Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Koleją do Dubrovnika, dawniej...

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Tomasz W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1152
Dołączył(a): 04.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomasz W » 19.12.2011 10:35

Jeszcze dwa zdjęcia z tramwajem z Dubrownika. Na pierwszym widać młodzieńczą fantazję niektórych pasażerów.... :)
Zdjęcie według autora pochodzi z maja 1969r.

Obrazek

A na drugim lepiej widoczny, wspomniany przez Krakusa hotel Hilton.

Obrazek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 19.12.2011 10:46

Ten środkowy wagon, na ostatnim zdjęciu, wygląda jakby był bardziej do zwiedzania, niż przejazdów przeznaczony.

Może tak też były wykorzystywane te linie/linia wówczas?
Tomasz W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1152
Dołączył(a): 04.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomasz W » 19.12.2011 10:51

weldon napisał(a):Może udałoby się dopasować jakieś współczesne fotki do tych miejsc?



Obrazek

Obrazek

Porównując te dwa zdjęcia widać wyraźnie, że na starszym nie ma jeszcze nawet Jardanki... :wink:
Nie ma też oczywiście mostu przy wjeździe do miasta, no ale on powstał znacznie później.
Tomasz W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1152
Dołączył(a): 04.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomasz W » 19.12.2011 10:58

weldon napisał(a):Ten środkowy wagon, na ostatnim zdjęciu, wygląda jakby był bardziej do zwiedzania, niż przejazdów przeznaczony.

Może tak też były wykorzystywane te linie/linia wówczas?


Cytuję za Wikipedią...

Tramwaje w Dubrowniku − zlikwidowany system komunikacji tramwajowej w chorwackim mieście Dubrownik.

Tramwaje w Dubrowniku uruchomiono 10 grudnia 1910 jako elektryczne, wąskotorowe (1000 mm). W mieście funkcjonowały dwie linie tramwajowe:

* Pila−željezničke stanice (dworzec kolejowy)
* Pila−Lapad

Tramwaje zlikwidowano 20 października 1970. Przyczyną zamknięcia tramwajów w Dubrowniku były częste wypadki z udziałem tramwajów, ale o losie tramwajów przesądził wypadek z 7 marca 1970 w którym zginęła jedna osoba, a 14 zostało rannych.

Jest też strona poświęcona tramwajowi w Dubrowniku.
http://www.inet.hr/~dfejzagi/index.htm
skee
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 314
Dołączył(a): 10.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) skee » 19.12.2011 15:36

To ciekawe, ale w okolicach Ploce czasami widywać jakąś kolejkę ciągnącą w dole wzdłuż drogi i znikającą w tunelu...
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 19.12.2011 20:23

Mhmmm ... :D

Krakusiecity, Tomaszu W, czy moglibyście podlinkować adresy swoich postów w wątku o fotografii i upływającym czasie ?


krakuscity napisał(a):
Tomasz W napisał(a):
Tramwaj w Dubrowniku 1969...

Obrazek

wrzesień 2011
Obrazek
:D

W głębi hotel Hilton Imperial ( częściowo zniszczony podczas wojny).




Tomasz W napisał(a):Nawiązując do wątku porównawczego, który rozpoczął Krakus, autor zdjęć też porównał kilka z nich z obecnym albo znacznie późniejszym stanem rzeczy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tak na marginesie zauważyłam, że według zamieszczonej mapy kolei ... miasteczko Hum - niby najmniejsze na świecie - a kolej przez nie przebiegała. :wink:

Pozdraviam
mruczycho
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 90
Dołączył(a): 04.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mruczycho » 19.12.2011 21:16

Tomasz W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1152
Dołączył(a): 04.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomasz W » 19.12.2011 22:50



Świetne filmy i piosenka wpisująca się w melancholijny ton tego o czym tu piszemy. :wink:

A propos filmu o tramwaju dubrownickim to obserwując w jaki sposób mieszkańcy korzystali z niego przestaje mnie dziwić to dlaczego było tam tyle wypadków i w konsekwencji postanowili ten piękny tramwaj zlikwidować... :D
Tomasz W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1152
Dołączył(a): 04.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomasz W » 19.12.2011 22:54

a to ja napisał(a):Mhmmm ... :D

Krakusiecity, Tomaszu W, czy moglibyście podlinkować adresy swoich postów w wątku o fotografii i upływającym czasie?

Pozdraviam


Już się robi... Pozdrawiam :wink:
Tomasz W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1152
Dołączył(a): 04.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomasz W » 19.12.2011 23:01

a to ja napisał(a):Tak na marginesie zauważyłam, że według zamieszczonej mapy kolei ... miasteczko Hum - niby najmniejsze na świecie - a kolej przez nie przebiegała. :wink:


To nie ten Hum o którym myślisz... Ten, co podobno jest najmniejszym miastem na świecie leży na Istrii. :wink:
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 19.12.2011 23:06

Tomasz W napisał(a):
a to ja napisał(a):Tak na marginesie zauważyłam, że według zamieszczonej mapy kolei ... miasteczko Hum - niby najmniejsze na świecie - a kolej przez nie przebiegała. :wink:


To nie ten Hum... Ten, co podobno jest najmniejszym miastem na świecie leży na Istrii. :wink:


Masz rację
Dlatego ... zmrużyłam oczko :D
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 19.12.2011 23:14

Tomek, super temat zapodałeś! Chciałbym się przenieść w czasie i wyskoczyć do Jugosławii lat '60 i '70. Pewnie było tak jak powiedzmy teraz w mniej uczęszczanych turystycznie regionach Albanii. Teściowa (biolog z wykształcenia) była na początku lat '70 na wycieczce ze studiów, czymś w rodzaju praktyki, na Korculi, m.in. nurali z maskami w morzu. Była też niedawno i opowiadała jaka jest różnica w czystości wody i bogactwie życia wodnego...
Opowiadała że całą grupę autobus wywiózł gdzieś na zupełne zadupie, wysiedli z bagażami i wydelegowali dwóch chłopaków żeby się przeszli po okolicznych wioskach i znaleźli lokum dla całej reszty. Wrócili po kilku godzinach upojeni w trupa winem i rakiją przez wszystkich gazdów których odwiedzili. To by się właściwie mogło zdarzyć i dziś :)
Ostatnio edytowano 19.12.2011 23:19 przez zawodowiec, łącznie edytowano 1 raz
Tomasz W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1152
Dołączył(a): 04.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomasz W » 19.12.2011 23:16

Kolej do Dubrownika zlikwidowano prawie czterdzieści lat temu. Ale pozostały po niej ślady. Tunele, budynki stacyjek i przystanków. Sam przebieg trasy do dziś dobrze widać na zdjęciach Google Earth.

Obrazek

Jeden z tuneli

Obrazek

i droga po trasie dawnego torowiska w wykutej w skale szczelinie...
Tomasz W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1152
Dołączył(a): 04.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomasz W » 19.12.2011 23:19

a to ja napisał(a):
Tomasz W napisał(a):
a to ja napisał(a):Tak na marginesie zauważyłam, że według zamieszczonej mapy kolei ... miasteczko Hum - niby najmniejsze na świecie - a kolej przez nie przebiegała. :wink:


To nie ten Hum... Ten, co podobno jest najmniejszym miastem na świecie leży na Istrii. :wink:


Masz rację
Dlatego ... zmrużyłam oczko :D


Domyśliłem się i jak widzisz też zmrużyłem... :)
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 19.12.2011 23:22

O wąskotorówce Ćiro nam wspominała mama mojej kumpeli z Sarajewa. Jechaliśmy jej trasą z Sarajewa chyba do Gorażde, jeszcze zostały tunele.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka



cron
Koleją do Dubrovnika, dawniej... - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone