Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kontrole policyjne na wodzie-nurkowanie,łowienie itp.

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012
Kontrole policyjne na wodzie-nurkowanie,łowienie itp.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 02.08.2012 08:34

Witam.
Zarejestrowałem sie przed momentem jednak przeglądałem to forum od jakiegoś czasu. Z Chorwacją jestem tez raczej zadomowiony - jeżdże tam od 2000 roku. Chciałem sie podzielić z Wami może tym co już wicie lub było o tym wspominane ale czego doświadczyłem na własne skórze i co powoli staje sie standardem. Mianowicie kontola Policji wodnej. Przedewszystkim przestrzegam wszystkich nurkujących i to nie tych od snorkelingu a tych "zawodowych" czyli butla itp. Policja pływa na skuterach wodnych. Pojedynczo. Jest wyposażony w to co powinien i w mocną lornetkę. Pływa z tego co sie dowiedzieliśmy po zatokach i bardziej atrakcyjnych miejscach - - pisze o okolicach Trogiru czyli powiedzmy od Rogożnicy ze strony Sibenika po Ciovo i dalej w stronę Splitu. Nieoficjalnie dowiedziałem się że to Policja z Trogiru. Do rzeczy jednak. Staliśmy jak zwykle na kotwicy w niby zatoczce i już dzień wcześniej zirytował nas człowiek na skuterze , który troche hałasował. Okazało sie , że to Polic podpłynął. Krótka rozmowa, uprzejma - pytał o wędke a raczej o pozowlenie na łowienie ryb czyli prawdopodobnie o karte wędkarską której nie miałem. Ale , że nie łowiełem to nie drążył tematu - powiedziałem, że nie mam. Tego sie nie czepiał. Przeglądnął jednak uprawnienia - patent w którym był doskonale zorientowany. Jednak na tym si etez nie skupiał - szybkie ogarnięcie wzrokiem łodki i sedno sprawy - dokumenty uprawniające do nurkowania i wykupione zezwolenie na indywidualne nurkowanie. To na zaskoczyło kompletnie - oczywiście mieliśmy je ale zastanawialiśmy sie czy je wykupić bo sporo kosztuje. Nurkujemy na poważnie od 2 lat. Już w zeszłym roku sie zastanawiałem czy to kupić. No i stało sie. Człowiek bardzo uprzejmy - z poczuciem humoru i konkretny. wiem też, że szukają tych co poławiają nielegalnie owoce morza.
Piszę to nie aby straszyć ale raczej przestrzec tych co może nurkują bez zezwoleń czy obecności centrów nurkowych. W przyszłym roku Cro wchodzi do UE - dopiero może sie narobić na niekorzyść z przepisami ale to już raczej odległa sprawa.
Pozdrawiam.
Fuzi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 136
Dołączył(a): 04.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fuzi » 02.08.2012 08:52

Tak z czystej ciekawości - ile w tym roku wynosi opłata na indywidualne nurki w Cro ?
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 02.08.2012 09:40

Na złotówki to około 2,5 tysiąca.
Można z centami nurkowymi - 20€ od osoby - w tym powietrze, balast i łódź.
Chorwacja robi czy już zrobiła wszystko aby zniechęcić ludzi do tego sportu.
Kiedyś była możliwość wykupienia w kapitanacie portu np na miesiąc przez CN ale i to znieśli.
Fuzi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 136
Dołączył(a): 04.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fuzi » 02.08.2012 10:14

Dziękuję za informacje, szczerze pisząc cena mnie przeraziła i skutecznie wybiła z głowy nurkowanie w Chorwacji :)
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 02.08.2012 10:42

Konkretnie 1570 od osoby. Podałem cene z tamtego roku na dwie osoby. Mieliśmy kuny po niższej cenie i dlatego wyniknęła ta rozbieżność w mojej wypowiedzi.
Poz
bogdan63
Croentuzjasta
Posty: 332
Dołączył(a): 08.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) bogdan63 » 02.08.2012 11:17

witam serdecznie,
oczywiście namawiam wszystkich do przestrzegania prawa, ale,
pływam pontonem od 10 lat, Korcula, Hvar, Peljesac, Krk,
nie miałem jeszcze kontroli,
pozdrawiam.
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 02.08.2012 11:52

Głownie te kontrole mają na celu wyłapywanie nietrzeźwych sterników.
Podobnie było jak w 2004 wprowadzili 0,0 promila dla kierowców. Powodem była duża liczba stłuczek z miejscowymi na skuterach oraz mniejsza liczba pseudo nietrzeźwych ( u nas już przestępców ) turystów. Równolegle poszły właczone światła w dzień. Lecz szybko zaniechali jednego jak tego drugiego co kompletnie było bezsensem a alkohol ograniczyli do 0.5 promila.
Dla nas tez było to zaskoczeniem i po głebszym drążeniu wyszło co i jak.
janek.pl
Croentuzjasta
Posty: 128
Dołączył(a): 06.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) janek.pl » 02.08.2012 13:31

17.08 wybieram się na 2 tygodnie pożeglować. Mam zamiar zabrać sprzęt do nurkowania, 2- 3 płytkie nurki plus ewentualnie zaplątany muring. . Nurkowaliście wtedy i dlatego podpłynął ? Ewentualnie jaka kara jest za nieposiadanie indywidualnego zezwolenia na nurkowanie. Może wystarczy wykupić takie z centrum i mieć je przy sobie.
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 02.08.2012 17:05

janek.pl napisał(a):17.08 wybieram się na 2 tygodnie pożeglować. Mam zamiar zabrać sprzęt do nurkowania, 2- 3 płytkie nurki plus ewentualnie zaplątany muring. . Nurkowaliście wtedy i dlatego podpłynął ? Ewentualnie jaka kara jest za nieposiadanie indywidualnego zezwolenia na nurkowanie. Może wystarczy wykupić takie z centrum i mieć je przy sobie.


Nie-byliśmy na łodzi. Nie wiem czy przeglądaliśmy sprzęt czy może jackety sie suszyły na dziobie. Jak miał dobrą lornetkę to dla niego nie był problem aby coś spostrzec. Mogła to byc rutynowa kontrola w co wątpie.
Nie wiem jaka jest kara ale zapewne solidna. Skoro to zezwolenie kosztuje krocie. Nie możesz wykupic indywidualnego od centrum. Tylko z centrum. Prócz tego wskazane abys miał Międzynarodowy Certyfikat Nurkowy czyli po chłopsku ukończony kurs do 18 metrów.
Ale spokojnie - to co napisałem nie jest do straszenia - po prostu trzeba byc uczulonym i wiedziec , że coś takiego może miec miejsce.

Widzę, że jesteś z Krakowa - jeżeli będziesz np w okolicach wyspy Hvar przejedź sie do Starego Gradu - drugi koniec wyspy od strony Sucoraju - prom z Drvenika. W hotelu Helios jest polska baza nurkowa po stronie zachodniej. Popytaj - zapewne wszystkiego sie dowiesz.
Ostatnio edytowano 02.08.2012 19:17 przez Venom555, łącznie edytowano 1 raz
janek.pl
Croentuzjasta
Posty: 128
Dołączył(a): 06.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) janek.pl » 02.08.2012 17:11

Mam AOWD, nie w tym problem, patent sternika też mam. W Chorwacji jeszcze nie nurkowałem. Biorę tylko 2 małe butle 6l 300 atm więc dużo nurkowania nie będzie. Ciekaw jestem czy w jakimś centrum tylko bym je napełnił. Nawet nie będę próbował gdzieś na kornatach.
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 02.08.2012 19:18

Napełnisz - 3 euro sztuka.
Poz
mar.zag
Odkrywca
Posty: 65
Dołączył(a): 19.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mar.zag » 07.08.2012 13:49

No to pięknie,a chciałem jak zawsze zabrac ze sobą sprzęt do nurkowania :(
Trzy lata nurkowałem bez uprawnien i bez zezwolenia np na Ciovo i okolicach...
Zawsze pytałem miejscowych jak tu wygląda sprawa nurkowania to mi mówili,że nie ma problemu
Zagłębiłem sie w rozmowę z właścicielem domu który wynajelismy to mówił,że jego sąsiad też
nurkuje i nie ma uprawnien :)
Poszedłem do sąsiada,a sąsiad faktycznie stary wyga ma ponton i sprzęt do nurkowania :)
Posiedziałem z nim przy karlovacko i powiedział mi jakie miej więcej zasady panują w ich stronach :)
Więc jest tak,że jak mnie złapią z kuszą to faktycznie mogą zabrac nawet sprzęt do nurowania
ale jak zobaczą typowego laika(turystę) to nic nie zrobią nawet mandatu nie wypisują

Któregoś pięknego dnia jak suszyłem piankę i jaket podpłynęli policaje i grzecznie zapytali czy to mój
sprzęt,a ja odpowiedziałem tak...Ogólnie pytali się o papiery do nurowania odp jak mi kazał sąsiad mam
w domu :) zapomniałem :) pytali się mnie jeszcze czy nurkuję sam czy z kimś odp sam
to zapytali sie czy mam bojkę ochronną...mówię,że nie to kazali mi zakupic i reszta rzmowy była
czysto informacyjnia na co mam uwżać itd

Ogólnie miejsca w których nurkowałem były srednio zaludnione przez plażowiczów,ale faktycznie
tam gdzie do mnie podpłynęli była normalna plaża

W tym roku jadę całkiem w inne miejsce na Krk i czytając o tych karach mam obawy czy zabrać za sobą sprzęt :(
Nurkuję już z 10 lat,ale jakoś nigdy nie miałem problemów,że nurkuję bez urawnien raz jedyny
nie pozwolili mi w Egipcie,ale to chodziło tylko o kasę bo jak dałem górką 20$ to już nagle nie ma problemu :)

Chyba trzeba zrobic w koncu ten 1stopien CMAS :)
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 10.08.2012 11:10

Wcześniej było jak było - jeździmy tam od ponad 10 lat - wiele sie zmienia. Czy na lepsze ? Zapewne poprawi to bezpieczeństwo pływających na wodzie :-)
scood74
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 387
Dołączył(a): 06.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) scood74 » 13.08.2012 11:53

a ja słyszałem od znajomego chorwata że jak policja cie złapie na indywidualnym nurkowaniu to konfiskuja sprzet i jest solidny mandat kilkutysięczny.....
padł na mie blady strach i odechciało mi się nurkowac samodzielnie

z drugiej strony byłem w cro juz kilka razy , zawsze nadf woda i jeszcze nie widziałem ani jednego policjanta
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 13.08.2012 19:04

:-) Oni nie pływają w mundurach - praktycznie jak nie wiesz kogo szukć to go nie zobaczysz. Ot normalny skuter wodny, kamizelka z daleka nie do dostrzeżenia , że to polic. Pływa sobie klient i obserwuje - jak go zainteresujesz - podpływa :-)
Następna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Kontrole policyjne na wodzie-nurkowanie,łowienie itp.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone