Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

krewetki z Trogiru

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
agrest
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 22
Dołączył(a): 03.01.2007
krewetki z Trogiru

Nieprzeczytany postnapisał(a) agrest » 04.10.2008 18:01

Witam

Szukam przepisu na krewetki ktore sprzedawane byly na targu w Trogirze. Byly pyszne dlatego chcialbym powtorzyc ta potrawe w domu. Macie moze jakies sprawdzone przepisy?

Pozdrawiam
J.
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 04.10.2008 19:08

czesc Agrest,
to co podaja w Trogirze na bazarze nie sa prawdziwe krawetki ale sztuczne ogonki zrobione z mielonego miesa ryb (tanich) i pomalowane, take produkti naziwaja sa surimi, po japonsku 擂り身, ....
ale i tak sa smaczne i ja ich czasamy jak musze sam na szibko cos zjesc sam sobie robie w domu. Take ogonki kupuje sie u nas w karzdim sklepie i sa tanie. Wstukaj w google surimi i dostaniesz "maly milion" przepisow.
Pozdrawiam Leon
agrest
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 22
Dołączył(a): 03.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) agrest » 04.10.2008 23:31

Hej Leon.

No nie wiem. Surimi to takie paleczki z miesa mielonego. To co jadlem napewno nie bylo mielonym miesem. Robilem wiele razy krewetki królewskie (te wielkie) na rozne sposoby i jestem na 99% przekonany ze to byly wlasnie zwykle krewetki - zwezaly sie ku koncowi, byly zlozone z czlonow i zgiete jak krewetka. Wygladaly jakby byly smazone/grilowane miedzy innymi w bazylii i chyba czosnku. Napewno bylo tam cos jeszcze. Normalnie sprzedawali to w bulce ale my wzielismy same. Kosztowalo to chyba 30kun za 6 krewetek ale bylo pycha.

Dodam ze nigdzie wiecej poza Trogirem tego nie widzialem a przeplynelismy kawalek wybrzeza (bylismy na lodkach).

Przy okazji. Najlepsze i najtansze kapary kupilismy na wyspie Bisevo w zatoczce obok blekitnej groty - bardzo polecam, przepyszne.

Pozdrawiam.
J.
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 04.10.2008 23:49

Agrest to sa na pewno surimi "krawetki" jezeli ci chodzi o te sprzedawane na koncu bazaru w Trogirze. 6 prawdziwich by kosztowalo 300 kun a nie 30. Na plite poleja troche oleju z oliwki i sol z prziprawamy do ryb Kotian lub Podravka.
tutaj masz zdiencie tego co jadlasz;
http://commons.wikimedia.org/wiki/Image ... Surimi.jpg
Torcida1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 454
Dołączył(a): 30.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torcida1 » 05.10.2008 15:51

Ja sobie to robiłem w domu. Zwykła bułka do mikrofali, surimi na ciepło albo zimno, sos paprykowy, majonez. I 20 kn w kieszeni:P Chociaż to nie to samo co kupić sobie w Trogirze, a potem po łukowatym moście przejść na drugą stronę kanału i przy kuli Kamerlengo zjeść przepyszne scampi (bo chyba tak się to nazywa:p) Pozdrav
ninaa
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 112
Dołączył(a): 12.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ninaa » 05.10.2008 20:06

Hmm...
My też zajadaliśmy się tymi krewetkami w Trogirze.., i jakoś trudno mi uwierzyć, żeby były to istotnie surimi. Na moje oko i smak to były zupełnie porządne krewetki fajnie przyprawione i zgrillowane..., Mój mąż twierdzi, że się zna - z całą pewnością twierdzi, że to krewetki... :lol: Kosztowały chyba 30 kun za 6-7 porządnych sztuk..
Proponuję ekseryment - kupić mrożone, nawet te kólewskie, użyć zwykłej przyprawy do ryb trochę, lekko zamarynować a potem na tacce zgrillować.. :?:

A scampi to były raczej te paluszki z mielonego mięsa, które wkładali do bułek... 8O
Torcida1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 454
Dołączył(a): 30.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torcida1 » 05.10.2008 21:17

Na targu w Trogirze na 10000000% sprzedawali SCAMPI po 20kn z takiego samochodu - baru przy parkingu. Z tego co pamiętam to oni tam sprzedają od jakichś 3 - 4 lat. Ciągle w tej samej cenie:P
fota
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 586
Dołączył(a): 04.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) fota » 06.10.2008 09:29

hehe... też byliśmy święcie przekonani, że jemy krewetki, a mój syn patrzył na nas z obrzydzeniem :D
Dorothea1
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 29.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dorothea1 » 06.10.2008 09:56

Też tym się zajadałam i byłam przekonana ,że jem krewetki.Pytałam sperzedającego ,odpowiedział,że to są krewetki.Teraz niestety zwątpiłam,kto tu ma rację?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107657
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 06.10.2008 10:00

Krewetki - škampi - kozice

Obrazek

Mięsko z krewetki

Obrazek

Surimi w kształcie krewetki

Obrazek

Smacznego :P :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107657
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 06.10.2008 10:05

Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107657
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 06.10.2008 10:14

Škampi na žaru

Obrazek

Ps. Słuchajcie Leona, On mieszka w Splicie i jadąc do swojej willi na Ciovo wie co sprzedają za 30 kun w Trogirze.

Prawdziwe krewetki kosztują o wiele drożej
ninaa
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 112
Dołączył(a): 12.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ninaa » 06.10.2008 13:37

Leona wiedzy i na pewno rewelacyjnej orientacji w "terenie" nikt nie podważa. :P
To naprawdę nie były krewetki ?????? :lol: :lol: :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107657
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 06.10.2008 14:17

ninaa napisał(a):Leona wiedzy i na pewno rewelacyjnej orientacji w "terenie" nikt nie podważa. :P
To naprawdę nie były krewetki ?????? :lol: :lol: :lol:


Agrest trochę wątpił w to co Leon napisał :lol:

I dlaczego u Ciebie :?: :?: :?: :?: :?: :?:

Powinno być: To naprawdę nie były krewetki :!: :!: :!: :!: :!: :!: :lol: :lol: :lol:
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 08.10.2008 22:38

witam Was Skampi sa raki ktore sie po polsku naziwaja homarzec Nephrops norvegicus i on ma tvarda skorupe oraz szczypce. Na rynkach ribnich w Cro jak sa male kosztuja za kilo cca 40-60 kun srednie (20 w kilo) koštuja na rynku rybnim od 70 do 150 kun, a duze 10-5 w kilo koštuja cca 200-300 kun. I to sa te na zdienciach Janusza te pierwsze.
Janusz twoje druge zdiencie to jest prawdziwi odwlok krawetki (nie surimi) poniewarz ma reszty "Furki" czyli hitinowe pletewki czyli jest prawdziwe miesko...
...jak rozpoznac miendzi innim ze te "krewetki" z Trogiru nie sa prawdziwe. Poniewarz na czesci grzbietowej powine miec czarna nitke (resztke przewodu pokarmowego) jadliscie kiedisz raki??
Janusz przipomni my jak sie tutaj wklejaja zdiencia a ja na dniach kupe te surimi porobie zdiencia i was sprubuje przekonac. Szkoda mi jezeli kogosz rozczarowale ale za 30 kun sie prawdziwich krawetek a tym bardzie skampi nie zje-niestety :( bo bym sie tylko tym odziwial :P
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone