Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Macedonia - Ohrid z własnym pływadełkiem

Słowenia, Czarnogóra, Albania, a nawet Grecja, Włochy, Hiszpania, a może Floryda, albo ... Słowacja?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mickmat
Autostopowicz

Nieprzeczytany postnapisał(a) mickmat » 27.08.2017 14:20

Chyba jeszcze tego tematu nie poruszał nikt tutaj, więc napiszę kilka słów.
Wracając z Albanii (sporo czasu na wodzie) postanowiliśmy zatrzymać się kilka dni (4 noclegi) nad Ochrydem.
Dokładnie w miejscowości Trpejca.
Jako że nie mogłem nigdzie odnaleźć przepisów dot pływania w Macedonii, postanowiłem rady zasięgnąć swojego gospodarza,
ten zapewnił mnie że nie jest to żadnym problemem żeby turysta pływał po jeziorze.
Sam posiadał łódź i cokolwiek wiedział. Lepsza taka wiedza niż żadna.
Następnego dnia mój ponton (3m 6hp - dwie szczupłe osoby :)) był już na wodzie.
Infrastruktura jest niezła, bo po Ochrydzie pływa trochę jednostek turystycznych i rybackich.
Nie spotkałem przez 3 dni pływania żadnych innych zagranicznych turystów z łódką lub pontonem.
Ogólnie porównując z Chorwację to tam jest pusto.
Nie miałem też żadnych problemów, bardzo mile traktowani byliśmy przez miejscowych, mnóstwo pytań i pozdrowień.
Dopłynąłem w jedną stronę wzdłuż wybrzeża do granicy z Albanią i uwaga, z tego co wyczytaliśmy można drogą wodną tą granice przekroczyć bez kontroli... Odpuściłem to jednak sobie, ale rzeczywiście byłem już po stronie Albańskiej i nikt się nie interesował.
Drugi dzień to plażowanie, można podpłynąć do uroczych knajpek i fajnych plażyczek :hut: .
Trzeciego dnia chciałem wybrać się do Ochrydy (ok 17km drogą wodną) jednak przeszkodziły mi fale.
Zaznaczę, że 4 sezony pływałem po morzu, posiadam patent.
Jezioro zachowuje się specyficznie, potrafi zmienić się diametralnie w przeciągu 1 minuty. Fala jest krótka i nieregularna.
Jeśli przyjdzie fala, pływa się po tym trudno. Trzeba przyznać że przez większość czasu w sezonie jest ono spokojne.
W tym czasie gdy przebywałem nad Ochrydem w Albanii na wybrzeżu wiało i była spora fala, tam wcale bym nie popływał moim sprzętem.
Kolejna rada: fala zawsze (podobno) daje w tym samym południowym kierunku. Dobrze jest więc stamtąd zaczynać trasę żeby wrócić na fali. Powrót na tej fali to nawet fun :twisted: . Pływanie pod fale jest nieco karkołomne.
Mam nadzieję że komuś pomogłem, postaram się jutro dołączyć foty.
Odpowiem też na pytanka.
Pozdrav :papa:

Powrót do Jak nie Chorwacja to ... ???

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Forum wykorzystuje oprogramowanie M 2.0. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2017