Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kupno aparatu pomóżcie.

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 28.12.2016 13:31

Vjetar napisał(a):Pralka ważny sprzęt więc trzeba wybrać świadomie.

Najlepsze są te z wymienną obudową i żeby nie trzeba było później prasować, bo to perwersja prasować koszule po praniu ;)

A na stabilizację obrazu najlepsze są dwie szybkie pięćdziesiątki.
Albo dobry punkt podparcia, światło, większe ISO, statyw ...
Ja wolę pięćdziesiątki. Fajny sajkedelik potem wychodzi 8)
Obrazek
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 28.12.2016 13:50

weldon napisał(a):
A na stabilizację obrazu najlepsze są dwie szybkie pięćdziesiątki.
Albo dobry punkt podparcia, światło, większe ISO, statyw ...
Ja wolę pięćdziesiątki. Fajny sajkedelik potem wychodzi 8)

Pięćdziesiątki odpadają, zbyt mobilny jestem.

Zdaję sobie sprawę, że stabilizacja optyczna problemu w pełni nie załatwia, a „statyw to najlepszy przyjaciel fotografa” - jak piszą na mądrych stronach,
ale szukanie punktów podparcia i noszenie statywu, nie zawsze wchodzi w grę.

W praktyce często jest tak, że zjeżdża się na pobocze, wyskakuje z samochodu, pstryk i do wozu. :smo:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 28.12.2016 14:46

walp napisał(a):W praktyce często jest tak, że zjeżdża się na pobocze, wyskakuje z samochodu, pstryk i do wozu. :smo:

Wyłącz automatykę i przejdź na ręczne ustawienia. Może nie w pełni manual, ale z preferencją przysłony albo czasu.
Pośpiech jest dobry przy łapaniu pcheł, a nie fotografowaniu. Jak nie masz światła, to żadna stabilizacja ci nie pomoże, bo albo będzie to kosztem wydłużenia czasu albo zwiększenia szumów.
Nawet przy fotoreporterce można sporo zrobić regulacją przysłony przy ustawieniu na stałe użytecznego ISO.
Tylko najpierw trzeba poznać jakie ISO u siebie uważasz za użyteczne i jakie szumy za akceptowalne, a pewnie uda ci się dopasować to do czasów rzędu 1/10, 1/15 sec. A to jest wystarczający czas do robienia z ręki bez poruszenia.
Na pasku to pewnie 1/5 byś zrobił.
Raczej, jeśli wybierasz aparat, kieruj się wielkością matrycy i jasnością obiektywu w jak największym zakresie ogniskowych. Z jasnym obiektywem lepiej sobie poradzisz przy mocnym kadrowaniu, niż ze stabilizacją.
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 28.12.2016 15:01

Ważny zakup ... w sumie pralka też musi dobrze leżeć w ręce :wink: :oczko_usmiech:

A tak serio jeśli nie obliguje Cię gabaryt ani masa to pomyśl może nad lustrem, będzie nie tylko na wakacje.
Jeśli jednak nie takie gabaryty, a jednak jakość istotna, to nie hybryda tylko bezlusterkowiec bo tu przy mniejszych zakresach ogniskowej na pewno jakość będzie zdecydowanie lepsza. A jeśli weźmiesz do tego jasne szkło to będziesz miał jakość niemal jak z lustra.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 28.12.2016 15:50

sdolas napisał(a):A tak serio jeśli nie obliguje Cię gabaryt ani masa to pomyśl może nad lustrem, będzie nie tylko na wakacje.

Jestem amatorem, to ma być aparat tani (do 1 tys.), głównie do fotografowania na wyjazdach wakacyjnych, weekendowych.
weldon napisał(a):
Raczej, jeśli wybierasz aparat, kieruj się wielkością matrycy i jasnością obiektywu w jak największym zakresie ogniskowych. Z jasnym obiektywem lepiej sobie poradzisz przy mocnym kadrowaniu, niż ze stabilizacją.

Peter, przyczepiłeś się tej stabilizacji, jak rzep .... :mrgreen: Zauważyłem, że podczas wykonywania zdjęć z zoomem, w realiach wakacyjnych
(czytaj: na szybko), wiele z nich jest nieostrych. Na stronach branżowych, piszą, że stabilizacja optyczna znacznie to poprawia,
chociaż nie zastąpi użycia statywu, czego nawet jako laik jestem świadomy. :wink:

Myślę, że kierując się wielkością matrycy i jasnością obiektywu, będzie ciężko zmieścić się w budżecie, podobnie jak z proponowanym przez sdolasa "bezlusterkowcem".
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 28.12.2016 15:58

A może jakaś używka? Np. coś takiego :arrow: http://allegro.pl/aparat-sony-dsc-hx400 ... 57422.html
jasne szkło, dobry obiektyw...
Kupując używany można wybrać "coś z górnej półki".
Akurat teraz jest dobry czas na szukanie takich nietrafionych prezentów.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 28.12.2016 23:46

weldon napisał(a):Wyłącz automatykę i przejdź na ręczne ustawienia. Może nie w pełni manual, ale z preferencją przysłony albo czasu.

Niestety, w tym modelu to niemożliwe. Nie ma preselekcji czasu, ani przesłony. Może poszukam dalej. :?
Vjetar napisał(a):A może jakaś używka?

Zdecydowanie odpada. Wystarczy, że jeżdżę sprowadzonym samochodem. Sprzęt RTV/AGD/FOTO - tylko nówka nierdzewka :oczko_usmiech:
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 29.12.2016 00:01

Może coś z Panasa
Ja w zeszłym roku szukałem maludy na wakacje. Ostatecznie padło na TZ-60.
Miało być coś co mało szumi na wysokim ISO, w szczególności do zdjęć nocnych, z dużym zoomem, dobrym automatem i pełnym manualem.
Ani chwili nie żałuję tego zakupu, mimo jego nielicznych wad.
Obecnie Tz-70 jest niewiele droższy niż Twój budżet.
A jak musi być hybryda to Dmc-Fz200, fajne jasne szkło, ale niestety ponad 1000
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 29.12.2016 02:07

walp napisał(a):Sprzęt RTV/AGD/FOTO - tylko nówka nierdzewka :oczko_usmiech:

Zdecydowanie popieram :) Kupowanie używanego sprzętu, który ma z góry narzucony okres bezawaryjnego użytkowania, to jak kupowanie kota w worku.

sdolas napisał(a):Może coś z Panasa
Ja w zeszłym roku szukałem maludy na wakacje. Ostatecznie padło na TZ-60.

Ja szukałem ponad rok temu dla żony (sam jakoś nie mam serca do pstrykania :? ). Też postawiłem na Panasonica, bo miałem związane z nim pozytywne doświadczenia. Kupiłem model z nieco niższej półki - TZ-57 i żona jest bardzo zadowolona. Syn, który jest fotografem odradzał mi wówczas hybrydę... ale nie pamiętam już dlaczego :roll: Zapytam.
Yas
Odkrywca
Posty: 72
Dołączył(a): 03.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yas » 29.12.2016 02:31

Nima dzis za duzo madrego do wyboru, uzywane , jesli masz na uwadze wage, to w gre wchodzi , uzywane samsungi serii Nx, lub nowy M3 Canon, albo sony 6000, bez wagi to pentax k-50, lub k-s2, (ale waga)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 29.12.2016 10:00

greenrs napisał(a):Syn, który jest fotografem odradzał mi wówczas hybrydę... ale nie pamiętam już dlaczego :roll: Zapytam.

Yas napisał(a):nowy M3 Canon, albo sony 6000, bez wagi to pentax k-50, lub k-s2, (ale waga)

Drodzy Cromaniacy, zdaję sobie sprawę, że osoby bardziej zaangażowane w fotografię, nie będą polecać kieszonkowego kompaktu, czy hybrydy.
Nawet orientuję się z jakiego powodu. :)

Napisałem już do jakiego celu ma służyć aparat w moim przypadku i założyłem sobie budżet 1 tys. zł, którego nie zamierzam przekraczać. (takie skrzywienie zawodowe) :wink:
Proponowane wyżej modele przekraczają ten budżet o 100%. To trochę tak, jakby ktoś zapytał dokąd pojechać na wakacje, mając na celu rejon Bałkanów,
a dostałby propozycje na Haiti, czy Seszele. :oczko_usmiech:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107675
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 29.12.2016 10:34

walp napisał(a):Szukam kompaktu do 1000 PLN, do robienia zdjęć w podróży.
W obecnie używanym, wysłużonym Canonie brakuje m.in. dużego zoomu oraz stabilizacji obrazu.

Co sądzicie o Nikon Coolpix B500?

Obrazek

Waldku, im więcej będziesz szukał i pytał, tym więcej będziesz miał podpowiedzi i coraz większy mętlik :roll:
Skoro ten NIKON sprawdzony wzrokowo i przez dotknięcie (jak przy wyborze żony :wink: ), to bierz tą nowość, skoro cena też pasuje.
Za 999 zł. można go kupić w kilku sklepach.
Za postępem technicznym nie nadążysz, z aparatem ślubu nie bierzesz :wink: za kilka lat ewentualnie wymienisz na lepszy model.
(co nie bardzo można z żoną :wink: )
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 29.12.2016 10:49

walp napisał(a):
greenrs napisał(a):Syn, który jest fotografem odradzał mi wówczas hybrydę... ale nie pamiętam już dlaczego :roll: Zapytam.

Yas napisał(a):nowy M3 Canon, albo sony 6000, bez wagi to pentax k-50, lub k-s2, (ale waga)

Drodzy Cromaniacy, zdaję sobie sprawę, że osoby bardziej zaangażowane w fotografię, nie będą polecać kieszonkowego kompaktu, czy hybrydy.
Nawet orientuję się z jakiego powodu. :)

Napisałem już do jakiego celu ma służyć aparat w moim przypadku i założyłem sobie budżet 1 tys. zł, którego nie zamierzam przekraczać. (takie skrzywienie zawodowe) :wink:
Proponowane wyżej modele przekraczają ten budżet o 100%. To trochę tak, jakby ktoś zapytał dokąd pojechać na wakacje, mając na celu rejon Bałkanów,
a dostałby propozycje na Haiti, czy Seszele. :oczko_usmiech:

Waldku, chyba źle mnie zrozumiałeś? Syn odradzał mi hybrydę, bo twierdził, że robią gorsze zdjęcia od kompaktów - dlatego polecałem Ci panasonica, który mieści się w Twoim zakresie cenowym.

No a poza tym... to Janusz ma rację :D - jak Ci pasuje to bierz :!:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 29.12.2016 11:13

Janusz Bajcer napisał(a):Waldku, im więcej będziesz szukał i pytał, tym więcej będziesz miał podpowiedzi i coraz większy mętlik :roll:

Pytamy na forum o rozmaite sprawy, np. ile i jakie baniaki z wodą zabrać w podróż, więc pomyślałem, że zapytam o aparat. :?
Mówią, że kto pyta, nie błądzi, ale ... czasami jedno pytanie może zgubić .... :oczko_usmiech:

Janusz Bajcer napisał(a): Skoro ten NIKON sprawdzony wzrokowo i przez dotknięcie (jak przy wyborze żony :wink: ), to bierz tą nowość, skoro cena też pasuje.
Za 999 zł. można go kupić w kilku sklepach.
Za postępem technicznym nie nadążysz, z aparatem ślubu nie bierzesz :wink: za kilka lat ewentualnie wymienisz na lepszy model.
(co nie bardzo można z żoną :wink: )

"Mądrość i rozsądek nadzwyczajny oraz rozum nieogarniony jak piasek na brzegu morza." Niczym Salomon, radą Twą, rozwiązujesz Januszu mój problem. :oczko_usmiech:

P.S.
Obiecuję, że o pralkę nie będę pytał. :smo:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107675
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 29.12.2016 11:20

walp napisał(a):P.S.
Obiecuję, że o pralkę nie będę pytał. :smo:

No i dobrze, bo to by był OT :oczko_usmiech:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja



cron
Kupno aparatu pomóżcie. - strona 62
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone