Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Łowienie ryb na wędkę

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Z
Cromaniak
Posty: 2931
Dołączył(a): 29.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Z » 17.07.2016 08:19

Nasze dzieciaki w tym roku w Zuljanieteż łowiły na wędki,nikt się o żadne pozwolenia nie pytał.
Captor
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 18.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Captor » 18.07.2016 18:01

Po pierwsze witam serdecznie, to mój pierwszy post na forum :)

Jeśli dobrze rozumiem to do 14tego roku życia nie trzeba mieć licencji:
[ciach link, nie mogę dodawać :( ]
informacja na końcu artykułu.

Niech mnie ktoś jednak poratuje źródłem - jak to jest z wysokością kar za nakrycie bez licencji z łowieniem z brzegu. Rzeczywiście tylko 150Kn?
marzena925
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 08.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) marzena925 » 19.07.2016 13:04

Też znalazłam gdzieś w sieci, że kara za 1 wędkę to 150 a za dwie 300. Z brzegu. Z łodzi to nawet do 5000 i konfiskata łodzi. Ale to jedno źródło. Może ktoś ma inne dane?
Captor
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 18.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Captor » 19.07.2016 13:32

Na 3 dni kupię, bo jadę wypoczywać a nie się stresować, ale jak nikt się mną nie zainteresuje przez ten czas to nie będę sobie głowy zawracał :) 26 sierpnia dam znać ;)

Trzeba jeszcze sobie znaleźć jakiś fajny camping - dwa lata temu byłem w Kozice koło Senj, ale bez szału, delikatnie rzecz ujmując (sanitariaty zaniedbane, choć czyste, wszędzie te małe trójkątne muszki), ale przynajmniej spanie 15m od morza. W Punat w rodzinnym campingu Maslinik przyjemniej, ale daleko do morza, trzeba było do Starej Baśki jeździć na bajeczną plażę.
encomp
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 74
Dołączył(a): 28.05.2009
Re: Wędkarstwo morskie w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) encomp » 06.08.2016 21:55

Wędkujemy od kilku lat w Cro. Ja żadnych pozwoleń nie wykupuję. Łapiemy ze skał. Najlepsza przynęta to ślimaki - pełno ich na kamieniach w wodzie. Łapiemy uszate - tak mawia nasz Chorwat. Ryby są dzikie i nawet jak jakaś mała się zaczepi to ciągnie jak F16.
aasci
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 27
Dołączył(a): 31.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) aasci » 07.08.2016 15:17

Witajcie. Jadę na wyspę Korcula do miejscowości Lumbarda, czy ktoś tam łowił na wędkę, może powiedzieć jak z kontrolą, lub polecić jakąś ciekawą miejscówkę...
Zago
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 884
Dołączył(a): 22.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zago » 07.08.2016 19:01

Witam
Wędkowałem niedawno w Lumbardzie. Konkretnie od strony Prirziny i przy Rażnjić. Jak z brzegu to nikt mnie nie kontrolował, z łodzi czy pontonu miejscowi odradzali. Jak masz jakieś pytania zapraszam.
killu
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 16
Dołączył(a): 04.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) killu » 08.08.2016 09:22

Tak jak w poście powyżej, dobra miejscówka jest w okolicy plaży Przina, a konkretnie na skałkach po prawej stronie zatoczki, dojście dość trudne (ostre skałki dość wysokie), jest tam jednak duża szansa na większą rybę (łowiłem tam mureny, skorpeny, zdarzają się węgorze i inne dość duże ryby, największy okaz tam złowiony to ponad metrowa ok. 3kg murena złowiona 4 lata temu). Przynęta- na każdą większą rybę kawałek kalmara (można kupić w dowolnym sklepie na dziale z mrożonkami kalmar to lignija, można łowić na kawałki odnóży jak i na kawałki tuszki), na murenę i węgorze martwa rybka i łowimy z gruntu, jeśli chcesz się pobawić z mniejszymi lecz bardzo smacznymi rybkami wielkości dłoni lub niewiele większymi (przykładowo spary, fratary, cefale) to łowienie na świeży chleb (kulki z miąższu) na płytszej wodzie w przystani czy innych spokojniejszych miejscach. Co do kontroli, osobiście przez wszystkie lata nie byłem ani razu kontrolowany (jestem 13 raz w Chorwacji), ale kontrole są i trzeba po prostu zachować zdrowy rozsądek. Generalnie kontrole w Lumbardzie ograniczają się do łódek, jeżeli łowisz z brzegu łów w miejscu ustronnym, nie przeszkadzaj kąpiącym, nie łów na głównym deptaku zajmując parę metrów kwadratowych powierzchni, a wszystko powinno być OK. Łowiłem też z tutejszym rybakiem, będąc u niego na kwaterze i korzystając z jego uprzejmości, zdobycz to w większości arbuny 15-25cm, bardzo smaczne rybki łowione na kawałki kalmara z głębokości około 20-25 metrów, on też wiedział kiedy nie powinno być kontroli, poza tym byliśmy w jego obecności. Pozdrawiam z Lumbardy
Captor
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 18.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Captor » 08.08.2016 12:10

Rozumiem, że najlepiej sprawdzają się naturalne przynęty? Kupiłem sobie zestaw śledziowy, ciekawe czy na coś się przyda. Łowiłeś też z maską i drabinką, czy tylko na wędkę? :)

Zastanawiam się również jak zapolować na krewetki. Będę się w nie zaopatrywał na targu / w sklepie, ale chciałbym choć kilka sztuk złapać "tymi rencoma", żeby zobaczyć jak smakuje tak wspaniale świeża, bo, że własnoręcznie złowiona rybka smaczniejsza to nikomu tłumaczyć nie muszę ;-)

Ciekaw jestem też jak wygląda amatorski połów tych małych rybek, które się smaży w głębokim na chrupko - pewnie da się ogarnąć jak ukleje czyli na mały haczyk, ale roboty od cholery :)
Zago
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 884
Dołączył(a): 22.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zago » 08.08.2016 13:59

Mała rada: Nie łap w ręce tej rybki, Ostrosz drakon. Jest ich tam sporo
Załączniki:
images.jpeg
Captor
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 18.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Captor » 08.08.2016 14:37

Czytałem o kolcach jadowych na grzbiecie oraz przy skrzelach - ale dobrze powtarzać to ostrzeżenie!
killu
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 16
Dołączył(a): 04.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) killu » 08.08.2016 15:46

Co do pauka-ostrosz drakon. Sam dzisiaj widziałem tą rybę nurkując z maską i fajką gdzieś na głębokości 3 metrów, leżała na piasku, generalnie ryba sama zmyka gdy się robi tłoczno, także jak jest trochę ludzi na plaży piaszczystej (gdyż tylko na takiej jest szansa ją spotkać) to nie ma problemu gdyż sama zmyka w spokojniejsze miejsca. Generalnie smaczna rybka, bardzo ostrożnie tylko z chwytaniem w celu odhaczenia, najlepiej przytrzymać na kamieniu przez jakąś szmatkę czy też zwinięty parę razy woreczek plastikowy, podobnie jak w Polsce odhaczamy jazgarza czy okonia tzn najlepiej chwytamy za okolice skrzeli i kładziemy kolce na grzbiecie (przez szmatkę!!!) odhaczamy i jak mały okaz to do wody, większy od razu zabijam i patroszę. Jak rozpoznać- jak na zdjęciu wygląd, pierwsze wrażenie kształt rybki wrzecionowaty jak w Polsce u kiełbia, brzany,dość charakterystyczny, ryba srebrno-przeźroczysta z lekkim marmurkowym wzorkiem na grzbiecie. Jeśli ktoś daje radę spokojnie odhaczać jazgarze czy też mniejsze okonie nie kłując się, da też radę z paukiem, kto nie jest pewny swoich sił niech lepiej go delikatnie odhaczy przy pomocy szmatki, ewentualnie jak jest większy okaz odciąć przypon i patroszenie w domu. Jad tej ryby rozkłada się w wyższej temperaturze, jadowy kolec na płetwie grzbietowej(pierwszy) i prawdopodobnie pokrywy skrzelowe(tego nie jestem pewien). Kolega się ukłuł paukiem gdy radośnie chwycił rybę złapaną, znajomy Chorwat myślałem że dostanie zawału jak to zobaczył, z ranki sączyła się krew lecz kolega odczuwał tylko lekki ból jak od użądlenia osy, wszystko się dobrze skończyło, dwa dni lekkiego bólu i OK, jednak są osoby które z tego powodu bardzo cierpią, sam Chorwat chciał się już wybierać na pogotowie, czyli generalnie różne osoby mogą to też inaczej odczuwać , trzeba patrzeć co odhaczamy.
killu
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 16
Dołączył(a): 04.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) killu » 09.08.2016 08:47

Co do połowów za pomocą maski i fajki, dziennie pływam i obecnie więcej robię zdjęć niż połowów, ale podczas jednej godziny spokojnie jesteś w stanie złowić 3-4 ośmiornice, jeśli tylko masz wprawę i wiesz jak szukać, kwestia wprawy, pływam dla przyjemności a spokojnie daję radę. Krewetki widziałem tylko małe około 1-2 cm w portach i spokojniejszych zatoczkach przy brzegu, także nie mam w tym względzie żadnych doświadczeń. Przynęty naturalne zawsze są najlepsze, oprócz kalmarów bardzo dobrą przynętą są małże(dagnija), minusem tej przynęty jet to że brania są prawie natychmiastowe, głównie mniejsze ryby, no i małż jest bardzo delikatny, problem z zakładaniem na haczyk i bardzo łatwo przynęta spada z haczyka. Jak nie masz na co łowić, zawsze przy brzegu i na skałkach są przyczepione małe ślimaki, rozbij skorupkę i łów na zawartość, tak jak pisałem powyżej czasem przy brzegu widać małe krewetki- to też bardzo dobra przynęta na każdą rybę. Wystarczy się tylko trochę porozglądać nad wodą, przynęta jest wszędzie :D
Captor
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 18.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Captor » 09.08.2016 11:27

Wow, ośmiornice - to jeszcze nie mój poziom, nigdy nie jadłem, a co dopiero łowić! :) Nastawiam się najbardziej na ryby, głównie coś pokroju dorady lub labraksa - krewetki w latach ubiegłych widziałem również takie max 3cm. Najwięcej pływało czegoś co się chyba chromis kasztanowy nazywa oraz spary i uszate :) Na campingu Kozica, na tej plaży za Starą Baśką i w Mali Ston. W tym roku nastawiam się na Pag i okolice Senj. Do tej pory jakoś nie zebrałem się, żeby łowić. Teraz już jestem przygotowany ;) Chcę też poszukać muli, ciekaw jestem różnicy w smaku. No i pewnie kupię na stoisku z pierdołami takie siatki, żeby powalczyć za małymi rybkami, żeby zrobić "small fried fish" ;)

Tak sobie myślę, że jak upatrzę sobie gdzie będę łowił nast. dnia - to dzień wcześniej spróbuję rzucić trochę kaszy / kukurydzy. Zobaczymy czy coś to zmieni :)

Szkoda, że grill węglowy na campingach jest na cenzurowanym, ale jakoś damy radę :)

W zeszłym roku również rzucaliśmy chleb obserwując zachowania ryb. Oczywiście skubały, a co jakiś czas jakaś bestia wciągała cały pod wodę. Więc tak myślę, żeby spróbować z batem 5m, to powinno dać wystarczające efekty :)
aasci
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 27
Dołączył(a): 31.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) aasci » 10.08.2016 10:53

Czytam i mam nadal dylemat, czy brac wędki. Wedkarz ze mnie raczej marny i za bardzo nie wiem, co bym zrobil z np murena jakbym ją zlapal hehehe. Jadę do Lumbardy w sobotę i zawsze jakas rozrywka poza sloncem by była... Na jaką metodę najlepiej sie ustawić? Czy na spining można coś złapać lub splawik?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone