Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kreta 2012.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1724
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 24.10.2012 14:49

Początek relacji wbił mnie w fotel :mrgreen: muzeum wina, człowiek od razu chciałby poobcować z kulturą :D tym bardziej, że na Krecie, którą miło wspominam z pradawnych czasów (wrzesień 2002).

A propos wina, to najbardziej w życiu smakowało mi wino, które produkowała lokalna kreteńska kooperatywa i było sprzedawane za grosze - czy raczej eurocenty - w sklepiku firmowym tej kooperatywy w wiosce, w której miałem apartament. Litrowe butle z kapslem, a w nich aromatyczny, gęsty (tak, tak, wino było gęste, lekko oleiste - trzeba było mieszać z wodą) nektar :D

Kawa frappe też najlepsza była na Krecie, wspominam do dziś Eztiatorio Faidra, w której to frappe serwowali.
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 24.10.2012 16:52

Arlena88 napisał(a):Wybieram się na Kretę już od paru lat i jakoś nie mogę tam dotrzeć. Będę zaglądać :).

Mam pytanie odnośnie wypożyczalni samochodów. Ile to mniej więcej kosztuje?


Najlepiej poszukac w necie. W zeszłym roku pozyczałem na przelomie wrzesien/październik to płaciłem circa 20juro za malego huindaya. Wszystko załatwiasz w necie. Pani z kluczykami czeka przy drzwiach wyjsciowych z lotniska. Podpisujesz druczki, placisz gotowka i jedziesz. 30 minut po wyladowaniu samolotu siedzisz za kółkiem.
poljako_poljako
Croentuzjasta
Posty: 197
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) poljako_poljako » 28.10.2012 13:03

Arlena88 napisał(a):Wybieram się na Kretę już od paru lat i jakoś nie mogę tam dotrzeć. Będę zaglądać :).

Mam pytanie odnośnie wypożyczalni samochodów. Ile to mniej więcej kosztuje?

Ceny za wynajem samochodów są oczywiście "zróżnicowane". Zależą od kategorii auta oraz terminów. Ja wynająłem peugota 307 sw z 7 miejscami. Nas była tylko 5 ale chodziło mi o duży bagażnik, bo po pierwszym tygodniu przemieszczalliśmy się z bagażami na drugi kraniec Krety. BTW. Peugot miał być Zafirą, ale na miejscu okazało się dopiero, że chodzi o "Zafira or similar" :D Za tydzień płaciliśmy 300 euro. Wzięliśmy na 2 tygodnie, ale oczywiście rachunek dostaliśmy tylko za jeden :D Ponadto płaciliśmy gotówką "no credit card". Wynajęliśmy jak zwykle, nie w wielkiej sieciowej firmie, która ma placówki na całym świecie, ale w lokalnym biznesie z Krety. Cóż nasz peżocik miał pewne wady :) ale sprawdził się całkowicie. W ciągu 2 tygodni zrobiiśmy nim prawie 2 tys. km.

Jego "wady" widać na zdjęciach.

Obrazek

Obrazek

Samochód nie był idealny, ale za to cena, którą zapłaciliśmy była zdecydowanie lepsza niż w innych wypożyczalniach :D

Wracając z Falasarny zahaczyliśmy o muzeum wina, którego odwiedzenie polecam.

Najpierw piwnice i beczki.

Obrazek

Obrazek

Potem kadzie i rozlewnia.

Obrazek

No i na końcu "probiren". :D

Obrazek

Ja akurat wtedy prowadziłem, więc musiałem się powstrzymać, ale reszta towarzystwa wypróbowała niemal wszystko. Wino, likiery, raki. Bardzo przyjemne muzeum :D

Grek nie był wprawdzie tak przystojny, jak ten który wystąpił w relacji Dangol, ale laski i tak były zadowolone.

Obrazek

Polecam muzeum wina, zwłaszcza że na końcu można nabyć "eksponaty". :)

Obrazek
poljako_poljako
Croentuzjasta
Posty: 197
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) poljako_poljako » 03.11.2012 21:32

Kolejnym punktem zwiedzania był monastyr Agia Triada na półwyspie Akrotiri.
Rzeczywiście, jako jeden z większych na Krecie, stanowi on jedno z "must be" jeśli chodzi o zwiedzanie tej wyspy.
Schematyczna mapka monastyru i kilka zdjęć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak zresztą widać na załączonym napisie, który znalazłem na wieży, "turyści" zwiedzający klasztor są zróżnicowani :D

Obrazek

Ale chyba o tych "turystach", którzy wyryli poniższy napis, mnisi woleliby raczej zapomnieć.

Obrazek

Widok na bibliotekę i niewielkie muzeum.

Obrazek

Główny kościół.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i wreszcie to drzewo opisane we wszystkich przewodnikach, na którym rosną cztery rodzaje owoców.

Obrazek

Żeby to drzewko odnaleźć, to zapytaliśmy o nie Pana Mnicha, który kasował za bilety. Ale tu nastąpiła konsternacja Pana Mnicha, który zaczął się usprawiedliwać, że jest nowy i nie wie, które to drzewko, ale pójdzie i zapyta starszego brata. :D No i poszedł, dowiedział się i nam pokazał. Z tego wszystkiego zapytał nas skąd jesteśmy i jak usłyszał to przyniósł nam w prezencie arbuza zimnego jak diabli (upsss) bardzo zimnego :D Nie wiem co mnichowi się stało? Może się zawstydził, że nie wiedział o tym drzewku? Koleżanka Efka była Panem Mnichem zachwycona z racji jego "wypielęgnowanych dłoni", które wspominała do samego końca naszego pobytu.

Obrazek

Zdjęcie powyżej przedstawia jak konsumujemy tego arbuza. Dłonie Pana Mnicha widać, ale żeby były "bardzo wypielęgnowane", to nie wiem. :D
Ogólnie przyłączam się do tych, którzy polecają wizytę w Agia Triada. 2-3 godziny powolnego miłego zwiedzania.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 03.11.2012 22:22

Że też nam od razu drzewko rzuciło się w oczy i :roll: nie musieliśmy pytać. Lodowaty arbuzik bardzo by się wtety przydał :D , tylko czy mielibyśmy tyle szczęścia, aby trafić na niezorientowanego nowicjusza? A nawet jeśli, czy w tak niezwykły sposób 8) wyraziłby skruchę :?:
paweł_ko
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 28.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) paweł_ko » 16.11.2012 10:26

piotrmks napisał(a):
Arlena88 napisał(a):Wybieram się na Kretę już od paru lat i jakoś nie mogę tam dotrzeć. Będę zaglądać :).

Mam pytanie odnośnie wypożyczalni samochodów. Ile to mniej więcej kosztuje?


Najlepiej poszukac w necie. W zeszłym roku pozyczałem na przelomie wrzesien/październik to płaciłem circa 20juro za malego huindaya. Wszystko załatwiasz w necie. Pani z kluczykami czeka przy drzwiach wyjsciowych z lotniska. Podpisujesz druczki, placisz gotowka i jedziesz. 30 minut po wyladowaniu samolotu siedzisz za kółkiem.


Witam!

Też mam pytanie dotyczące wypożyczalni, tyle że chciałbym na miejscu wypożyczyć przyczepę kempingową :?
Już piszę dlaczego tak:
Ze względu na koszty pobytu na miejscu w krajach które są od Polski nieco droższe zazwyczaj biore ze sobą furę żarcia (mam dwójkę nienasyconych nastolatków) czyli gotowe obiadki, jakieś konserwy tak aby na miejscu nie kupować za wiele. Czyli jadąc na 3 tygodnie potrzebuje auto ze względu na ciężar całości. 8O A patrząc się na koszty wynajęcia auta wolę popłynąć promem z Pireusu razem z całym dobytkiem. Na miejscu chciałbym wypożyczyć przyczepę uwalniając się od kempingów i powoli zwiedzając wyspę dookoła :D Ale w kraju nie mogę namierzyć wypożyczalni, może gdzieś na greckich stronach ale nawet nie wiem jakie hasło wpisać - greckiego aż tak dobrze nie znam :oops:

Czy ktoś widział lub ma namiary na wypożyczalnie przyczep kempingowych ewentualnie i kamper wchodziłby w grę :?:

Pozdrawiam Paweł :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8612
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 23.11.2012 09:25

Relacja utknęła, ale chciałabym zapytać autora o apartamenty. Rezerwowałeś z wyprzedzeniem? Rozważałeś opcję szukania na miejscu?
Mam mętlik w głowie, niby chciałam spędzić najbliższy urlop na Hvarze, ale strasznie kusi mnie też Kreta, zwłaszcza, że loty z ryanaira mają bardzo przystępne ceny.
Samolot dla 2 os. z jedną sztuką bagażu rejestrowanego 20kg na koniec maja to ok. 1 tys zł.
Wypożyczenie samochodu (klasa mini, C1, aygo, 107 itp.) na dwa tygodnie ok. 250 euro (+/- 20, zależy od wypożyczalni). Do tego 14 noclegów rezerwowanych na booking.com, do wyboru dziesiątki apartamentów w cenie 800-900 zł za tydzień. Baaardzo kusi, żeby o kolejny rok odłożyć lawendowe zapachy :? .
poljako_poljako
Croentuzjasta
Posty: 197
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) poljako_poljako » 23.11.2012 14:58

Czy ktoś widział lub ma namiary na wypożyczalnie przyczep kempingowych ewentualnie i kamper wchodziłby w grę :?:

Przepraszam, że nie odpowiadałem, ale ostatnio nie zajrzałem na cro. Jeśli chodzi o przyczepę, to chyba nigdy na Krecie takich nie widziałem. Campery (mobilhomy) owszem. Jeździ tego trochę, ale przyczepy, raczej nie widziałem.
Jeśli chodzi o wypożyczenie mobilhomu to jest taka możliwość ale chyba jest to drogie. (130-140 euro dziennie, do tego ubezpieczenie, paliwo, kampingi)
http://www.motorhomecrete.com/prices.html

Jeśli natomiast chodzi o apartman, to na Krecie można znaleźć sporo wolnych rzeczy jadąc w ciemno. Tyle, że ryanair z Wrocławia przylatuje jakoś przed 10 wieczorem, a wtedy na Krecie jest już ciemno. Ja wynająłem przez internet na pierwszy tydzień i Grek był bardzo elastyczny co do ceny. Można próbować się targować i cena przedstawiona na początku może być inna niż ta ostateczna. Na Krecie byłem drugi raz i wiem, że jest sporo miejsc, w których mozna znaleźć wolne miejsca "w ciemno".
Jeśli chodzi o samolot, to płaciłem około 400 PLN od osoby (tam i z powrotem) plus jeden bagaż. Ze wszystkimi opłatami wyszło niecałe 1500. Bilety najlepiej kupić 3-4 miesiące przed odlotem. Ponoć wtedy są najtańsze :wink:
Na Krecie są tanie sklepy (Lidl np.) więc sporo rzeczy można kupić w miarę tanio, jednak ceny są wyższe niż u nas. Oczywiście należy unikać małych sklepików w miejscowościach turystycznych, bo tam potrafią oskubać z pieniędzy. :wink:
Ja osobiście namawiam na Kretę (jeśli ktoś akurat chce odpocząć od Chorwacji).
Pozdrawiam i obiecuję nową porcję zdjęć.
poljako_poljako
Croentuzjasta
Posty: 197
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) poljako_poljako » 23.11.2012 21:13

Co mozna robić po zwiedzeniu monastyru? Poleżeć na plaży oczywiście. Wybraliśmy plaże w Stavros, która była całkiem blisko i to był dobry wybór.

Obrazek

Najpierw skorzystaliśmy z beach baru u Pani Francuzki, gdzie wypiliśmy zimne Mythos, a potem trochę poleniuchowaliśmy na plaży, w cieniu Góry Zorby. :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Góra Zorby w całej okazałości.

Obrazek

No i samoloty startujące z pobliskiego lotniska w Chanii.

Obrazek

Bardzo ładna plaża warta odwiedzenia. :lol: w czym zgadzam się z Dangol

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 23.11.2012 21:18

Jak miło :) znów tam być, nawet jeśli tylko wirtualnie.
poljako_poljako
Croentuzjasta
Posty: 197
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) poljako_poljako » 23.11.2012 22:11

Nawet negocjowałem apartmana w tym samym miejscu w którym byliście, ale nie byli dość elastyczni :-) Natomiast sama plaża i okolica bardzo ładna. Pozdrawiam Dangol.
poljako_poljako
Croentuzjasta
Posty: 197
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) poljako_poljako » 30.11.2012 21:07

Kolejny dzień na Krecie to wizyta w kolejnym must be, czyli na plaży Elafonissi. Za pierwszym razem na Krecie w 2008 nie zdołalismy tam dojechać, więc teraz ciekawość była ogromna.
Droga przez znany wąwóz :)

Obrazek

Obrazek

Przed dojazdem na plaże zaglądamy oczywiście do monastyru Chrysoskalitisa. Może nie jest tak imponujący jak oglądany kilka dni wcześniej Agia triada, ale całkiem OK.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę takich "greckich" klimatów jednak jest, pomimo że ten monastyr jest zdecydowanie skromniejszy niż Agia Triada.

Obrazek

Chochlakoi czyli "kamyczki" spotykane na greckich wyspach.

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 30.11.2012 21:31

Ten mały monastyr wspominam bardzo miło, zwłaszcza widok z tarasu "przy klopiku" był fantastyczny :) .
Mam stamtąd pamiątkę :) - niewielką ikonę ze świętym Mikołajem.
poljako_poljako
Croentuzjasta
Posty: 197
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) poljako_poljako » 01.12.2012 21:22

Pzdr. Dangol. Z tym "klopikiem" w klasztorze Chrysoskalitsa to rzeczywiście zabawne :)
My po zwiedzeniu klasztoru ruszyliśmy na pobliską plaże Elafonissi. Plaża rzeczywiście ładna, ale ilość ludzi odpowiada jej popularności. Na szczęście udało nam się znaleźć parking.

Obrazek

Wynajęlismy także leżaczki, co oczywiście dodatkowo nas kosztowało.

Obrazek

Woda i piaseczek rzeczywiście mają taki dziwny kolorek. Ponoć od krwi greckich kobiet i dzieci zamordowanych przez Turków 8O

Obrazek

Obrazek

Warto przyjechać z parasolem słonecznym i trochę oddalić się od "głównej" plaży. Oczywiście jeżeli ktoś nastawia się na dłuższe plażowanie.

Obrazek

Obrazek

Podczas drogi powrotnej zaobsrwowaliśmy dziwne zjawisko w postaci nisko idących chmur. Bardzo ciekawe.

Obrazek

Bardzo "romantyczne" :)

Obrazek

Obrazek

Wyjeżdzamy w pobliżu plaży Falasarna, na której byliśmy parę dni temu.

Obrazek

No i jeszcze owieczki przy drodze :)

Obrazek

Obrazek

Ogólnie oceniam, że warto pojechać na plażę Elafonissi i przy okazji zwiedzić monastyr Chrysoskalitisa. Na plaży (tak jak już to pisano na forum) lepiej iść dalej od tłumu z własną parasolką. Cisza, spokój. Będzie pan zadowolony :) pzdr.
paweł_ko
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 28.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) paweł_ko » 04.01.2013 13:39

Witam wszystkich w nowym roku 2013!
Chciałbym życzyć Wam wszystkiego dobrego, dużo zrealizowanych marzeń, czyli - dużo ciepłych dni nad ciepłymi morzami :lol:

Mam takie oto pytanie dotyczące oczywiście Krety:
czy ktoś był, (przechodził) wąwóz Ha widoczny z drogi pomiędzy Agios Nikolaos a Ierapetra. Ze zdjęć widziałem że wymaga on użycia sprzętu do wspinki. Tylko tyle, że nie mogę znaleźć odpowiedzi jakie trudności są po drodze i czy bardzo się trzeba "sponiewierać"? Przejrzałem kilka greckich stron, ale one nie są zbyt szczegółowe jeśli rozchodzi się o ten właśnie wąwóz.

Przede wszystkim chciałbym wiedzieć jak się trzeba "odszpeić" - czy wziąść szpej jak do groty, łącznie z kombinezonem, czy bardziej skałkowo? I jak się go pokonuje - czy zjazdami w dół czy do góry? Na zdjęciach widziałem wejście do wąwozu od dołu, była tam lina, nie wiem czy jest ona na stałe jako poręcz, czy ktoś ją sobie zostawił i zaraz ją zwinie? Bo może samo wejście od dołu dało by mi wystarczającą dawkę ruchu; bo jakoś w 40 stopniowym upale nie mam ochoty na ekstremalne przeżycia :roll:
A jak już wejdę to przydało by się wiedzieć czy wąwóz jest ubezpieczony przez stałe punkty czy trzeba go "na własnych". No i oczywiście co trzeba mieć ze sobą, haki, czy kości lub friendy, no i czy garczek na łeb jest niezbędny?

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź - Paweł.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Kreta 2012. - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone