Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ksiażki, filmy, przewodniki, inne poruszające temat Bałkanów

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
iamam
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 210
Dołączył(a): 26.03.2008
Re: Ksiażki, filmy, przewodniki, inne poruszające temat Bałk

Nieprzeczytany postnapisał(a) iamam » 25.07.2013 15:07

waldek1188 napisał(a):jakby ktoś był w stanie przesłać.

Sprawdź pocztę.
yanopodkivano
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2118
Dołączył(a): 18.01.2010
Re: Ksiażki, filmy, przewodniki, inne poruszające temat Bałk

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanopodkivano » 07.08.2013 11:34

Wczoraj na kanale PLANETE+ emitowano doskonały m.z. film Bałkańskie melodie.
Jednym z bohaterów jest Georghe Zamfir, mistrz fletni pana.
Ale nie tylko on.
Archiwalne nagranie z powitania Breżniewa na lotnisku w Bukareszcie, gdy trzymając się za rączki z Nicolae Ceauşescu tańczą wraz z zespołem ludowym taniec hora - bezcenne.
Najbliższa emisja - 22 sierpnia, czwartek, 18.00.
Polecam. :)
odbojka
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 14
Dołączył(a): 30.09.2009
Re: Ksiażki, filmy, przewodniki, inne poruszające temat Bałk

Nieprzeczytany postnapisał(a) odbojka » 03.09.2013 21:23

Gdyby ktoś chciał nabyć, to znalazłam na allegro książkę "Mój brat Cię zabiję" Olszańskiego. Książka podobno dobrze napisana, ale cena może trochę zniechęcić.
remikrmk
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 360
Dołączył(a): 23.04.2012
Re: Ksiażki, filmy, przewodniki, inne poruszające temat Bałk

Nieprzeczytany postnapisał(a) remikrmk » 17.10.2013 21:15

Za wszelkie namiary gdzie mogę dostać dwie poniższe pozycje w formie papierowej, ozłocę :)
Emir Suljagić - Pocztówki z grobu
Nebojša Bato Tomašević - Życie i śmierć na Bałkanach. (Kronika rodziny z Czarnogóry)
arkona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1302
Dołączył(a): 18.10.2008
Re: Ksiażki, filmy, przewodniki, inne poruszające temat Bałk

Nieprzeczytany postnapisał(a) arkona » 23.10.2013 19:39

remikrmk napisał(a):Za wszelkie namiary gdzie mogę dostać dwie poniższe pozycje w formie papierowej, ozłocę :)
Emir Suljagić - Pocztówki z grobu
Nebojša Bato Tomašević - Życie i śmierć na Bałkanach. (Kronika rodziny z Czarnogóry)


Obie książki znajdziesz u mnie w domu :D . Skoro złocisz dosłownie to rozważę ofertę :D
remikrmk
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 360
Dołączył(a): 23.04.2012
Re: Ksiażki, filmy, przewodniki, inne poruszające temat Bałk

Nieprzeczytany postnapisał(a) remikrmk » 23.10.2013 20:27

Czas dogadać się z Amber Gold aby mi moje zasoby zwrócili ;)
Zależy mi na tych książkach, ale za cholerę nie mogę ich znaleźć nigdzie w sprzedaży :(
arkona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1302
Dołączył(a): 18.10.2008
Re: Ksiażki, filmy, przewodniki, inne poruszające temat Bałk

Nieprzeczytany postnapisał(a) arkona » 23.10.2013 21:43

remikrmk napisał(a):Czas dogadać się z Amber Gold aby mi moje zasoby zwrócili ;)
Zależy mi na tych książkach, ale za cholerę nie mogę ich znaleźć nigdzie w sprzedaży :(

Wszystko prędzej czy póżniej znajdziesz na Allegro i to w miarę rozsądnej cenie. Kluczem do sukcesu jest systematyczne i częste przeglądanie tej strony. Ja tak kupiłem masę poszukiwanych tutaj książek. Do dziś np była do kupienia książka Tomaševicia.
remikrmk
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 360
Dołączył(a): 23.04.2012
Re: Ksiażki, filmy, przewodniki, inne poruszające temat Bałk

Nieprzeczytany postnapisał(a) remikrmk » 24.10.2013 19:40

Chyba inne allegro przeglądamy ;) Sprawdzam codziennie od dwóch tygodni i te pozycje się tam nie pojawiły. Ale jestem cierpliwy, czekam :)
arkona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1302
Dołączył(a): 18.10.2008
Re: Ksiażki, filmy, przewodniki, inne poruszające temat Bałk

Nieprzeczytany postnapisał(a) arkona » 24.10.2013 22:43

remikrmk napisał(a):Chyba inne allegro przeglądamy ;) Sprawdzam codziennie od dwóch tygodni i te pozycje się tam nie pojawiły. Ale jestem cierpliwy, czekam :)

Hmmm to chyba pora okulistę odwiedzić albo kompa wymienić :D
http://allegro.pl/listing/listing.php?string=%C5%BCycie+i+%C5%9Bmier%C4%87+na+ba%C5%82kanach&search_scope=closed
Inaczej byś pewnie zauważył bo książka dość długo wisiała. Dwa tygodnie szukanie i naprawdę ani razu Ci to nie wyskoczyło?
remikrmk
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 360
Dołączył(a): 23.04.2012
Re: Ksiażki, filmy, przewodniki, inne poruszające temat Bałk

Nieprzeczytany postnapisał(a) remikrmk » 25.10.2013 10:12

Naprawdę. Inaczej bym kupił :)
aga2
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1022
Dołączył(a): 10.07.2002
Re: Ksiażki, filmy, przewodniki, inne poruszające temat Bałk

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga2 » 26.02.2014 15:34

nie bardzo wiedziałam, gdzie wrzucić informację....
myślę, że może tu będzie dobre miejsce :)

"...Boris Dežulović, znany chorwacki publicysta został nominowany do prestiżowej nagrody European Press Prize. Znalazł się on w kategorii „komentatorów" wraz piątką konkurentów. Wyniki będą znane 17 marca, a wyróżniony tekst ukazał się w „Globusie" i nosi tytuł „Vukovar: spomenik mrtvom gradu u prirodnoj veličini" czyli „Vukovar: pomnik martwego miasta w naturalnej wielkości". Tytuł dobrze streszcza tezę tekstu. Dežulović twierdzi, że od tragicznego dla miasta 1991 roku miasto pozostaje martwe, że funkcjonuje jedynie jako symboliczny pomnik ostatniej wojny, „składowisko świec i wieńców". „Nie ma vukovarskich malarzy, aktorów, nie ma vukovarskich zespołów czy raperów, nie ma vukovarskich celebrytek, aktorów, dizajnerów czy skejterów" - pisze Dežulović i dodaje, że nawet „dziwaków na You Tube" to miasto nie dostarcza..."

a poniżej dla tych co z językiem za pan brat ;) link do artykułu za który Dežulović otrzymał nominację.
http://www.6yka.com/novost/47267/boris-dezulovic-ima-li-vukovara
yanopodkivano
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2118
Dołączył(a): 18.01.2010
Re: Ksiażki, filmy, przewodniki, inne poruszające temat Bałk

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanopodkivano » 15.04.2014 12:28

W środę, 16-go kwietnia, godz. 20.50 w kanale "planete+" premiera filmu
Tesla. Niezrozumiany wizjoner.
o urodzonym w m. Smiljan (Chorwacja) wynalazcy serbskiego pochodzenia.
winylka
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 05.08.2010
Re: Ksiażki, filmy, przewodniki, inne poruszające temat Bałk

Nieprzeczytany postnapisał(a) winylka » 15.04.2014 23:21

Do wymienionych wcześniej książek dodam: "Kultura kłamstawa [eseje antypolityczne]" Dubravka Ugresic

Trudna i jednocześnie ciekawa. Książka nie należy do łatwych i przyjemnych lektur ale mówi dużo o sytuacji politycznej lat przemian, nacjonalizmie i o mentalności, "stanie ducha" ludzi. Sama autorka mówi o sobie "ex-jugosłowiański uchodźca".

Z materiałów wydawnictwa:

"Jestem winna, bo nie zrobiłam niczego, by powstrzymać wojnę. Tak jak nic nie zrobiłam, kiedy przed ponad dziesięciu laty oglądałam w telewizji serbską policję, okładającą pałami kosowskich Albańczyków. Tak jak nic nie zrobiłam, kiedy kiedy ujrzałam przed kilku laty wschodzącego boga wojny, a wkrótce potem — drugiego. Nie polałam się benzyną na znak protestu przeciwko wojnie i nie spaliłam publicznie. Nie zwracałam uwagi na nieustanną produkcję kłamstwa, pozwoliłam, by przepływało obok mnie niczym brudna woda. I tak dalej, i tak dalej. Moje działania są niezauważalne, na ogól pozostawały na papierze. Zbyt późno rozgniewałam pisaniem swoje środowisko. Nie udało mi się nawet umrzeć ze wstydu. To, że inni też tego nie zrobili, mnie nie usprawiedliwia. Tak, jestem winna!" Dubravka Ugresic
b_stepien
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 30.05.2013
Re: Ksiażki, filmy, przewodniki, inne poruszające temat Bałk

Nieprzeczytany postnapisał(a) b_stepien » 02.06.2014 22:41

Polecam reportaż Barbara Demick "W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy"

Opis książki
Logavina to cicha i spokojna uliczka położona w sercu miasta, słynącego z tolerancji i kosmopolitycznego uroku. Wybuch wojny postawił na głowie życie jej mieszkańców, muzułmanów i chrześcijan, Serbów i Chorwatów, którzy do tej pory żyli obok siebie, nie zwracając uwagi na dzielące ich różnice. W oblężonym Sarajewie, pozbawieni ogrzewania i elektryczności, przy coraz bardziej ograniczonych zasobach żywności i wody, każdego dnia muszą teraz walczyć o przetrwanie swoje i bliskich. Muszą bronić się nie tylko przed kulami snajperów, ale także przed równie groźnym wrogiem – nienawiścią do sąsiadów i niedawnych przyjaciół, którzy tak łatwo mogą zmienić się w śmiertelnych wrogów.

W intymnej relacji naocznego świadka Barbara Demick splata losy dziesięciu rodzin. I po dwudziestu latach wraca, by się przekonać, jak radzą sobie z następstwami wojny.

:)
Basia Te
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 46
Dołączył(a): 23.07.2012
Re: Ksiażki, filmy, przewodniki, inne poruszające temat Bałk

Nieprzeczytany postnapisał(a) Basia Te » 17.11.2014 23:17

Poszukuję książki "Zabijanie Sarajewa" - Željko Vuković i Sarajewo miasto atrapa tego samego autora czy ktoś ma może skany tych książek? adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl byłabym bardzo wdzięczna:)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka

cron
Ksiażki, filmy, przewodniki, inne poruszające temat Bałkanów - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone