Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Wyspy Hvar

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
stpman
Croentuzjasta
Posty: 218
Dołączył(a): 27.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) stpman » 14.08.2017 16:29

Zazwyczaj z rana albo plażujemy albo gdzieś jedziemy plażować, zwiedzać albo jedno i drugie jednocześnie ;) popołudniu zazwyczaj tak samo, a wieczorem jakieś szlajanie się po mieście, jedzenie lodów, picie piwa itp ;)
Bardzo się nam podobało i w Orebiczu i w Baska Voda, czyli i jest gdzie pochodzić i gdzie poplażować.
Jakieś imprezy itp nas nie bawią.
No i raczej coś na południu bym wolał żeby dłużej słońce świeciło...
Autem dojechać mogę wszędzie te kilka km w jedną czy drugą stronę to nie problem ;)
Fanka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 734
Dołączył(a): 16.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fanka » 14.08.2017 18:34

stpman napisał(a):No i raczej coś na południu bym wolał żeby dłużej słońce świeciło...


W takim razie Stari Grad odpada, jest na północy.
Tytusdj
Croentuzjasta
Posty: 459
Dołączył(a): 27.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tytusdj » 14.08.2017 23:27

A czy ktos mi moze powiedziec na jakiej podstawie obiektywnie stwierdzil ze na poludniu jest dluzej jasno? Bo ja bede polemizowal w tym zakresie...i to bardzo
Fanka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 734
Dołączył(a): 16.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fanka » 14.08.2017 23:32

î
Tytusdj napisał(a):A czy ktos mi moze powiedziec na jakiej podstawie obiektywnie stwierdzil ze na poludniu jest dluzej jasno? Bo ja bede polemizowal w tym zakresie...i to bardzo


W sumie racja , im bardziej na północ tym zachód słońca później :mrgreen:
Ale koledze o coś innego chyba chodziło, bardziej o balkon od południowej strony.
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 15.08.2017 00:37

...byliśmy kilka razy na Hvarze, właśnie na południowym wybrzeżu, zdecydowanie polecam :)
Tytusdj
Croentuzjasta
Posty: 459
Dołączył(a): 27.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tytusdj » 15.08.2017 01:41

Stpman napisał, że chce by "dłużej świeciło słońce".

Słońce dłużej świeci na północnej stronie wyspy. Nie ma to nic wspólnego z szerokością geograficzną a faktem, że wyspa słońca nie przesłania, w Vela Stiniva miałem słońce do 19:30 na plaży, na południowej stronie słońce znika po 17. Balkon od południowej strony możesz mieć i po północnej stronie wyspy, ale nie z widokiem na morze...

Ja byłem po obu stronach wyspy i zdecydowanie wolę północną jakbym miał kierować się słońcem, o ile nie wstaje się z kurami i na plażę nie wychodzi o 7 rano. Do tego "stinivy" to domena pólnocnej strony, tam plaże mają zdecydowanie efektowniejszą oprawę. Amatorzy "południa" to z moich obserwacji głównie "zatunelowcy" a to akurat dla mnie mniej atrakcyjna część wyspy, za mało urozmaicona linia brzegowa, za mało plaż i za dużo ludzi na nich. Oczywiście, wszystko to bardzo subiektywnie.
stpman
Croentuzjasta
Posty: 218
Dołączył(a): 27.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) stpman » 15.08.2017 08:05

A powiedzcie mi jak wyglada kwestia plaży w miastach? Bo niby na plażę można jechać autem, ale fajnie byłoby miec coś w pobliżu...
Tytusdj
Croentuzjasta
Posty: 459
Dołączył(a): 27.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tytusdj » 15.08.2017 09:16

I tu przechodzimy do sedna, zadna miejska plaza nie jest fajna, tlumy, nieciekawa woda, nieciekawa sama plaza itp itd, tyle ze we wrzesniu przynajmniej tlumy odpadaja bo juz ich raczej nie bedzie

Z moich obserwacji to ludzie dziela sie na takich co chca miec plaze pod domem w sensie doslownym, takich co do niej sa gotowi 100-200m dojsc i takich co nie moga obyc sie bez miasta/miasteczka i do plazy dojezdzaja (np amatorzy glosnej wieczorami Jelsy czy Hvaru)

Wpasuj sie w jedna z tych grup i podejmij decyzje. W kazdej z opcji we wrzesniu masz szanse na najlepszy nocleg bo wiele apartmanow bedzie juz pustych, wiec jest szansa i na taras z widokiem na zatoke i na balkon z widokiem na miasto i na inne warianty
Fanka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 734
Dołączył(a): 16.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fanka » 15.08.2017 11:04

Tytusdj napisał(a):Stpman napisał, że chce by "dłużej świeciło słońce".

Słońce dłużej świeci na północnej stronie wyspy. Nie ma to nic wspólnego z szerokością geograficzną a faktem, że wyspa słońca nie przesłania, w Vela Stiniva miałem słońce do 19:30 na plaży, na południowej stronie słońce znika po 17. Balkon od południowej strony możesz mieć i po północnej stronie wyspy, ale nie z widokiem na morze...

Ja byłem po obu stronach wyspy i zdecydowanie wolę północną jakbym miał kierować się słońcem, o ile nie wstaje się z kurami i na plażę nie wychodzi o 7 rano. Do tego "stinivy" to domena pólnocnej strony, tam plaże mają zdecydowanie efektowniejszą oprawę. Amatorzy "południa" to z moich obserwacji głównie "zatunelowcy" a to akurat dla mnie mniej atrakcyjna część wyspy, za mało urozmaicona linia brzegowa, za mało plaż i za dużo ludzi na nich. Oczywiście, wszystko to bardzo subiektywnie.


O, gustach się nie dyskutuje, to już co kto woli.
Dla mnie balkon bez widoku na morze nie ma sensu. Wolę południową część. Na północnej też byłam (Uvala Pribinia) i jest bardziej cieniście niż na południowej. Nie wiem o jakiej porze jeździsz na Hvar ale w lipcu sierpniu na pewno do 20 jest jasno po stronie południowej.
stpman
Croentuzjasta
Posty: 218
Dołączył(a): 27.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) stpman » 15.08.2017 14:02

Żona podjęła decyzję, że szukamy noclegu w mieście Hvar ;)
Spotkałem się z opinią, że Hvar to jedno z najdroższych miejsc w Chorwacji. Prawda to czy mit?
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 15.08.2017 14:09

stpman napisał(a):Żona podjęła decyzję, że szukamy noclegu w mieście Hvar ;)
Spotkałem się z opinią, że Hvar to jedno z najdroższych miejsc w Chorwacji. Prawda to czy mit?

Raczej prawda :D
Fanka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 734
Dołączył(a): 16.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fanka » 15.08.2017 14:30

lotnikwsk napisał(a):
stpman napisał(a):Żona podjęła decyzję, że szukamy noclegu w mieście Hvar ;)
Spotkałem się z opinią, że Hvar to jedno z najdroższych miejsc w Chorwacji. Prawda to czy mit?

Raczej prawda :D


Oj, prawda ;))) Ceny obiadu ze świeżej rybki bez problemu osiągają 150 zł na głowę, da się jednak zjeść coś taniej.
Tytusdj
Croentuzjasta
Posty: 459
Dołączył(a): 27.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tytusdj » 16.08.2017 08:44

Fanka napisał(a):O, gustach się nie dyskutuje, to już co kto woli.
Dla mnie balkon bez widoku na morze nie ma sensu. Wolę południową część. Na północnej też byłam (Uvala Pribinia) i jest bardziej cieniście niż na południowej. Nie wiem o jakiej porze jeździsz na Hvar ale w lipcu sierpniu na pewno do 20 jest jasno po stronie południowej.


"Jasno", to nie "dłużej świeci słońce" - żebyśmy byli precyzyjni, słońce na plaży jest dłużej po północnej stronie, zwłaszcza, jak zatoka skierowana jest na północny zachód. O słońce na plaży raczej tu chodzi, niż o poczucie dnia lub nocy. I tu wypowiadam się precyzyjnie, bo w tym roku dokładnie to sobie sprawdziłem po obu stronach, tocząc spór z żoną, który oczywiście wygrałem.

Balkony z widokiem na morze nie są zarezerwowane dla południowej strony wyspy, kwestią jest jedynie, czy chcesz mieć na tym balkonie palące słońce czy miły cień, bo słońce świeci z tyłu.

stpman napisał(a):Żona podjęła decyzję, że szukamy noclegu w mieście Hvar ;)
Spotkałem się z opinią, że Hvar to jedno z najdroższych miejsc w Chorwacji. Prawda to czy mit?


Dubrownik na pewno nie jest tańszy. Generalnie natomiast Chorwat dobrze znajomy, sam szczerze oburzony, wyczytał jakiś czas temu, że miejscowi mają ambicję cenami przegonić St. Tropez, co skutecznie uniemożliwi Chorwatom pobyt na wybrzeżu, bo mało kogo będzie na to stać.
A co do Hvaru, w Konzumie woda Jana 1,5L 9,99 kuny, [wszędzie indziej raczej 6,29], ohydna pizza na kawałki 25 kun, obiad dla dorosłych i dwójki dzieci 800 kun - to mój rekord jak na razie w Cro. Zdecydowanie drogo. Ja tam jestem w trakcie pobytu góra dwa wieczory i mi wystarcza.

Ale jak już to napisano, o gustach się nie dyskutuje.
Fanka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 734
Dołączył(a): 16.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fanka » 16.08.2017 10:16

A, może.. posłużymy się rysunkami ilustrującymi jak wygląda nachylenie ziemi do słońca ;)))
Załączniki:
śłonce.png
Tytusdj
Croentuzjasta
Posty: 459
Dołączył(a): 27.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tytusdj » 16.08.2017 11:59

OK, to teraz powiedz co chcesz tym wyjaśnić i udowodnić?

Ja proponuję ci, jeżeli jeszcze jesteś w Cro, wgrać na telefon apkę Sun & Moon, pójść na plażę po południowej stronie wyspy o godz. 18, włączyć tryb Augmented Reality i patrząc gdzie jest w tym momencie słońce zastanowić, się po której stronie wyspy jest szansa, że plaża jest ciągle nasłoneczniona :smo:

Można także prościej, niezależnie od tego, gdzie się obecnie znajdujesz wziąć mapę Hvaru i kompas i zobaczyć, gdzie jest słońce na wyspie, biorąc pod uwagę, że o 15 świeci mniej więcej na namiarze 230st a o godz. 18 na 270st i jak to się ma względem południa wyspy i tego jakie ona ma ukształtowanie [i koniecznie uwzględnij wysokość słońca nad horyzontem o danej godzinie]. Oczywiście, podaję dane na dzisiaj, ja bywam w Cro miesiąc wcześniej, więc słońce zachodzi bliżej północy, a więc świeci po północnej stronie wyspy dłużej.
Ostatnio edytowano 16.08.2017 12:17 przez Tytusdj, łącznie edytowano 2 razy
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Wyspy Hvar - strona 220
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone