Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ludziska jak wy się zamykacie w kwocie 2-3 tys. zł... ?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 26.11.2008 12:00

W sprawie kaucji za butelki to może nie wszyscy turyści wiedzą, ale w Chorwacji każda butelka (plastikowa, szklana, a także puszki, większe słoiki) zakupiona w sklepie w tym kraju (nie licząc butelek po oliwie i oleju) jest zwrotna i klient dostaje za każdą oddaną sztukę 50 lip.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 26.11.2008 12:14

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):W sprawie kaucji za butelki to może nie wszyscy turyści wiedzą, ale w Chorwacji każda butelka (plastikowa, szklana, a także puszki, większe słoiki) zakupiona w sklepie w tym kraju (nie licząc butelek po oliwie i oleju) jest zwrotna i klient dostaje za każdą oddaną sztukę 50 lip.


To wiem, tylko czy można oddać w każdym sklepie, czy w tym co się towar/browar :wink:
w butelce/puszce kupiło :?:
Z moich obserwacji wynika , że tylko w tym sklepie gdzie się dokonało zakupu.

Ps. Kasiu , czy w Chorwacji w nocy z 5/6 grudnia chodzi Mikołaj.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 26.11.2008 12:20

Janusz Bajcer napisał(a):
Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):W sprawie kaucji za butelki to może nie wszyscy turyści wiedzą, ale w Chorwacji każda butelka (plastikowa, szklana, a także puszki, większe słoiki) zakupiona w sklepie w tym kraju (nie licząc butelek po oliwie i oleju) jest zwrotna i klient dostaje za każdą oddaną sztukę 50 lip.


To wiem, tylko czy można oddać w każdym sklepie, czy w tym co się towar/browar :wink:
w butelce/puszce kupiło :?:
Z moich obserwacji wynika , że tylko w tym sklepie gdzie się dokonało zakupu.


Jeśli chodzi o "kaucjowane" butelki, to rzeczywiście tylko tam, gdzie kupowaliśmy. Ale wszystkie inne (od napojów np.) możemy w każdym większym sklepie (bo tylko te większe niestety mają obowiązek skupowania butelek; mam nadzieję, że to się kiedyś zmieni).
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 26.11.2008 12:40

A co z Mikołajem :?: :lol:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 26.11.2008 13:43

Jak najbardziej, sv.Nikola (upominki w butach i skarpetach)....
Poza tym sv.Nikola to także (w Dalmacji nawet przede wszystkim) patron ludzi morza, dlatego też co roku w noc wigili jego święta w St.Gradzie przed świątynią pod jego wezwaniem celebruje się zwyczaj ofiarnego palenia starej łodzi, by w ten sposób zaskarbić sobie przychylnosć świętego na nadchodzący rok.

Dzieciaki mają też troszkę radość w związku z dniem św. Łucji (sv.Lucija 13.XII); w niektórych domach do tej pory kultywuje się zwyczaj i tego dnia obdarodywać najmłodszych słodkościami.
Poza tym na św. Łucję sieje się pszenicę (w doniczkach, ramach przygotowania do świąt Bożego Narodzenia - jesli do świąt pięknie wyrośnie, wróży to dostatni nowy rok).Mawia się też, że każdy z 12 dni pomiędzy św.Łucją a Bożym Narodzeniem odpowiada 12 miesiącom roku i wróży pogodę na nadchodzący rok.
Pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 26.11.2008 13:53

Dziękuję Kasiu - możesz napisać list do Św.Mikołaja :wink: :lol:
Bahama
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1045
Dołączył(a): 29.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bahama » 30.12.2008 00:21

No to w 2009 roku na pewno nie zamkniemy się w starych kwotach, jak tak dalej z euro będzie... Chyba że rezerwujemy już teraz z opcją niezmienności ceny :) - ja się już przymierzam do Ciovo :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 30.12.2008 01:53

Bahama napisał(a):- ja się już przymierzam do Ciovo :)


Jak możesz taki afront zrobić AndrzejowiJ po otrzymanym kiedyś prezencie od Niego :wink: 8O
On nie cierpi tej wyspy i wszystkim odradza , aby tam nie jechać :lol:
Bahama
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1045
Dołączył(a): 29.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bahama » 31.12.2008 10:13

Janusz Bajcer napisał(a):
Bahama napisał(a):- ja się już przymierzam do Ciovo :)


Jak możesz taki afront zrobić AndrzejowiJ po otrzymanym kiedyś prezencie od Niego :wink: 8O
On nie cierpi tej wyspy i wszystkim odradza , aby tam nie jechać :lol:


Muszę poszukać o co chodzi... Dl amnie Ciovo to doskonałe miejsce na zwiedzenie pozostałej mi już tylko części wybrzeża. :) Prezent... jeszcze czuję ten smak :)
Może tubylcy coś napiszą czy ceny w Chorwacji już poszły w górę w stosunku do lata ?
jackiller
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 184
Dołączył(a): 29.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jackiller » 04.01.2009 00:38

Wracając do kosztów, subiektywnie na NIE !!
Ja może w kontekście rodziny z dzieckiem (2.5 roku)

Chciałem, w oparciu o wiedzę nabyta na tym forum, wyjechać pierwszy raz do Chorwacji z dzieciakiem. Wiek juz taki, że mozna mu cos "kazać" i dodatkowo taki, że liczą go już jako "prawie" (80%) dorosłego w wycieczkach samolotowych.

Ale niestety - odpuszczam temat CRO ze względu na stosunek jakości do ceny

Z dzieciakiem jest kilka determinantów
1) plaża
2) bliskość od plaży
3) podróż (czas)
4) przystosowanie miejsca pobytu dla dziecka (jak by mu się nagle odwidziało kąpanie codzienne w morzu)
5)... i inne
6) w ciemno - odpada. nie będę ryzykował tułaczki z dzieciakiem po dwu dniowej podroży w poszukiwaniu kwatery

i teraz kalkulacja

Droga
(Warszawa-Chorwacja-Warszawa) jakieś 3000km się uzbiera. Spalanie 12 l gazu. Cena 2 zł/l
Droga suma = 720 zł + opłaty
Myślę że skromnie 1000 zł

Nocleg
Spełniając warunki powyżej, przeglądając oferty biur z Adriatykiem w nazwie to ok 40-50E za dzień się uzbiera tak skromnie (wiem ze sa i po 20 ale nie o to chodzi)
14 dni * 45E * 4 zł = 2520zł

Pokarm
Przyjmując że trochę na śniadania wezmę z Polski a obiady w knajpach.
Ktoś w tym wątku napisał, że jadąc z dziećmi nie wyobraża sobie szukania codziennego knajpek... ja nie wyobrażam sobie stania nad kuchnią (akurat ja gotuję w rodzinie) a żona zmywania po mnie i tracenia na to pół, jak ze krótkiego z 2.5 rocznym dzieckiem, dnia.
"Normalny" obiad dla dwóch osób - 25E tak minimum (nie jakaś tam pizza) + poranne zakupy, pieczywo, napoje, pifko, lody, bilety wstępu... to czego nie wzięliśmy z PL...
Przyjmuje 40E dziennie na wszelakie wydatki
40E*14*4 = 2240zł

Proste koszty po zsumowaniu dają
5760 zł
Koszty te uznaję za absolutne minimum i znając życie o czymś zapomniałem (np: ew. noclegu po drodze) , ale potwierdza się to średnią 5-6 tysi za 2 tygodnie na rodzinę.

To w takim razie SORRY !!
Poza tym (tu się pewnie narażę) że jest to TYLKO Chorwacja... to co Ona mi możne za te pieniądze zaproponować ?? Fakt... widoki... ale one są wszędzie piękne. Równie piękne są w południowych Włoszech i na Sycylii, na Krecie, w Grecji kontynentalnej i innych wyspach greckich czy Turcji.
Wystarczy wejść do wyszukiwarki wczasów i dostaniemy kilkanaście (jak nie dziesiąt) wyników ALL INCLUSIVE i do tego samolotem gdzie w 3-4 godziny jesteśmy na miejscu, i nic nas nie obchodzi.
Nie forsuje tu niczego, ale uważam, że to porażka, ze człowiek jadąc autem tracąc 4 dni, mając dostęp do piaskownic (bo trudno to nazwać plażami)... tyle musi na to wybulic
Nie jest to korzystna oferta dla rodziny z dzieckiem IMHO. Śmigamy na wyspy greckie.
... ale "kochaj albo rzuć"

Pozdrawiam 8)
Krzyżak
Odkrywca
Posty: 87
Dołączył(a): 17.12.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzyżak » 04.01.2009 04:34

jackiller napisał(a):Proste koszty po zsumowaniu dają
5760 zł
Koszty te uznaję za absolutne minimum i znając życie o czymś zapomniałem (np: ew. noclegu po drodze) , ale potwierdza się to średnią 5-6 tysi za 2 tygodnie na rodzinę.

To w takim razie SORRY !!
Poza tym (tu się pewnie narażę) że jest to TYLKO Chorwacja... to co Ona mi możne za te pieniądze zaproponować ?? Fakt... widoki... ale one są wszędzie piękne. Równie piękne są w południowych Włoszech i na Sycylii, na Krecie, w Grecji kontynentalnej i innych wyspach greckich czy Turcji.
Wystarczy wejść do wyszukiwarki wczasów i dostaniemy kilkanaście (jak nie dziesiąt) wyników ALL INCLUSIVE i do tego samolotem gdzie w 3-4 godziny jesteśmy na miejscu, i nic nas nie obchodzi.
Nie forsuje tu niczego, ale uważam, że to porażka, ze człowiek jadąc autem tracąc 4 dni, mając dostęp do piaskownic (bo trudno to nazwać plażami)... tyle musi na to wybulic
Nie jest to korzystna oferta dla rodziny z dzieckiem IMHO. Śmigamy na wyspy greckie.
... ale "kochaj albo rzuć"

Pozdrawiam 8)


Witam,

Oj, pewnie się narazisz... :wink:

Wiele zależy od formy spędzania urlopu na miejscu. Jeśli ma być głównie plażowanie - to - w pewnym sensie - mogę zrozumieć, choć nie brak w Cro miejsc z łagodnym wejściem do morza lub miejsc, w których można korzystać z pobliskiego basenu (tereny kompleksów wypoczynkowych - często ogólnodostępne) lub jedno i drugie.

Co do wysp greckich - niewiele jest piaszczystych (typu bałtyckiego :wink: ). Najbliższe to Kos i Zakynthos. W cenach około 3 tys. zł/ osobę może coś znajdziesz (choć grecki all inclusive jest zazwyczaj kiepski), ale się spiesz. Itaka kończy I etap firstów (najkorzystniejszy) 4 stycznia, Grecos 6 stycznia (?), Orbis już skończył, chyba, że chcesz jechać np. maj/czerwiec - to warto poczekać na lasty, szczególnie Itaki, choć to zawsze wielka niewiadoma.

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.01.2009 07:05

jackiller napisał(a):Wystarczy wejść do wyszukiwarki wczasów i dostaniemy kilkanaście (jak nie dziesiąt) wyników ALL INCLUSIVE i do tego samolotem gdzie w 3-4 godziny jesteśmy na miejscu, i nic nas nie obchodzi.
Nie forsuje tu niczego, ale uważam, że to porażka, ze człowiek jadąc autem tracąc 4 dni, mając dostęp do piaskownic (bo trudno to nazwać plażami)... tyle musi na to wybulic


Nie musi.............. :roll:

Twój wybór, Twoje wczasy..................
Każdy spędza je tak jak lubi, jak go na to stać i ..... jak umie je spędzać.
Chcesz przeleżeć 2 tygodnie na greckiej wyspie - proszę bardzo, skoro to lubisz, pewnie wrócisz zadowolony.

All Inclusive RULEZZZZZZ........... :evil:
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 04.01.2009 09:14

jackiller napisał(a):To w takim razie SORRY !!
Poza tym (tu się pewnie narażę) że jest to TYLKO Chorwacja... to co Ona mi możne za te pieniądze zaproponować ?? Fakt... widoki... ale one są wszędzie piękne. Równie piękne są w południowych Włoszech i na Sycylii, na Krecie, w Grecji kontynentalnej i innych wyspach greckich czy Turcji.
Wystarczy wejść do wyszukiwarki wczasów i dostaniemy kilkanaście (jak nie dziesiąt) wyników ALL INCLUSIVE i do tego samolotem gdzie w 3-4 godziny jesteśmy na miejscu, i nic nas nie obchodzi.
Nie forsuje tu niczego, ale uważam, że to porażka, ze człowiek jadąc autem tracąc 4 dni, mając dostęp do piaskownic (bo trudno to nazwać plażami)... tyle musi na to wybulic
Nie jest to korzystna oferta dla rodziny z dzieckiem IMHO. Śmigamy na wyspy greckie.
... ale "kochaj albo rzuć"

Pozdrawiam 8)


Masz całkowitą rację. Już niejednokrotnie o tym pisałem aby przestać pisać typu "zakochałam się w Chorwacji" lub "Chorwacja- raj na ziemi". Jest tyle innych miejsc pięknych, że być może Chorwacja ich nie prześciga ( kwestia gustu).
Jednak, w moim przeypadku - jakbym myślał tymi kategoriami to już objechałbym kulę ziemską kilka razy. Co by mi z tego pozostało :?: moim zdaniem metlik w głowie i końcowy nieunikniony wniosek ... świat nie jest aż tak duży a domu najlepiej.
Ponadto zauważ, że do Chorwacji jeżdzą osoby które w jakiś sposób, być może specyficzny postrzegają ten świat. Mam na myśli tych co byli i wracają ( bywa że rok w rok). Tutaj się jedzie ponieważ ... tutaj sie faktycznie odpoczywa.
Jakbym uznał, że najpiękniejszym miejscem jest "cypel" w Polańczyku (Bieszczady-Solina) to bym tylko tam jeździł i wszelki inny swiat miałbym głęboko w nosie. Ja mam się czuć dobrze, autentycznie a nie zaliczać (szwędać się) na zasadzie "światły człowiek - dużo zwiedził". To bajki.

Co do cen- owszem, Chorwacja w stosunku do oferty jest za droga. Można taniej, lepiej, dłużej za porównywalną kwotę (lub nawet mniejszą) wypoczywać. Jednak "wypoczywać" a wypoczywać jest różnica. Raz w roku można zapomnieć o logice i przeliczaniu pieniedzy.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.01.2009 11:01

Krzyżak napisał(a):...Oj, pewnie się narazisz ...

A niby czym i komu :?: :lol:
Każdy spędza urlop jak chce - jeden aktywnie a drugi siedzi i moczy d...pe w hotelowym basenie przez 2 tygodnie :wink:
A na HR ani świat się nie zaczyna ani nie kończy

Ale serio, jakbym miał tak robić kalkulacje pobytu jak kolega wyżej to też bym HR odpuścił :lol:

Pozdrav :papa:
Bahama
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1045
Dołączył(a): 29.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bahama » 04.01.2009 11:44

Cenowo się zgadzam z przedmówcami. W życiu nie zszedłem jeszcze poniżej 4500-6000 zł za tydzień szaleństwa rodzinnego w Chorwacji. ALE... :) Pół roku się przygotowuję do: rezerwacji, obmyślania tras, noclegów w drodze, przeglądam przepisy kuchenne, smakuję trunki chorwackie. A na dodatek nie wyobrażam sobie wakacji bez... mojego auta :) Cała frajda w tym pakowaniu, jeździe nocnej, wycieczkach na miejscu. Normalnie wolność !

Już tak blisko byłem wakacji samolotowych w zeszłym roku :) I jak zwykle znów wygrał samochód i trochę własnej inwencji twórczej :)

A co do opłacania się ekonomicznego? W ŻYCIU :), a jeszcze pewnie i w 2009 drożej będzie...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
Ludziska jak wy się zamykacie w kwocie 2-3 tys. zł... ? - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone