Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Litva Łotva i Estonia szukam informacji

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
joajer
Cromaniak
Posty: 638
Dołączył(a): 15.09.2007
Litva Łotva i Estonia szukam informacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) joajer » 30.08.2014 18:07

Tu nikt nic nowego nie pisze o tych krajach, a po tylu latach latania po Chorwacjach, Czarnogórach, Bułgariach, Grecjach itd, stania w korkach, zdychania w upałach może czas zwiedzić to co bliżej, i może nie zawsze gorzej? Chciałbym pojeżdzić i zwiedzić ciekawe miejsca krajów nadbałtyckich, ale nie mam pojęcia jak tam jest z noclegami, gdzie jest fajnie a gdzie trochę gorzej, kto i co poleca, będę wdzięczny za wszelkie info
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.08.2014 20:30

Zacznijmy od tego, ze Litwa, a nie Litva, Łotwa a nie Łotva :wink:

Kilku moich znajomych zwiedzało Litwę i im się podobało, ceny podobne jak w Polsce 8)
Informacji jest od groma w internecie 8)
joajer
Cromaniak
Posty: 638
Dołączył(a): 15.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) joajer » 30.08.2014 20:43

Litva czy Litwa wiadomo o co chodzi, informacji niby od groma ale tak naprawdę nic konkretnego, nie znalazłem jakiś konkretnych opowieści o wyjeździe, miejsc polecanych itp.
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 30.08.2014 20:45

3.08.2014 r. wyjechaliśmy na nasz rodzinny wakacyjny wypad: Litwa-Łotwa-Estonia.

Wcześniej przejrzałam przewodniki i net.
Opracowałam trasę.
Poszukaliśmy noclegów (bez rezerwowania)
Spakowaliśmy się i wyjechali jeszcze po dziecko-do-zgarnięcia-z-kolonii.

Pierwsze dwa noclegi mieliśmy zaklepane u przyjaciół w Ełku.
I tam ... zawróciliśmy do domu.
Wyciągnęliśmy z waliz długie nogawki.
Zamieniliśmy mapy i ... 5.08 obraliśmy kierunek: Chorwacja! W ciemno :oczko_usmiech:

"Teoretycznie" mogłabym Ci coś podrzucić.
Ale "praktycznie" ... nie mam doświadczenia w podróżowaniu po L-Ł-E.

Pozdraviam
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 30.08.2014 21:44

Lednice napisał(a):Informacji jest od groma w internecie 8)

Jedna uwaga.
Ostatnio szukałem informacji na temat Lago di Garda, Passo dello Stelvio, Gardesana Occidentale. Też jest od groma w internecie.

Skoro jednak tworzymy jakąś społeczność, która ma wspólne pasje i jestem członkiem tej społeczności,
to pytam najpierw na forum. Jeśli ktoś wie - to najczęściej odpowie.

Na forum jest zarejestrowanych ponad 40 tys. użytkowników. Autor zadał pytanie niecałe 4 godziny temu. Może jednak ktoś udzieli informacji.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.08.2014 22:25

No i bedzie bardzo fajnie, jak udzieli :D

Ale ja na miejscu autora watku bym najpierw poszukal na forach o tych krajach 8)

Takie sa :D
Np. to: :!: :D
http://forum.gazeta.pl/forum/f,804,Kraje_baltyckie.html

Można napisać maile do tych, co byli

Znajomi mi sporo opowiadali o Litwie, ale nie wiem, czy mam to powtarzać. Ja tam jeszcze nie byłem.


No i przyda sie dobry przewodnik, np. Pascala
Ostatnio edytowano 30.08.2014 23:12 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 2 razy
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 30.08.2014 22:52

Kilka linków do relacji (z netu)
tu
tu
tu
tu
tu

Dwa linki z cro.pl:
jeden i drugi
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 30.08.2014 23:05

Witam, byłem na Litwie w zeszłym roku. Mieszkałem tydzień w Nemenczynie koło Wilna. Dobra baza wypadowa do Wilna. Ja miałem namiar do znajomych - nocleg bezpłatny. W samym Wilnie jest z miejscami noclegowymi dosyć drogo lepiej poszukać w okolicy. W Nemenczynie jest bardzo duże skupisko Polaków. Do Wilna ok 30 min jazdy. Warto wjechać na wieżę telewizyjną -piękne widoki, polecam cmentarz na Rosie - piękny , dużo polskich akcentów- np grób Lelewela itd. Stare Miasto i odszukanie domów Mickiewicza i Słowackiego. Później obowiązkowo Troki warto zobaczyć zamek - pięknie położony - przy jeziorku, kąpiel wskazana w ciepłe dni :-) Ceny trochę wyższe niż u nas, na prowincji taniej. Nie pisałem relacji bo pomyślałem że raczej ten rejon będzie na forum mało interesujący. Pozdrawiam :papa:
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1974
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 31.08.2014 23:13

jeśli to Cię nadal interesuje... wrzucam galerię z tych krajów z 2011 - można obejrzeć i ocenić.

https://picasaweb.google.com/PudelekIII ... redirect=1
https://picasaweb.google.com/PudelekIII ... redirect=1
https://picasaweb.google.com/PudelekIII ... redirect=1

(dopiero teraz widzę, że moja niedokończona relacja jest w linku ;))

o noclegach za bardzo nie powiem, bo spaliśmy na kempingach. Cenowo - Litwa prawie jak w Polsce, Łotwa nieco drożej, Estonia bardziej drożej. Na Litwie niezłe drogi, na Łotwie kiepskie, na Estonii coś między nimi. Najbardziej ciekawa wydaje mi się Estonia - zwłaszcza Talinn piękny (warto wyskoczyć na 1 dzień do Helsinek promem). Z kolei Wilno jakoś mnie nie zachwyciło spejcalnie, ogólnie Litwa dość podobna do Polski. Z zabytków to głównie zamki i ich ruiny (ja z kolei nie polecam Trok - w większości współczesna atrapa plus tłuuumy gawiedzi), w Estonii poniemieckie pałacyki. Plus skanseny koło stolic (na Litwie pod Kownem). Na pewno to ciekawy kierunek, znacznie mniej popularny niż Bałkany.
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 01.09.2014 00:20

Pudelek napisał(a):(...)
(dopiero teraz widzę, że moja niedokończona relacja jest w linku ;))
(...)


... "w temacie" chyba jako jedyna na tym forum na przestrzeni kilku lat :)
Pozdraviam
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 01.09.2014 11:28

Pudelek napisał(a):
ja z kolei nie polecam Trok - w większości współczesna atrapa plus tłuuumy gawiedzi)

Troki zdecydowanie polecam, szczególnie jak toś ma dzieci, pięknie tam jest :D :papa:
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1974
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 01.09.2014 11:40

to zależy czego szukamy... dzieci nie posiadam, więc ta kwestia odpada. Jako miłośnik zabytków staram się omijać współczesne "zamki", a takim jest własnie zamek w Trokach. Fakt, ładnie położony, można popatrzeć z daleka - z bliska razi sztucznością, muzeum w środku przeciętne, do tego masa ludzi, depczące się wycieczki zorganizowane itp.

W samym Trokach są ciekawsze rzeczy - drewniana zabudowa, kienesa karaimska, zapomniany karaimski cmentarz. Po drugiej stronie jeziora jest kemping, opcja dla taniego noclegu. Ale zamek - NIE :P
Koźmicki
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 04.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koźmicki » 01.09.2014 12:25

Byliśmy w 2013 roku. Trasa: Rumszyszki - Kłajpeda - Ventspils - Ryga -Sigulda -Cesis - Tallin - Heslinki - Góra Krzyży - Wilno - Troki - Kowno. Wyprawa zajęła nam dwa tygodnie. Poruszaliśmy się własnym samochodem w składzie 2 dorosłych plus nastolatek i 3-latek. Spaliśmy poza kempingami - wyłącznie pod dachem (hostel, hotel, b&b).

Zupełnie niezłe drogi. Bardzo nieciekawe Wilno - zdecydowanie odradzam, chyba że chodzi o nostalgiczną wędrówkę "po polskich śladach". Interesująca Ryga i przepiękny Tallin, który zauroczył nas bez reszty. Troki - zamku lepiej nie oglądać z bliska bo odbudowano go po partacku ale spacer nad jeziorem i kontemplowanie go z daleka - jak najbardziej. Podobało się nam także w Kownie, które zachowało wiele z ducha dawnej, litewskiej stolicy. Zupełnie obłędne są łotewskie plaże nad Bałtykiem. Dzikie, bo wiele z nich do niedawna było niedostępnych dla zwykłych śmiertelników. Z tego samego powodu są też czyste. Są również puste...bo jeszcze nie odkryte. Wielkie wrażenie zrobiła na nas wizyta na litewskiej Górze Krzyży.

Ogólnie polecam. Nasza wyprawa miała roboczy tytuł "Szlakiem śladów Hanzy" i tu zawodu nie było. Choć Rosjanie zbombardowali właściwie wszystkie miasta na wybrzeżu Bałtyku, to jednak wiele ocalało z klimatu średniowiecza. Sporo też zostało zrekonstruowane z wyjątkiem Troków, dość umiejętnie. Najwięcej bodaj ocalało w Tallinie.
Zupełnie odmienne, szokujące dla nas może być podejście do historii nowszej. Muzeum Komunizmu w Rydze to miejsce które warto odwiedzić aby przekonać jak pisać "historię użytkową" z pomijaniem faktów niewygodnych i rozdymaniem epizodów zaledwie. Ku przestrodze.
Trzeba mieć świadomość, że jest tam... zimno, wszak to północ. W lipcu o północy za oknem mamy nasz zmrok. Ceny - podobne jak w Polsce to znaczy nie mieliśmy wrażenia drożyzny ani taniości. W wielu miejscach nie można się dogadać po angielsku za to wszędzie bez problemu po rosyjsku.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1974
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 01.09.2014 12:45

no proszę, wrażenia bardzo podobne do moich :) poza Górą Krzyży - wygląda to nawet ciekawe, ale ogólnie to bardziej strasznie i kiczowato. Cóż, zdecydowanie nie przepadam za tego typu "miejscami pielgrzymkowymi".

Temperatura - w 2011 w sierpniu była w okolicach 20-24 stopnie. Czułem się z tym znacznie lepiej niż z bałkańskimi upałami z tego roku ;)
MARK1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 456
Dołączył(a): 17.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MARK1 » 01.09.2014 17:06

Temperatura w lecie, kiedy my byliśmy - Wilno i okolice ok 28 st. Troki... Ech zdania nie zmieniam :lol:
Następna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Litva Łotva i Estonia szukam informacji
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone