Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Wyspy Korčula

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
pietrus
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 29
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pietrus » 21.07.2016 15:21

fiona1 napisał(a):
A może Pietrus się również odezwie w tej sprawie? On też jest niezłą skarbnicą wiedzy na interesujący mnie temat


Przeceniasz mnie. Mogę tylko napisać co ja absolutnie SUBIEKTYWNIE preferuję.
Wariantu A: prom Split - Vela Luka nie preferuję bo zbyt wygodny i dla mnie nudny. Dlaczego? o tym niżej.
Wariantu B: prom Ploće- Trpanij i dalej Orebic-Korcula (Domince) nie preferuję bo wprawdzie trochę mniej nudny od A, ale ze względu że bliski już wariantu C to wolę C,
Wariant C: przez Peljesac _ niewygodny_mój ukochany

Wariant C:
Zjeżdżam na Jadrankę w okolicach Breli i wlokę się czasem blisko 3 godzin do Stonu na Peljesacu. Patrzę jak sobie ludzie spacerują w dużych kurortach typu Baśka Voda, jak się lokują na przydrożnych campingach, jak się kąpią na plażach widocznych z Jadranki.
Mijam Ploće i przejeżdżam przez deltę Neretvy. Na przydrożnych straganach tej krainy owocami, warzywami, miodem i wiśniowicą płynącej kupujemy co nieco.
W Małym Stonie przystanek i czas na dobry obiad w którejś z restauracji/konob. Rodzina zamawia różnie, ale ja tam się koncentruję na ostrygach.
Po posiłku około godzinny "rajd" przez prawie cały Peljesac do Orebica. W Orebicu zazwyczaj choć nie zawsze około półgodzinne oczekiwanie na prom na Korculę. Trochę się powłóczymy po deptaku, machniemy jakieś lody, na prom i po 20 minutach mkniemy przez Korculę.
Lubię prowadzić samochód podczas wakacji, jestem kierowcą wytrzymałym. Morze wolę kontemplować bezpośrednio lub z niskiego pokładu niż z pokładu wygodnego promu.

nie bardzo chyba pomogłem?
jackuc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1272
Dołączył(a): 17.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jackuc » 21.07.2016 15:31

Dla mnie też wariant C jest ok pomimo, że "niewygodny", ale jadąc "TAM". Tak jechałem na Korculę.

Wracałem wg A" Vela Luka - Split - drogo, nudno, można się kimnąć, zaoszczędza się masę km, na powrót to dobra opcja
fiona1
Odkrywca
Posty: 75
Dołączył(a): 29.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) fiona1 » 22.07.2016 08:36

Dziękuję za przekazanie osobistych doświadczeń. Zdaje się, że mimo wszystko wybierzemy prom ze Splitu, najwyżej się ponudzimy. Martwię się jedynie, że nie dostaniemy się na pierwszy, ale cóż Split jest piękny i na pewno zorganizujemy sobie czas, bo wjazd na prom jest właściwie przy samej starówce. Split po raz n-ty mi nie zaszkodzi ;)
No i zrobię osobistą wycieczkę do Ciebie Pietrus - podziwiam wytrzymałość, chociaż nie wiem skąd startujesz w PL. Mój mąż stwierdził - "pewnie gość nie jeździ zawodowo, bo ja skoro jadę na wakacje, to od kierownicy też chcę odpocząć" :papa:
Aha i policzyliśmy wczoraj różnicę kosztową pomiędzy wariantem a i b, jak pisałam wcześniej wariant c nie brany był pod uwagę. Stwierdzam tutaj, że nie jest znów zabijająca cena promu ze Splitu tak "pi razy drzwi" 150-200 zł więcej, co jest właściwie niczym w całokształcie kosztu wakacji. Braliśmy pod uwagę oczywiście pod uwagę cenę autostrady i paliwa, czas i zmęczenie są niepoliczalne.
pietrus
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 29
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pietrus » 22.07.2016 11:29

fiona1 napisał(a):No i zrobię osobistą wycieczkę do Ciebie Pietrus - podziwiam wytrzymałość, chociaż nie wiem skąd startujesz w PL. Mój mąż stwierdził - "pewnie gość nie jeździ zawodowo, bo ja skoro jadę na wakacje, to od kierownicy też chcę odpocząć" :papa:
.


To prawda nie jeżdżę zawodowo i całkowicie rozumiem podejście Twojego męża. Ponadto przechwaliłem swoją "wytrzymałość" bo wprawdzie jeżdżę z aż/tylko okolic Warszawy, ale najczęściej jadę w dwóch etapach, zawsze wtedy nocuję w okolicy jezior Plitvickich. Chociaż zdarzało mi się robić tę trasę na raz; bez zmiennika nie polecam; a wręcz przestrzegam.
LABUZKA
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 09.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) LABUZKA » 22.07.2016 11:46

Ja wybieram wariant C , i trasę rozkładam na dwa dni ,pierwszy nocleg okolice Pakostane,Drage ,a potem już dalej na Peljesac do Orebica i Korcula :),jadac w tym roku zjechaliśmy na prom w Ploce ,ale było dużo ludzi i się nie zmieściliśmy ,więc pojechaliśmy dalej sprawdzoną trasą :) i wyszło na dobre bo byliśmy szybciej na Korculi niż gdybyśmy czekali na kolejny prom .Po za tym chcieliśmy zobaczyć jak odradza się przyroda na Peljesacu po zeszłorocznych pożarach .
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 24.07.2016 00:11

fiona1 napisał(a):Dziękuję pięknie Majeczko. Poczytałam, ale miałam cichą nadzieję, że odezwie się ktoś, kto napisze: "jechałem z .... i z ...., moje doświadczenia są takie, że....." tutaj oczywiście plusy i minusy :)
Wiem, że taką osobą jesteś Ty, więc bardzo proszę o Twoja opinię w tej sprawie, bo z tego co czytałam z Korculą jesteś za pan brat :smo:



:D mnie również przeceniasz, mogę skromnie jedynie wyrazić moje własne odczucia...

Do niedawna istniał jeszcze czwarty wariant D, prom przeszło dwugodzinny z Drvenika na Korculę, który od czterech, lub pięciu lat został jednak wycofany. Wierz mi, była to również bardzo fajna opcja, można było albowiem podziwiać przepiękne widoki podczas rejsu, bez okrążania półwyspu, zyskać na pewno bardzo dużo czasu i zregenerować siły.

Korzystaliśmy ze wszystkich wyszczególnionych przez Pietrusa wariantów, włącznie z D, jeździmy tam już od 2009 roku. Uwielbiamy Korculę, tajemniczą, trochę dziką wprost bajeczną... Nieziemskie widoki rekompensują trasę przez kręty Pelješac.

Cóż, w zasadzie nie ma plusów i minusów, wybór trasy zdecydowanie zależy od Ciebie.

My w tym roku m/in również wpadniemy na krótko na Korculę już za tydzień. Wybieramy tym razem prom Ploće - Trpanij - Orebic - Dominče.

Pozdrawiam i do zobaczenia na Korculi :D
fiona1
Odkrywca
Posty: 75
Dołączył(a): 29.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) fiona1 » 26.07.2016 08:06

Dziekuję Majeczko! Hmmmmm tak zachwalacie wariant C, ze chyba mój maż się łamie :oczko_usmiech:
Pożyjemy - zobaczymy - zdecydujemy. Do wyjazdu jeszcze parę dni zostało. Jedziemy dopiero 18 sierpnia
heca7
Cromaniak
Posty: 624
Dołączył(a): 03.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) heca7 » 26.07.2016 19:07

My 12 sierpnia i nadal nie podjęliśmy decyzji jak dostać się na Korculę ;)
Na razie chyba wygrywają dwa promy. A powrót może od razu do Splitu.
jackuc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1272
Dołączył(a): 17.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jackuc » 27.07.2016 07:48

heca7 tak jak pisałem kilka postów wyżej:

jackuc napisał(a):Dla mnie też wariant C jest ok pomimo, że "niewygodny", ale jadąc "TAM". Tak jechałem na Korculę.

Wracałem wg A" Vela Luka - Split - drogo, nudno, można się kimnąć, zaoszczędza się masę km, na powrót to dobra opcja
Samanta123
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 26.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Samanta123 » 27.07.2016 09:01

Witam
Potrzebuje dotrzeć ze Splitu na Korcule, czy któs może mi pomóc odczytać rozkład promów bo nie mogę się w nim rozeznać ?
jackuc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1272
Dołączył(a): 17.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jackuc » 27.07.2016 09:24

Szukasz FERRY jak chcesz się przeprawić samochodem

Tutaj rozkład:
http://www.jadrolinija.hr/en/schedule/L ... 7/30072016

Podajesz datę i tyle

W sobotę np są dwa promy o 10:15 i 17:30

Sat 7/30/2016 10:15 AM Sat 7/30/2016 1:00 PM (604) LASTOVO-VELA LUKA-SPLIT FERRY
Sat 7/30/2016 3:00 PM Sat 7/30/2016 5:10 PM (9604) LASTOVO-VELA LUKA-HVAR-SPLIT CATAMARAN
Sat 7/30/2016 5:30 PM Sat 7/30/2016 8:15 PM (604) LASTOVO-VELA LUKA-SPLIT FERRY
heca7
Cromaniak
Posty: 624
Dołączył(a): 03.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) heca7 » 27.07.2016 13:31

No to my na pewno nie będziemy płynąć ze Splitu. Nie zdążymy spod Zagrzebia gdzie śpimy na prom o 10 a prom o 17.30 to za późno.
jackuc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1272
Dołączył(a): 17.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jackuc » 27.07.2016 13:44

No to jak tam już uważasz. Droga do Splitu powinna Wam zająć ok 3,5-4 godzin i na Korculi jesteście o 13
https://www.google.pl/maps/dir/45.77570 ... !3e0?hl=pl

Wybierając dwa promy sądzę, że zajmie Wam to ok 9 godzin w zależności od obłożenia promów, ale to tak szacuję tylko

Ja bym pojechał dookoła do Orebica i stamtąd jednym promem myk na Korculę a powrót z Vela Luka raniutko
Limonkaa
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 18.06.2014
Korcula w 1 dzień?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Limonkaa » 03.08.2016 11:05

Planujemy w tym roku jednodniowy wypad z Makarskiej na Korczulę. Co poza miastem Korcula warto / powinniśmy zobaczyć? :) Na objazd całej wyspy może nam zabraknąć czasu (bo to jednak daleko), więc byłabym wdzięczna za kilka wskazówek gdzie jechać a co sobie odpuścić.
:papa:
iwonjo
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 05.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) iwonjo » 07.08.2016 02:08

Dobre pytanie! Ja tez bym chciała się dowiedzieć:)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Wyspy Korčula - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone