Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Lastovo - mundialowo 2018

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010
Lastovo - mundialowo 2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 27.07.2018 13:19

Relację czas zacząć...

Dziś krótki (jak na mnie :P) tekst tytułem wprowadzenia i kilka fotek na zajawkę.

Tegoroczna relacja będzie miała formę liniową (chronologiczną), choć kusiło mnie, żeby podejść do zagadnienia Lastowa encyklopedycznie (tak jak rok temu z Visem). Ostatecznie, viva trala tradition :lol: Dla porządku: na Lastowie byliśmy w dn. 2-16 lipca 2018 r.

Kwestie techniczne: wrzuty będą pojawiały się w miarę regularnie, ok. 2 razy w tygodniu (między poniedziałkiem a piątkiem). Zamierzam sprawnie - póki pamięć świeża - omówić to, co udało się nam poznać z tej niezwykle ciekawej wyspy. Ciągnięcia relacji do lata 2019, zwlekania w nieskończoność z wrzutami, robienia z relacji bloga z opisem tego, co jadłem dziś na śniadanie albo komentarzem do aktualnych wydarzeń w kraju i na świecie - nie przewiduję 8)

Dla przejrzystości, ilekroć w relacji będzie mowa o Lastowie (przez "W"), chodzi o wyspę. Pisząc "Lastovo" (przez "V"), będę miał na myśli miasto (lub - wg niektórych źródeł - osadę), stolicę tejże wyspy. Powszechnie będę używał też skrótu "SL" dla Skrivenej Luki.

________________

Dlaczego Lastowo? Bo Vis był, i to już 3 razy (2013, 2015, 2017). A odwiedzenie Lastowa wydaje się logicznym następstwem wakacji na Visiorze. Obie wyspy były do 1988 roku niedostępne dla obcokrajowców w związku z tym, że w faktyczne władanie wzięła je sobie jugosłowiańska armia. Obie są zbliżone do siebie kształtem, choć Vis jest oczywiście znacznie większy. Są najdalej oddalonymi od stałego lądu wyspami, na które kursują z niego promy (samochodowe). I tak dalej...

Jak się okazuje, wiele też Vis i Lastowo dzieli. Choćby fakt, że obszar Lastowa - nie tylko tej jednej wyspy, ale całego archipelagu wraz z wodami morskimi - objęty jest ochroną przyrody jako Lastovsko otočje - 11. hrvatski park prirode. Archipelag liczy 46 wysp, a oprócz Lastowa największymi są Sušac (zwany przez naszych rodaków pieszczotliwie "Siusiakiem"), Kopište, Mrčara i połączona mostem z Lastowem Prezba. Liczba 46 jest zresztą dla Lastowa magiczna - jeśli wierzyć internetom, jest tu 46 kościołów i kaplic, powierzchnia Lastova to 46 kilometrów kwadratowych, jest tu 46 wyodrębnionych pól, 46 wzgórz... (za stroną Mały Podróżnik.

Niezależnie od tego, czy skłaniamy się ku orzeczeniu za podobieństwem, czy też odmiennością tych 2 wysp, jedno można powiedzieć o Lastowie: to najbardziej specyficzne miejsce, jakie w Chorwacji odwiedziliśmy.

Kwatery na Lastowie szukaliśmy już w 2015, wracając z drugich naszych wakacji na Visie. Niestety, wśród skromnej liczby znalezionych w sieci apartmanów na wyspie, nie znaleźliśmy niczego, co by nam odpowiadało, no i oczywiście było "do łyknięcia" cenowo. Stąd też, niejako w zastępstwie, wyniknął w 2016 Peljeszczak, a w 2017 powtórzyliśmy znowu "nasz" Vis. Zaraz po powrocie z Visu, znaleźliśmy ciekawą ofertę apartmanu, zarezerwowaliśmy...

...a w sumie było to tak: jest wrzesień 2017 roku, nie minął tydzień od powrotu z Visu, ja oglądam w TV mecz, kiedy Ania oznajmia mi, że znalazła ciekawą kwaterę na Lastowie i pyta, czy ma bukować. Pytam, gdzie, na co słyszę "Skrivena Luka". Wow, nie dość, że moje wymarzone Lastowo, to jeszcze moje wymarzone miejsce na wyspie?! Jasne, rezerwuj! "A na kiedy? Może nie w sierpniu, bo narzekasz, że w sierpniu są ważne mecze, to może w lipcu?". Odpowiadam, że jasne, w lipcu przecież nikt nie gra w piłkę... :boss:

(...)

Parę tygodni (miesięcy?) później, rozmawiamy o przyszłorocznych wakacjach. "Ciekawe, jaka pogoda będzie w lipcu, jeszcze nigdy nie byliśmy w Chorwacji w lipcu?" - zagaja Ania. "W jakim lipcu?! W której połowie?!" - denerwuję się, zupełnie zapomniawszy o wrześniowej rezerwacji. Zbliża się losowanie grup w turnieju finałowym MŚ i rosyjski mundial zaczął w końcu zaprzątać mi głowę. "No jak to, w pierwszej, nie pamiętasz?" - cicho mówi Najlepsza z Żon. "Kuuuuuur*aaaa, jakiej pierwszej połowie, przecież wtedy jest Mundial!!!" - wychodzę z siebie i staję obok.

Ale jakoś przeżyliśmy ten mundial w Chorwacji i powiem Wam (pewnie się domyślacie), że nie było to takie znowu złe, biorąc pod uwagę, jak spisywali się na tym turnieju Vatreni. W przerwach między śledzeniem mundialowych zmagań, udało nam się odwiedzić wiele miejsc na wyspie, choć - ze względu na kwaterę przy samym Jadranie (po raz pierwszy w Chorwacji byliśmy w I linii od brzegu) - były i takie dni, że nigdzie się ze SL nie ruszaliśmy.

Zostawiam Was z kilkoma obrazkami "na zanętę" i wracam po łikendzie, aby cofnąć czas do momentu, kiedy to w ostatni piątek czerwca wyruszyliśmy w daleką drogę do Krainy Kominów :papa:

02.jpg
01.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107677
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 27.07.2018 13:56

Jak Francja na Mundialu - pierwszy na podium :oczko_usmiech:
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 27.07.2018 13:58

To ja mentalnie jestem drugi :wink:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 27.07.2018 14:02

Chętnie popatrzę.
W Dalmacji zostało mi do odwiedzenia tylko Lastowo i Vis ... może tam się ostała, ta dawna swojska Chorwacja.
Fotki super zachęcające.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 27.07.2018 14:08

Też na to liczę :wink: W zasadzie to mam już przygotowaną rezerwację na 2019. Wystarczy kliknąć :oczko_usmiech:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1912
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 27.07.2018 14:15

Pierwszy rząd zarezerwowany.
obiadek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 174
Dołączył(a): 21.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) obiadek » 27.07.2018 14:31

Gotowy :D
krombocher
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 647
Dołączył(a): 07.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) krombocher » 27.07.2018 15:23

Byłem tam w 2004. Jedno z pierwszych zauroczeń CRO i sentyment pozostał. Chętnie zobaczę, czy coś się zmieniło przez te już naście lat.
Pozdrav
K
ja.bea
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 09.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ja.bea » 27.07.2018 17:19

Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy relacji :)
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 27.07.2018 17:40

Jestem i ja :D Z chęcią poczytam i pooglądam :D
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 27.07.2018 19:51

nie było chemii po innych relacjach, ale dam jeszcze szansę tej wyspie :wink:
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 27.07.2018 20:14

No, zasiadam! W 2019r. raczej Lastovo nie, ale na pewno zaliczone będzie. Te kominy jakby trochę skalę zmienić, to jak minarety... Pozdrawiam Was serdecznie z wakacji nad jeziorem Komorze.
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9101
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 27.07.2018 20:25

Jutro wyjeżdżam na upragniony urlop do Cro :D , i ciężko będzie być na bieżąco :roll: , więc póki co zostawiam ślad, żeby relacja mi nie umknęła :lol: :hut: :papa:
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1454
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 27.07.2018 21:25

Witam :papa:
Bardzo chętnie przeczytam. Fajnie, że tak szybko po przyjeździe zaczynasz pisać. :wink:

(Nawet najlepsi mężowie czasami zapominają o niektórych terminach, trzeba im po kryjomu przypominajki w telefon wpisywać :lol: :wink:)
Igłą pinii
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 728
Dołączył(a): 28.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Igłą pinii » 28.07.2018 00:19

Zapowiada się ciekawie, a ponieważ szukam pomysłu na kolejne chorwackie trasy, chętnie poczytam i pooglądam :)
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Lastovo - mundialowo 2018
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone