Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Krótki zimowy spacer po Pradze

Całkowita liczba ludności w Czarnogórze to 623 000 osób, przy czym gęstość zaludnienia w tym kraju wynosi 45 osób na jeden kilometr kwadratowy. Kraj ten jest aż 23 razy mniejszy od Polski. Aż 231 osób w przeliczeniu na 1000 osób w Czarnogórze posiada broń palną.
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 16.02.2015 22:49

Lednica - lokal faktycznie wygląda imponująco 8O ale Albert Einstein tam nie chadzał :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.02.2015 23:19

danielZS napisał(a):Lednica - lokal faktycznie wygląda imponująco 8O ale Albert Einstein tam nie chadzał :wink:


Tylko nie Lednica :!: :? LednicE :!: :D

Od tego zamku:
Obrazek

lednice-i-valtice-t42902.html
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 17.02.2015 10:38

Przepraszam :oops: już się poprawiam Lednice :D

na czym to skończyłem?

Aaa... Hradczany! Tutaj bardzo króciutko, bo już pisałem wcześniej, tylko kilka fotek i dodam, że dogrzewaliśmy się grzanym winkiem. W zimie to popularny uliczny napój :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 17.02.2015 11:54

witam
przypomniałeś mi nasz wczesnowiosenny wypad do Pragi za złotówkę chyba cztery lata temu :wink:
w połowie marca początkowo było zimno i ponuro jak na Twoich fotkach, ale drugiego dnia też pojawiło się słońce 8)
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 17.02.2015 13:18

Witam Kasia i Krzyś - fajnie powspominać :D

Cieszę się że przywróciłem wam garstkę wspomnień, mam nadzieję że miłych :wink:
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 17.02.2015 13:22

Wracamy na Pohořelec i idąc przez Petřinskie sady, troszkę pod górkę i po schodach docieramy do Rozhlednej. Jest to wieża widokowa przypominająca paryską Eifflę. Jej wysokość to 60 metrów, a została wybudowana w 1891 roku jako kopia francuskiej koleżanki.

Na jej szczyt można dostać się na dwa sposoby, tańszy i droższy. Tańszy czyli schodami kosztuje 120 koron i do pokonania w mrozie i wietrze mamy 299 stopni. Droższy sposób to oczywiście wjazd windą za 180 koron.

Na dole jest kawiarenka i sklepik z pamiątkami, a w okolicy plac zabaw, labirynt luster, obserwatorium astronomiczne i stacja lenovki.

Z wieży roztacza się piękny widok na panoramę miasta, widać stąd między innymi Hradczany, mosty nad Wełtawą i tańczące domy.

Myślę że w lecie warto przespacerować się dużym parkiem, po romantycznych alejkach, co jakiś czas przysiąść na ławeczce i spoglądać z góry na Pragę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok z Petřinskiej Rozhlednej możecie obejrzeć na krótkim filmiku

danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 17.02.2015 19:12

Na Petřinskom Rozhledną można dostać się w bardziej wygodny sposób. Od ul. Újezd na górę kursuje linovka, czyli kolejka linowa. Jak wcześniej wspominałem bilety komunikacji miejskiej obowiązują również w tym środku transportu. Można więc podjechać pod górę, a potem z niej zjechać i następnie przesiąść się do tramwaju.
Nie wiem jak w lecie, ale zimą nie ma problemu z korzystania z linovki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I filmik z jazdy :lol:

Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.02.2015 19:41

Latem też nie ma problemu :wink:
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 18.02.2015 10:20

Lednice - to bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy łatwo i szybko chcą dostać się na wieżę widokową.


Niedaleko stacji kolejki linowej, u zbiegu ulic Újezd i Vitězná można obejrzeć ciekawą instalację, czyli Pomnik Ofiar Komunizmu.

Na tablicy z brązu wyryto po czesku napis: „Pomnik ofiar komunizmu jest przeznaczony dla wszystkich ofiar, nie tylko tych, którzy zostali uwięzieni lub zamordowani, ale także tych, których życie zostało zrujnowane przez totalitarny despotyzm.”

Obrazek
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 18.02.2015 12:01

Czy wiecie, że największy żyrandol w Czechach znajduje się w Pradze?

Na starym mieście zlokalizowany jest kościół św. Mikołaja, do którego naprawdę warto zajrzeć. W jego wnętrzu możemy podziwiać przepiękne freski oraz olbrzymi żyrandol dar cara Rosji dla świątyni, która ówcześnie należała do kościoła prawosławnego.

Żyrandol pochodzi z roku 1880, waży 1400 kg, a zamontowany jest pod sklepieniem wieży na bardzo długiej linie. Wykonany jest z kryształów z karkonoskich hut szkła.

Szkoda tylko, że nie mogliśmy w pełni podziwiać wnętrza, w tym czasie bowiem trwały tam prace remontowe.

Obrazek

Obrazek
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 18.02.2015 14:15

danielZS napisał(a):Czy wiecie, że największy żyrandol w Czechach znajduje się w Pradze?....
Żyrandol pochodzi z roku 1880, waży 1400 kg, a zamontowany jest pod sklepieniem wieży na bardzo długiej linie. Wykonany jest z kryształów z karkonoskich hut szkła.....


Nie. Nie wiedziełem. 8O :wink:
Jak wytworzony w Karkonoszach...to musi być piękny... 8)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.02.2015 14:52

Kościół św. Mikołaja był wtedy świątynią prawosławną i za żyrandol zapłacił car Rosji 8)
Od 1920 kościół należy do czeskich protestantów - husytów.
A zbudowano go jako kościół katolicki :roll:
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 18.02.2015 16:29

Pięknie :) właśnie się przysiadłam i czekam na kolejny dzień waszych poczynań w Pradze.
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 18.02.2015 18:38

21monika -jeszcze ten się nie zakończył :wink:
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 18.02.2015 21:06

Po całym dniu chodzenia przyda się porządny posiłek i relaks przy piwku :wink:

W dzielnicy Žižkov, u zbiegu ulic Vinohradská i Boleslavská znajduje się sprawdzona już knajpa U Tři Prasátek. Czas na świńskie kolano, jak nazywają golonkę Czesi i chłodne piwo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czarnogóra - Црна Гора



cron
Krótki zimowy spacer po Pradze - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone