rozległa twierdza nad Prilepem...

Warto pojechać i zobaczyć.

Pozdrawiam,
Wojtek
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 26.12.2010 20:47

Co Cię konkretnie interesuje?
Dla mnie to ulubiona wakacyjna miejscówka :)
Tutaj masz linka do dwóch moich relacji gdzie jest opisana m.in. Macedonia
forum/viewtopic.php?t=29894
forum/viewtopic.php?t=25966

Na forum są jeszcze ciekawsze relacje...
Pytaj, byłem 2 razy postaram się odpowiedzieć.
Pozdrawiam
parrot
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 219
Dołączył(a): 16.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) parrot » 27.12.2010 11:47

pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 27.12.2010 12:09

leoncjo1 napisał(a):witam, mam pytanie dotyczące Macedonii: czy ktoś był i poleca? Jeśli tak, to jakie miejscowości? Dajcie znać jakie ceny, atrakcje turystyczne itp.
Każda informacja będzie cenna
Uwaga na bramkach autostradowych.Oszukują ile się da-najlepiej mieć drobne euro lub ich walutę i żądać biletu.Znam ten kraj tylko z tranzytu do Grecji i próby oszustwa na autostradzie natomiast jedzenie i paliwo najtańsze z całego regionu.Napewno mają coś ciekawego do zaoferowania lecz jadąc autostradą masz wrażenie,że jesteś na skalistej pustyni.Pozdrawiam.
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 28.12.2010 10:12

Myśmy byli w Ohrid i nad jeziorem Ohridzkim.
Rewelacja.
Kwaterę w samym Ohrid znajdujesz w 3 minuty... przy centralnej uliczce na turystów "polują" tubylcy. Warunki b. różne. Trzeba się targować bez oporów. Są do tego przyzwyczajeni.
W knajpach żarcie pyszne. Myśmy jedli w takich małych knajpeczkach, gdzie się stołują miejscowi i tam można uświadczyć najsmaczniejszych smakołyków (głównie mięsnych). Tanie to i pyszne!
Co do zwiedzania, to warto kupić przewodnik. Ponoć wokół samego jeziora jest mnóstwo cerkiewek i jedna piękniejsza od drugiej. Na sam Ohrid można też przeznaczyć kilka dni. Poza tym można się wykąpać w jeziorku.
:?
leoncjo1
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 15.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) leoncjo1 » 28.12.2010 14:56

janniko napisał(a):Myśmy byli w Ohrid i nad jeziorem Ohridzkim.
Rewelacja.
Kwaterę w samym Ohrid znajdujesz w 3 minuty... przy centralnej uliczce na turystów "polują" tubylcy. Warunki b. różne. Trzeba się targować bez oporów. Są do tego przyzwyczajeni.
W knajpach żarcie pyszne. Myśmy jedli w takich małych knajpeczkach, gdzie się stołują miejscowi i tam można uświadczyć najsmaczniejszych smakołyków (głównie mięsnych). Tanie to i pyszne!
Co do zwiedzania, to warto kupić przewodnik. Ponoć wokół samego jeziora jest mnóstwo cerkiewek i jedna piękniejsza od drugiej. Na sam Ohrid można też przeznaczyć kilka dni. Poza tym można się wykąpać w jeziorku.
:?

dziękuję, właśnie dokonałem rezerwacji Ohrid Villa Ohrid na bokingcom, a jak ceny w samym Ohrid
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 29.12.2010 00:07

A więc tak... zacytuje z mojego postu
Macedonia
1 euro to ok 60 denarów,
Ceny:
Butelka wina w knajpie (dobre markowe macedońskie) - 200-400
duża porcja małych rybek - 180
ryba - 300
piwo - 80
drugie danie - 250-350 (mięso różnego rodzaju)
przystawka - 60-80 (np. grillowany ser, papryka, pindżur)
omlet - 100
butelka dobrego wina w sklepie - 250-500 (najwyższa półka)

Ile płacisz za pokój w Ochrydzie? Ja zawsze jeżdżę w ciemno (nie wiem kiedy będę) i zawsze znajduję miejsce. Preferuję jednak parę km od Ochrydu, mimo że Ochryd jak na kurort jest fajny bo można znaleźć spokojne miejsce.
Pozdrawiam
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 29.12.2010 19:21

Tutaj i tutaj też trochę o Ohrid.
Pozdrawiam
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 29.12.2010 23:09

Co prawda potrzebuje macedońskich informacji jedynie w kwestii tranzytu ale:
a/ jaka jest dostępność LPG? dystrybutor jest klasyczny czy wymaga końcówek (również poproszę o info jaka jest sytuacja z LPG w Grecji)
b/ czy są bramki czy czasowe winiety , i czy dużo jest punktów poboru opłat?
c/ czy warto (ceny) robić zakupy na bezcłówce?
d/ czy są jakieś "haczyki" czyhające na turystów?
Za wszelkie info "Bóg zapłać" :wink:
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 29.12.2010 23:32

Coś ten Ohrid zaczyna mnie coraz to bardziej rajcować ... Moja gospoda ze Splitskiej , dużo opowiadała mi o tym miejscu ... mieszkała tam przez pięć lat , w czasach Jugo oczywiście :wink: No i oczywiście '' Karaula '' też zrobił swoje :D ...
leoncjo1
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 15.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) leoncjo1 » 31.12.2010 17:49

za apartament 4 osoby 560 euro 14 dni 30.07 do 13.08, więc jeśli apartament jest w tak przystępnej cenie to liczę na umiarkowane ceny
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 31.12.2010 19:55

Cena normalna jak na ten region :) Co do przystępności cen to są takie jak napisałem. W sklepach jest taniej niż w Polsce. Co do owoców i warzyw są one jeszcze tańsze i niesamowicie wysokiej jakości. Pamiętam, jak kupiliśmy któregoś razu 3 siatki owoców (melony, arbuzy, winogrona - te są w tym regionie droższe) i trochę warzyw i zapłaciliśmy równowartość 3 czy 4 euro. W knajpach nie jest drogo, ale o tym już pisałem.
Pozdrawiam
leoncjo1
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 15.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) leoncjo1 » 02.01.2011 08:03

a jak z bezpieczeństwem? bo przyznam że mam mieszane uczucia tym bardziej że podróż samochodem
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 02.01.2011 13:10

Jest absolutnie bezpiecznie. Na pewno bezpieczniej niż w Polsce, pamiętaj że Ohrid to kurort, mimo wszystko nie ma tam pijanych band jak w niektórych miejscach na naszym wybrzeżu. Pisałem kiedyś w jakiejś relacji jak to mnie Czarnogórzec straszył, że jak pojadę do Albanii mercedesem to mi go na pewno ukradną, jak nie całego to części. Nic takiego się nie stało, co więcej nie czułem się w żaden sposób zagrożony, a Macedonia jest moim zdaniem dużo bardziej spokojna i tam obaw nie miałem absolutnie żadnych. Zdarzało mi się nawet nie zamykać dachu na krótszych postojach, czego w Warszawie raczej nie robię. Ja mam wyższe poczucie bezpieczeństwa w Macedonii niż w Polsce. Jedyne co może na początku trochę zaniepokoić to żebracy pojawiający się przy bramkach w okolicach Skopje - nie należy się tym absolutnie przejmować.
Tu artykuł który mam nadzieję jeszcze Cię uspokoi
http://www.globalpolitician.com/25027-balkans
Pozdrawiam
Następna strona

Powrót do Macedonia Północna - Северна Македонија



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone