Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kvarner 2oo8

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
caal
Croentuzjasta
Posty: 432
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) caal » 24.10.2008 12:30

Co do dwujęzyczności Puli - na Istrii są dwa języki urzędowe, chorwacki i włoski.
Czytam z zainteresowaniem :) ale niestety przerwy w odcinkach dłuuuugie :twisted:
:)
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 24.10.2008 16:38

Ja też czekam na ciąg dalszy. Jesień idzie listopadowa - czas na czytanie relacji po nocach - także tych zaległych :)
Ile jest włoskiej mniejszości na Istrii ? Gdzieś czytałem, że ok.200 000 . Ktoś wie ?
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1536
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 04.04.2009 19:07

17.08.2008 c.d.
Odnaleźliśmy auto. Niestety zanim dane nam było posadzić szacowne 4ry litery pod dość wyczerpującym marszu, zamknięta puszka czarnego vana wymagała 5minutowego wietrzenia.

Opuszczamy rozpaloną słońcem Pulę w poszukiwaniu wytchnienia nad wodą. Plan zakłada zjazd do Rabaca i leniuchowanie na tamtejszej plaży. To co mamy nadzieję będzie dla nas wytchnieniem po trudach zwiedzania w 30stopniowym upale, okaże się niemiłą niespodzianką...cóż taki charakter Istrii, i takaż nasza niewiedza o tym rejonie Chorwacji.

Ciekawie odcinający się od zieleni wzgórz biały kamieniołom.

Obrazek

W drodze do Rabaca podziwiamy jeszcze malowniczy fiord, który jednak atrakcyjnie wygląda tylko w kierunku morza. Kierunek przeciwny - tak starannie ukrywany na fotografiach :wink: skrywa elektrownię. Dodatkowym czynnikiem podwyższającym atrakcyjność miejsca jest - o ironio - szlam wydobywający się z okolic elektrowni i zabarwiający wodę w fiordzie na turkusowy kolor znany CROmaniakom z Plitvic.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Docieramy do Rabaca - to co miało być miejscem naszego popołudniowego odpoczynku okazuje się megakombinatem turystycznym. 3 z nas jest tak zdesperowana, że postanawia zażyć kąpieli na tutejszej plaży - ja zostaję, nie bawi mnie ocieranie się w wodzie o innych ludzi. Leżę na drobnych otoczakach i zastanawiam się co ciągnie ludzi w takie miejsca - tu NIE DA SIĘ odpoczywać, to NIE JEST Chorwacja taka jaką znamy i lubimy.

Obrazek

Absurd sięga zenitu, kiedy robię sobie spacer po tutejszym polu namiotowym/kempingowym. Kampery z najróżniejszymi rejestracjami, ubikacje TOI TOI na każdym skrzyżowaniu - tak tak, skrzyżowaniu bo pole kempingowe ma drogi, a parcele na których można rozbić namiot są ogrodzone małymi, białymi płotkami znanymi z amerykańskich filmów. Podglądam życie w takim "miasteczku": kampery z antenami satelitarnymi, w "ogródkach" rowery, skutery, łódki, widziałem też kosiarkę 8O . Jaki jest sens jechać na urlop z miasta do "miasta" - nie wiem :roll:

Obrazek

Opuszczamy skomercjalizowany Rabac. Przed nami ostatni punkt programu dzisiejszego dnia - taras widokowy, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Cres, Krk i Losnij. Taras widokowy jest częścią restauracji, ale nawet jeśli nie zamierzacie spożyć tam posiłku, właściciele nie robią problemu z wejściem i podziwianiem przestrzeni.

Restauracja jest w formie spodka, z dookoła poprowadzonym tarasem - osobom z lękiem wysokości polecam trzymać się z dala od krawędzi :wink:

Widok
Obrazek

Zorientowanie w przestrzeni
Obrazek

A z tym kontenerowcem ścigaliśmy się od Puli do Rijeki, zgadnijcie kto wygrał :wink:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 04.04.2009 20:27

Na tej ławeczce w 2006 jedliśmy obiadek :) . Wcześniej jest malutkie miasteczko z ciekawą architekturą - zwiedzaliście?
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 04.04.2009 22:13

A my widzieliśmy zatoczkę i knajpkę wspinając się z Brestowej w drugą stronę, do Puli. Podjazd niczego sobie.
Piszę to tylko po to, by dalej śledzić Twoją relację.
pozdrawiam :)
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1536
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 05.04.2009 16:01

JacYamaha napisał(a):Na tej ławeczce w 2006 jedliśmy obiadek :) . Wcześniej jest malutkie miasteczko z ciekawą architekturą - zwiedzaliście?


Niestety nie, ale zza szyby samochodu wyglądało zachęcająco. Pamiętam fajny klasztor (?) na szczycie skały w tym miasteczku.
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1536
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 06.04.2009 12:20

19.08.2008

Przyszła pora odwiedzić Krk największą wyspę Adriatyku. 19go po późnym popołudniem zebraliśmy się w sobie z zamiarem odwiedzenia Baski. Niewątpliwie droga "na skuśkę" przez odmęty Adriatyku byłaby krótsza :wink:, ale nasz kierowca uważał dzień bez samochodu za dzień stracony :roll:. Tak więc ok. godziny 16tej wyruszyliśmy z pod kwatery na podbój Krku.

Na wyspę zaprowadził nas wysoki i malowniczy most prezentowany przeze mnie i Cromaniaków na niejednej fotografii.

Do Baski prowadzi kręta i wąska droga przecinająca cały Krk. Po lewej stronie mijamy lotnisko, na które z drogi jest dość dobry widok - idealne miejsce dla spotterów specjalizujących się w fotografowaniu samolotów.

Droga jest niestety ruchliwa, a asfalt na niektórych odcinkach lata świetności ma już za sobą. W drodze do Baski niestety musimy przejechać obok zatoki nad którą leży Punat - miejsce nieciekawe, tłumy turystów, wątpliwej jakości i urody infrastruktura, bleeech...uciekamy. Na szczęście za Punatem otwiera się przed nami kotlina, na której końcu leży Baśka.

Obrazek

Zanim jednak pomkniemy dalej, spędzamy trochę czasu przy "widelcu" który strzeże ze wzgórza całej kotliny.

Obrazek

Przyznaje szczerze, że zawsze przygotowany do zwiedzania tym razem nie przejrzałem przewodnika. Tym bardziej osobliwe "monumenty" powodowały we mnie zdziwienie i ciekawość. Wiedziałem wprawdzie, że na Krku w okolicach Baśki znaleziono ślady głagolicy, ale jakoś nie połączyłem obu tych faktów.

Obrazek


Dotarcie do Baśki jest nie-lada wyczynem, bo im bliżej kurortu tak chętnie opisywanego w przewodnikach tym ruch gęstszy. W samym miasteczku nie ma skrawka wolnego miejsca do zaparkowania samochodu, a turyści wpadający tu tylko przejazdem skazani są na płatne parkingi, które na szczęście znajdują się w sąsiedztwie słynnej, 2 kilometrowej plaży w Baśce.

Obrazek

Tak samo jak w Rabacu, odnoszę wrażenie że tu nie da się wypoczywać, a pobyt w taki miejscu służy jedynie lansowi. Owszem zaplecze gastronomiczne i turystyczne robi wrażenie, ale złapać się na taki lep mogą tylko te osoby, które Władysławowo uznają za jedyne miejsce godne urlopu prawdziwego Polaka :lol:

Nad miasteczkiem po lewej stronie (stojąc w stronę zatoki) góruje cmentarz. Po prawej stronie gołe wzgórza. Za to wejścia do zatoki strzeże W-pa Prvić o księżycowym krajobrazie.

Obrazek

Zapuszczamy się w wąskie i kręte uliczki po lewej stronie plaży Spaceru nie ułatwiają tłumy turystów i witryny sklepów pełne pokus. Pokusom oczywiście ulega ładniejsza część naszej wycieczki, toteż droga jest mozolna i poruszamy się w iście żółwim tempie. Regenerujemy siły w jednej z wielu lodziarni spoglądając co jakiś czas na zatokę

Obrazek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 06.04.2009 14:23

Ciekaw jestem, czy zawędrowaliście do Starej Baski ...
AMFI
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 84
Dołączył(a): 22.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) AMFI » 24.05.2011 12:29

Dzięki za świetną fotorelację :) Ale chyba tez jestem miłośnikiem innych klimatów :)

na prawdę super fotki !
Nadia77
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 47
Dołączył(a): 29.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nadia77 » 25.05.2011 11:56

Naprawdę fajna relacja
Pozdrawiam i zostawiam ślad
Poprzednia strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Kvarner 2oo8 - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone