Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Lubuskie (Południowe) i Karkonosze - Anno Domini 2017

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5742
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 01.03.2018 13:35

elfik44 napisał(a):Super, że trafiliście na miejsce gdzie znajduje się prawdziwy tunel Harry.

To dzięki pracownikowi muzeum, który bardzo precyzyjnie opisał nam dojazd do tunelu.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5742
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 06.04.2018 20:05

18 sierpnia cd

W centrum Żagania jest strefa płatnego parkowania, ale już kawałek dalej w pobliżu rzeki Bóbr parkowanie nie jest płatne. Udało nam się tam zaparkować (przy skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Rybackiej) i pierwsze kroki skierowaliśmy ku rynkowi. Muszę przyznać, że nie jest to tak piękne miejsce, jak się spodziewaliśmy, ale też nie jest źle. :wink: Na moje odczucia z pewnością wpływa fakt, że po rynku (placu rynkowym) można normalnie poruszać się samochodem, z ratusza pozostała tylko wieża, a i niektóre okoliczne kamieniczki nie są zbyt ładne (na zdjęciach pokazuję raczej tę ładną stronę żagańskiego rynku). Na obecny wygląd miasta wpłynęła – oczywiście – wojenna zawierucha i zniszczenia 1945 r.

Wieża ratuszowa z arkadową galerią jest pozostałością ratusza (z XIV wieku) usytuowanego pierwotnie w Rynku. W XIX wieku ratusz przebudowano, a nowy kształt budowli miał nawiązywać do florenckiego Palazzo Vecchio. W wyniku działań wojennych 1945 r. miasto bardzo istotnie ucierpiało, czego efektem była m.in. rozbiórka niektórych kamienic oraz części ratusza.

rynek.JPG


rynek2.JPG


rynek1.JPG


Po wschodniej stronie rynku przy ul. Warszawskiej (będącej przynajmniej na tym odcinku deptakiem) znajduje się pomnik Johannesa Keplera, wybitnego astronoma, który ostatnie dwa lata swojego życia spędził właśnie w Żaganiu.

Kepler.JPG


A niedaleko od niego przy skrzyżowaniu z ul. Szprotawską kolejny ciekawy pomnik – niedźwiedzia Wojtka, który był żołnierzem, w stopniu kaprala, 2 Korpusu Polskiego i walczył m.in. pod Monte Cassino. (Na poniższym zdjęciu Wojtek w towarzystwie... :wink: ).

Wojtek.JPG


Od Wojtka nasze kroki skierowaliśmy do najładniejszego – naszym zdaniem – zabytku Żagania, czyli do Pałacu Lobkowitzów. Budowa jego trwała długo, rozpoczęła się w 1630 roku, gdy księstwo żagańskie było w posiadaniu księcia Albrechta Wallensteina, a zostało zakończona dopiero w roku 1693, gdy Żaganiem rządził ród Lobkowitzów. Pałac został wzniesiony na miejscu średniowiecznego zamku piastowskiego z przełomu XIII i XIV wieku. W pierwotnym planie miał nawiązywać do gotyckiego zamku, a formą architektoniczną prezentować renesansowy typ rezydencji obronnej z XVI wieku (palazzo in fortezza). Później jednak plany te zmieniono i powstał czteroskrzydłowy pałac z niskim skrzydłem, zamykającym dziedziniec od strony południowej. W końcu lat czterdziestych XIX w. rozebrano to południowe skrzydło pałacu. W latach 1972–1983 przeprowadzono prace konserwatorskie i w Pałacu Lobkowitzów rozpoczął swą działalność Żagański Pałac Kultury.
Pałac i jego otoczenie bardzo nam się podobały. Wnętrz nie zwiedzaliśmy, byliśmy tylko chwilę w pałacowym hallu. Teren wokół pałacu jest zadbany, są ładne trawniki, wytyczone alejki, po prostu przyjemnie tam przebywać. :)

Palac8.JPG


Palac7.JPG


Palac4.JPG


Palac3.JPG


Palac2.JPG


Palac1.JPG


Cdn :papa:
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 07.04.2018 07:42

Nie byłam ale nadal z ciekawością śledzę a tunel fajny. Warto zaznaczyć na mapie. 8)
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5742
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 07.04.2018 13:22

Zgadzam się, tunel wart jest uwagi :) .
Miło mi, że zaglądasz do mojej relacji :) .

Pozdrawiam :papa:
elfik44
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 147
Dołączył(a): 13.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) elfik44 » 15.04.2018 14:20

Doczekałam się dalszej części relacji:))

Jak ktoś z Was będzie w Żaganiu i chciałby trochę połazić to ja proponuję swoje usługi jako przewodnika:))
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5742
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 18.04.2018 20:02

elfik44 napisał(a):Doczekałam się dalszej części relacji:))

Przepraszam, że to się tak ciągnie, ale mam ostatnimi czasy bardzo mało czasu..., ale postaram się żagański odcinek - mam nadzieję - wkrótce zakończyć.
elfik44
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 147
Dołączył(a): 13.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) elfik44 » 19.04.2018 11:42

Ja cierpliwa jestem, poczekam:))
Poprzednia strona

Powrót do Polska



cron
Lubuskie (Południowe) i Karkonosze - Anno Domini 2017 - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone