Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

kto z was jadł jeżowce?

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
sardo
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 13.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sardo » 13.08.2009 23:25

Ja się ich nauczyłem jeść na Sardynii najprostszym z mozliwych sposobów.

Jeżowce zbierałem przy pomocy jakiegoś śrubokręta lekko je podważając (wbrew pozorom dosyć mocno siedzą przyklejone do kamieni). Oczywiście w rękawiczkach (takie ogrodnicze z gumą we wnętrzu dłoni). Z braku innego naczynia wkładałem je do reklamówki.
Zaraz po połowach, na plaży, przy pomocy scyzoryka wykrawa się w nich takie "oczko" co mają na brzuszku i odrywa trochę kolców w jego okolicy. To wykrojone "oczko" jest z kości z dziurkami (można sobie wyssać zawartość tych dziurek). Następnie nożykiem lub takim płaskim patyczkiem po lodzie wszystko we wnętrzu jeżowca porządnie wybełtałem i jednym ruchem wypijałem. Jak ktoś chce to może sardyńskim zwyczajem kropnąć parę kropel cytryny do środka jeżowca - ja obywałem się bez tego.
Solić nie trzeba - sam w sobie jest słony.

Acha - nie wybierałem samiczek - jadłem jak leciało. Samce też są niezłe, tylko bardziej wodniste :lol:

No i jedząc je na plaży każdy ma szanse wzbudzić zainteresowanie innych i zasłużyć na miano prawdziwego hardcorowca kulinarnego.
janlewbr
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 197
Dołączył(a): 13.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) janlewbr » 09.09.2009 21:59

A czy zdrowy północny Slowianin [ czyli my ] po takim doświadczeniu kulinarnym nie doświadcza "dyspepsji" czyli sraczki lub "konwulsji" czyli rzygaczki ? Jeśli nie czy stosowano środki zapobiegawcze w postaci Wodeczki . A jeśli tak to w jakich ilościach ? Najlepiej podać w mililitrach na sztukę np. 50-tka na 1 stwora . :P
sardo
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 13.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sardo » 10.09.2009 16:21

No cóż - to chyba kwestia właściwości każdego organizmu.
Z drugiej jednak strony wódeczka nigdy nie zaszkodzi - czy pod jeżowce, czy nie.
damiangres
Croentuzjasta
Posty: 380
Dołączył(a): 14.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) damiangres » 20.09.2010 12:20

poljako_poljako napisał(a):Dwie fotki z "jeż pikniku" wokół Lastowa. Mimo tego, że byłem w Chorwacji któryś raz, po raz pierwszy udało mi się skonsumować jeżowca wyłowionego z morza chwilę przedtem. Zjada się tylko ikrę "wydłubując" ją kawałkiem byłeczki. Pusta skorupkę wyrzuca się do morza przez ramię. Smakuje jak każda ikra.
bułeczka jest niezbędna
po wyłowieniu zawartość szybko ciemnieje tak, że trzeba zjadać szybko


Tak podane serwują we Włoszech w Bari. Robią jeszcze z tego spagetti, ale dla mnie było za mdłe w tym wydaniu. Natomiast wydłubywanie bułeczką maczaną czasem w posolonej deliktanie oliwie - cód, miód :)
pozdrawiam
--
damian
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 21.09.2010 09:04

Witam kochane Polki i Polakow.
...nie wiem czy wiecie ze zjadajanc jezowce ratujecie nasze morze. Wedle naszich badan jezowce nadmiernie sie rozmnozily, i opanowali prawie 80 % liniji brzegowej. Nie wiem czy zauwarziliscie ze gdzie licznie wystepuja, skale sa "cziste" i bez zycia. Zostale zagrorzone liczne gatunki endemicznich glonow, i wogule ruznorodnosc biologiczna litoralu. Czemu jezowcow jest coraz wiencej? Poniewarz coraz mniej jest ryby o nazwie Šarag (Diplodus sargus) ktory zjada ježowce. O tym problemie w mocnim skrucie. Pozdrawiam Leon
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 21.09.2010 09:13

Inicjatywa na rok 2011 - Ratujmy Jadran, jedzmy jeżowce !

Niech wszyscy cromaniacy każdego dnia urlopu zjedzą po 3 jeżowce


:wink:
Dudek2222
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5318
Dołączył(a): 02.09.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dudek2222 » 21.09.2010 09:16

W tym roku nie widziałem ani jednego. Czyżby tę akcję ktoś cichcem rozpoczął w tym sezonie ?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.09.2010 10:20

Arek napisał(a):Inicjatywa na rok 2011 - Ratujmy Jadran, jedzmy jeżowce !

Niech wszyscy cromaniacy każdego dnia urlopu zjedzą po 3 jeżowce


:wink:


To ja chętnie odstąpię swoją porcję (gratisowo)

pozdrav :D

P.S. gratisowo znaczy że dorzucę do tego jakiś gratis :lol:
Ostatnio edytowano 21.09.2010 13:35 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 21.09.2010 13:05

...i jeszcze pare info. Ta "dziurka2 z dolnej stroni jest otwor gebowy, uzbrojoni w 5 zebow.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 21.09.2010 13:42

Dudek2222 napisał(a):W tym roku nie widziałem ani jednego. Czyżby tę akcję ktoś cichcem rozpoczął w tym sezonie ?

Na Istrii rzeczywiście ich nie było (Vrsar). Cres, Krk, Rab, Zavratnica pełno.
Chyba próbować ich nie będę. :roll:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 21.09.2010 13:50

Tak szybko zjedzone?

W Rogoznicy było pełno.
Pewnie dlatego nie mogłem sobie rybek pooglądać i obfotografować.

Coś w tym musi być, że te dwie nacje się nie lubią,
bo sąsiedzi na plaży tez wyraźnie byli zdziwieni brakiem ryb
i dużą ilością kolczastych kulek.

Jakoś nie przyszło mi do głowy spróbować ... rękawiczek nie miałem.

I śrubokręta. :wink:
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 21.09.2010 21:58

....natomiast na dalekim wschodzie w wodach otwartich jest ich brak, choduja ich na miliony ton w Chinach i do zaribiania (raczej zajerzania) terz inaczej repopulacija...
Poprzednia strona

Powrót do Kultura chorwacka



cron
kto z was jadł jeżowce? - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone