Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bałkańska pętla

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 02.12.2014 16:37

Pora opuścić punkt obserwacyjny na balkonie i ruszyć do centrum. Skłamałbym, gdybym powiedział, że Saranda od razu urzeka pięknem. Niedokończone budynki, wysoka zabudowa, chaos. Z drugiej strony widać, że to miasto żyje, że mieszkają tu ludzie, że nie jest sztucznym tworem zbudowanym na pustyni dla turystów.
Obrazek

W centrum miasta ponadkilometrowa promenada, przy której poustawiały się małe sklepy, bary, restauracje, stragany z pamiątkami. Poza tym hotele, w tym takie wyglądające na luksusowe. Nawet 5 gwiazdek.
Obrazek

Na całej długości promenady publiczna plaża. Cóż, jak to w mieście, cudów nie ma. Dość wąska, zatłoczona, hałaśliwa.
Obrazek

Zabudowa mało oryginalna. Podobna do tej w nadmorskich miastach Hiszpanii, Grecji, Bułgarii czy na Malcie. Można sobie uświadomić, że pod tym względem wybrzeże Chorwacji jest jednak unikatowe.
Obrazek

Choć miasto istniało tutaj już w antyku, pamiątek po przodkach tu niewiele. Obok promenady cerkiew, przypominająca, że sporo tu Greków.
Obrazek

Nazwa sklepu czy slogan reklamowy? ;) Generalnie ceny przypominają polskie, w końcu to kurort. Jeśli kogoś interesują szczegóły, polecam: Klik.
Obrazek

Infrastruktura plażowa całkiem niezła. Parasole, leżaki, chyba jakaś zjeżdżalnia dla dzieci. Można też na przykład wynająć łódkę.
Obrazek

Generalnie okolice promenady są zadbane, tyle że w porównaniu z Theth czy Dhërmi zatłoczone. I to w lipcu, a słyszałem, że w drugim miesiącu wakacji turystów jest o wiele więcej.
Obrazek

Wydaje się, że najwięcej jest turystów miejscowych, tu i ówdzie słychać też włoski. Pół godziny autobusem od Sarandy zlokalizowane jest ciekawe stanowisko archeologiczne - Butrinti. Postanawiam tam pojechać. Pytam o możliwość dojazdu, okazuje się, że wsiąść można na przystanku przy promenadzie.
LRobert
Cromaniak
Posty: 4130
Dołączył(a): 09.02.2007
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) LRobert » 03.12.2014 19:35

Ładnie bardzo. Ja Sarandę to tylko przejazdem widziałem. :lol:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 04.12.2014 09:15

jak tam będę na płd to jednak wybiorę Ksamil; Sarande jednak trochę za duże dla nas, choć raz przeszedłbym się ta dłuuugą promenadą;

Krzychooo napisał(a):Zabudowa mało oryginalna. Podobna do tej w nadmorskich miastach Hiszpanii, Grecji, Bułgarii czy na Malcie.

trafne porównanie, od razu jak spojrzałem przyszło mi na myśl
emarylka
Croentuzjasta
Posty: 175
Dołączył(a): 12.02.2013
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) emarylka » 03.01.2015 12:20

Śledzę wszystkie Twoje wpisy, ciekawie opisujesz odwiedzane miejsca.
No i piękne fotografie,
Cierpliwie czekam na cd.
trevia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 367
Dołączył(a): 28.08.2009
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) trevia » 03.01.2015 13:28

Krzychooo jak zwykle pięknie, jak zwykle ciekawie, jak zwykle niezwykle.... :wink:
Swoimi fotografiami i opisami tworzysz relacje, które uzależniają jak narkotyk... więc nie pozwól nam czekać zbyt długo na kolejną dawkę :wink:
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 05.02.2015 18:55

LRobert napisał(a):Ładnie bardzo. Ja Sarandę to tylko przejazdem widziałem. :lol:

Moim zdaniem nie straciłeś zbyt dużo, choć wiadomo, rzucić okiem warto ;).

te kiero napisał(a):jak tam będę na płd to jednak wybiorę Ksamil; Sarande jednak trochę za duże dla nas, choć raz przeszedłbym się ta dłuuugą promenadą;

Ja bym wybrał jakąś małą wioskę na Riwierze Albańskiej (Dhërmi czy Jalë), jeszcze mniejsze :).

@Emarylka, @Trevia

Dziękuję serdecznie, Dziewczyny!
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 05.02.2015 18:56

BUTRINTI

Z Sarandy do Butrinti regularnie kursują niedrogie autobusy. Wsiadam na przystanku przy sarandzkiej promenadzie i ruszam w stronę Grecji. Tak, Butrinti leży jeszcze dalej na południe, zaledwie kilka kilometrów od Hellady, zarówno lądowej, jak i wyspiarskiej (Korfu). Dzisiaj to niewielka osada, kiedyś tętniące życiem miasto. Ze względu na bogactwo archeologiczne bywa nazywane "albańskimi Pompejami". Tyle że tutaj nie trzeba było ziejącego ogniem Wezuwiusza, tutaj zagładę nieśli ludzie, czas i bagna.

Bilet w drogę. wstęp na usiany ruinami półwysep kosztuje ok. 20-25zł (rzecz jasna płaci się w lekach).
Obrazek

Stojące przy wejściu plansze w ciekawy sposób prezentują zmiany, którym podlegał ten teren w ciągu niemal 3000 lat. Illirowie, Grecy, Rzymianie, Bizantyjczycy, Wenecjanie - właściciele się zmieniali, odciskając kulturalne i architektoniczne piętno na tym niewielkim skrawku ziemi, leżącym w wąskiej gardzieli wdzierającej się w ląd sporej zatoki.
Obrazek

Z imponujących kiedyś budowli, ludzkich namiętności, przekonań i pragnień zostało tyle.
Obrazek

Chodźmy.
Obrazek

Popołudniowe słońce wciąż daje się we znaki, na szczęście teren parku archeologicznego jest mocno zalesiony. Można się przejść na przykład taką eukaliptusową alejką.
Obrazek

Ładnie tutaj.
Obrazek

W pochodzie cywilizacji pierwsi są Grecy. To ruiny świątyni boga sztuki lekarskiej Asklepiosa z II/III w.p.n.e.
Obrazek

Z tyłu widać widownię greckiego amfiteatru. Kiedyś mieścił ponoć 15 tysięcy widzów. Co ciekawe, wykorzystuje się go i dzisiaj. Zbudowano drewniany podest, na którym występują muzycy i aktorzy.

Obrazek

To musi być ciekawe doświadczenie. Spektakl w amfiteatrze liczącym niemal 2500 lat.
Obrazek

Dziś koncert dają tylko niezmordowane cykady.
Obrazek
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 05.02.2015 18:57

W kilkaset metrów pokonujemy... 800 lat.
Obrazek

To już ruiny baptysterium z V w.n.e. Czytałem, że pod względem ważności drugie w ówczesnym świecie chrześcijańskim. Ważniejsze było tylko to z Konstantynopola.
Obrazek

Kopuła nie zachowała się, ale widać na środku basen chrzcielny, w którym zanurzano przyjmującego pierwszy sakrament delikwenta.
Obrazek

Dopiero w późnym średniowieczu zanurzanie zastąpiono polewaniem głowy.
Obrazek

Zachowały się też bogato zdobione mozaikowe posadzki.
Obrazek

Kolejna nieźle zachowana budowla to bizantyjska bazylika wcześnochrześcijańska z VI w.n.e.
Obrazek

Obrazek

Przyjemny taki spacerek, ludzi niewiele (być może z powodu zbliżającego się wieczoru).
Obrazek
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 05.02.2015 18:58

Przemykając między kamiennymi pamiątkami po przodkach, możemy się też pogapić na ładną okolicę. Pod koniec lat 90. z powodu splądrowania muzeum w czasie ówczesnych niepokojów społecznych Butrinti - wpisane wcześniej na listę UNESCO - umieszczono na liście obiektów zagrożonych.
Obrazek

Kilka lat później wokół terenu wykopalisk ustanowiono park narodowy, dziś będący siedliskiem rzadkich ptaków, m.in. pelikanów.
Obrazek

Obrazek

W oddali albańskie miasteczko (z minaretem), dalej to już chyba Grecja, czekająca na odkrycie.
Obrazek

Na wzniesieniu znajduje się zrekonstruowana średniowieczna cytadela.
Obrazek

Z zadbanego placu przed budynkiem...
Obrazek

...roztaczają się ładne widoki na bliższe...
Obrazek

...i dalsze okolice.
Obrazek

Znajduje się tu również muzeum, w którym zgromadzono wykopane na terenie parku naczynia, rzeźby itp. Nie zrobiło na mnie wielkiego wrażenia.
Obrazek

Najcenniejsze znaleziska przeniesiono do Tirany.
Obrazek

Na Butrinti warto zarezerwować ok. 2 godzin, teren jest dość rozległy. Nie jestem zapalonym wielbicielem ruin, ale tutaj zdecydowanie podobało mi się. Spokój, brak tłumów, bogata i egzotyczna roślinność (eukaliptusy, drzewa laurowe), podpisane budowle, mapka dołączona do biletu i obserwujące turystów duchy przodków, którzy bezpowrotnie opuścili scenę dziejów. Warto.
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 05.02.2015 18:59

Po drugiej stronie kanału znajduje się jeszcze wenecka twierdza.
Obrazek

Aby się tam dostać, trzeba skorzystać z bezpłatnego promu.
Obrazek

Do odjazdu autobusu powrotnego do Sarandy zostało trochę czasu, więc postanawiam skorzystać (bary z zimnym piwem stanowiły skuteczną zachętę).
Obrazek

Hmm, specyficzny klimat. Dlaczego tych łódek nikt nie usuwa?
Obrazek

Nie naprawia?
Obrazek

O, jest nadzieja. Szkutnik w akcji.
Obrazek

Jeszcze tylko rzut oka na twierdzę...
Obrazek

...na malarskie świadectwo patriotyzmu...
Obrazek

...i w drogę. Wracając autobusem do Sarandy, przejeżdżam przez Ksamil. Wiem, że to ładny, szybko rozwijający się kurort, ale z drogi wygląda koszmarnie. Takich zawalonych budynków widziałem z okna autobusu co najmniej kilka. Sporo osób wraca wieczorem z plażowym majdanem do większej Sarandy.
Obrazek
Ja też.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 05.02.2015 19:55

te zawalone domy to działanie władz - walka z samowolami budowlanymi. Po małym ładunku wybuchowym jest gwarancja, że nikt nie będzie go już użytkował.

Zdjęcia z Butrintu ładne, takie puste :) A prom przez kanał jest bezpłatny tylko dla pieszych ;)
TJL
Croentuzjasta
Posty: 207
Dołączył(a): 04.01.2013
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) TJL » 05.02.2015 20:37

Wczoraj wróciłem z Neapolu i jego okolic. Twoje zdjęcia stanowiska w Butrint bardzo przypominają oglądane przeze mnie ruiny w Pompejach. W Pompejach na zwiedzanie w wersji szybkiej potrzeba ok. 4 h. Na dokładne zwiedzanie warto przeznaczyć ok. 6-8 h. Do tego warto jeszcze zaliczyć Muzeum Archeologiczne w Neapolu, które zawiera rzeźby i przedmioty użytkowe znalezione w Pompejach i innych okolicznych pozostałościach miast rzymskich.
Pozdrawiam,
Tomek
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 05.02.2015 21:04

O widzę,że jest kontynuacja :) super cieszę się,bo bardzo lubię czytać Twoje relacje.Ostatnio wróciłam do relacji z Hvaru,bardzo bym się chciała wybrać tak jak Wy na Brač i wejść na Vidową Górę,trochę się obawiam czy damy radę,ale chyba spróbujemy ;)
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 05.02.2015 23:51

Pudelek napisał(a):te zawalone domy to działanie władz - walka z samowolami budowlanymi. Po małym ładunku wybuchowym jest gwarancja, że nikt nie będzie go już użytkował.

Dzięki za info, nie pomyślałbym o tym. Widać, że się nie patyczkują. Tyle że wygląda to koszmarnie :).

Butrint faktycznie był pusty. Może z powodu dość późnej pory? Nie wiem, jak tam jest zazwyczaj, ja byłem chyba około 18.

TJL napisał(a):Wczoraj wróciłem z Neapolu i jego okolic. Twoje zdjęcia stanowiska w Butrint bardzo przypominają oglądane przeze mnie ruiny w Pompejach.

Czyli to określenie "albańskie Pompeje" może rzeczywiście jest uzasadnione. Pompejów jeszcze nie widziałem, ale myślę o wypadzie w okolice Neapolu (wybrzeże Amalfi, Pompeje). Może kiedyś (z Katowic lata niedrogi Wizzair).

andeo napisał(a):bardzo bym się chciała wybrać tak jak Wy na Brač i wejść na Vidową Górę,trochę się obawiam czy damy radę,ale chyba spróbujemy ;)

Dzięki za miłe słowa :). Dacie radę! Nie wiem, jakie macie doświadczenie w górach, ale jeśli chodzi o trudności, Vidova bardziej przypomina Beskidy niż Tatry. Ja szedłem w sportowych sandałach. Jedyny problem to upał.

Pozdrawiam!
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Bałkańska pętla 2013 (Albania)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 06.02.2015 09:51

Krzychooo napisał(a):Dzisiaj to niewielka osada, kiedyś tętniące życiem miasto. Ze względu na bogactwo archeologiczne bywa nazywane "albańskimi Pompejami".


Kocham takie miejsca. Historia przez duże H. Wspaniałe ruiny.

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Bałkańska pętla - strona 98
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone