Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kosowo niepodległe? Nowy plan UE - wojna czy pokój?

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 14.10.2011 21:36

Byłem dwukrotnie w Czarnogórze i zdecydowanie za każdym razem korzystniejsze wrażenie zrobili na mnie Serbowie .
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 14.10.2011 23:43

mkm napisał(a):Byłem dwukrotnie w Czarnogórze i zdecydowanie za każdym razem korzystniejsze wrażenie zrobili na mnie Serbowie .

W Kosowie nie byłem ale w Macedonii i Czarnogórze tak, w Albanii 4 razy w sumie i moim zdaniem najlepsze wrażenie robią Albańczycy z Albanii. Dumni są z tego, że w ich kraju panuje tak duża tolerancja wobec innych wyznań - trudno znaleźć kraj gdzie obok cerkwi jest meczet a kawałek dalej kościół katolicki.
Sama Korcza zaś to niesamowicie przyjemne miejsce - spędziłem tam w sumie 3 dni i doskonale czułem się w tym mieście. Fajna atmosfera, elegancka zabudowa i do tego bardzo mili i otwarci ludzie. To jest bardzo ciekawe miasto i warto poświęcić na nie trochę czasu, warto też wspomnieć o okolicy - byłem tam 3 razy i tak czuję że ledwo co zwiedziłem. Miejsce niesamowite krajoznawczo i historycznie. Sporo w Albanii widziałem i moim zdaniem właśnie Korcza i okolice są najlepszą wizytówką tego kraju.
Pozdrawiam
adamk3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1282
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamk3 » 17.10.2011 22:04

piter83pl napisał(a):
mkm napisał(a):Byłem dwukrotnie w Czarnogórze i zdecydowanie za każdym razem korzystniejsze wrażenie zrobili na mnie Serbowie .

W Kosowie nie byłem ale w Macedonii i Czarnogórze tak, w Albanii 4 razy w sumie i moim zdaniem najlepsze wrażenie robią Albańczycy z Albanii. Dumni są z tego, że w ich kraju panuje tak duża tolerancja wobec innych wyznań - trudno znaleźć kraj gdzie obok cerkwi jest meczet a kawałek dalej kościół katolicki.
Sama Korcza zaś to niesamowicie przyjemne miejsce - spędziłem tam w sumie 3 dni i doskonale czułem się w tym mieście. Fajna atmosfera, elegancka zabudowa i do tego bardzo mili i otwarci ludzie. To jest bardzo ciekawe miasto i warto poświęcić na nie trochę czasu, warto też wspomnieć o okolicy - byłem tam 3 razy i tak czuję że ledwo co zwiedziłem. Miejsce niesamowite krajoznawczo i historycznie. Sporo w Albanii widziałem i moim zdaniem właśnie Korcza i okolice są najlepszą wizytówką tego kraju.
Pozdrawiam


zgoda na powyższe - czyli (i na pewno) Kosowarzy to nie Albańczycy -

zburzone, spalone, zdewastowane cerkwie w Kosowie i Metohii

pozdrav.
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 18.10.2011 08:59

czyli (i na pewno) Kosowarzy to nie Albańczycy


Właśnie podstawowy błąd osób z zewnątrz że wrzucają wszystkich Albańczyków do jednego wora , a tymczasem oni się różnią znacznie , odmienne doświadczenia życia w ortodoksyjnej dyktaturze komunistycznej i całkowitej izolacji , ale na terenie stosunkowo jednolitymi etnicznie , a życie w państwie Tity spowodowały całkowitą polaryzację spojrzenia na życie .

Tak naprawdę Albańczycy z Albanii i Kosowarzy mówiąc delikatnie nie przepadają za sobą ( no może to się pomału teraz zmienia ) , ci drudzy traktowali swoich biedniejszych współziomków z góry i wywyższali się .

Albańczycy z Albanii to obok Czechów najbardziej zlaicyzowany kraj Europy, tu nie musieli odróżniać się od innych współobywateli swoja religią , a reżim komunistyczny jednakowo tępił przedstawicieli wszystkich religii . Dlatego istnieje teraz spora tolerancja , granicząca z obojetnością , i dlatego tez sporo Albańczyków w Albanii deklaruje sie jako chrześcijanie (30-40% katolicy czy prawosławni ) inna sprawa jak praktykują podobnie jak i muzułmanie , którzy bardziej celebrują tradycyjne święta a w życiu codziennym niewiele się przejmują nakazami wiary ( ot chociażby stosunek do alkoholu - podobnie jak u Bośniaków )

Lata izolacji spowodowały że Albańczycy z Albanii są bardzo ciekawi świata i zagranicznych turystów , to bardzo otwarci i uczynni ludzie .
A ze prowadza dobrą i zdrowa kuchnie i dobre warunki naturalne , może świadczyć fakt ze mimo swojej biedy , mieszkańcy Albanii mają jeden z najdłuższych oczekiwany wiek życia na świecie 8O

Kosowarzy zaś, żyjąc obok Serbów , próbowali się wyróżniać etnicznie m.in. religią , tu podział był jasny ; prawosławny - Serb , muzułmanin -Albańczyk , podobnie jak w Macedonii ( z niewielkim odsetkiem Albańczyków-katolików )

Ciekawe jest , o czym nie wszyscy wiedzą, że w Kosowie jest niewielka ale zwarta grupa etniczna Serbów-muzułmanów określająca się mianem Gorani zamieszkująca południowe góry Dragas ( takze po stronie Albańskiej ) , była też grupa etniczna Chorwatów tzw.Janjevci mieszkali tu aż od XIIIw. ale po wojnie w Kosowie zostały tylko niedobitki reszta wyemigrowała do Chorwacji
xpictianoc
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 08.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) xpictianoc » 23.10.2011 15:32

Gorańcy są też w innych częściach Kosowa a także zdarzają się rodziny w Serbii właściwej, słyszałem że w okolicach Preševa, Bujanovca mieszka kilka ich rodzin.
Kosowski ruch narodowy nie był religijny! Tu prym wiedli inteligenci, Serbowie dając autonomie kulturową Albańczykom, dość dobry uniwersytet, szkoły albańskie wykształcili nowoczesne i świadome społeczeństwo na Kosowie.
Problem w tym, co pokazują wszystkie dany statystycznie że Kosowo to najszybciej modernizujący sie jeśli chodzi o naukę, oświatę, kulturę region b. Jugosławii jednocześnie pogłębiający zapaść ekonomiczną.
Kiedy słupek wykształcenia idzie w górę, a ekonomiczny w dół to nie trzeba być prorokiem aby wiedzieć co się stanie.
Kosowski nacjonalizm jest świeckiego charakteru przy czym prawosławie utożsamia sie i to nie bez racji z Serbią, które jest tu symbolem okupacji i kolonializmu. Nie będę bronił burzenia czy palenie cerkwi, ale tu trzeba ten problem rozumieć w kategoriach symboli narodowych a nie walki religijnej.
W samym Kosowie muzułmanie sami się zwalczają choćby bektriaszyci z radykalnymi sunitami. O ile wiem istnieją dwie wspólnoty muzułmańskie w Kosowie - tradycyjna sunicka i derwiska (derviş).
5% albańskiej ludności to katolicy. Ciekawe że Serbowie nawet na Kosowie dość często brali za żony Albanki z pł. Albanii - tj. katoliczki :)
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 23.10.2011 16:40

xpictianoc napisał(a):Ciekawe że Serbowie nawet na Kosowie dość często brali za żony Albanki z pł. Albanii - tj. katoliczki :)


To nie jest dziwne, poniewaz ogolnie w Serbii jest deficyt kobiet ktore chca mieszkac na wsi, ze starymi kawalerami.

A przytym mieszane malzenstwa sa bardzo powszechne i w przeszlosci tez byli raczej rzecza normalna, bez wzgledu na wiare i narodowosc.

Jesli jestes zainteresowany, masz tutaj sporo literatury na ten temat:

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/272212 ... pske-momke

http://www.blic.rs/Vesti/Reportaza/6701 ... u-Albaniju

http://www.srbijanet.rs/zivot/kuca-i-po ... vojke.html

http://www.naslovi.net/2011-06-14/vesti ... ma/2607785

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/203375 ... Kursumliji
adamk3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1282
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamk3 » 26.09.2012 11:07

Bałkany 15 lat po wojnie

Na zakończenie poruszono kwestię
Kosowa – goście konferencji zgodnie stwierdzili,
iż niepodległość tej prowincji jest zagrożeniem
dla stabilności w regionie i nigdy nie powinno
dojść do jej ogłoszenia, a tym bardziej uznania
przez inne kraje. W regionie tym ścierają się interesy
różnych krajów – nie bez znaczenia są
kryjące całą tablicę Mendelejewa ziemie.

http://uekwww.uek.krakow.pl/files/commo ... _04www.pdf


pozdrav.
adamk3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1282
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamk3 » 04.04.2013 09:16

Emil Kusturica nakręci film o handlu ludzkimi organami w Kosowie

http://film.wp.pl/idGallery,11674,idPho ... aid=110598

Kusturica a sprawa o morderstwo
Dwa lata temu szwedzki prokurator Dick Marty (na zdjęciu) odsłonił przed Radą Europy kolejne, po brutalnej eksterminacji Żydów, bestialskie morderstwa setek niewinnych ludzi.

Wedle wiarygodnych i zbieżnych zeznań wielu świadków od ponad dekady setki serbskich zakładników było brutalnie mordowanych przez KLA (Kosovo Libertarian Army), a ich organy wewnętrzne trafiały na czarny rynek.

Marty postawił w stan oskarżenia kilku najbardziej prominentnych polityków z Kosowa - m.in prezesa rady ministrów Hashima Thaciego.
----
Organy na sprzedaż. Kto da więcej?!
Nagrodzony Złotą Palmą reżyser twierdzi, że handel ludzkimi organami to jeden z głównych problemów tego stulecia, a zarazem najbardziej ewidentny znak powrotu do brutalnych i bezbożnych czasów pogańskich.

Pierwsze domniemania na temat tego nieludzkiego procederu trafiły do wiadomości publicznej już w 2008 roku za sprawą książki wydanej przez Carlę del Ponte (na zdjęciu) - byłą główną prokurator Trybunału w Hadze. O handel ludzkimi organami zostali wówczas oskarżeni etniczni Albańczycy - członkowie KLA, którzy na przełomie 1999 i 2000 roku porywali Serbów, wywozili ich z Kosowa i pozbawiali organów wewnętrznych, które wystawiali na sprzedaż na czarnym rynku. итд.
adamk3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1282
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamk3 » 29.07.2014 20:17

Zbrodnie wojenne i zabójstwa dla organów w Kosowie? Prokurator UE szykuje oskarżenia

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title, ... omosc.html

Unia Europejska "gotowa jest do sformułowania oskarżenia" o zbrodnie wojenne wobec "grupy osób, które pełniły wysokie funkcje w Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK)" - oświadczył w Brukseli szef specjalnej grupy dochodzeniowej Clint Williamson. Zarzuty dotyczą też handlu organami ludzkimi.

Amerykański prokurator wyjaśnił na konferencji prasowej, że ta międzynarodowa grupa zgromadziła "wystarczające dowody, aby rozpocząć w 2015 roku proces przeciwko grupie osób, które zajmowały wysokie stanowiska w hierarchii wojskowej Armii Wyzwolenia Kosowa".

Zarzuty dotyczą też handlu organami ludzkimi na terenie Kosowa i Albanii po zakończeniu wojny w Kosowie.

Po zakończeniu wojny w Kosowie, w czerwcu 1999 roku, popełniono według specjalnej grupy dochodzeniowej 500 zabójstw, a ponad 300 osób uznano za zaginione. Byli to zamieszkali w Kosowie Serbowie i Romowie.

Lista oskarżonych?

Williamson odmówił podania nazwisk osób, które znajdą się na liście oskarżonych o zabójstwa jeńców i handel ich organami, prowadzenie czystki etnicznej, przemoc seksualną i przymusowe wysiedlenia.

- Nie mogę na tym etapie wyjawić więcej szczegółów. Oskarżenia zostaną sformułowane po powołaniu składu sądu, ale na razie musimy zachować dyskrecję co do przebiegu śledztwa - powiedział. Wyjaśnił, że grupa dochodzeniowa przedstawi oskarżenie dawnym dowódcom UCK, gdy powstanie trybunał ad hoc powołany przez UE i Kosowo, co ma nastąpić w przyszłym roku.

Jednak według Williamsona brak na razie "wystarczających dowodów" dotyczących handlu organami ludzkimi w więcej niż 10 przypadkach. Wcześniej agencje informowały, że chodzi o Serbów więzionych w obozach UCK i zabitych dla pozyskania organów.

Międzynarodowy trybunał ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii nie mógł zająć się tą sprawą, ponieważ jego kompetencje ograniczają się do zbrodni popełnionych w toku konfliktu zbrojnego.

Raport Rady Europy

Unijne śledztwo wszczęto po opublikowaniu w 2011 roku raportu sprawozdawcy Rady Europy Dicka Marty'ego. W dokumencie tym oceniono, że obecny premier Kosowa Hashim Thaci, który stał w czasie wojny na czele UCK, musiał wiedzieć o domniemanym handlu organami ludzkimi w dawnej prowincji Serbii.

Według szwajcarskiego senatora Marty'ego większość ofiar UCK stanowili serbscy więźniowie przetrzymywani w tajnych obozach. Nerki zabijanych więźniów miały być sprzedawane na czarnym rynku. Raport sprawozdawcy Rady Europy spotkał się z krytyką władz Kosowa.

Zawiłe losy Kosowa

W wyniku walk między serbską armią a UCK śmierć poniosło 13 tys. ludzi, w większości Albańczyków. UCK została rozwiązana w 1999 roku.

W lutym 2008 roku Kosowo ogłosiło jednostronnie niepodległość, której Serbia dotąd formalnie nie uznała. Za niepodległe państwo uznaje Kosowo ok. 100 krajów, w tym USA i większość państw UE.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 05.08.2016 17:58

KOMENTARZ MODERACJI
KOMENTARZ MODERACJI:
Dwa posty przeniesione do wątku o Kosowie.

kor_nick
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 754
Dołączył(a): 09.06.2010
Re: Aktualne wieści z Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) kor_nick » 31.07.2022 20:31

Uwaga na Serbię, Kosowo i możliwość rozlania się konfliktu.
Dziś Serbowie zaczęli mieszać przy granicy.
Zobaczymy jak się zachowa Albania i Bośnia.

O 21 orędzie prezydenta Serbii.

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/re ... me-1212622
GSM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 556
Dołączył(a): 09.07.2012
Re: Aktualne wieści z Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) GSM » 31.07.2022 21:15

Chyba na mafię Kosowską bo osobiście się przekonałem jaka to patologia
Serbia w porównaniu do tego konsorcjum zwanego władzą Kosowa jest zdrowym krajem
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2180
Dołączył(a): 13.05.2019
Re: Aktualne wieści z Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 31.07.2022 22:49

GSM napisał(a):Chyba na mafię Kosowską bo osobiście się przekonałem jaka to patologia
Serbia w porównaniu do tego konsorcjum zwanego władzą Kosowa jest zdrowym krajem


Co masz na myśli mówiąc "osobiście"? Możesz rozwinąć trochę temat?

P.S. O tym, że Kosovem rządzi mafia handlarzy bronią i organami, wiadomo nie od dziś, o tym, że jest to sztuczny twór wyrwany siłą Serbii również.
Niemniej jednak wybieram się tam w przyszłym roku i z opinii w necie wynika, że jest tam jednak bezpiecznie dla turystów. Chętnie poczytam zatem o twoich doświadczeniach (konkretnie chcę odwiedzić Prisztinę i Kosovo Polje - Gazimestan)
GSM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 556
Dołączył(a): 09.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) GSM » 31.07.2022 22:57

Nie chodzi o turystykę, ale misje i kwestie mundurowe. O tym nie będę pisał i racja, że zareagowałem emocjonalnie bez sensu się "wysprzęglając"
Poprzednia strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Kosowo niepodległe? Nowy plan UE - wojna czy pokój? - strona 140
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone