Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kvarner 2oo8

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 05.09.2008 08:12

Melduję się na posterunku. Czytając wspominam swoje wakacje w HR. Czekam na c.d.

Leszek Skupin napisał(a):żeby tylko był gdzieś tam w pobliżu jakiś mały cichy camping :roll:, bo właśnie kilka dni temu kupiliśmy nowy namiot giganta 6-cioosobowego :roll:


Do Puli pojechaliśmy na zwiedzanie mieszkając w Medveja k. Opatija. Polecam ten camp. Jedyny minus (będąc z małolatem) to przejście przez ulicę idąc na plaże. Po prostu sam nie latał i już.
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1536
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 05.09.2008 09:21

Leszek Skupin napisał(a):[b][i][color=green]Muszę tutaj napisać, żeśmy 5 lat temu z Rijeki uciekali na południe bo nas przeraziła... Tłumy, hałas, ceny, blokowiska... to nie tak miało być :?. Widzę, że Wy wybraliście kierunek odwrotny do naszego :D


Rijekę zwiedziliśmy niejako z przymusu i z samochodu - ostatniego dnia podczas powrotu z Wenecji zastał nas remont jednego z tuneli. Musieliśmy zjechać aż do portu. Przyznam ze miasto nocą nie wyglądało już tak źle jak w dzień - wydaje mi się że niektóre miejsca nad samą wodą były całkiem atrakcyjne.

Co do wczasów na Istrii, to nie mów hop :wink:; poczekaj aż opiszę wizytę w Rabacu :roll: i wkleję zdjęcia tamtejszego campu.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.09.2008 09:32

ładna Rijeka z daleka :wink: :lol:

Obrazek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 05.09.2008 23:13

To prawda, że Rijeka z rozkopanej obwodnicy robi nie-chorwackie wrażenie. Ale ponoć miasto kryje piękne zakątki. Pamiętam z ubiegłorocznej relacji Rysia kilka zdjęć, kiedy czekali na prom.
A wiadukty - niesamowite, Zastanawiam się, czemu ich nie widziałem, jadąc po nich :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.09.2008 23:37

Niesamowite wiadukty :lol: też jako kierowca nie bardzo je widziałem, ale teraz klikam sobie i widzę :lol:

Ps. Klikajcie , a zobaczycie :wink: :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.09.2008 07:58

Leszek Skupin napisał(a):El_guapo i ja czytam Twoją relację, ale dopiero teraz się ujawniam ;)... Muszę tutaj napisać, żeśmy 5 lat temu z Rijeki uciekali na południe bo nas przeraziła... Tłumy, hałas, ceny, blokowiska... to nie tak miało być :?. Widzę, że Wy wybraliście kierunek odwrotny do naszego :D i tak sobie w duchu myślę, że może kiedyś zajrzymy do Puli :roll: Pięknie tam, a my lubimy zabytki :D, labirynty uliczek... żeby tylko był gdzieś tam w pobliżu jakiś mały cichy camping :roll:, bo właśnie kilka dni temu kupiliśmy nowy namiot giganta 6-cioosobowego :roll:

Pozdrav :papa:


Lechu będziesz płacił na kampie za dwa jak rozstawisz tego wojaka jeszcze ludzie przyjdą po grochówkę z kuchni polowej.

pozdrav
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.09.2008 08:01

W tym roku będąc na krku odwiedziłem szpital w Rijece powiem szczerze, że wyglądał gorzej niż niektóre gorsze u nas szpitale w mniejszych powiatach samo miasto z resztą też nie jest urokliwe, wiele ulic jednokierunkowych i bloków 10 piętrowych - bez rewelacji.
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 08.09.2008 07:47

Janusz Bajcer napisał(a):ładna Rijeka z daleka :wink: :lol:

Obrazek


W rzeczywistości jest bardziej rozwleczona - tu masz zdjęcie z Malinskiej:
Obrazek
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1536
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 10.09.2008 09:35

17.08.2008
Znaleźć mozaikę nie będzie łatwo, ale o tym za jakiś czas...


Przewodnik (GlobeTroter'a) niewiele mówi o mozaice, poza tym że JEST. Dość enigmatyczny opis pozwala nam tylko orientacyjnie ustalić miejsce poszukiwania mozaiki. Zanim jednak tam dotrzemy do mozaiki naszym oczom ukazuje się katedra z XVII w. przy placu Św. Tomasza. Jak widać Pula jest dwujęzyczna, przynajmniej jeżeli chodzi o oznakowanie ulic i placów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kilkaset metrów dalej znajdujemy drugą co do popularności atrakcję turystyczną Puli - Świątynię Augusta z I w. i forum. Obok znajduje się także ratusz zbudowany w XIII w., na ruinach świątyni rzymskiej. Tu czuje się klimat Chorwacji. Jest południe i żar leje się z nieba. Ludzie przemykają przez rozgrzany plac i chowają się w skrawkach cienia który zachował się pod murami i drzewami. My także robimy mały pit-stop w cieniu i delektujemy się widokiem forum. Pozostaje obowiązkowe robienie pamiątkowych fotografii, ale w tej temperaturze miny na zdjęciach wyszły kwaśne.

Kanał lewy...
Obrazek

Kanał prawy...
Obrazek

Słychać pierwsze głosy sprzeciwu wobec wędrówek w palącym słońcu, ale ja jestem twardy i kilkoma fortelami (że niby się zgubiłem ) wymuszam dalsze poszukiwania mozaiki. Niby przez przypadek :wink: prowadzę wycieczkę w kierunku Kaplicy Santa Maria Formosa, niewielkiej, bizantyjskiej, kamiennej kaplicy przy Flaciusovej ulicy z cenną mozaiką i malowidłami ściennymi. Z przewodnika wiem że gdzieś w jej okolicy należy szukać mozaiki...

Obrazek

Wg przewodnika, mozaika znajduje się "na podwórku jednej z kamienic". Z tym że słowo kamienica kojarzy się jednoznacznie z czymś co ma więcej niż 100lat :wink:. Krzątamy się po jednej z ulic; ja nie podnoszę oczu z nad przewodnika, moi kompani zapuszczają żurawia w każdy kąt. W końcu lituje się nad nami "naganiacz" z - o ironio 8O - Restauracji Mozaik i kieruje nas na betonowe podwórko, jednocześnie zachęcając do konsumpcji w jego lokalu. Okazuje się że wg przewodnikowej definicji "kamienicą" jest okropny blok z lat 60tych, w którego bezpośrednim sąsiedztwie w wybetonowanym zagłębieniu znajduje się mozaika. "Późny Tito" i wytwór rzymskich rzemieślników tworzą dziwny kontrast.

W poszukiwaniu mozaiki...
Obrazek

Jest...warto było szukać
Obrazek

I znowu słyszę głosy nawołujące do powrotu i kąpieli na jakiejś dzikiej plaży w drodze powrotnej. Nie daje za wygraną i znowu fortelem zaciągam wszystkich do Małego Teatru Rzymskiego.

Obrazek

Stąd już tylko kilkaset metrów dzieli nas od Łuku Sergiusza z I w., ale po wspinacze na wzgórze na którym był teatr także ja mam dość upału. Schodzimy ulicą i naszym oczom ukazuje się monumentalny Łuk Sergiusza. Na szczęście w sąsiedztwie jest mały, zacieniony park - zaszywamy się w nim i chwilkę odpoczywamy. Ruch w tym miejscu jest niesamowity.

Obrazek

Choć żar leje się z nieba wydaje się że ludzie pochłonięci podziwianiem monumentalnej budowli nie czują tego. My mamy dość i kierujemy się powoli w stronę Amfiteatru i miejsca gdzie zostawiliśmy samochód. Po drodze natykamy się jeszcze na Podwójną Bramę z I w.. Niestety nie odnaleźliśmy Bramy Herculesa, ale też nie specjalnie jej poszukiwaliśmy. Czas wracać...

Obrazek
Ostatnio edytowano 10.09.2008 10:29 przez el_guapo, łącznie edytowano 1 raz
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 10.09.2008 09:58

Pogodę mieliście wymagającą - nas przy 30 st chroniły przed słońcem chmury burzowe - też nie było łatwo :wink:
Brawo za determinację - mnie nie pozwolono znaleźć mozaiki :)
Pula zrobiła na mnie również wrażenie dwujęzycznością - a HR nie jest przecież (jeszcze) w UE, więc chyba taka poprawność polityczna wynika z szacunku dla mniejszości włoskiej.
Wetnę Ci się jednym zdjęciem , sorry 8)


Obrazek
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1536
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 10.09.2008 10:30

plavac napisał(a):Wetnę Ci się jednym zdjęciem , sorry 8)


Wcinaj się wcinaj - każdy komentarz jest pożądany, a zdjęcia wręcz wymagane :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 10.10.2008 14:14

Fajnie piszesz, el_guapo! Przypomina mi się, jak sama wymyślałam "podstępy", żeby tylko dłużej zostać w jakimś miejscu i pozwiedzać, poszwędać się uliczkami, podczas gdy reszta "ekipy" miała już dość i marzyła tylko o kąpieli i piwku :D Jak jestem w jakimś pięknym miejscu, to moja chęć zobaczenia wszystkiego staje się wręcz obsesyjna. Dzięki Twojej relacji przekonuję się, że Istria też jest piękna i może wreszcie się tam wybiorę. Pozdrav :papa:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.10.2008 16:30

maslinka napisał(a):Dzięki Twojej relacji przekonuję się, że Istria też jest piękna i może wreszcie się tam wybiorę. Pozdrav :papa:


Na Istrię też trzeba się wybrać , bo to też Chorwacja :lol:
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 19.10.2008 14:08

No przyznam,że mam mieszane uczucia co do wizyty na Kvarnerze, a już w tym roku wchodził w grę,ale padło na południe.

Fajnie czytac takie wspomnienia,szczególnie,jeśli ma się zamiar odwiedzić te miejsca.
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1536
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 24.10.2008 10:48

maslinka napisał(a):Fajnie piszesz, el_guapo!


Dziękuję.
Zanim skończę tę relację pisaną w pocie czoła i postępującą bardzo mozolnie do przodu, w ramach przeprosin i umilenia oczekiwania na kolejne "odcinki" zapraszam do oglądania... :oops:

Podsumowanie wyjazdu w 5minut

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Kvarner 2oo8 - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone