Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kontrole policyjne na wodzie-nurkowanie,łowienie itp.

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
EBP
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 17.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) EBP » 29.05.2013 22:33

ojć , to ja zaszalałem ze spostrzegawczością - drga mi mózg od hałasu pewnie i od komarów
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 29.05.2013 23:01

Dzięki Bosm@n, Wielkie dzięki,

A ja nie dalej jak dzisiaj rozmawiałem z Panią z bazy nurkowej z Krakowa, która to baza ma również oddział w HR i Pani powiedziała, że nie ma żadnych zezwoleń na indywidualne nurkowania w HR, tylko z bazami. A na moje stwierdzenie, że to chyba nie tak, bo się przepisy zmieniły w tym roku i można nurkować do woli, powiedziała, że i tak mi indywidualnie butli nie pożyczy ;-(
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 29.05.2013 23:18

CroMarek skocz do tematu Nurkowanie tam Ci napisałem co nie co. Olej ich i bierz flaszkę te 18kg na pusto to autko jakoś wytrzyma a nabiją Prijatiele bez łaski, i browarka chlipniesz przy okazji w dobrym towarzystwie.

Pzd be-ja
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 30.05.2013 09:39

@Be-Ja
Tak, już tam też Ci odpisałem, tu było tylko a'propos "informowania" potencjalnych klientów przez bazy ;-)
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 03.06.2013 22:39

@ Bosm@n, EBP,

To może w celu jednoznacznego ustalenia stanu faktycznego - Czy ja to dobrze rozumiem?

Osoby chcące nurkować indywidualnie:
1. nie płacą żadnych opłat (nawet 100KUN),
2. mają tylko obowiązek przestrzegać ograniczeń co do stref zakazanych,
3. oznakować miejsce nurkowania boją "nurek pod wodą"

i tyle?
znaczy się normalnie się porobiło z nurkowaniem indywidualnym w HR?
EBP
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 17.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) EBP » 05.06.2013 07:22

@CroMarek
-max 40 m
-uprawnienia do nurkowania (lista uznawanych organizacji gdzieś się pojawiła)
gdzieś pisałeś, że zamierzasz strzelać bojkę z 5m przed wynurzeniem - raczej zły pomysł, bojkę deco możesz strzelić ale musisz mieć oznaczone miejsce nurkowe bojką sygnalizacyjną (czerwona lub niebieska) i nie zostawiaj łodzi bez opieki

Wygląda na to, że to tyle co potrzeba aby swobodnie zanurać w CRO.
Ale żeby nie było tak różowo to strona ministerstwa wodnego podaje, że oplata wynosi 2400 KN za DZIEŃ :)
Ale aktualizacja ten strono ty była prawdopodobnie kolo XII wieku.
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 05.06.2013 18:38

EBP napisał(a):@CroMarek
oznaczone miejsce nurkowe bojką sygnalizacyjną (czerwona lub niebieska)

Rozumiem, akceptuję.
No i w wypadku konieczności wynurzenia się awaryjnego - na pewno warto ją mieć, bez dwóch zdań.
Ale jak to w praktyce robić? Mam holować bojkę na sznurku?

EBP napisał(a):...i nie zostawiaj łodzi bez opieki

Też o tym myślałem, to może być problem, jest nas dwoje i zamierzamy razem nurkować. Już widzę, jak wynurzamy się i łodzi nie ma. A my przy jakiejś wyspie kilkanaście km od brzegu...
EBP
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 17.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) EBP » 05.06.2013 21:42

Kołowrotek z linką i bojka na uwięzi przypięta do Twojego tyłka lub bojka-linka-kamień i śmigacie w okolicach bojki (jakieś 100m bo tyle niby mają się trzymać z dala od bojki pływające jednostki)
Bojka dmuchana to koszt 60,- , kolowrotek to 100,- z 50m linką - myślę, że warto.
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 28.08.2013 20:21

Wracam do tematu pozwoleń na nurkowanie indywidualne w kontekście napełniania butli przez centra nurkowe.

Jestem w Chorwacji, koło Trogiru/Splitu.
Nurkujemy sobie z własnym sprzętem, indywidualnie.
Zdecydowaliśmy się na to po lekturze tego wątku i przytoczonych przepisów o zniesieniu opłat (haraczu) za nurkowanie indywidualne w wysokości 2400 kun/ osobę/ rok.
Przedwczoraj skończyło nam się powietrze w butlach i chcieliśmy je uzupełnić.
Z internetu i pytania okolicznych ludzi wyszło na to, że w okolicy jest tylko jedna baza nurkowa, trogirdivingcentrum, na wyspie Ciovo.
Wczoraj podpłynęliśmy tam, ale zażądali od nas "pozwolenia na nurkowanie" za te 2400kun.
Na moją uwagę, że to już nie obowiązuje, grzecznie włączyli sobie jakąś stronę z internetu, gdzie wg. nich było napisane, że jest taka opłata. Monitor był za daleko, żebym widział jaka to strona.
W każdym razie powiedzieli, że oni by chętnie i owszem zarobili kilka EUR na napełnieniu butli, ale im nie wolno bez zezwolenia.
I, że codziennie mają po kilku takich klientów jak ja, którzy nie mają zezwoleń.
I, że zezwolenie można wykupić w Kapitanacie portu Trogir.

Osobną sprawą jest to, czy oni mają uprawnienia do sprawdzania takich zezwoleń i czy mają papier, który ich do tego upoważnia. Nie wpadłem na to, by ich zapytać.
I jeszcze ciekawe, co by było, gdybym chciał nabić butle wyjeżdżając na nurkowanie np. do Austrii? Też bym musiał mieć zezwolenie na nurkowanie w Chorwacji?
Nie lubię kłamać i robić z siebie i ludzi idiotów, więc odpuściłem.

Dzisiaj popłynęliśmy do Kapitanatu.
Powiedziałem, że chcę nurkować indywidualnie i zapytałem, czy mam kupić jakieś zezwolenie.
Urzędnik odpowiedział, że i owszem, za 2400.
Pokazaliśmy mu w tablecie przepis cytowany na forum, gdzie w punkcie 5 jest mowa o tej opłacie.
Najpierw się skrzywił, że to dużo czytania.
Pokazałem mu punkt 5 i zapytałem, czy o tę opłatę chodzi.
Przeczytał, potwierdził.
No to pokazałem mu drugi przepis, też cytowany w tym wątku, znoszący opłaty za nurkowanie.
Zatkało go, ale zaraz powiedział, że to przepis z 2010 roku, a potem był rok 2011 i 2012.
I powiedział, cytuję:
"Przepis obowiązuje, bo codziennie sprzedajemy takie pozwolenia"
Koniec cytatu.
Poprosiłem o pokazanie druku tego certyfikatu.
Pogrzebał w szafie i wyjął jakiś druk.

I tu zaczęło być dziwnie:

Dał mi go do wglądu.
Zapytałem, czy mogę zrobić zdjęcie tego papieru, na co bardzo się zdenerwował i wyrwał mi go z ręki.
Stwierdził, że nie można fotografować i jak chcę nurkować, to mam zapłacić, albo sobie iść:
"If you want diving you pay, if not - go"
Trochę mnie zatkało i poprosiłem, żeby mi pokazał takie, co to je sprzedają codziennie.
Pogrzebał w szafie i pokazał mi jakieś papiery, kilka spiętych kartek, faktycznie dowód wpłaty za nurkowanie, za 2400, ksero z paszportu jakiejś kobiety, ale nim mi to zabrał, wydaje mi się, że była tam data 2009 rok.
Potem odwrócił się do szafy z dokumentami i nie chciał już ze mną rozmawiać.
Kilkukrotnie pytałem go, czemu się tak denerwuje, ale nie chciał odpowiedzieć.

No to sobie poszliśmy, bo jak powiedział Pazura w Psach: "co tu będę sam tak stał".

No i teraz nie wiemy, co i jak.
Dziwne te nerwy, te tajemnice.
Nie wpadłem na to, żeby zażądać przepisu późniejszego od tego z 2010, który znosi opłaty.
Teoria spiskowa zakłada nawet, że oni pobierają opłaty od tych, co płacą i biorą kasę do kieszeni.

Są tu dwie osobne sprawy:
- urząd i istnienie podstawy prawnej do kasowania ludzi
- baza nurkowa i jej niechęć do napełniania butli indywidualnym nurkom, przy zasłanianiu się przepisem o opłacie (a może ktoś jednak kupi pakiet nurkowy).
Prościej by było, jakby po prostu odmówili świadczenia takich usług.

O ile druga sprawa jest jasna, to sprawa urzędu i przepisów pozostaje do wyjaśnienia.

Czy ktoś ma jakieś aktualne, praktyczne doświadczenia z napełnianiem butli w Chorwacji?
Z
Cromaniak
Posty: 2931
Dołączył(a): 29.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Z » 28.08.2013 21:10

Widzę że nie tylko ja miałem opcje z próbami kombinacji przez miejscowych.
Bosm@n
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 380
Dołączył(a): 28.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bosm@n » 28.08.2013 21:47

CroMarek, niezła historia:-)
postaram się przetłumaczyć i wysłać Twoją historię do HRS Chorwacki Diving Association, to oni poinformowali mnie, że ta opłata nie obowiazuje - może masz racje - kapitanty zarabiają w kieszeń:-)
NUrkowałem kiedyś z tą bazą na Ciovo... ale za chyba 200 kun (ale to dawno było)
Michmat88
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 28.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Michmat88 » 28.08.2013 21:49

Witam, czytałem sobie ten post i bardzo mnie interesuje w miarę możliwości krótka odpowiedź na pytanie czy można zabrać swoją sprężarkę do Chorwacji?
Rozmawiałem dziś z osobami które parę lat temu jeździły i opowiadali że sprężarki były konfiskowane przez policję i oddawane przy wyjeździe?
Jak to wygląda w tej chwili? Bo zabranie ze sobą małego Bauera czy jakiegoś Coltri nie jest wielkim problemem i nie trzeba się prosić i pokazywać tych tajemniczych zezwoleń...
Bosm@n
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 380
Dołączył(a): 28.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bosm@n » 28.08.2013 22:01

My mieliśmy w tym roku - biliśmy butle codziennie:-) ... no do czasu jak nam się popsuła:-) Kolega z forum EBP może coś więcej o tym powiedzieć:-) bo ją wiózł w bagażniku.. ale jakim!

Nikt się z tubylców nie interesował i nie miliśmy "kontaktu" z policją... ale też trzeba przyznać bylismy na końcu świata ... w jednej z prawie bezludnych zatoczek Hvaru:-)
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 29.08.2013 07:50

Ludzie z kapitanatu w Trogirze sa bardzo nieuprzejmi a wręcz bezczelni. Nie wiem z kim rozmawiałeś - mnie obsługiwał szczupły krótko ścięty facet. Tez był bezczelny i nerwowy - pokazałem mu ubezpieczenie łodzi OC na ich kraj które opłaciłem u siebie - powiedział, ze to jest nieważne. Oddał mi papiery i powiedział, ze mogę sobie iść.

Co do nabijania butli - w Primoszten - bez problemu ale po pokazaniu uprawnień do nurkowania.

Co do wożenia sprężarki z sobą - byc może sie to opłaca ale przy większej ilości osób. Poza tym sprężarka na 380 V ładuje butle ile 20-25 minut, do tego wypadałoby wstawiac je podczas ładowania aby miały chłodzenie. Gdzie dostaniesz 380 V ? Zaś sprężarki na 220 V ? Jak hałas innym nie przeszkadza to powodzenia :-)
Michmat88
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 28.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Michmat88 » 29.08.2013 08:31

Może tak powiem - sprężarkę to raczej spalinową, więc można bić już nawet nad wodą czy gdzieś z dala od ludzi żeby nie przeszkadzać. Jak sobie policzyć na dwie osoby po 2x12 i z 15 zejść to myślę że się opłaca zabrać swoją.

Mnie tylko zastanawia jak to wygląda formalnie i czy coś na ten temat jest zapisane w jakiejś ustawie czy innym prawnym bełkocie...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Kontrole policyjne na wodzie-nurkowanie,łowienie itp. - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone