Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Krótki majowy romans z Wenecją

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12142
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 07.12.2017 10:10

To ruszajmy :D Nigdy nie byłam w Wenecji i czekam żeby już zacząć zwiedzać :wink:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 07.12.2017 11:47

beatabm napisał(a):To ruszajmy :D Nigdy nie byłam w Wenecji ...
Z tej perspektywy powinnaś kiedyś ją zaliczyć :)
DSCN7906.JPG


:papa:
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 07.12.2017 17:45

z tym wyciąganiem muszelek mógłbym się przydać... mam długie łapska...
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 08.12.2017 00:35

Abakus68 napisał(a):z tym wyciąganiem muszelek mógłbym się przydać...
Do innych rzeczy pewnie też byś się nadał :mrgreen:

Dzień 3 – 2.05.2017 wtorek

Po wczorajszym mokrym wieczorze nie ma już śladu. Cieplutko, słoneczko świeci :)
Kilka minut po 9 meldujemy się na przystani pod kasą biletową w Punta Sabbioni, która znajduje się po lewej stronie od wejścia na przystanek.
Nieco dalej znajdują się pomosty prywatnych przewoźników - bilety mają ciut tańsze ale oferują dużo mniej połączeń i na ograniczonych trasach.
W pobliżu dworca znajduje się dużo płatnych parkingów gdzie można zostawić auto za 5 eu/doba a rower za 1eu. To 4x mniej niż w samej Wenecji.

Bilety ACTV
Jednokierunkowy bilet kosztuje 7,5 eu i jest ważny przez 75 minut od momentu skasowania. Zupełnie się to nie opłaca jeśli planuje się trochę tymi vaporetto popływać. Na szczęście są też inne możliwości – bilety czasowe.

- 24 godziny – 20 eu,
- 48 godzin – 30 eu,
- 72 godziny – 40 eu co stanowi równowartość zaledwie 5 ciu jednorazowych biletów.

Czas liczy się od momentu skasowania biletu. Czytniki znajdują się zazwyczaj tuż przy wejściach na pomosty, z których odpływają tramwaje. Wszystko działa podobnie jak w metrze – po odbiciu biletu otwiera się bramka umożliwiająca przejście dalej. Dość często, szczególnie na przystankach w samej Wenecji bramki są otwarte na stałe. Nie mniej ten pierwszy raz należy bilet odbić nawet gdy bramka jest otwarta bo w razie kontroli będzie zwyczajnie nie ważny. Na czytnikach wyświetla się czas ważności biletu. Bilety ACTV obowiązują na wszystkie tramwaje wodne sieci ACTV kursujące pomiędzy wyspami laguny weneckiej oraz na autobusy tej sieci.

Dzieci poniżej 6 r.ż. podróżują za darmo. Trzeba mieć dokument stwierdzający wiek dziecka. Starsze niestety muszą płacić jak dorośli chyba, że kupują bilet 72 h. z kartą Rolling Venice.

Osoby pomiędzy 6 a 29 lat mogą za 6 eu kupić Kartę Rolling Venice, która uprawnia do zakupu 72 godz. biletu po cenie zniżkowej za 22 eu, czyli też dość korzystna cena – łącznie z kartą 28 eu zamiast 40 eu.
Kartę można zakupić tylko w punktach biletowych Venezia Unica. Karta upoważnia też do innych zniżek i jest ważna rok od wydania.

Powyższe bilety nie obowiązują na trasie do i z lotniska Marco Polo ani na linie Casinò i Alilaguna, Bilety z opcją lotniskową są również dostępne ale nieco drożej. Ponadto jest jeszcze kilka innych opcji łączących transport ze zwiedzaniem.
Po szczegóły odsyłam tu :)
Przyda się też siatka połączeń. Na pierwszy rzut oka wydaje się nieprzyjazna :mrgreen: Można ją sobie pobrać na telefon aby w razie czego w każdej chwili sprawdzić czym i dokąd dotrzemy. Siatki połączeń zazwyczaj są też dostępne na tablicach informacyjnych w bezpośrednim sąsiedztwie przystanków.
To tyle z informacji techniczno/organizacyjnych :idea: :wink:

Rejs
Idziemy na całość kupując bilety 72 godzinne. :mrgreen:
Marta łapie się na bilet zniżkowy z kartą Roling Venice :) W kasie trzeba uprzedzić, że chcemy taki bilet. Płacimy gotówką – mimo, iż jest terminal w kasie to niestety nie działa – w następnych dniach widzieliśmy jak ludzie bez gotówki odchodzili od okienka czyli pewnie nadal nie działał :mrgreen:
Zatem lepiej gotówkę mieć, w pobliżu nie widziałam bankomatu ale i nie szukałam więc może jakiś jest.

Na przystanku elektroniczne wyświetlacze informują o najbliższych połączeniach, nr, trasa i za ile będzie :)
Odbijamy bilety i przechodzimy przez bramki – tramwaj już czeka. Pan na pomoście nawołuje Veneziaaaaa San Markoooo – ładujemy się na 14-kę. To duży, piętrowy prom z wucetem na pokładzie – tzw. dalekobieżny :mrgreen:
DSCN7501.JPG


Wtorek, maj, zwykły dzień a ludziiii 8O, praktycznie cały statek gada po polsku :mrgreen: No tak ... długi weekend majowy :mrgreen:
Zajmujemy miejsca na górnym, odkrytym pokładzie i po chwili ruszamy w nasz pierwszy rejs po weneckiej lagunie.
IMG_20170502_093113.jpg
DSCN7502.JPG


Forte San’t Andrea – po naszemu Jędruś :wink: stanowił część dawnego systemu obronnego laguny weneckiej, choć tylko raz poprowadzono z niego ostrzał nieprzyjaciela. Twierdza była raczej tajną bazą. Mimo, że nie była więzieniem zsyłano tam czasem różnych osobników. Ponoć przez 4 mce więziono tam słynnego Casanovę.
Wyspa znajduje się w strefie zmilitaryzowanej w związku z czym jest niedostępna.
DSCN7504.JPG


Zbliżamy się do Lido – to pierwszy przystanek na szlaku.
Lido jest długą (ok. 12 km) i wąską (200m-1000m) wyspą stanowiącą swoisty falochron dla Wenecji, oddzielając ją od otwartego morza.
Podchodzimy wolniutko, w oczekiwaniu aż odpłynął te popierdółki :wink:
DSCN7510.JPG
DSCN7511.JPG


Praktycznie nikt nie wysiada a dosiada się też mało osób. Raczej lokalsi niż turyści.
Ruszamy dalej. Pojawia się pierwszy widoczek na dzwonnicę San Marco po prawej i San Georgio po lewej.
DSCN7512.JPG


Wyspa San Georgio jest położona naprzeciw Placu San Marco.
IMG_20170502_100043.jpg
DSCN7513.JPG


Jesteśmy coraz bliżej. Przed nami otwiera się widok na wejście do Grand Canal :hearts:, po lewej Bazylika Santa Maria della Salute potocznie zwana Bazyliką Zdrowia. Bazylikę wybudowano po zakończeniu epidemii dżumy, w wyniku której śmierć poniosło 1/3 mieszkańców Wenecji.
DSCN7514.JPG


Jesteśmy bardzo podekscytowani … przed nami najsłynniejsze miejsce Wenecji - Pałac Dożów i strzelista wieża dzwonnicy San Marco.
DSCN7516.JPG


Dobijamy do brzegu. Na pokładzie znów rozlega się okrzyk Weneziaaaa San Marcoo San Zacariaaa – to znak, że za chwilę wysiadka :).

Rejs trwał ok. 35 minut.

cdn... :papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18284
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 08.12.2017 01:41

Łomatkoicórko . . . 8O , Gusia-s , po obejrzeniu Waszej przyczepy ( jak dla mnie - idealna :D ) zaczynam się rozglądać za większym ( mocniejszym i cięższym ) "ciągnikiem" :?
Mając taką "mobilną chałupę" nie tylko z Wenecją można romansować :wink:


Pozdrawiam
Piotr
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10869
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 08.12.2017 09:05

nie zdecydowaliśmy się na Punta Sabbioni, ale na dojazd bezpośredni do Venice i też jesteśmy zadowoleni;
teraz gdy mam wszystko tak idealnie przedstawione, pewnie zawitamy od tej strony z pobytem na Campie (tylko ile trwa żegluga?);
btw: szkoda, że nic nie drukuje się na bilecie, bo przyznam byłem lekko stremowany czy coś przeoczyłem (rozumiem, że w razie kontroli sprawdza się znów na jakimś czytniku - przez przyłożenie biletu - czas rozpoczęcia podróży)
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 08.12.2017 10:04

piotrf napisał(a):Łomatkoicórko . . . 8O , Gusia-s , po obejrzeniu Waszej przyczepy ( jak dla mnie - idealna :D ) zaczynam się rozglądać za większym ( mocniejszym i cięższym ) "ciągnikiem" :?
Mając taką "mobilną chałupę" nie tylko z Wenecją można romansować :wink: ...
Owocnych poszukiwań :) Zakup holownika to pikuś w porównaniu do znalezienia budy nie po przejściach. Nam udało się fartem i to bez objeżdżania pół Polski :) Czyli bardzo dobrze! Poprzedni właściciel Jaskółczego jest chirurgiem, więc utrzymywał ją niczym salę operacyjną :mrgreen: Bywa jednak, że ludzie jeżdżą setki kilometrów i wracają na pusto :( bo w ogłoszeniu wszystko cacy a na miejscu wychodzą elementy dyskwalifikujące ... cierpliwości życzę :)

te kiero napisał(a):nie zdecydowaliśmy się na Punta Sabbioni, ale na dojazd bezpośredni do Venice i też jesteśmy zadowoleni;
teraz gdy mam wszystko tak idealnie przedstawione, pewnie zawitamy od tej strony z pobytem na Campie (tylko ile trwa żegluga?);
Myślę, że Punta S. jest dobrą opcją nawet jeśli ktoś planuje tylko jeden dzień w Wenecji. Najdroższy parking widziałam chyba za 7 eu podczas gdy w Wenecji trzeba zapłacić za dobę 21 eu, na godziny się nie opłaca - cennik parkingu Wenecja Jak się zamierza popływać Grand Canałem plus jeszcze gdzieś to i tak bilet za 20 eu trzeba kupić. Ile trwa rejs z Punta?
gusia-s napisał(a):... Rejs trwał ok. 35 minut...
;) Czasem do 40 min.

te kiero napisał(a): ... btw: szkoda, że nic nie drukuje się na bilecie, bo przyznam byłem lekko stremowany czy coś przeoczyłem (rozumiem, że w razie kontroli sprawdza się znów na jakimś czytniku - przez przyłożenie biletu - czas rozpoczęcia podróży)
Ten bilet, to karta elektroniczna. Poprzez pierwsze przyłożenie do czytnika wbija się czas rozpoczęcia podróży. Na bilecie nic się nie drukuje - jego ważność można sobie sprawdzać na czytnikach, ale też łatwo zapamiętać - jak zaczynasz o 9 to masz ważny odpowiednio 1,2 lub 3 doby do 9. Powinno się odbić bilet w czytniku przy każdej przesiadce - tak robiliśmy nawet jak bramka była otwarta.
Kontrola pewnie jak u nas, czytnikiem, ale przez 3 dni pływania w te i wefte żadnej kontroli nie widzieliśmy. Nawet podejrzewam, że takich nie ma ;) Te tramwaje są przecież tak zapakowane, że sobie nie wyobrażam jak taki kontroler miałby kontrole prowadzić. Może gdyby kontrolerem był dron to byłaby jakaś szansa :mrgreen:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12142
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 08.12.2017 10:14

Pięknie :hearts:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 08.12.2017 21:59

Zdjęcie z wejścia do G.Canale i to z masztami super 8)

I pogoda przyjemna na zwiedzanie..

Może to przez naszych rodaków Wenacjanie chcą jakimś mytem ,czy innym podatkiem obłożyć turystów :roll: :lol:
Jest ich masa i na pewno jedzą kanapki na schodach zabytków - czy też nie przyuważyłaś?
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 08.12.2017 23:45

Katerina napisał(a): ... Może to przez naszych rodaków Wenacjanie chcą jakimś mytem ,czy innym podatkiem obłożyć turystów :roll: :lol:
Jest ich masa i na pewno jedzą kanapki na schodach zabytków - czy też nie przyuważyłaś?
Jedzenie kanapek na schodach i popijanie winem nie jest niczym szczególnym w Wenecji :mrgreen: W wielu miejscach sprzedawane są owe kanapeczki takie mikrusie do tego kieliszek wina ... nie ma stolików, ludzie stoją, spacerują lub siedzą własnie na schodkach czy pod jakąś kolumną jedząc i popijając :mrgreen:
Innych kanapkowiczów nie widziałam.
Gdyby tak naszych sprzątnąć zostali by sami skośnoocy :mrgreen:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 09.12.2017 01:17

Cd. Dzień 3 – 2.05.2017 wtorek

San Zaccaria, do którego przybiliśmy, to duży terminal przesiadkowy sieci ACTV… w jego skład wchodzi kilka przystanków oddalonych od siebie co kilkadziesiąt metrów. Oznaczone są wielkimi literami alfabetu zaczynając od A.
IMG_20170503_200539.jpg


Do Placu Św. Marka – mamy jakieś 400 m.
Przecinamy pierwszy wenecki kanał z widokiem na krzywą wieżę :wink: Takich wież jest tu mnóstwo i prawie wszystkie krzywe.
DSCN7518.JPG


I pierwszy mostek :)
DSCN7519.JPG


Idziemy rivą, ludków całkiem sporo 8O no ale tego się można było spodziewać. To miasto przyciąga tłumy i na pewno się nic w tej kwestii ie zmieni.
DSCN7520.JPG


Z mostu Ponte della Pagia przerzuconego nad Kanałem Pałacowym oglądamy słynny Most Westchnień - Ponte dei Sospiri, łączący wschodnią ścianę Pałacu Dożów z budynkiem dawnego więzienia. Na moście wbrew pozorom nie wzdychali romantycznie zakochani :(. Nazwa mostu wywodzi się ze smutnych westchnień więźniów spoglądających po raz ostatni na Wenecję w drodze między salą sądową a więzieniem.
DSCN7526.JPG


Most wykonano z białego kamienia z Istrii. Pałacowym kanałem pomykają gondole :) nieodłączny element tego miasta na wodzie :) :hearts:
DSCN7523.JPG


Widoczek na Ponte della Pagia, pełen gapiów obserwujących Most Westchnień.
DSCN7524.JPG


Pałac Dożów - Palazzo Ducale, siedziba władców - najwyższych urzędników w Republice Weneckiej. Wejście główne znajduje się od strony Placu Św. Marka przy budynku Bazyliki Św. Marka.
DSCN7870.JPG
DSCN7620.JPG


Docieramy do Piazzetta San Marco – to jakby przedpokój Placu Św. Marka. Jest ograniczony po prawej Pałacem Dożów a po lewej budynkiem Biblioteki Narodowej - Biblioteca Nationale Marciana. Na czele wznoszą się dwie kolumny przywiezione w XII w. z Konstantynopola . Na szczycie jednej umieszczono symbol Wenecji - posąg lwa Św. Marka, na drugiej posąg Św. Teodora.
Pomiędzy kolumnami dokonywano publicznych egzekucji w obecności widowni. W głębi wolnostojąca dzwonnica bazyliki Św. Marka – najwyższa budowla Wenecji mierząca 98,6 m. Na wzór tej dzwonnicy wybudowano dzwonnicę w Rovinj i Vodnjan na Istrii, które są niższe o ciut ponad 30 m. Ta z Rovinj, jest wg mnie bardziej podobna do dzwonnicy Św. Marka.
DSCN7529.JPG
DSCN7619.JPG


Przez Piazzetta San Marco idziemy na Plac Św. Marka - Piazza San Marco. To najstarsza i najbardziej znana część Wenecji. Pierwotnie plac był dużo mniejszy. Przez jego obecny teren kiedyś przepływał kanał, który później zasypano dzięki czemu plac zyskał na metrażu.
IMG_20170502_102322.jpg
IMG_20170502_102357.jpg


Na wprost wybrzeża znajduje się wieża zegarowa - Torre dell'Orologio. Widoczna tarcza zegara astronomicznego, pokazuje godziny, pory roku, fazy księżyca oraz położenie słońca w kolejnych znakach zodiaku. Na szczycie wieży znajdują się dwa posągi, które co godzinę biją w dzwon. Z okazji święta Objawienia Pańskiego i tydzień po nim na balkonie wieży ukazują się ruchome figury Trzech Króli.
DSCN7536.JPG
DSCN7538.JPG
DSCN7537.JPG


Na prawo pierwsza wenecka Basilica di San Marco, w której złożono szczątki ewangelisty. Przyznaję, że robi wrażenie, którego zdjęcia nie oddają :( Ta śliczne kopułki, zdobienia, różnobarwny marmur :)
DSCN7539.JPG
DSCN7534.JPG


Kolejka wejściowa do bazyliki jest masakrycznie długa 8O, zawija przy głównym wejściu do Pałacu Dożów i ciągnie się aż po nabrzeże. No tyle stać nie będziemy.
DSCN7532.JPG


Plac zamykają budynki Starej i Nowej Prokurenci - Procuratie Vecchie i Procuratie Nuove, które łączy Skrzydło Napoleona - Ala Napoleonida, wybudowane na jego zlecenie. Napoleon uznał plac Św. Marka za najpiękniejszy salon Europy :)
DSCN7535.JPG


Od północnej strony bazyliki nieco mniejsze zatłoczenie. Pod kamienną studnią u stóp bazyliki, gołębie urządziły sobie łaźnię :)
DSCN7546.JPG
DSCN7544.JPG
DSCN7545.JPG


Idziemy poszukać mniej zatłoczonych zakątków ;). Na plac wrócimy jeszcze o innej porze.


Cdn. ... :papa:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 09.12.2017 02:23

Ależ Ty pracowita jesteś 8O :)

Ja tu analizuję zdjęcia z poprzednich odcinków, a tu nowy wskakuje :roll:

To ja dokończę mój wątek, ok?

gusia-s
[quote][/quote]

Skojarzenie mi się nasunęło..trochę dalekie, ale.. :)

P7035675.JPG

P7035682.JPG

P7035683.JPG
Załączniki:
babie.JPG
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12142
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 09.12.2017 14:25

Napoleon uznał plac Św. Marka za najpiękniejszy salon Europy :)

Jak nic zgadzam się z Nim całkowicie :hearts:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 10.12.2017 00:30

Katerina napisał(a): ... Skojarzenie mi się nasunęło..trochę dalekie, ale.. :) ...
No faktycznie podobne:) Torpedownia - Babie Doły? Kojarzę jedynie z Kryminalnych.

beatabm napisał(a):
Napoleon uznał plac Św. Marka za najpiękniejszy salon Europy :)

Jak nic zgadzam się z Nim całkowicie :hearts:
Ma coś w sobie :) a wieczorem hmmmm :hearts:


Dziś bez odcinka :(
Był mały jubileusz, byli goście i jestem deko nacycana :mrgreen:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 10.12.2017 00:51

Nam też się nie chciało stać w kolejce do bazyliki :oops:

A na górze na dzwonnicy byliście :?:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Krótki majowy romans z Wenecją - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone