Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kornati Majówka 2013

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
peyter
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 63
Dołączył(a): 26.07.2010
Kornati Majówka 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) peyter » 28.07.2013 10:05

Witam
I ja postanowiłem podzielić się swoimi zdjęciami z naszego tegorocznego pobytu w CRO. W tym roku wakacje mamy mocno rozbite - 1/3 za nami- czyli Chorwacja była w maju, niebawem wybieramy się do Włoch, poźniej(październik) do Grecji....jednak im bliżej kolejnego wyjazdu to coraz większe wątpliwości czy będzie sie nam podobało, bo jednak ta Chorwacja ciągle w głowie siedzi. Chorwację odwiedziliśmy już 3 raz i za każdym razem jesteśmy zachwyceni każdym aspektem tego kraju, przede wszystkim Chorwatami - którzy są chyba najbardziej przyjaznym i sympatycznym narodem jakich ziemia nosi.

Jakoś nigdy nie udaje mi się dokończyć moich relacji....niemniej jednak postaram się opisać i wrzucić jak najwiecej fotek, być może komuś to pomoże przy planowaniu swojego wypadu...

A więc tak....
Majówkę planowaliśmy w Bieszczadach....jednak kwiecień był bardzo nieciekawy podgodowo....i im blizej weekendu majowego tym bardziej pogoda sie psuła.......zaczęliśmy rozważać alternatywne miejsca wykorzystania weekendu majowego. Weekend o tyle korzystny ze przy 3 dniach urlopowych mozna bylo odpocząć przez 8 :).....na tydzien przed majowką przypomniał mi się email od kolegi z pracy który organizuje coroczny wypad majowy do CRO na żagle.......ja osobiście na żaglowce byłem 2 razy w życiu 1 na jeziorze zywieckim, drugi raz na jeziorze dzierżno - obydwa wypady na łodkach typu Omega - pełniłem funkcje balastowego :) wiec żaden ze mnie żeglaż....żona natomiast bardo dużo pływałą na wodach śródlądowych, jednak nigdy na morzu.....więc była zachwycona pomysłem. Napisałem do kolegi na tydzien przed wyjazdem, jednak wątpiłem ze będzie jeszcze miejsce.....a tu okazało się ze w tym roku chętnych nie bylo i jesli się dopiszemy to w sumie będzie nas 5 osob. W sumie to dobrze wyszło bo mogliśmy się upchać w jedno auto, jako że nie braliśmy ze sobą dorobku życia, ani jedzenia (bo przecież w Chorwacji jest wszystko a i ceny podobne) to udalo sie nam w miare komfortowo dojechać. Trasa Katowice - Brno - Wieden - Graz - Maribor - Biaograd. Pod koniec kwietnia trasa pusta, oczywiscie dominują polskie rejestracje:)
Wyjazd w piątek 26 kwietnia - łódka zaklepana od soboty do soboty. Łodka to Beneteau Oceanis 34 http://jachty-zaglowe.pl/oceanis-34-beneteau.html , co ciekawe okazało się ze jestesmy pierszymi którzy ją czarterują....wiec całkiem nowa....z jednej strony fajnie bo wsyztsko nowe...z drugiej....bylismy jej testerami....i nigdy nie wiadomo co może nawalić :) Z ciekawych rzeczy to kompas analogowy pokazywał odwrotnie pólnoc i południe :)
Obrazek
Obrazek

Planowana trasa to Biaograd na Moru - Jezera(wyspa Murter) - Sibenik - I kilka noclegow na archipelagu Kornati.
Kilka zdjec z google dla przyblizenia archipelagu
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A wiec w sobotę rano dotarliśmy do Biaogradu....pogoda...jak na chorwacje straszna.....18 stopni...deszcz.....chwila załamania....... a wiec sobote spędzamy w Biaogradzie spacerujac w deszczu po starym miescie i zwiedzając konoby...... miasteczko bardzo przyjemne jednak nastroje nienajlepsze....
Na szczescie nastepnego dnia pogoda nam polepszyla humory...
Obrazek
Obrazek
I od niedzieli pogoda utrzymywała się całkiem dobra - temperatury miedzy 24 a 30 stopni, morze juz ciepłe i można było się śmiało kąpać.

PO wypłynięciu pierwszy przystanek na wyspie Murter, miejscowość Jezera. bardzo ładna i zadbana miejscowość z przyzwoitą mariną ACI, kilka knajpek z pysznymi swiezymi owocami morza, sliczne nabrzeże...czego więcej trzeba...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

CDN..
peyter
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 63
Dołączył(a): 26.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) peyter » 28.07.2013 10:14

Po miejscowości Jezera...wypływamy do Sibeniku..gdzie spotyka nas przepiekne i malownicze wejście do portu...do zobaczenia tylko z łodki...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kilka zdjec z mariny
Obrazek
Obrazek

I ze starego miasta
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
....CDN...
ArliJ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 705
Dołączył(a): 31.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ArliJ » 28.07.2013 14:13

relacje z żagli są zawsze w kręgu mojego zainteersowania bo marzy mi się a skompletować ekipę trudno, my nie pływaliśmy nigdy....ale może kiedyś;)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 28.07.2013 14:28

Cudne miejsca i fotki :D Zostaję tutaj.

Miejscowość Jezera też wydała nam się sympatyczna, chociaż byliśmy tam tylko przejazdem.

Pozdrawiam :papa:
peyter
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 63
Dołączył(a): 26.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) peyter » 28.07.2013 14:37

Kilka słow o Sibenik'u. Przybilismy do Marina Mandalina - znajdującej sie kawałek od miasta - stamtąd dojazd tylko taksówką.....okazało się ze taksówkarz zabrał nas do centrum i wskazał zaprzyjaźnioną restauracje,- wysadził nas przy niej i od razu zawołał obsługę....troche to było niezręczne gdyż wcale nie byliśmy głodni....wyszła miła pani z obsługi i wytłumaczylismy jej że zjemy pozniej.....pani powiedziala ze zorganizuje nam stolik jak tylko przyjdziemy, dodatkowo skoczyła na zapleczę i przytargała ilustrowany przewodnik po sibeniku i to po polsku.......oczywiscie dostalismy go za darmo, przy okazji poleciła kilka ciekawych miejsc....Nazywała się chyba Konoba MARE - tutaj widok ze streetview https://www.google.pl/maps?ll=43.704119 ... t&t=h&z=11 , bardzo dobre i niedrogie jedzenie.

Po milym dniu i nocce w Sibenik'u w końcu wypłynęliśmy w stronę Kornati......zbliżając się do archipelagu wielokrotnie udało nam się zobaczyć delfiny.....gdy tylko pojawił się delfin na horyzoncie - zmienialismy kurs aby podpłynąć do niego, zwoływaliśmy całą załoge na pokład, żeby każdy sie mógł nacieszyć ich widokiem, po morzu rozchodziły sie nasze okrzyki "WOW Delfin!!!!!!!!!!!!!, WOW następny!!!!!...."........................dopiero gdy dobilismy do brzegu przeczytalismy na tablicy informacyjnej instrukcje w przypadku spotkania delfinów:
Punkt 1 : W przypadku napotkania delfina - Nie zmieniać kursu, nie podpływać do niego!!!
Punkt 2 : Zachować ciszę!!!
...................................
I wtedy nam sie glupio zrobiło......no ale wiemy na przyszłość....

Poniżej kilka zdjęć zblizając sie do parku i z samego parku
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Czasem jak zawiało to trzebabyło w kurtkę wskoczyć.....
Obrazek
Obrazek
Obrazek
peyter
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 63
Dołączył(a): 26.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) peyter » 28.07.2013 15:06

Przybiliśmy do miejscowości SALI na Kornati - przepiękne miasteczko portowe z niewielką mariną....w owym miasteczku liczne gospodarstwa w których można nabyć domowe specjały, oliwa,rakija prosek,wina z kornatii...
Poniżej kilka przypadkowych fotek zrobionych w tej mieścinie...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
A tutaj autentyczny DOM STARCÓW w SALI
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Po Sali kolejne noce postanaowiliśmy spędzić na kotwicowiskach, wiec uzupełniamy wodę, ładujemy akumulatory i wypływamy...............
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po drodze mała przerwa przy małej wysepce...niiestety nie pamietam nazwy....jednak na owej wysepce znajdowało się około 10 domków...z czego 2 z nich to Konoby!!!!, generalnie na Kornati nie ma wody pitnej ani pradu...no ale to chorwacja....więc co drugi domek wyposażony był w panele solarne, reszta posiadały agregaty spalinowe, woda natomiast sprowadzana jest w tankowcach, ktore regularnie tam kursowały....w małej wiosce przywitał nas pan z parku narodowego, opowiedział o lokalnych atrakcjach wysepki i nawet wreczył ulotkę informacyjną w kilku językach......wyspa rozmiaru małego osiedla...atrakcje (bez szału bo gaj oliwny, + stare wyrobisko kamieni), ale oprawa jakby to była wieża eifella :) Chorwaci potrafią maksymalnie wykorzystać potencjał, i umieja się zareklamować i to ich kolejny plus

Nabrzeże zbyt płytkie wiec trzeba było pasażerów transportować na brzeg "bączkiem"
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Poniżej "Trasa turystyczna"
Obrazek


Następnie opływamy klify ...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


I znajdujemy dziką plaże..czas na zwiedzanie surowej wyspy i urwiska oraz kąpiel...
Obrazek
Obrazek
Obrazek


To co widac poniżej to scenografia filmowa ktora została wykorzystana podczas pewnej produkcji (nie pamietam tytułu)......jednak postanowiono nie rozbierać jej po zakończeniu kręcenia...stanowi teraz lokalna atrakcję..
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano 30.07.2013 09:46 przez peyter, łącznie edytowano 1 raz
Fresz
Croentuzjasta
Posty: 197
Dołączył(a): 04.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fresz » 28.07.2013 16:01

Chorwacja oczami żaglowca jest równie piękna :D :D
olcia85
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 112
Dołączył(a): 11.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) olcia85 » 28.07.2013 16:09

zasiadam i ja:) zrobiliście tą trasę którą nam się udało przerobić rok temu, milo zobaczyć znajome miejscowości poza sezonem:)
mariusz_77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2345
Dołączył(a): 26.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz_77 » 28.07.2013 20:49

poczytam z chęcią choć przyznam że te wysepki jakoś mnie nigdy dotąd nie pociągały...
może sie coś zmieni :D

Pozdrawiam :papa:
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 29.07.2013 02:17

Dosiadam się :)

Co prawda wolę mieć ląd pod nogami, ale z chęcią popatrzę na te morskie wyprawy ;)
KrzychuZiom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 661
Dołączył(a): 04.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrzychuZiom » 29.07.2013 08:28

WOW Super !! :)
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 29.07.2013 08:43

Maj w Chorwacji jest cudny :)

Fajna relacja, pokazuje znane miejsca z trochę innej perspektywy.
peyter
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 63
Dołączył(a): 26.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) peyter » 30.07.2013 09:55

Kolejnym przystankiem był park narodowy telascica. Park ten slynie z urokliwych zatoczek,klifów, ale przed wszystkim ze słonego jeziora. Przybiliśmy do bojki w zatoczce, niedaleko ścieżki prowadzącej na słone jezioro, znajduje się tam konoba zasilana generatorem spalinowym, który jest dość uciążliwy, gdyż od 8 do 22 po cąłym parku niesie hałasliwy dzwięk tego urządzenia, no ale można się przyzwyczaić....Oprócz słonego jeziora i przpięknych klifów...znajduje się tam rezerwat dla osiołków..Przed pojawieniem się samochodów, traktorów, quadów itp to własnie osiołki służyły mieszkańcom wysp jako środek transportu oraz do pracy w polu...obecnie nikt już ich nie potrzebuje a niechciane osiołki trafiają do sierocińca.....i chyba dobrze tam się mają bo wyglądały na zadbane i zadowolone

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I to by bylo na tyle :)

Pozdrawiam
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 30.07.2013 10:57

ArliJ napisał(a):relacje z żagli są zawsze w kręgu mojego zainteersowania bo marzy mi się a skompletować ekipę trudno, my nie pływaliśmy nigdy....ale może kiedyś;)

To zupełnie jak u nas :) Ja już nawet wiem od kogo jacht będę czarterować, tylko jakoś ekipy nie mogę zorganizować :D A kusi mnie to jak diabli :D

Zupełnie inny wymiar taka Chorwacja z wody. Pięknie.
peyter
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 63
Dołączył(a): 26.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) peyter » 30.07.2013 12:17

To fakt, jest inaczej..........najpiękniejsze jest to że można się przemieszczać do woli i nie trzeba być zależnym od jednego miejsca oraz nie trzeba się martwić o to czy będzie wolny apartament :) Dodatkowo najpiękniejsze dzikie plaże i zatoczki są dostępne najczęściej tylko z wody.....
Ja byłem pierwszy raz na żaglach na morzu....tak nam sie spodobało że w pazdzierniku zorganizowaliśmy ten sam skład i chcemy opłynąć greckie Cyklady.....natomiast do Chorwacji na żagle pewnie znowu w maju wrócimy....


Pozdrawiam i polecam taką formę spędzenia wakacji
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Kornati Majówka 2013
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone