Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Macedonia

Macedonia jest 12 razy mniejszy od Polski. Najwyższym szczytem w Macedonii jest Korab. Ma on wysokość 2753 m nad poziomem morza. Mieszkańcy Macedonii palą papierosy właściwie w każdym miejscu, robią to między innymi w restauracjach, autobusach, pociągach, czy nawet sklepach. W Macedonii jest bardzo niewiele lotnisk, bo aż zaledwie 10 lotnisk i tylko 8 z nich ma utwardzoną nawierzchnię.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15634
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.06.2016 19:58

Bodek1 napisał(a):Pozdrawiam koleżankę.
Dzięki za pomoc :)
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 13.06.2016 20:07

ajdadi napisał(a):
Nie płać za autostrady w euro bo mają...kosmiczny narzut

przejeżdżając przez Macedonię w 2013 roku, zapłaciłem na pierwszej bramce 5 EUR i po ostatniej bramce (trzeciej bodajże) zostało mi jeszcze ok 50 denarów. Z ciekawostek - musieliśmy podjechać do apteki po antybiotyki na zapalenie spojówek i na anginę. U nas te leki były na receptę, a tam kupiliśmy normalnie...
pozdrawiam,
Michał
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21028
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 15.06.2016 16:09

Mikeee napisał(a):przejeżdżając przez Macedonię w 2013 roku, zapłaciłem na pierwszej bramce 5 EUR i po ostatniej bramce (trzeciej bodajże) zostało mi jeszcze ok 50 denarów. Z ciekawostek - musieliśmy podjechać do apteki po antybiotyki na zapalenie spojówek i na anginę. U nas te leki były na receptę, a tam kupiliśmy normalnie...


Michał tylko ,że od 2014 (chyba się nic nie zmieniło) Macedończycy mają dwa cenniki przed każdą z bramek jedną w denarach ,a drugą w euro...i tu właśnie jest ta przybitka...wiadomo nie są to jakieś kokosy ,ale różnica jest... :papa:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21028
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 15.06.2016 16:12

VValdek napisał(a):W Macedonii uchował się jeszcze CPN ?
:wink:


Nie...tylko...stacje paliw... :wink:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21028
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 15.06.2016 16:21

Bodek1 napisał(a):pozdrawiam kolegę przedmówcę z Poznania


Ja też oczywiście pozdrawiam kolegę z tego forum i nie tylko...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.08.2016 08:15

napisał(a) Bodek1 » 13.06.2016 14:58
Kartami można płacić, ale nie wszędzie i nie zawsze. warto więc wymienić w banku albo jak pisał kol.na przejściu granicznym w małej białej budce z napisem poczta ,mnie pani wymieniła po 60 za e.
Warto mieć lokalną gotówkę , lepiej się kupuje np. na targowiskach , chyba wiecie dlaczego....?


Jestem swieżo po powrocie z Albanii ,przez Macedonie w której spędziliśmy 3 dni.
Z Kartami tam jest jakas rzeczywiscie dziwna sprawa.
Kartą Visa mialem problem zaplacić w sklepie czy restauracji.Zaplacilem nia tylko 5 razy za bramki.Potem wszedzie odmowa.Placilem tego samego dnia w Serbii ,czy w drodze powrotnej na Węgrzech.Trzy razy mialem odmowę a raz stworzylo to okazje do naduzycia.
Opiszę bo jak powiedzial wlasciciel kwatery w Ochrydzie powszechne.
Połyneliśmy do Sw.Neum i oczywiscie nie wymienilismy pieniedzy.Tam sie nie dalo i oczekujac na powrót ,postanowiliśmy pójśc na obiad.
Fajna knajpka na swiezym powietrzu .Pytamy czy mozna karta.Tak.Kelner z 60 lat wszystko ok i zaplata.Daje swoja.Odmowa ,juz nie zdziwiony,kolejny raz.Zona wyciaga swoja.On wklepuje .PIN i nagle w polowie paragonu konczy sie papier ,pan odrywa i mowi,ze nie poszło.Pokazuje cos na terminalu.Komunikat po sekundzie znika.Pytam o euro mowi,ze ok.Pisze na rachunku 17 ja caly szczesliwy,ze wybrnalem.Cos mnie tam przyciał o eurasa czy dwa,wydal w denarach.
Mi jednak coś nie grało,caly czas sie zastanawialem dlaczego ta karta Mastercard miala by nie pojść skora byla akceptowana .Ogladam kwit z terminala ,porównuje ,do momentu zakonczenia papieru wszystko to samo.Nawet kwoty nie ma.W zasadzie brakuje zaakceptowane czy nie.
Wracamy ,loguje sie do konta, kasa zablokowana.

Chyba wykorzystał ,ze jedna nie poszła to i co mu zalezalo powiedzieć ,ze druga nie idzie.

Przyciął podwójnie.

Ale to nie zmienia mojego zdania ,ze Macedonię warto poznać.
Ostatnio edytowano 29.08.2016 10:21 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15634
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.08.2016 09:12

dabecja napisał(a):warto więc wymienić w banku albo jak pisał kol.na przejściu granicznym w małej białej budce z napisem poczta ,mnie pani wymieniła po 60 za e.

Nie ma już poczty na przejściu granicznym. Wymienić można bez problemu na następnej stacji benzynowej.
viltob08
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 09.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) viltob08 » 29.08.2016 11:31

piekara114 napisał(a):
dabecja napisał(a):warto więc wymienić w banku albo jak pisał kol.na przejściu granicznym w małej białej budce z napisem poczta ,mnie pani wymieniła po 60 za e.

Nie ma już poczty na przejściu granicznym. Wymienić można bez problemu na następnej stacji benzynowej.


Zgadza się, nie ma :-) Wymienić można na każdej stacji i to wcale nie po złodziejskim kursie. Generalnie w kantorach wypłacają 61 za 1 euro, więc straty wielkiej nie ma, zwłaszcza jeśli wymienia się niewielką kwotę.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.12.2016 01:16

Przyciął podwójnie.

Ale to nie zmienia mojego zdania ,ze Macedonię warto poznać.[/quote]

Dopisze,dzieki procedurze Chargeback kasa wróciła
Ale dzisiaj odkryłem blog córki i Ochryd oczami dziecka lat 13

http://akacjaemi.blogspot.com/2016/09/m ... .html#more

coś tam usłyszała coś dodała ale widać,że coś zostało w głowie.
magnyc
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 37
Dołączył(a): 03.06.2016
Macedonia, Trpejca

Nieprzeczytany postnapisał(a) magnyc » 10.01.2017 10:29

Drodzy Koledzy i drogie Koleżanki.

Poszukuje jakiś informacji noclegowych w Macedonii, widziałem ze 2 stare wątki z cyklu "przejazdem". Ale do głowy wpadł mi pomysł spędzenia całego urlopu 7-10 dni w Trpejcy nad jeziorem Ochrydzkim. Generalnie może ktoś polecić tam jakiś sprawdzony nocleg?

Przeglądam booking, ale ofert dużo nie ma i podejrzewam, że na miejscu może być sporo fajniejszych apartamentów niż te kilka sztuk z "internetów". Pojechałbym oczywiście w ciemno, ale z racji tego, że mam dwójkę naprawdę małych dzieci, to wolę jechać na gotowe.
Bodek1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 266
Dołączył(a): 23.05.2009
Re: Macedonia, Trpejca

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bodek1 » 12.01.2017 12:08

magnyc napisał(a):Drodzy Koledzy i drogie Koleżanki.

Poszukuje jakiś informacji noclegowych w Macedonii, widziałem ze 2 stare wątki z cyklu "przejazdem". Ale do głowy wpadł mi pomysł spędzenia całego urlopu 7-10 dni w Trpejcy nad jeziorem Ochrydzkim. Generalnie może ktoś polecić tam jakiś sprawdzony nocleg?

Przeglądam booking, ale ofert dużo nie ma i podejrzewam, że na miejscu może być sporo fajniejszych apartamentów niż te kilka sztuk z "internetów". Pojechałbym oczywiście w ciemno, ale z racji tego, że mam dwójkę naprawdę małych dzieci, to wolę jechać na gotowe.


Kiedyś jak byłem nazywała się ta miejscówka villa Geros ,teraz widzę to na bookingu ,nazywa House Geros , wart polecenia, sporo osób z forum tam było.
Też spędziłem tam tydzień .
magnyc
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 37
Dołączył(a): 03.06.2016
Re: Macedonia, Trpejca

Nieprzeczytany postnapisał(a) magnyc » 13.01.2017 08:04

Bodek1 napisał(a):
magnyc napisał(a):Drodzy Koledzy i drogie Koleżanki.

Poszukuje jakiś informacji noclegowych w Macedonii, widziałem ze 2 stare wątki z cyklu "przejazdem". Ale do głowy wpadł mi pomysł spędzenia całego urlopu 7-10 dni w Trpejcy nad jeziorem Ochrydzkim. Generalnie może ktoś polecić tam jakiś sprawdzony nocleg?

Przeglądam booking, ale ofert dużo nie ma i podejrzewam, że na miejscu może być sporo fajniejszych apartamentów niż te kilka sztuk z "internetów". Pojechałbym oczywiście w ciemno, ale z racji tego, że mam dwójkę naprawdę małych dzieci, to wolę jechać na gotowe.


Kiedyś jak byłem nazywała się ta miejscówka villa Geros ,teraz widzę to na bookingu ,nazywa House Geros , wart polecenia, sporo osób z forum tam było.
Też spędziłem tam tydzień .


Oglądałem nawet, tylko tam są widzę same pokoje/apartamenty bez osobnego pokoju (a chciałbym by dzieci miały swój osobny). Powiedz mi jeszcze, warto tam jechać na cały tydzień w ogóle? Czy raczej, wpaść tam na np. 3 dni a potem na kilka do Albanii lub Chorwacji?
viltob08
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 09.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) viltob08 » 13.01.2017 08:35

Oj, nad Ohrydem warto ;-) , ale dobrze nastawić się również na jakieś zwiedzanie, bo Trpejca przez tydzień, to chyba może się znudzić....
Bodek1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 266
Dołączył(a): 23.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bodek1 » 13.01.2017 11:26

Tak jak pisze wyżej koleżanka miejsce dobre na zwiedzanie a i odpocząć się da.
Zajedziesz + musowo 1 dzionek na regenerację na plaży ,
W Ochrydzie ze 2 razy, Św. Naum +Park Galicica + jak chcesz ewentualnie J. Prespa
i już masz 4-5 dni.
Mnie też troszkę czasu zajęło zmniejszanie poziomu zapasów w piwnicy u Geroskich.
Ten układ pokoju nie jest taki zły, takie boxy , jest jakieś oddzielnie od dzieci jest :mrgreen:
Pomyśl o Albanii albo o Grecji ,masz niedaleko .
Może wąwóz Vikos , Janina, Meteory, ba Morze Jońskie też blisko. :D
Apartementów szukaj też na stronach miejscowych np. http://www.visit-ohrid.com
nitomen
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 32
Dołączył(a): 06.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) nitomen » 20.07.2017 11:18

Witam

Za niecałe 2 tygodnie , lece do Macedonii z biura turystycznego na 14 dni, nocleg mamy w Sv.Stefan , co ciekawego poza jeziorem i ohrydem jest w okolicy ?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Macedonia Północna - Северна Македонија



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone