Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Łowienie ryb na wędkę

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
fario1969
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 21.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) fario1969 » 03.07.2012 14:51

Dzięki za podpowiedź, ale mnie bardziej interesują ryby sródlądowe tzn. pstrąg potokowy i marmurkowy (miękogębny byłby szczytem marzeń) oraz ew. lipień.
florian46
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 27
Dołączył(a): 09.03.2009
bezpieczne wędkowanie

Nieprzeczytany postnapisał(a) florian46 » 05.07.2012 22:11

Witam serdecznie!
Wysłałem zapytanie do agencji turystycznej na Pagu o możliwość łowienia ryb podczas urlopu i dostałem taką odpowiedź:

Witam, od tego roku obowiazkuje karta rybaka, na kazde wedkowanie, w cenie
400 kun za rok,

mam zatem pytanie do wszystkich, którzy ten temat przerabiali
Czy można sobie spokojnie łowić z brzegu, bez wykupywania pozwolenia, czy też jest to karalne?

proszę o konkretne informacje za które z góry dziękuję !!!
dodam, że łowienie nie jest naszym celem podróży, a tylko dodatkową atrakcją dla mnie i mojego 6 - letniego syna
mums71
Croentuzjasta
Posty: 135
Dołączył(a): 25.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mums71 » 10.07.2012 01:18

Za tygodniowe pozwolenie na wędkowanie zapłaciłem 350 kun,pani która mi je sprzedawała nie powiedziała nic o karcie.
Luk42
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 16.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Luk42 » 10.07.2012 13:24

A moze to tak jak u nas:
- polak musi zapłacic wpisowe, ochrone wód itp (w Krakowie to ok 320 zł/rok)
- obcokrajowiec to coś ok 250 zł za 1 miesiąc - bo nie zrzeszony
Luk42
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 16.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Luk42 » 10.07.2012 13:30

Mam prośbę. Potrzebuję zdjęcia z nazwami najczęściej łowionych ryb morskich w Chorwacji. Była gdzieś na którymś forum wklejka ok. 15-20 gatunków ryb z nazwami ale ni ch...ry nie mogę znaleźć. Potrzebuję bo wyjeżdżam 230 -tego lipca na chorwację m.in z pontonem i wędkami. Podobno spotkanie ze strażą rybacką to nic przyjemnego.
kosa46
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 09.07.2012
Atlas ryb

Nieprzeczytany postnapisał(a) kosa46 » 10.07.2012 14:52

Zerknij tutaj jedna z nielicznych stronek o faunie adriatyku i morza śródziemnego

http://www.nurkomania.pl/atlas_fauny_flory_morze_srodziemne.htm
Luk42
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 16.04.2012
Re: Atlas ryb

Nieprzeczytany postnapisał(a) Luk42 » 10.07.2012 14:59

Dziękuję.
nesto
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 17.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) nesto » 17.07.2012 15:17

A co to jest wędka "po ichniemu"?
Bo np. ośmiornicę mozna "łowić" bez haczyka.
A inne ryby bez kija za to z haczykiem.
Czy wędka musi mieć haczyk, tak jak w Polsce? Czy musi mieć kij itp..

ps.
Ośmiornica to ryba czy może coś innego :)
encomp
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 74
Dołączył(a): 28.05.2009
Oficir i uszata, to najpopularniejsze rybki z brzegu.

Nieprzeczytany postnapisał(a) encomp » 19.07.2012 19:27

W tym roku (jeszcze jesteśmy w Cro) łapiemy głównie uszate i oficiry. Takie nazwy mają Chorwaci. Uszata, duża i w miarę smaczna, przypomina makrele w samku, oficer - Taki terminator jak mówi nasz Ante, coś jak polski okoń. Samczna rybka. Fajna zabawa. W sumie najlepiej biorą na polskiego robala z kompostownika, małże, ew. ciasto.
jakabzdura
Odkrywca
Posty: 115
Dołączył(a): 04.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jakabzdura » 20.07.2012 06:44

a łapaliście coś w okolicy miasta Pag ? w tamtym roku zaczepił nas pewien chorwacki dziadek i i pokazywał żebyśmy daleko nie wypływali bo morskie pasy potrafią wyszarpać za rękę ( tak odczytałem jego gestykulacje ), można powiedzieć że był zdenerwowany jak zobaczył że ktoś wypływa daleko
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 20.07.2012 19:23

belmondo
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 22.07.2012
Re: Oficir i uszata, to najpopularniejsze rybki z brzegu.

Nieprzeczytany postnapisał(a) belmondo » 22.07.2012 21:24

encomp napisał(a):W tym roku (jeszcze jesteśmy w Cro) łapiemy głównie uszate i oficiry. Takie nazwy mają Chorwaci. Uszata, duża i w miarę smaczna, przypomina makrele w samku, oficer - Taki terminator jak mówi nasz Ante, coś jak polski okoń. Samczna rybka. Fajna zabawa. W sumie najlepiej biorą na polskiego robala z kompostownika, małże, ew. ciasto.



Witam.
Wybieramy się w sierpniu (2 rodziny) na wakacje do Jadranova koło KRK.
Ja jako jedyny łowię ryby.
Interesuje mnie czy na robale to można z gruntu łowić?Czy jest szansa złowić coś z gruntu?Na co łapać z gruntu?
Jak się tam łapie na spławik(jak daleko od brzegu i jaki grunt się ustawia?)
Jak wygląda technicznie metoda na "ciężarek i troki" z brzegu- jakiś "tutek" mile widziany.
Generalnie sprawa wygląda tak:Jedziemy na 11 dni z czego kilka dni po np:4 godziny mam zamiar spędzić nad wodą.
Porady jak,na co ,mile widziane.(tylko z brzegu)
Yelcyn
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 24
Dołączył(a): 23.04.2012
Re: Oficir i uszata, to najpopularniejsze rybki z brzegu.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yelcyn » 24.07.2012 16:00

belmondo napisał(a):

Interesuje mnie czy na robale to można z gruntu łowić?Czy jest szansa złowić coś z gruntu?Na co łapać z gruntu?


Po pierwsze chciałbym zastrzec, że moje doswiadczenie jest wprawdzie długie (2 tygodnie w Cro, codziennie na rybach, aletylko w dzień, dla zabawy z synem, bez specjalnego sprzętu).

Po pierwsze mam odmienne zdanie co do robali ;). Na robale ryby biorą jak wściekłe, ale po pierwsze: odległość od głowy do ogona nie zrobi wrazenia nawet na Azjatkach, po drugie: bardzo trudno zaciąć. Na 10 brań, zaciete 2 ryby a to i tak po długich poszukiwaniach optymalnego haczyka (długi, czarny druciak, wszelkie złotka odpadają). Reflexu szachisty też chyba nie mam, bo jak żona parę razy rzucała we mnie wałkiem, to zawsze zdążyłem sie uchylić.

Radziłem sobie w najprostszy sposób: z pierwszej rybki wycinałem filecika i na niego łowiłem. Na forum powszechnie chwalone są małże, miejscowe ślimaki i inne gady jak kawałeczki kalamarnic i innych gumowych stworzeń. ;)
Lowiłem bardzo "profesjonalną" gruntówką: bolonka dł. 6 m, cw. 5-15 gr, oliwka max 20 gr ;),. Nie bierzcie ze mnie przykładu :P

belmondo napisał(a):Jak się tam łapie na spławik(jak daleko od brzegu i jaki grunt się ustawia?)


Oprócz bolonki miałem tylko 7 metrowego bacika. Siłom rzeczy (i godnościom osobistom) daleko nie zarzucałem, a jak śmignąłem bolonką to i tak łowiłem względnie płytko (miałem tylko spławiki "stałe").
Nie zauważyłem specjalnych różnic w ilościach, czy wielkości ryb jak łowiłem na 2,3 czy 4 metrach. Jako leniwiec nie łowiłem znad samego dna, czy wprost z niego - nie lubię wiązać haczyków).

W tym roku jadę bardziej przygotowany: oprócz żony i synka zabieram też kompana do łowienia ;)
I planujemy iść na nocki. Sukcesy bedą, nie będą, ale przynajmniej nikt zrzędził nie będzie, że drinkujemy ;)))

Biorę bazarowy teleskop 3,6 m z ciężarem wyrzutu od 5 gr do paru kilo ;). Oprócz tego feedery (120 gr). Biorę też bacika (dla synka i by szybko złowić przynetę). Robali w tym roku nie przemycam, chyba że białe...ale to psyt, bo jeszcze żona przeczyta.
Jankom
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 24.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jankom » 24.07.2012 17:26

Witam wszystkich.
Jestem tu nowy.
Mam pytanie do Leona, czy jest szansa zlowic Lubina w Chorwacji?
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 25.07.2012 08:29

Jankom napisał(a):Witam wszystkich.
Jestem tu nowy.
Mam pytanie do Leona, czy jest szansa zlowic Lubina w Chorwacji?

Za Leona - jak nie jak tak - str. 8 tego wątku :!:

:wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone