CHORWACJA ONLINE

forum

 
Opisy wybranych miejscowości i regionów Wodospady Krka
reklama


Wodospady Krka - Park Narodowy "Krka" jest rozległym, w większej części niezmienionym obszarem o wyjątkowych i wielokrotnych wartościach przyrodniczych, a posiada jeden lub więcej zachowanych lub niedużo zmienionych układów ekologicznych. Jego przeznaczenie jest przede wszystkim naukowe, kulturalne, edukacyjne i rekreacyjne, a działalności turystyczne pełną rolę odwiedzania i zwiedzania.

Park Narodowy "Krka" zalicza się do parków narodowych od roku 1985 i jest siódmym i najmłodszym parkiem narodowym Chorwacji. Znajduje się na terenie województwa Sibenik-Knin, a obejmuje powierzchnię 111km2 wzdłuż rzeki Krki. Źródło rzeki Krki znajduję się u podnóża Dinary koło Kninu. Z zatopioną częścią ujścia rzeka ma długość około 72km. Przeciętny roczny przebieg przez wodospad wynosi 55m3/s, a podczas silniejszych deszczów wzrośnie do ponad 350m3/s. Ze swoimi siedmioma wodospadami: Bilusica buk (22,4 m), Corica buk lub Brljan (15.5), Manojlovacki wodospady (ciąg wodospadów o wysokości 59.6 m z główną kaskadą o wysokości 32 m), Rosnajk (8,4 m), Miljacka wodospad (23,8 m), Roski wodospad (25,5 m) i Skradinski buk (17 kaskad o łącznej wysokości 45,7) i łącznym spadem 242 m Krka jest fenomenem naturalnym i skalistym. Kamień wapienny osadzony z wody, który wytwarza progi, pokrywy, zasłony i inne formy geomorfologiczne jest fenomenem podstawowym, na nim opiera się dzisiejszy obraz hydrogeologiczny i pejzażowy Parku Narodowego. Wodospady są wytworami biodynamicznymi, które rosną poprzez stałe osady wapienne.

Park Narodowy "Krka" należy do południowoeuropejskiego obszaru, który ze względu na obfite położenie i mozaikowy podział różnego rodzaju żyjątek charakteryzuje się wyjątkowo bogatą i rozmaitą fauną i florą. Na obszarze PN "Krka" stwierdzono 860 rodzajów i pod rodzajów roślin, wśród których jest sporo adriatyckich gatunków. Pod względem bogactwa gatunków roślinnych, wśród ciepłych i suchych oraz wilgotnych i cienistych żyjątek, szczególnie interesujące są wodospad Roski ze swoją wegetacją kanionową oraz wodospad Skradinski, który umożliwia obserwację roślinnych gatunków. W rzece Krce żyje 18 rodzajów ryb, wśród których jest 10 rzadkich gatunków, co zalicza rzekę do pomników przyrody najwyższej kategorii. Duża rozmaitość (22 rodzaje), struktura wspólnot ptaków i duże znaczeni Krki dla wędrówek wiosennych i jesiennych zlicza ją do najbardziej wartościowych regionów w Europie pod względem ornitologicznym. Wśród ssaków najbardziej cenna jest fauna nietoperzy, która zawiera 18 rodzajów, głównie zagrożonych lub przed wymarciem w Europie.

Obszar rzeki Krki obfity jest w ślady archeologicznych osiedli oraz w liczne pomniki historyczne i kulturalne. Najstarsze ślady, które świadczą o obecności człowieka wzdłuż Krki są to prehistoryczne znaleziska pozostałości z paleolityku, ceramika neolityczna, nożyczki krzemienne oraz fragmenty żaru i kości. Wzdłuż prawego brzegu Krki, pomiędzy miastem Skradin (w całości chronione jako pomnik kultury) i Skradinskim wodospadem, znajdują się pozostałości antycznego wodociągu rzymskiej Scardony. Na terenie parku znajdują się pozostałości kilku średniowiecznych staro-chorwackich twierdz z XIV wieku: Trosenj-grad, Necven-grad, Bogocin-grad i Kljucica, która ze względu na swoje wymiary i zachowanie stanowi jeden z najbardziej znaczących obiektów fortyfikacyjnych w Chorwacji. Wśród obiektów sakralnych najcenniejszymi perłami Parku są kościół franciszkański i klasztor na wysepce Visovac oraz klasztor "Krka" za swoim bogatym skarbem artystycznym i kulturalnym. Na wodospadzie Roskim i wodospadzie Skradinskim znajdują się liczne młyny i słupy, które mają wyjątkowe znaczenie kulturalno-historyczne.

Park można obejść drogą wodna, szosą lub piechotą. W organizacji PN "Krka" można drogą wodną zwiedzić wodospad Skradinski, ze Skradinu oraz wyspę Visovac i wodospad Roski z przystani znajdującej się nad wodospadem Skradinskim. Na życzenie odwiedzającego organizowane są wycieczki panoramiczne do ujścia rzeki Cikoli. Samochodem Park można zwiedzić korzystając ze wszystkich dróg publicznych zaznaczonych na mapie, oprócz dróg pieszych przy wodospadzie Skradinskim, na wyspie Visovec oraz przy klasztorze "Krka", które można zwiedzić jedynie w organizacji PN "Krka"statkiem lub autobusem.

W Parku Narodowym "Krka" nie wolno kąpać się poza oznaczonymi miejscami, nurkować, łowić ryby używając strzelby podwodnej, lub łowić ryby w ramach rekreacji bez zezwolenia, polować, chwytać lub niepokoić dzicz lub inne rodzaje zwierząt, zrywać lub uszkadzać rośliny, niszczyć lub uszkadzać osady wapienne, spacerować z psami bez smyczy, fotografować w celach komercyjnych bez zezwolenia, poruszać się samochodem bez zezwolenia po drogach, gdzie jest zakaz lub ograniczenie ruchu, biwakować lub rozpalać ogniska poza oznaczonymi miejscami, wyrzucać śmieci i zanieczyszczać źródła i rzekę lub poruszać się po barierach osadów wapiennych poza oznaczonymi szlakami.

Oficjalna strona PN "Krka": www.npkrka.hr

e-mail autora: gamar87@hotmail.com
  Powrót na poprzednią stronę


[Strona główna] [Reklama] [Kontakt] na górę strony

Rozmiar: 107 bajtów


apartamenty w cro
Rozmiar: 107 bajtów

Rozmiar: 107 bajtów

(c) 1999-2009 Chorwacja Online - Cro.pl