Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Książki o fotografii

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002
Książki o fotografii

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 04.01.2009 19:06

Mogę z czystym sumieniem polecić książkę Włodzimierza Barchacza pt.: "Fotografujemy. Jak się ustrzec błędów"

Informacja o Autorze, ściągnięta z jakiegoś sklepiku netowego, który niestety książki już nie sprzedaje, ale może to i dobrze, bo można ją kupić bezpośrednio od Autora (na forach fotograficznych oraz allegro) z własnoręczną dedykacją, którą MAM :D i jestem bardzo zadowolony :D

Niedawno wydana, jeszcze pachnąca farbą książka polskiego autora dla początkujących fotoamatorów. Można ją umiejscowić przed Książką o fotografowaniu Mroczka, która jest przeznaczona raczej dla czytelnika zaawansowanego, mającego pojęcie o podstawach fotografii. Jak pisze sam autor:

Książka nie jest li tylko poradnikiem, jak robić technicznie poprawne zdjęcia. Jest czymś więcej. Jako przede wszystkim dziennikarz, publicysta, zawarłem w niej, posługując się bardzo prostym, żywym i - co oczywiście ważne - serdecznym językiem, wiele treści stricte humanistycznych, społecznych i patriotycznych (jest m. in. rozdział o błędach w spojrzeniu na rzeczywistość przez celownik aparatu fotograficznego, a przecież u podstaw dobrej fotografii leży nade wszystko umiejętność widzenia, dostrzegania, `i` interpretowania rzeczywistości, w tym ludzkiej, społecznej). Jest to niewątpliwy walor, tym bardziej, że odbiorcami poradników fotograficznych są w dużej mierze ludzie młodzi.

Jest też dość unikalna, ponieważ poza jedną książką Kreysera nie przypominam sobie niczego traktującego o fotograficznych błędach. A nie da się nauczyć fotografii nie znając możliwych błędów. Treść jest zgodna z tytułem - książka mówi o tym, jak zaczynając przygodę z fotografią ustrzec się błędów. Żeby się ustrzec, trzeba wiedzieć czego; autor opisuje najczęstsze błędy popełniane przez początkujących i tłumaczy, jak nie dopuścić do ich powstania. Książka napisana jest przez polskiego autora, a to gwarantuje piękną polszczyznę, bez zapożyczeń i bez błędów tłumacza, który często nie ma pojęcia o fotografii. Użyty język jest bardzo łatwy i przyswajalny, bez specjalistycznych zwrotów, skierowany do osoby, która jeszcze nie bardzo wie, o co chodzi w fotografii. Omawiane błędy są najczęściej wspólne dla fotografii klasycznej i cyfrowej, jednak gdy są specyficzne dla którejś z nich, są omówione oddzielnie, ze wskazaniem gdzie występują, lub podane są różnice między nimi. Autor zamieścił także przykładowe zdjęcia ilustrujące błędy oraz własnoręczne, bardzo humorystyczne rysunki, które czynią tę książeczkę zupełnie wyjątkową na polskim rynku wydawnictw fotograficznych. Format 15x21 cm, 120 stron plus wkładka z czterdziestoma zdjęciami.

Włodzimierz Barchacz doskonale wie, o czym pisze - jest wieloletnim fotografem, dziennikarzem i popularyzatorem sztuki fotografowania. Nie jest to jego pierwsza pozycja - w 1987 roku Wydawnictwa Naukowo Techniczne wydały jego książkę "Fotoamator reporter", a 1994 Oficyna Wydawnicza WKB "ABC sensownego fotografowania". Łączny ich nakład osiągnął 60.000 egzemplarzy!

Spis rozdziałów:

- błędy popełniane przed fotografowaniem,
- błędy zdjęciowe,
- błędy w spojrzeniu na rzeczywistość przez celownik aparatu fotograficznego,
- błędy powstałe w trakcie przygody wykonywania negatywów i odbitek w pracowni fotograficznej czarno-białej,
- rozszerzony słowniczek terminów fotograficznych,
- dodatek na dziś: "cyfra" czy "analog"?
.

Moja szczegółowa recenzja w opracowaniu, ale już teraz mogę powiedzieć, że jest to najprzystępniej napisana książka z jaką się spotkałem, która uczy fotografii a nie jak większość jest powieleniem zbiorczym instrukcji obsługi aparatu :)
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 04.01.2009 20:03

Ja polecam "Książkę o fotografowaniu" A. Mroczka.

PZDR
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 04.01.2009 21:59

Polecam książki Scotta Kelby'ego
Kobieta
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 368
Dołączył(a): 03.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kobieta » 06.01.2009 09:46

Ja polecam John Beardsworth "Czarno-biała fotografia cyfrowa"
Obrazek
F-uncia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 432
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) F-uncia » 06.01.2009 13:34

Kobieta, a możesz przybliżyć mniej więcej treść? Zastanawiałam się nad tą książką, bo sam temat mnie mocno nurtuje :)
Rozumiem, że ona jest dla bardziej zaawansowanych?
dorota19
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 277
Dołączył(a): 12.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dorota19 » 06.01.2009 14:09

Rysio napisał(a):Mogę z czystym sumieniem polecić książkę Włodzimierza Barchacza pt.: "Fotografujemy. Jak się ustrzec błędów"


Takiego tematu brakowało - jak dla mnie... :D
Polecanej książki chyba brak na allegro :(
tomek99
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 188
Dołączył(a): 03.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) tomek99 » 06.01.2009 14:36

Jeśli ktoś jest zainteresowany tą książką (Fotografujemy. Jak się ustrzec błędów) - to mam jedną sztukę na zbyciu. Info na priv lub gg.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 06.01.2009 16:29

tomek99 napisał(a):Jeśli ktoś jest zainteresowany tą książką (Fotografujemy. Jak się ustrzec błędów) - to mam jedną sztukę na zbyciu. Info na priv lub gg.

Pozwolę sobie napisać, że już nieaktualne... :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.01.2009 18:00

Czy ktoś z was miał w rękach "ŚWIATŁO I OŚWIETLENIE W FOTOGRAFII CYFROWEJ" Michael Freeman - wydawnictwo National Geographic :?:
Obrazek
Nie chcę kupować w ciemno - ostatnio oglądałem w księgarniach kilka, wydawałoby się ciekawych pozycji, natomiast rzeczywistość pokazała, że 1/3 książki to informacje typu, że aparat ma przysłone i migawke, 1/3 instrukacja obsługi aparatu a 1/3 informacje, które są na pierwszym z brzegu forum fotograficznym czyli tzw. oczywiste, oczywistości.
tomek99
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 188
Dołączył(a): 03.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) tomek99 » 06.01.2009 18:19

Piotrek_B napisał(a):Czy ktoś z was miał w rękach "ŚWIATŁO I OŚWIETLENIE W FOTOGRAFII CYFROWEJ" Michael Freeman - wydawnictwo National Geographic :?:
Obrazek
Nie chcę kupować w ciemno - ostatnio oglądałem w księgarniach kilka, wydawałoby się ciekawych pozycji, natomiast rzeczywistość pokazała, że 1/3 książki to informacje typu, że aparat ma przysłone i migawke, 1/3 instrukacja obsługi aparatu a 1/3 informacje, które są na pierwszym z brzegu forum fotograficznym czyli tzw. oczywiste, oczywistości.


Myślę, że to będzie lepsze. 8)
Obrazek
Kobieta
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 368
Dołączył(a): 03.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kobieta » 06.01.2009 19:39

F-uncia napisał(a):Kobieta, a możesz przybliżyć mniej więcej treść? Zastanawiałam się nad tą książką, bo sam temat mnie mocno nurtuje :)
Rozumiem, że ona jest dla bardziej zaawansowanych?

tzn. tak, jeśli używasz do przeróbki zdjęć CS3 i pracujesz na ścieżkach to tak książka jest w sam raz dla Ciebie, dużo w niej przykładów, krok po kroku jak co zrobić, by osiągnąć ten czy inny efekt fotografii czarno-białej.
:)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.01.2009 20:33

Tomek, dzięki za info. Tej pozycji nie znałem 8)
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 06.01.2009 21:15

dorota19 napisał(a):Takiego tematu brakowało - jak dla mnie... :D
Polecanej książki chyba brak na allegro :(


Szukaj użytkownika allegro "wlodekbar" , albo pisz do mnie na GG :wink:
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 06.01.2009 21:20

Dederko dość ciężko pisze :wink:

PZDR
dorota19
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 277
Dołączył(a): 12.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dorota19 » 06.01.2009 21:44

Rysio napisał(a):Szukaj użytkownika allegro "wlodekbar" , albo pisz do mnie na GG :wink:


Dzięki... jednak jest na allegro :lol: Chyba się skuszę
Następna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Książki o fotografii
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone