Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

kontrole winietek w Austrii i spostrzeżenia z drogi

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
tabaczek
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 22.07.2011
kontrole winietek w Austrii i spostrzeżenia z drogi

Nieprzeczytany postnapisał(a) tabaczek » 18.08.2011 13:19

Witam,

Jestem po raz pierwszy po wakacjach w Chorwacji, było cudnie, ale nie o tym teraz.
Chciałbym zwrócić Waszą uwagę na fakt, że objeżdżając w drodze powrotnej słoweńską autostradę przez Ptuj-Lenart-Mureck warto kupić austriacką winietkę już na drodze "landówce" z Murecka do węzła 226. Jest tam stacja benzynowa, na której są winiety. Ja tak zrobiłem. Po wjechaniu na autostradę po jakichś 200-300 m miałem w dniu 15.08 kontrolę (zamknięty przejazd autostradą, ruch skierowany przez parking, wąski opachołkowany korytarz i pracownicy autostradowi patrzący na naklejki na szybie).
Ja miałem OK. Czeszka jadąca przede mną nie miała i bodajże 120 EUR w plecy.
Dlatego w tym przypadku zdecydowanie odradzam kupno winietki dopiero na pierwszej stacji na autostradzie.

PS. "rondo" w Ptuju wygląda na dzień dzisiejszy odrobinę inaczej, niż na zrzutce z googlemaps, która była na forum. Świetnie oznakowane, praktycznie nie da się tam pojechać (w kierunku do Chorwacji) tak, aby wjechać przypadkowo na płatny odcinek. Na dzień dzisiejszy zdecydowanie nie wygląda to jak rondo.

PS2. spotkałem się (chyba) z próbą oszustwa na chorwackiej autostradzie. Zjechałem ewidentnie na bramkę do zapłaty kartą. Zostałem poinformowany przez pana w okienku, że only cash (i nie było by w tym nic dziwnego, w końcu system może zaszwankować). Nie było widocznego wyświetlacza z kwotą na ściance budki, tylko w środku, odwrócony. Pan rzucił od razu kwotę w EUR, bez podania wartości w KUN. Dopiero po moim stwierdzeniu, że "only kunas" trochę zdegustowany podał kwotę. Nie pamiętam przelicznika, jednak mnie to zastanowiło...
Z
Cromaniak
Posty: 2931
Dołączył(a): 29.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Z » 18.08.2011 14:49

Ja miałem lepiej,na wjeżdżie do Austrii również tak jak u Ciebie przejazd przez parking i nie było żadnego problemu lecz już za Wiedniem na zwężce w stronę Mikulova trafiła mnie policja za prędkość i okazało się że na Shellu kobitka żle wydziurkowała winiety(miałem dwie 10dni),chcieli mi dowalić 35euro za prędkość i 120 za winietę.Dobrze że powiedziałem że płacę gotówką i wyskoczyłem z 500euro a oni w szoku-nie mieli wydać(chyba nie podejrzewali że polaczki takie banknoty widzieli),więc ja wysupłałem 35euro na mandat za prędkość i w ten oto sposób zostało mi w kieszeni 120ojro :D
ruwado
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1023
Dołączył(a): 06.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruwado » 25.08.2011 21:06

Dokładnie - rondo w Ptuju jest takie jak by go nie było. Po prostu jedzie sie po prostej. Na dojazdówce do autostrady, w kierunku Mariboru jest znaczek autostrady, a w kierunku Zagrzebia, znak autostrady jest !!!przekreślony!!! - tak więc to ostatecznie wyjaśnia, że ten kawałek nie jest płatny.
jasio
Cromaniak
Posty: 747
Dołączył(a): 02.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jasio » 25.08.2011 21:15

tabaczek napisał(a):spotkałem się (chyba) z próbą oszustwa na chorwackiej autostradzie. Zjechałem ewidentnie na bramkę do zapłaty kartą. Zostałem poinformowany przez pana w okienku, że only cash


Bramki do zapłaty tylko kartą nie mają pana w okienku ( nie mają okienka ) , jak jest jakaś awaria są po prostu nieczynne :roll:
intruzik
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 85
Dołączył(a): 05.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) intruzik » 25.08.2011 21:35

Ja również w tym roku spotkałem się po raz pierwszy z kontrolą winietek w Austrii przed sama granicą w kierunku na Bratysławę. Zwężenie i kontrola, co charakterystyczne to że szczególne sprawdzanie mieli kierowcy PL.

Ja objeżdżając płatną Słowenię zawsze wyjeżdżam w Ilz, tam zaraz przed wjazdem na autostradę jest stacja jak się nie mylę to Shell. A co do błędnych dziurkowań winietek to zawsze po kupnie zabieram paragon (jakby co).
ruwado
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1023
Dołączył(a): 06.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruwado » 25.08.2011 21:59

Kilka dni temu był w telewizji program - jak Panowie i Panie z ASFINAGU kontrolują winiety.

Na postoju - zganiają na parking i przepuszczają po kolei.
Na postoju - wjeżdżają na parking, obstawiają wyjazd i kontrolują wszystkich na parkingu.
W ruchu - stojąc lub jadąc swoim autkiem wypatrują przez lornetkę winiety na jadących samochodach.
jdubowski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 608
Dołączył(a): 20.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) jdubowski » 25.08.2011 22:08

intruzik napisał(a):Ja również w tym roku spotkałem się po raz pierwszy z kontrolą winietek w Austrii przed sama granicą w kierunku na Bratysławę. Zwężenie i kontrola, co charakterystyczne to że szczególne sprawdzanie mieli kierowcy PL.


Przedwczoraj tam (Kittsee-Jarovce) widziałem taką akcję, chwilowo na bok panowie wzięli jakiegoś kierowcę z czeskimi tablicami, a mieli tam już dwa auta z Rosji w obróbce...
Liquid
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 04.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Liquid » 25.08.2011 22:28

tabaczek napisał(a):Witam,
Chciałbym zwrócić Waszą uwagę na fakt, że objeżdżając w drodze powrotnej słoweńską autostradę przez Ptuj-Lenart-Mureck warto kupić austriacką winietkę już na drodze "landówce" z Murecka do węzła 226. Jest tam stacja benzynowa, na której są winiety.

Kojarzę tę stację, jest po lewej stronie może kilometr przed wjazdem na autostradę. Płatność za winietę cash lub karta Master Card. Nie miałem ani tego ani tego więc kupowałem już na autostradzie na Shellu, na szczęście żadnej kontroli nie było.
tabaczek
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 22.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) tabaczek » 26.08.2011 07:38

podszywacz napisał(a): Kojarzę tę stację, jest po lewej stronie może kilometr przed wjazdem na autostradę. Płatność za winietę cash lub karta Master Card. Nie miałem ani tego ani tego więc kupowałem już na autostradzie na Shellu, na szczęście żadnej kontroli nie było.



Jadąc z CRO do PL po lewej stronie, stacja jakiejś sieci niewystępującej u nas (nie pamiętam nazwy). Co do płatności kartą: bez problemu, także Visa "bankomatowa".
CezaryL
Globtroter
Posty: 49
Dołączył(a): 16.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CezaryL » 26.08.2011 07:53

Wracałem przez Varazdin, Ormoz, Ljutomer, Bad Radkersburg. dalej lecimy na Ilz. W górach sa przejazdy dróżkami prawie przez podwórka Austriaków, trafiła nas tam burza. Winiety chyba pierwsza stacja, płatność za winietkę 7,90 euro w gotówce bez problemów.
tabaczek
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 22.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) tabaczek » 26.08.2011 08:01

jasio napisał(a):
Bramki do zapłaty tylko kartą nie mają pana w okienku ( nie mają okienka ) , jak jest jakaś awaria są po prostu nieczynne :roll:



Być może, to był mój "pierwszy raz" w Cro. Może on nie chciał oszukać, tylko zrobić przysługę... Nie wiem, zwróciłem na to uwage po "przekopaniu" forum.


BTW. Obsługa na brmkach automatycznych (obwodnica Zagrzebia) i płatność kartą jest wręcz intuicyjna i dyskusje na ten temat czy warto czy niewarto uważam za bezsensowne. Warto!. W sumie nie ma żadnych argumentów na "nie".

Tak samo IMO super szczegółowe tłumaczenie jak przejechać "rondo" w Ptuju jest niepotrzebnym mieszaniem w głowie. Tam NIE DA SIĘ zrobić inaczej, niż właściwie (no chyba, że pojedziemy pod prąd). Sam po przeczytaniu forum zacząłem się niepotrzebnie zastanawiać, drukować "zrzuty" z google maps itd :).
Więc apel do "pierwszorazowców": śmiało, tylko z rozsądkiem.
Nastar
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 06.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nastar » 26.08.2011 11:15

A spotkał się ktoś z negatywnymi konsekwencjami przyklejenia winiety AUS w niewłaściwym miejscu na szybie ? Z tyłu jest tam co prawda instrukcja ale zanim powiedziałem o tym żonie to już winietka ślicznie wisiała tuz nad naklejka rejestracyjną :-)
I druga sprawa - wracaliśmy na tej samej winiecie i granice pokonywaliśmy z zapasem...1h :oops: Czy mogłyby być jakieś problemy gdyby wcześniej zatrzymała nas taka kontrola winietek ? Czy np. policjant próbowałby nam udowodnić, że nie zdążymy ?
tabaczek
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 22.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) tabaczek » 26.08.2011 11:21

Nastar napisał(a):A spotkał się ktoś z negatywnymi konsekwencjami przyklejenia winiety AUS w niewłaściwym miejscu na szybie ? Z tyłu jest tam co prawda instrukcja ale zanim powiedziałem o tym żonie to już winietka ślicznie wisiała tuz nad naklejka rejestracyjną :-)
I druga sprawa - wracaliśmy na tej samej winiecie i granice pokonywaliśmy z zapasem...1h :oops: Czy mogłyby być jakieś problemy gdyby wcześniej zatrzymała nas taka kontrola winietek ? Czy np. policjant próbowałby nam udowodnić, że nie zdążymy ?



Co do miejsca naklejenia: miałem naklejone w tym samym miejscu, do tego 2 jednocześnie (jedną ważną i drugą przeterminowaną). Bez uwag ze strony kontrolujących.

Co do drugiego pytania: wydaje mi się (ale nie mam pewności), że liczy się czas i miejsce kontroli. Tzn. jeśli w chwili kontroli jest OK, to nikt nie będzie niczego udowadniał. Hipotetycznie zawsze, nawet z dwudniowym zapasem, mogliby zatrzymać i twierdzić, że nie dojedziesz, bo auto się zepsuje itp...
jasio
Cromaniak
Posty: 747
Dołączył(a): 02.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jasio » 27.08.2011 17:58

Nastar napisał(a):... wracaliśmy na tej samej winiecie i granice pokonywaliśmy z zapasem...1h :oops: Czy mogłyby być jakieś problemy gdyby wcześniej zatrzymała nas taka kontrola winietek ? Czy np. policjant próbowałby nam udowodnić, że nie zdążymy ?

Ja na wszelki wypadek kupuję winietę całoroczną i policjant może mnie cmoknąć w pompę :wink:
Zonzi
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 21.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zonzi » 20.09.2011 14:05

Na przejsciu w Mikulovie jest 24h Rest Station gdzie kupilismy winietki 2x po 10 dni. Pan przedziurkowal poszczegolne okresy i tyle.

Przykleic na szybe odcinek kontrolny zachowac i w droge.
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
kontrole winietek w Austrii i spostrzeżenia z drogi
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone