Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kraków---->Croatia

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotr68
Croentuzjasta
Posty: 291
Dołączył(a): 06.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotr68 » 06.09.2009 13:36

skuter1975 napisał(a):... I uważaj na 12km odcinek płatny w Słowacji...


I jeszcze drugi odcinek Oravsky Podzamok. Długość 6,5km też płatny
marwel
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 15.09.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) marwel » 06.09.2009 14:40

Dzięki koledzy za wskazówki.
Winietę słowacką kupię sobie już na przejściu w Chyżnym na stacji benzynowej więc nie będę jechał z duszą na ramieniu.


Mam nadzieję że węgierską też gdzieś uda mi się po drodze nabyć? A wy gdzie kupowaliście?

pozdrawiam,

Marcin
m_cowboy
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 116
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) m_cowboy » 06.09.2009 14:55

Po wjechaniu ze Słowacji na Węgry masz 2 lub nawet 3 stacje benzynowe na których kupisz winietę. Wystarczy dać dow. rej i wybełkotać "matrica" bądź "winieta" a następnie pokazać 4 palce (jeśli chcesz 4 dniową). Jednego palca nie wyciągać... :wink: :lol: , ... bo jednodniowych nie ma!
W drodze powrotnej jest możliwość kupienia na starym przejściu w Letynie, ale tylko za gotówkę (8 EUR) lub klika km dalej trzena zjechać z autoatradyw prawo i w hotelu sprzedaje winiety kelner 8O :roll: . To nie żart! Zresztą jest oznaczone.
pankufur
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 84
Dołączył(a): 16.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) pankufur » 06.09.2009 17:05

Na Węgrzech można kupić winietę od razu na 4 dni na powrót. Polecam :D
doppelmayr
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 61
Dołączył(a): 04.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) doppelmayr » 06.09.2009 17:20

Kelner w owej restauracji nawet kilka słów po polsku zna:)
Też mnie to zaciekawiło, pierwszy raz winietkę kupowałem w takim miejscu, był wieczór i hotel ciekawie oświetlony:):):)
edo
Croentuzjasta
Posty: 151
Dołączył(a): 18.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) edo » 07.09.2009 11:50

piotr68 napisał(a):
skuter1975 napisał(a):... I uważaj na 12km odcinek płatny w Słowacji...


I jeszcze drugi odcinek Oravsky Podzamok. Długość 6,5km też płatny

nieprawda Orawsky Podzamok "Bez Uhrady". Tylko płacimy za 20 km Bańska -Zwolen.
gospodarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1261
Dołączył(a): 06.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) gospodarz » 07.09.2009 13:02

marwel napisał(a):Dzięki koledzy za wskazówki.
Winietę słowacką kupię sobie już na przejściu w Chyżnym na stacji benzynowej więc nie będę jechał z duszą na ramieniu.
Mam nadzieję że węgierską też gdzieś uda mi się po drodze nabyć? A wy gdzie kupowaliście?

W miejscowości Retsag, ok. 20 km od granicy, na stacji MOL (czyste toalety), sympatyczni sprzedawcy rozumieją po polsku-to trasa polskich autokarów na południe więc jakżeby inaczej :).

Słowacką winietką kupuj u nich, za euro. Miejsc gdzie to można zrobić nie brakuje. Szkoda tylko że przydaje się ona na ten krótki kawałek od B.Bystrzycy-może dla tego nie lubie tej drogi :?

Informacja podana o płatnym odcinku przy Oravskim Podzamoku oczywiście nieprawdziwa.
Grzegorz1973
Odkrywca
Posty: 67
Dołączył(a): 17.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz1973 » 07.09.2009 13:05

ale chyba można to objechać jakąś lokalną , równoległą drogą?
gospodarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1261
Dołączył(a): 06.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) gospodarz » 07.09.2009 13:22

Grzegorz1973 napisał(a):ale chyba można to objechać jakąś lokalną , równoległą drogą?


Można. Poszukaj. Może kolega Haweł już coś napisał po powrocie - miał objeżdżać?.

Aha, przypomniało mi się że właśnie w Retsag widziałem jedyny w HU suszarkujący patrol.
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 07.09.2009 13:53

Można objechać bardzo łatwo. W Bańskiej trzeba się kierować na lotnisko "Silac" - droga nr 69. Jedziemy równolegle do płatnej drogi czasem ją widząc. Różnica w czasie - max. 10 minut. Dojeżdżamy do Zwolenia i kierujemy się na Sahy. Drogowskazy czytelne, zarówno pionowe jak i poziome. Nie da się zgubić.
kangoro123
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 07.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kangoro123 » 07.09.2009 15:30

winiete węgierską można kupić na granicy słowacko węgierskiej a dokładnie jakies 100 m przed przejściem po prawej stronie jest stacja slovnaft ,kosztuje 8,5 euro - oczywiscie mozna kupic odrazu w obie strony podajac tylko date kiedy chcesz

w bb już na 2 pasmówce masz znak na droge nr 69 zvoleń i omijasz płatny 20 kilometrowy odcinek

przez budapeszt o godzinie 14 przejazd zajął mi całe 25 min - nie ma sensu jechać obwodnicą
gospodarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1261
Dołączył(a): 06.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) gospodarz » 07.09.2009 15:45

kangoro123 napisał(a):przez budapeszt o godzinie 14 przejazd zajął mi całe 25 min - nie ma sensu jechać obwodnicą


Warto podać dzień tygodnia. Jak jechałem w sobotę ok. 12-13 większość aut zjeżdżała na M3 do miasta, widać było ogonek na tym zjeździe. Co było dalej nie wiem.
piotr68
Croentuzjasta
Posty: 291
Dołączył(a): 06.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotr68 » 07.09.2009 17:46

edo napisał(a):nieprawda Orawsky Podzamok "Bez Uhrady". Tylko płacimy za 20 km Bańska -Zwolen.


Nie chcę polemizować bo nie jestem pewny w 100 procentach, ale ten odcinek jest drogą expresową co wynika z mapki na stronie http://www.highways.sk/indexE.html
oraz ze znaku przy wjeździe (biły samochodzik na niebieskim tle)
Drogi expresowe są na Słowacji płatne chyba, że pod ww. znakiem znajduje się biała tabliczka z czarnym napisem, że odcinek nie jest płatny. Taka tabliczka znajduje się np. przy wjeździe do Bańskiej Bystrzycy gdzie kończy się odcinek płatny, a dalej jest droga expresowa bezpłatna dla poj. poniżej 3,5 tony. Na odcinku Oravsky Podzamok z pewnością takiej tabliczki nie ma (jechałem pod koniec sierpnia). Mapka płatnych dróg na którą się wszyscy powołują jest z ubiegłego roku. Poza tym przy zjeździe z tego odcinka często stoi policja. Dlaczego akurat tam ?
gospodarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1261
Dołączył(a): 06.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) gospodarz » 07.09.2009 18:05

Tu masz mapkę aktualną:
http://www.ndsas.sk/spoplatnenie/10782s
edo
Croentuzjasta
Posty: 151
Dołączył(a): 18.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) edo » 07.09.2009 21:02

nie tylko na zjeździe z obwodnicy Podzamoka stoi policja, Słowacy zabrali się ostro za przekraczanie prędkości i na trasie 200km często mozna spotkać 4-8 patroli, jak jechałem w czerwcu myślałem że jest jakaś jednorazowa akcja policji, ale w sierpniu było tak samo, nawet motocykliści zwalniają w terenie zabudowanym do prawie-50km/h. Trzeba uważać, w każdych krzakach może coś nas namierzać. Jak jechałem w czerwcu suszyli zaraz za Chyżnem(fotoradar), potem w Dolnym Kubinie, następnie przed Bańską i jeszcze na takiej ładnej prostej 30km przed granicą z Węgrami.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone