Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kupno aparatu pomóżcie.

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
JAREKPIOTROWICZ
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 215
Dołączył(a): 17.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) JAREKPIOTROWICZ » 18.01.2011 16:26

Panowie, rozprawiacie o różnicach pomiędzy CCD a CMOS, że wydaje się to być ważnym argumentem przy zakupie aparatu.
Tymczasem jest to równie nieistotny element jak to, czy masz procesor Athlona czy Intela, wolisz Wielkanoc od Bożego Narodzenia, preferujesz bardziej samochody BMW od AUDI. No, proszę....
A wracając do tematu, lustrzanka dla początkującego może stać się problemem, ale zależy to od tego, jak ten początkujący to wszystko załapie. Jeżeli ma jakieś podstawy i wie co to czułość, przysłona i czas - to w zupełności wystarczy. Do wakacji sporo czasu, nauczy się. Brać i nie zastanawiać się.
A w sprawie wyboru powiem tak, najlepiej kupić gorszy aparat a resztę kasy poświęcić na osprzęt. Nie zapominajmy że każdy kompakt ma jaśniejszy obiektyw i zrobi lepsze zdjęcie w ciemnym otoczeniu niż najdroższa lustrzanka. Ba, lustrzanki mają nawet gorsze wbudowane lampy.
Więc według mnie dla początkującego to lepiej nawet wziąć D3000 czy coś podobnego, a do tego jasny obiektyw i zewnętrzną lampę. Oczywiście wszystko zależy od finansów - nieporęczna torba na aparat to też po trochu spaprane wakacje, dobrze mieć drugi akumulator żeby prądu nie brakło, zdjęcia nocnego Dubrownika? - trzeba statyw - sprzęt foto to studnia bez dna :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 18.01.2011 16:53

Leszek Skupin napisał(a):
weldon napisał(a):....

A co do produkcji matryc przez Fuji ... Jesteś pewien?

...

Wiodłem na ten temat dysputę z dość wysoko postawionym człowiekiem w FUJI Polska... jestem pewien, że on jest pewien :D

Niech będzie.
Oni, te ich laboratoria, są dość mocno powiązane ze sobą.
Trudno zresztą nie współpracować, jeżeli licencja na coś należy do kogoś.

Jeżeli ktoś ma coś dobre, to po co poświęcać czas i pieniądze,
na wyważanie otwartych drzwi. Gorzej, bo w druga stronę też coś działa.

Jak się uda sprzedać coś kiepskiego, to zaraz u innych równorzędnie kiepski sprzęt się pojawia :(


JAREKPIOTROWICZ napisał(a):Panowie, rozprawiacie o różnicach pomiędzy CCD a CMOS, że wydaje się to być ważnym argumentem przy zakupie aparatu.

W pewnym momencie - jest.
To mniej więcej tak, jakby ci było wszystko jedno, na jakich oponach jeździsz.

W każdym razie, jakbyś potrzebował jakiegoś kompakta, czy hybrydę,
takiego uniwersalnego bardziej, wakacyjnego, to te z CMOS'em oferują dużo lepsze parametry
przy zapisie obrazu video.

Nie przypominam sobie żadnego aparatu FullHD opartego na CCD, a dla przeciętnego amatora fotografii to może być przydatna funkcja.
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 18.01.2011 17:11

weldon napisał(a):
Leszek Skupin napisał(a):
weldon napisał(a):....

A co do produkcji matryc przez Fuji ... Jesteś pewien?

...

Wiodłem na ten temat dysputę z dość wysoko postawionym człowiekiem w FUJI Polska... jestem pewien, że on jest pewien :D

Niech będzie.


Ja nie wiodłem żadnych dysput, ale wiadomo mi od kogoś, kto też dobrze wie, że matryce od SONY w Nikonach są, ale dotyczy to tych bardziej zaawansowanych modeli (od D300 po 24MPx D3X)
Fuji ładuje w niższe rangą korpusy. Dokładnych powiązań i zależności korporacyjno-finansowych nikt nie podaje do wiadomości- to są "ich sprawy".
D200 jest nieco zaawansowany, ale to już stary model jak na dzisiejsze czasy. :wink:
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 18.01.2011 17:12

Leszek Skupin napisał(a):... Obadwa mają matryce FUJI :lool:

NIKON D200 to FUJI S5Pro :D Nawet obudowa jest prawie identyczna ;)


Lesiu - n. d200 i f. s5pro to identyczne konstrukcje... za wyjątkiem matrycy :lol:

W s piątce masz nowatorską matrycę fuji z dwoma rodzajami pikseli (12mln pix - na zasadzie 6+6 - nie wchodząc w szczegóły ma to służyć zwiększeniu jej rozpiętości tonalnej). To jest genialny aparat - zwłaszcza to szeroko pojętego portretowania.

D200 też jest super ale tu masz normalną matrycę CCD (z 10 mln pix. :wink:)

PZDR
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 18.01.2011 19:00

Rafał K napisał(a):[... nie wchodząc w szczegóły ...

Szkoda, bo ten układ SR, tak na prawdę, mający efektywność 6 MPx, ale dający obraz 12 MPx
i to nie w wyniku interpolacji, jest sam w sobie ciekawostką wartą wspomnienia.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 18.01.2011 21:16

Leszek Skupin napisał(a):
Jak Nikon składał lustrzanki to Sony robiło pierwsze elektryczne garnki do ryżu :lool: Bez kitu - spytaj zatwardziałego Sonolciarza Rysia ;)

:


Lesiu zgadzam się, tyle że musisz wziąć jedno pod uwagę że jak Nikon zaczynał myśleć o produkcji aparatów w końcówce lat 40tych to Minolta miała już dwudziestoletnie doświadczenie w tej kwestii. Zmieniło się logo ale ludzie z doświadczeniem i technologia pozostały a doszły potężny kapitał i nowe podejście do rynku :wink: Pozostały jeszcze szkła ale o tym ciiiiii ... żeby nie wykupili 8)
JAREKPIOTROWICZ
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 215
Dołączył(a): 17.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) JAREKPIOTROWICZ » 18.01.2011 21:28

weldon napisał(a):W każdym razie, jakbyś potrzebował jakiegoś kompakta, czy hybrydę,
takiego uniwersalnego bardziej, wakacyjnego, to te z CMOS'em oferują dużo lepsze parametry
przy zapisie obrazu video.
Nie przypominam sobie żadnego aparatu FullHD opartego na CCD, a dla przeciętnego amatora fotografii to może być przydatna funkcja.


Sorry, ale rozmawiamy o fotografii a aparaty nie służą do kręcenia filmów. To tylko gadżet :)
W przypadku fotografii oko ludzkie raczej nie rozróżni zdjęcia z matrycy CCD i CMOS ;)
andrzej.k
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 613
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) andrzej.k » 18.01.2011 21:32

zaczolem od ZENITA, potem mialem MINOLTE, i weszla moda na compakta i przez pare lat go mialem. rok temu trafila mi sie okazja na CANONA 400D, i nawet jak jestes nowicjuszem i nie masz zelonego pojecia to i tak lepiej kupic lustro. byle jakia lustrzanka jest lepsza niz najlepszy compakt.
jaka firma to juz kwestja gustu ale dla mnie sa tylko 3 firmy
SONY
NIKON
CANON
kupisz sobie ksiazke na allegro i do wakacji masz troche czasu,nauczysz sie.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 18.01.2011 21:35

A teraz (Minolta) bawi się w spektrodensytometry przenośne.

Ale oni tak lubią.
Przecież pierwszy przenośny kolorymetr to też ich robota.




A Dynaxów szkoda ... :(

JAREKPIOTROWICZ napisał(a):... aparaty nie służą do kręcenia filmów

A to już miej pretensje do producentów, że się nie znają i produkują takie wynalazki
jak Nikon D90 albo Canon EOS 5D Mark II ...



Gupki one som jedne ... ;)
JAREKPIOTROWICZ
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 215
Dołączył(a): 17.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) JAREKPIOTROWICZ » 18.01.2011 21:42

weldon napisał(a):A to już miej pretensje do producentów, że się nie znają i produkują takie wynalazki
jak Nikon D90 albo Canon EOS 5D Mark II ...
Gupki one som jedne ... ;)


To nie oni winni tylko rynek wymusił. Lustrzanka cyfrowa kilka lat temu kosztowała tyle co pół samochodu, a teraz pod strzechy trafia. Grupa docelowa zupełnie się zmieniła :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 18.01.2011 21:57

JAREKPIOTROWICZ napisał(a):Grupa docelowa zupełnie się zmieniła :)

Niby tak, ale ...
Tak na prawdę, to, wbrew pozorom, jest olbrzymia rzesza ludzi, którym jest to obojętne
lub kompletnie się na tym nie znają.

Ja to widzę w czasie spacerów, kiedy, nawet nocą, najwięcej jest tych focących telefonami.

Pewnie co któryś z nich stwierdzi, że coś jest nie tak, że chciałby lepiej
(... i poleci kupi lustro z reklamy, w promocyjnej cenie, tylko żeby filmy kreciło :lol:)
a reszta nawet nie zauważy, że to jak fotografują to woła o pomstę do nieba.

I niech żyją w tej błogiej nieświadomości ... Szczęśliwsi są :D
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 18.01.2011 22:09

weldon napisał(a):
JAREKPIOTROWICZ napisał(a):... aparaty nie służą do kręcenia filmów
Niby tak, ale ...


...Slummdog był "kręcony :roll: " 5DMII :wink:

PZDR
Ostatnio edytowano 18.01.2011 22:16 przez Rafał K, łącznie edytowano 1 raz
andrzej.k
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 613
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) andrzej.k » 18.01.2011 22:15

weldon napisał(a):Ja to widzę w czasie spacerów, kiedy, nawet nocą, najwięcej jest tych focących telefonami.

I niech żyją w tej błogiej nieświadomości ... Szczęśliwsi są :D


taa masz racje . i dla takich licza sie tylko mega pixsele :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 18.01.2011 22:32

Rafał K napisał(a):...Slummdog był "kręcony :roll: " 5DMII :wink:

Również House w VI serii ... :)

Nie wiem czemu, ja ich nie lubię osobiście, ale może ktoś by reflektował,
to tak na wakacje można tanio kupić Olka E-450.

Ma i megapiksele i wygląd ma ...

Taki zestaw z dwoma kitami to koszt rzędu 1500.oo PLN.
JAREKPIOTROWICZ
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 215
Dołączył(a): 17.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) JAREKPIOTROWICZ » 18.01.2011 22:44

Rafał K napisał(a):...Slummdog był "kręcony :roll: " 5DMII :wink:

PZDR


Po pierwsze 5DMKII to nie lustrzanka cyfrowa tylko kombinat fotograficzny :)
A po drugie nie cały slumdog był kręcony tylko niektóre ujęcia. Na potrzeby tej operacji aparat uległ też swoistemu tuningowi:

Obrazek

Dodatkowo wykonano osobne urządzenie do autofocusa i podłączono do osobnego dużego monitora aby mieć kontrolę nad ostrością.
Wiesz, gdybym ja w takie cuda uzbroił swoje D90, to też bym nie narzekał że słabo się filmy kręci ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja



cron
Kupno aparatu pomóżcie. - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone