Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Książka o Chorwacji

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
magreg
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 15.06.2009
Książka o Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) magreg » 15.06.2011 10:36

Polecam
http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php? ... 392&page=0

CHORWACJA PRZEWODNIK HISTORYCZNY O trudnej historii, jedzeniu i piciu.


To pierwsza na polskim rynku wydawniczym książka zapoznająca czytelnika z dziejami ziem chorwackich. Nie jest to klasyczny przewodnik, to zbiór szkiców historycznych, poświęconych poszczególnym punktom na turystycznej mapie tego kraju.

Autor przedstawia największe atrakcje Chorwacji poprzez ich historię, kulturę i dzień dzisiejszy. Nie mogło oczywiście zabraknąć stolicy kraju, Puli, Zadaru, Splitu, Hvaru i Dubrownika. Ale również fantastycznych miejsc krajobrazowych jak Plitvickie Jeziora, wodospady Krka czy wyspa Rab. W kolejnych rozdziałach poznajemy historię Greków, Rzymian i Habsburgów na wybrzeżu Adriatyku, ale również Jugosławię Józefa Broz Tito i krwawą wojnę z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Autor swobodnie miesza wątki, odległe dzieje sąsiadują z dniem dzisiejszym, pojawiają się również polskie akcenty. A lekka i przejrzysta
narracja tylko powiększa atrakcyjność tej pozycji.

To obowiązkowa lektura dla polskiego turysty w Chorwacji, który chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o tym pięknym kraju.
asikx&rafikx
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 265
Dołączył(a): 07.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx&rafikx » 17.06.2011 21:52

Kupiłam,

zaczęłam czytać, na razie mi się podoba :)

Dzięki za cynk,

Pozdrawiam,
Aśka
jak501
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 200
Dołączył(a): 09.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) jak501 » 25.06.2011 01:18

własnie kupiona i oczekuję na przesyłkę, ale teraz to już zabieram ją na plarzę w Krvavicy gdzie rozpoczne wylegiwanie od 3 lipca
yanopodkivano
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2118
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanopodkivano » 27.06.2011 10:44

Kupiłem, czytam.
W warstwie faktograficznej - interesujące.
Dość miałkie wstawki o spotkaniach autora z różnymi mieszkańcami Chorwacji; postaci wydają się być wymyślone na potrzeby tej książki.
Pozdrav :)
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5791
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 10.07.2011 14:44

Przeczytana w trakcie pobytu w Chorwacji. Interesująca pozycja, pozostawiła nawet pewien niedosyt. Nie sądzę, żeby spotkania autora były wymyślone. Wydają się autentyczne.
bl
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 201
Dołączył(a): 06.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) bl » 10.07.2011 21:20

Ja też przeczytałem na chorwackiej plaży. Co prawda pisana chwilami irytującym nieco językiem, to przeczytać jak najbardziej można. Nawet pomimo tego, że autor zielonego pojęcia nie ma o piwie...
jak501
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 200
Dołączył(a): 09.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) jak501 » 10.07.2011 21:37

też już kończę ją na plaży i myślę że potrzeba więcej takich pozycji, czuje wyraźny brak ich w interesujących mnie tematach
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5791
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 10.07.2011 21:56

bl napisał(a):Nawet pomimo tego, że autor zielonego pojęcia nie ma o piwie...

Zgadzam się :D Zlaty Pan to jedno z lepszych piw jakie piłem.
Koziorożec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 314
Dołączył(a): 15.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koziorożec » 25.07.2011 07:34

Przeczytałem. Autor pisze o masakrycznej drożyźnie na Mljecie, między innymi w restauracjach. Pięć lat temu bawiąc na Korczuli zrobiliśmy sobie z żoną kilkugodzinną wycieczkę stateczkiem na w/w wyspę. Zjedliśmy wtedy obiad w konobie i nie przypominam sobie aby ceny były jakieś "nienormalne". Planujemy w niedalekiej przyszłości urlop na Mljecie, więc mam prośbę do Cromaniaków aby napisali co sądzą na temat opinii autora o cenach tam panujących.

Pozdrav
Felcor
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 16.05.2016
Książka

Nieprzeczytany postnapisał(a) Felcor » 16.05.2016 10:10

Hejoo ;)
Jestem na tym forum nowy... jestem dosyć młodą osobą ale strasznie, ale to strasznie spodobała mi się Chorwacja. Byłem dwa lata temu na wyspie Brać, a rok temu na Półwyspie Pelješac <3. Jestem zafascynowany tym krajem, chcę go bardzo poznawać, od historii tego kraju po przez tradycje, ludzi, zabytki, zwyczaje aż do czasów teraźniejszych. Bardzo chciałbym i w tym roku odwiedzić ten kraj, ale jak wyjdzie? To się dopiero okaże. Jestem świeżutko po maturach... kocham podróżować i chcę iść na studia w tym kierunku. Ale do rzeczy. Chciałbym edukować się o Chorwacji z książek, i tu jest problem... szukam szukam i nie mam pojęcia co wybrać. Widzę prawie same przewodniki, ale nie wiem czy przewodniki będą dobre do nabycia takiej wiedzy? Poszukuję naprawdę fajnej książki/przewodnika, z którego mógłbym się wiele dowiedzieć. Macie coś godnego polecenia? ;)

Pozdrawiam! :wink:

Edit:
Chyba, że już był taki post, ale nie zauważyłem ;)
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5791
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 16.05.2016 12:34

Szczególnie drugi wątek doskonale przygotowany przez iamama :!:

Można jeszcze dodać dwie luźniejsze pozycje:
Sławomir Koper Przewodnik historyczny - pozycja ciągle dostępna
oraz
Leon Grubišić Dalmacja poza czasem - chyba trudno dostępna :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 16.05.2016 16:43

Felcor
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 13
Dołączył(a): 16.05.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Felcor » 16.05.2016 18:23

A coś zbliżone bardziej do przewodnika?
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 16.05.2016 18:53

Felcor napisał(a):A coś zbliżone bardziej do przewodnika?


Te relacje są jak przewodnik. :)
W każdej z nich wymienione są pozycje "papierowe".

Pzdr
Następna strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Książka o Chorwacji
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone