Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Macedonia - Krusevo - Memorial Tose Proeski

Macedonia jest 12 razy mniejszy od Polski. Najwyższym szczytem w Macedonii jest Korab. Ma on wysokość 2753 m nad poziomem morza. Mieszkańcy Macedonii palą papierosy właściwie w każdym miejscu, robią to między innymi w restauracjach, autobusach, pociągach, czy nawet sklepach. W Macedonii jest bardzo niewiele lotnisk, bo aż zaledwie 10 lotnisk i tylko 8 z nich ma utwardzoną nawierzchnię.
Prezes106
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 20.08.2012
Macedonia - Krusevo - Memorial Tose Proeski

Nieprzeczytany postnapisał(a) Prezes106 » 24.08.2012 21:46

Po tygodniu spędzonym w Czarnogórze nasza grupa podzieliła się. My wraz z Jarkiem postanowiliśmy dopełnić zeszłoroczne plany tj. odwiedzić grób Tose Proeskiego w Macedonii zaś Paweł z rodziną pojechał do Chorwacji.
Z kwatery w Buljaricy wyruszyliśmy 04.08.2012 r. o 9.10 i skierowaliśmy się poprzez Bar i Ulcinji na przejście graniczne z Albanią w Murigan. W Skubini przed granicą spędziliśmy w korku ponad 30 min.
Załączniki:
DSC_0285.JPG
DSC_0288.JPG
Jakby wartownicy ?
Prezes106
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 20.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Prezes106 » 24.08.2012 22:04

Granicę przekroczyliśmy o godzinie 11.50. Wprawdzie nie mam tego na zdjęciach, ale gdy przymierzaliśmy się do jazdy przez Albanię na jednym z for czytaliśmy, że plagą przejść granicznych są gromady dzieci czepiających się samochodów i wymuszających jakieś datki. Faktycznie naszym oczom ukazał się obrazek złego albańskiego policjanta, który z rózgą w ręku przeganiał gromadę dzieciaków i kobiet, żebrzących wśród aut oczekujących na wyjazd w stronę Macedonii. Ruszyliśmy drogą na Shkoder, a potem w kierunku Tirany. Kilkakrotnie spotkaliśmy po drodze policjantów, ale nie zatrzymywali nas. Coś jest w tym co pisał ktoś z forumowiczów, że albańska policja nie rusza obcokrajowców. Jeden z policjantów próbował nas zatrzymywać, ale gdy zauważył tablice rejestracyjne machnął jedynie ręką aby jechać dalej.
Załączniki:
DSC_0292.JPG
DSC_0296.JPG
Prezes106
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 20.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Prezes106 » 24.08.2012 22:31

Niemałym wyzwaniem był przejazd przez Tiranę. Ogólny chaos, przepisy ruchu drogowego to rzecz umowna, bardzo słabe oznakowanie. Aby wydostać się w stronę miasta Elbasan musieliśmy kilkakrotnie pytać o drogę. Przejeżdżaliśmy m.in. przez rondo, z którego filmik widzieliśmy na forum. Dla szwagra "horror". Osobiście mi się podobało, trzeba jechać tak jak "oni".
Załączniki:
DSC_0303.JPG
DSC_0302.JPG
DSC_0301.JPG
DSC_0300-001.JPG
Prezes106
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 20.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Prezes106 » 24.08.2012 23:37

Wreszcie udało nam się wydostać z Tirany drogą na Elbasan. Droga bardzo ciekawa widokowo.
DSC_0324.JPG
DSC_0313.JPG
Zatrzymaliśmy się na odpoczynek i drugie śniadanko na przełęczy koło Krrabe,
DSC_0336.JPG
DSC_0335.JPG
a dalej przez Elbasan do granicy w m. Rajce,
DSC_0339.JPG
DSC_0341.JPG
DSC_0343.JPG
DSC_0345.JPG
DSC_0353.JPG
DSC_0354.JPG
DSC_0362-001.JPG
DSC_0364.JPG
gdzie dotarliśmy na 17.00.
Ponieważ Albania była dla nas jedynie krajem tranzytowym, nie robiliśmy zakupów. Zanotowałem tylko ceny paliw, gdyby ktoś był zainteresowany: gaz - 85-90 leków
Pb 95 - 175-192 leki
Diesel - 175 - 180 leków
pawelg
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 478
Dołączył(a): 11.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelg » 26.08.2012 20:59

Tak się zastanawiam, że może to był błąd, że z Wami nie pojechaliśmy...
Z drugiej strony będzie o czym rozmawiać i co oglądać jak się spotkamy.
Pozdrav
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107660
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 26.08.2012 21:03

Jestem :lol: :idea:
Prezes106
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 20.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Prezes106 » 26.08.2012 21:23

Ruszamy dalej.
DSC_0374.JPG
Na granicy straciliśmy około godziny. W tym czasie zmoczyła nas ulewa, a temperatura sięgała 30 C, zrobiło się niesamowicie parno. Drogą przez Strugę
DSC_0379.JPG
dojechaliśmy do Ohridu, gdzie postanowiliśmy się zakwaterować. Nie przyszło to zbyt łatwo. Nie przewidzieliśmy, że to sobota wieczór, a Ohrid i jezioro to miejsce wekendowego wypoczynku chyba połowy macedończyków. Znalezienie wolnych pokoi zajęło nam blisko 2 godziny, ale udało się. Pokoje mieliśmy w dwóch różnych domach ale zupełnie przyzwoite i całkiem za niewielkie pieniądze ( 25 i 30 €). Nasz apartament składał się z dwóch pokoi z łazienką, był on na cztery osoby.
DSC_0387.JPG
DSC_0388.JPG
DSC_0389.JPG

Nasz gospodarz nazywał się Petar i wyglądał jak prawdziwy baca...i do tego był bardzo sympatyczny... i bardzo lubił częstować lozą (ichniejsza rakija). Wieczorem jak tylko nas zakwaterował, zarezerwował nam stolik w restauracji gdzie poszedł razem z nami. Jedliśmy i piliśmy dużo ale rachunek nas wcale nie przeraził. Macedonia jest dużo tańsza niż Chorwacja czy Czarnogóra (loza 1l ok 3,5 €). Późnym wieczorem zalegliśmy spać. Jutro celem naszej podróży jest Krusevo na co wszyscy czekamy od zeszłego roku....
Prezes106
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 20.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Prezes106 » 27.08.2012 00:22

Oddaję pióro tz. klawiaturę mojej żonie ponieważ to ona i szwagier są największymi z nas fanami Tose i to ich marzenie zostało spełnione.....

05.08.2012 pijemy kawę na tarasie i nie mogę uwierzyć, że tu jesteśmy....
Żona naszego gospodarza opowiedziała nam co warto zobaczyć w Krusevie, choć listę tych miejsc mieliśmy zrobioną już wcześniej. Kobieta prawie płakała, że my taki kawał drogi pokonaliśmy dla Tose.
11.30 wyjeżdżamy do Kruseva, odległość to jakieś 70 km ale droga po górach więc zajęła nam ok 2 godziny.
DSC_0393.JPG
DSC_0397.JPG

Krusevo położone wysoko w górach na stoku ( zimą chyba bardzo popularny kurort narciarski).
DSC_0400.JPG
DSC_0403.JPG
Bardzo malownicze miasteczko z widokiem na rozległy płaski teren. Wąskie uliczki to w górę, to w dół, zabudowa ciasna, raczej biednie ale czysto i klimatycznie. W powietrzu czuć zapach wędzarni...
DSC_0414.JPG
DSC_0415.JPG
DSC_0449.JPG
DSC_0450.JPG
DSC_0451.JPG

Zaraz po wjeździe drogowskazy doprowadziły nas na plac przed muzeum Tose,
DSC_0413.JPG
DSC_0420.JPG
gdzie przywitało nas jego ogromne zdjęcie. Tu zostawiamy samochody i rozpoczynamy zwiedzanie.
Muzeum odbiega całkowicie od starej zabudowy miasteczka. Jest to bardzo nowoczesny budynek ze szkła w kształcie krzyża( patrząc od góry).
DSC_0422.JPG
DSC_0424.JPG
DSC_0426.JPG


Wchodzimy do środka.....jeszcze nic nie widzę ale słychać wyraźnie muzykę...." Igra bez granica"....nie mogę uwierzyć...Pani w kasie pyta skąd jesteśmy i po minie widać, że jest nieco zaskoczona, oprowadza nas i opowiada ciekawostki o Tose. W muzeum nie wolno robić zdjęć ani filmować kamerą więc jesteśmy trochę zawiedzeni.
Pełno pamiątek, ubrań, dokumentów ( paszport stracił ważność w ubiegłym roku 2011), telefony komórkowe i rzeczy osobiste Tose....są też dwie figury woskowe ale odbiegają nieco od rzeczywistości.
Jest tu też kawiarnia w której na wielkim ekranie można obejrzeć koncert, sala w której na słuchawkach można posłuchać wszystkich płyt i sklep w którym można nabyć pamiątki, gadżety i albumy Tose. Oczywiście pamiątki zakupiliśmy a tym bardziej, że dochód z ich sprzedaży przekazywany jest dla Fundacji Tose Proeski. Cały czas towarzyszy nam Jego muzyka....
Z muzeum idziemy prosto na cmentarz...zapalić świecę...i zostawić ślad, że Polacy też kochają Tose
DSC_0436.JPG
DSC_0437.JPG
DSC_0441.JPG
DSC_0443.JPG
DSC_0444.JPG
DSC_0447.JPG
DSC_0445.JPG


cdn
Ostatnio edytowano 30.08.2012 15:27 przez Prezes106, łącznie edytowano 1 raz
croart
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 60
Dołączył(a): 13.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) croart » 27.08.2012 13:46

Chciałem zajechać do Kruszeva w zeszłym roku, niestety nie udało się - zbyt dużo atrakcji w Albanii, tam czas biegnie w swoim rytmie i dla tego 100km jedzie się trzy godziny:-)
Może dam radę w następnym roku, wtedy zerknę czy są wasze ślady.
Super że mogę "być" tu z wami.
Pozdrav dla fanów Tose... od fanów Tose:-)
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 27.08.2012 19:07

A ja jako fanka Tose powiem tylko "Dziękuję" za możliwość bycia tam z Wami choć wirtualnie.
Prezes106
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 20.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Prezes106 » 27.08.2012 20:12

Prosto z cmentarza ruszyliśmy pod pomnik-mauzoleum pierwszego Prezydenta Republiki Kruseva. Dziwny....dzieciaki miały skojarzenie z miną morską...Pewien opiekun mauzoleum wyjaśnił, że Kruszewo było pierwszą niepodległą republiką na Bałkanach ?
DSC_0430-001.JPG
DSC_0432.JPG
DSC_0433.JPG

Dalej malowniczymi uliczkami poszliśmy na spacer z nadzieją, że znajdziemy dom rodzinny Tose.
DSC_0467.JPG
DSC_0468.JPG
DSC_0462.JPG
DSC_0463.JPG
DSC_0498.JPG
W gąszczu zabudowy wydało nam się to niemożliwe, ale ludzie tu bardzo mili i chętnie wskazali nam drogę.
DSC_0501.JPG
DSC_0503.JPG
Znaleźliśmy dom....
DSC_0453.JPG
DSC_0455.JPG
DSC_0454.JPG
chyba to zrobiło na mnie największe wrażenie.Wszystko na wyciągnięcie ręki....jak Tose....też był blisko swoich fanów...
W centrum miasta znajduje się ulica imienia Tose Proeski
DSC_0464.JPG
DSC_0465.JPG
DSC_0466.JPG
DSC_0477.JPG
DSC_0478.JPG
i właśnie tu postanowiliśmy zatrzymać się na obiad w jednej z klimatycznych knajpek.
DSC_0481.JPG
DSC_0482.JPG
DSC_0483.JPG
To był bardzo dobry wybór. Jedzenie bardzo smaczne i cena bardzo przyzwoita ( za 4 porcje obiadowe, 2 dodatkowe sałatki, 2 piwa i 2 cole wyszło ok 70 PLN)
Przed nami jeszcze Świątynia Przeobrażenia. Położona kilka kilometrów za miastem na szczycie góry....
DSC_0507.JPG
DSC_0508.JPG
DSC_0510.JPG
DSC_0511.JPG
DSC_0518.JPG
DSC_0519.JPG
Jak dobrze pamiętam pochodzi chyba z XIII w, zniszczona przez przyrodę a odbudowywana z pieniędzy Tose...nie zdążył...nadal jest nieukończona. To jedno z Jego ulubionych miejsc...
Ostatnio edytowano 29.08.2012 19:27 przez Prezes106, łącznie edytowano 1 raz
Prezes106
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 20.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Prezes106 » 27.08.2012 21:36

W środku zupełna cisza...półmrok...wiele jeszcze pracy...
DSC_0525.JPG
DSC_0527-001.JPG

W drzwiach zapraszającym gestem wita nas mężczyzna, pyta skąd jesteśmy i zaczyna opowiadać bardzo przejęty o Świątyni i o samym Tose.
DSC_0526.JPG
Jak się później okazało to wujek Tose. Miło...być w takim miejscu i jeszcze spotkać kogoś z najbliższych.
Dowiedzieliśmy się, że był pierwszym trenerem siatkówki Tose.
Przy wejściu do Świątyni po prawej stronie na ścianie znajduje się kamień, którego Tose dotykał za każdym razem kiedy wchodził. W kamieniu wyryte są nacięcia- 26, czyli tyle ile miał lat...(tak opowiadał wujek)
DSC_0532.JPG

Zapaliliśmy świece w Jego intencji....
DSC_0522.JPG
i chyba każdy z nas we własnej....
DSC_0521.JPG

Magiczne miejsce...

Obok Świątyni znajduje się Dom Pielgrzyma, gdzie Tose przebywał w samotności przed koncertami, tu przyjeżdżał nabierać energii...pośród gór...tu spał (tak opowiadał wujek)
DSC_0534.JPG

Pokazał nam ten pokój...myślę, że wtedy wyglądał trochę inaczej, teraz pełno tu Jego zdjęć i innych przedmiotów pozostawionych przez turystów i fanów.
DSC_0533.JPG

Od Świątyni jeszcze jeden stromy podjazd na górę gdzie znajduje się ogromny krzyż Tose.
DSC_0419.JPG
Stąd rozciąga się przepiękna panorama na całe Krusevo, z jednej strony na góry a z drugiej na rozległy płaski teren...
DSC_0536.JPG
DSC_0537.JPG


Swoją drogą nie mogę wyjść z podziwu, że położone gdzieś w górach uśpione nieco miasteczko z wybrukowanymi uliczkami i malowniczymi domami, jakby nie z tej epoki, zrodziło tak wielki współczesny talent.
DSC_0540.JPG


Powoli słoneczko zachodziło a nasza wyprawa do Kruseva zbliżała się do końca....
Dla jednych była to sentymentalna podróż śladami Tose i spełnione marzenie....dla drugich urocze turystycznie miejsce...Każdy z nas wracał jednak z poczuciem spełnienia....

Do Ohridu wróciliśmy ok 21.30. Wieczór spędziliśmy wszyscy razem z naszymi gospodarzami.....było bardzo miło...


Dziękuję wszystkim, którzy razem z nami przeszli tą drogę, chociażby wirtualnie.
Pozdrawiam
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 28.08.2012 08:31

Mam pytanko odnośnie Tosze Proeski'ego.

Skąd u Was takie zainteresowanie nim ? Wynika z tego, że kiedyś jego muzyka Wam towarzyszyła w podróży, czy z jakiegoś innego powodu.
Pytam, bo to raczej lokalna gwiazda, może regionalna ( bałkańska ).

Trochę dziwny jest ten jego boski nimb w postaci wszechobecnych obrazów, kaplic i krzyży.

Rozumiem, że na urodzinach Riedla spotykają się ludzie nad grobem i graja bluesa, ale nikt z Bałkanów raczej tam nie jeździ. Na każdym skrzyżowaniu w Tychach też go raczej nie można zobaczyć.

Nie chcę Was urazić, po prostu jestem ciekawy.

Pozdrawiam.
8)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107660
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 28.08.2012 08:41

kaszubskiexpress napisał(a):Mam pytanko odnośnie Tosze Proeski'ego.

Skąd u Was takie zainteresowanie nim ? Wynika z tego, że kiedyś jego muzyka Wam towarzyszyła w podróży, czy z jakiegoś innego powodu.
Pytam, bo to raczej lokalna gwiazda, może regionalna ( bałkańska ).


Lokalna na pewno nie >>> http://pl.wikipedia.org/wiki/Tosze_Proeski



Na forum cro.pl ma licznych fanów >>> tragicznie-zginal-tose-proeski-t17644.html?hilit=Tose Proeski
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 28.08.2012 09:02

Janusz Bajcer napisał(a):Lokalna na pewno nie >>> http://pl.wikipedia.org/wiki/Tosze_Proeski


Napisałem, ze regionalna ( bałkańska ), ale na pewno nie międzynarodowa. 14 miejsce na Eurowizji, to trochę mało.

Janusz Bajcer napisał(a):Na forum cro.pl ma licznych fanów

Po śmierci Jacksona ludzie, którzy nie przepadali za jego muzyką też zaczęli kupować jego płyty.

Trochę szokuje mnie po prostu to wszechobecne uwielbienie.
Pewnie są tacy, którzy mają jego płyty, ale większość słucha go pewnie na youtubie.

Podrawiam.
8)
Następna strona

Powrót do Macedonia Północna - Северна Македонија



cron
Macedonia - Krusevo - Memorial Tose Proeski
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone