Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Sarajewa

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 11.08.2015 18:28

To prawda ,pomnik jest błyszczący jak szmaragd ,a dookoła są ślady stóp dziecięcych,na mnie ten pomnik zrobił piorunujące wrażenie .Walce z nazwiskami dzieci leciutko w środku dzwonią .
Chodzi oczywiście o dzieci ,które zginęły w czasie oblężenia miasta .
Sylwetka...
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5132
Dołączył(a): 14.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sylwetka... » 11.08.2015 19:42

Nie może mnie tu zabraknąć :hearts: Proszę o dopisanie :mrgreen:

Jak ogarnę tegoroczne foty to cosik w ramach wpisowego zapodam. :D

te kiero napisał(a):
natart napisał(a):co to ten niebieski pomnik na drugim zdjęciu?

pomnik dzieci Sarajeva w Veilikim Parku (fontanna), tuż obok stoją obracane walce z 1zdj. z nazwiskami i datami ur/śm dzieci


małe wpisowe . a'propos Pomnika Dzieci .... bardzo blisko w tym roku powstała nowa rzeźba ....

_DSC5842.jpg
_DSC5841.jpg
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 11.08.2015 19:53

witamy :) czyli plany sprzed roku zrealizowane (jeśli dobrze pamiętam)

Sylwetka... napisał(a):małe wpisowe . a'propos Pomnika Dzieci .... bardzo blisko w tym roku powstała nowa rzeźba ....

przykre... rany nieuleczone :(
Sylwetka...
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5132
Dołączył(a): 14.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sylwetka... » 11.08.2015 20:17

te kiero napisał(a):witamy :) czyli plany sprzed roku zrealizowane (jeśli dobrze pamiętam)


Można tak powiedzieć, chociaż i tak znów nie zobaczyliśmy wszystkiego co chcieliśmy :(

Będzie na kolejny raz :mrgreen:

te kiero napisał(a):
przykre... rany nieuleczone :(


niestety :cry:
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 11.08.2015 20:50

te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 11.08.2015 21:03

mirko napisał(a):Sarajevo ljubavi moja


witaj Mirko, już Janusz wcześniej zapodał, ale dobrego nigdy nie za wiele :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.08.2015 01:31

Czy jechał ktoś ostatnio trasę budapeszt -sarajewo.Interesuje mnie ile mniej więcej się jedzie.Nawigacje podają 7 godzin ale pewnie trzeba coś dołożyć plus pewnie korki w samym sarajewie.
natart
Globtroter
Posty: 37
Dołączył(a): 06.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) natart » 14.08.2015 15:35

jechaliśmy tą trasą, ale nie pamiętam ile nam zajęło dokładnie, jedzie się bokiem (obwodnicą), korków nie było ok. 13tej

andeo napisał(a):To prawda ,pomnik jest błyszczący jak szmaragd ,a dookoła są ślady stóp dziecięcych,na mnie ten pomnik zrobił piorunujące wrażenie .Walce z nazwiskami dzieci leciutko w środku dzwonią .
Chodzi oczywiście o dzieci ,które zginęły w czasie oblężenia miasta .


pomnik piękny
chociaż smutny temat upamiętnia
morgana
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 519
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) morgana » 18.08.2015 14:39

Veni, vidi...
Wróciłam zauroczona Sarajewem.
To wszystko prawda, co tu pisaliście - to jest miasto z duszą.
Ślady wojny na każdym kroku... ściska za gardło, gdy pamięta się Igrzyska, gdy widzi się te miejsca na własne oczy, gdy czytało się "W oblężeniu"... Wieczorny spacer Logaviną był duzym przeżyciem.
Mimo ciemności znalazłam groby rodziców Delili i Berina...

Pachnący kafą szum Baščaršiji tak bardzo kontrastujący z europejskim tumultem części austro-węgierskiej...
Wrócę tam na pewno, bo mimo spędzonego tam całego dnia nie udało się zobaczyć wszystkiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 18.08.2015 17:18

Dokładnie takie uczucia towarzyszyły i mnie .Jednak to prawda, że trzeba wiedzieć coś o tym mieście,co przeżyli mieszkańcy ,żeby je pokochać.Tu nie wystarczy wdepnąć ,jak np do Mostaru i się zachwycić .W Sarajewie nie ma nic oczywistego,nie ma nic pod publiczkę,tak mi się wydaje.
Ja również chciałabym tam wrócić,ponieważ kiedy tam byłam, nie czytałam jeszcze "W oblężeniu" i nie miałam pojęcia o ulicy Logavina ,teraz również z chęcią pospacerowałabym nią. Bardzo fajnie ,że szukałaś grobu małżeństwa Lačević,bo chyba tak Delila miała na nazwisko?

A tu widoczki miłe dla pań ...mały Tarik Kaljanac ...proszę jak wyrósł
http://famewatcher.com/speedo-swimwear- ... janac.html
morgana
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 519
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) morgana » 18.08.2015 17:37

andeo napisał(a):Ja również chciałabym tam wrócić,ponieważ kiedy tam byłam, nie czytałam jeszcze "W oblężeniu" i nie miałam pojęcia o ulicy Logavina ,teraz również z chęcią pospacerowałabym nią. Bardzo fajnie ,że szukałaś grobu małżeństwa Lačević,bo chyba tak Delila miała na nazwisko?

Tak właśnie się nazywali. Zdjęcia nocne kiepsko wyszły, ale co tam, wrzucę.

DSC01459 — kopia.JPG


DSC01458 — kopia.JPG
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 18.08.2015 19:36

"W oblężeniu" to naprawdę poruszająca książka... Żałuję, że nie odwiedziłem Logaviny w czasie ostatniej wizyty.

Przy okazji: gdyby ktoś miał ochotę, można wesprzeć projekt: https://polakpotrafi.pl/projekt/sarajevo
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 18.08.2015 19:59

I jeszcze wstawki muzyczne. Pewnie znacie.

1. Miłośnikiem Sarajewa był/jest też Maleńczuk. Dawno temu, jeszcze w zespole Homo Twist, nagrał piosenkę pt. "Sarajewo". Klik

2. Piosenkę o Sarajewie napisał też czeski bard Jaromir Nohavica. Piękny tekst. Klik

Tu spolszczona wersja: Klik

Pozdrawiam!
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 18.08.2015 20:26

morgana napisał(a):Veni, vidi...
Wróciłam zauroczona Sarajewem.
To wszystko prawda, co tu pisaliście - to jest miasto z duszą.

cieszę się, że Ci się podobało, dałaś super zdjęcia, takie nie standardowe (oprócz Kovaci nocą, które robi niesamowite wrażenie), powrót konieczny,
kolejny raz odwiedzając dane miejsce dostrzega się wiele dodatkowych szczegółów
BraveSirRobin
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 682
Dołączył(a): 13.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) BraveSirRobin » 18.08.2015 22:21

Z muzyki polecam utwór zespołu ZABRANJENO PUŠENJE & ARABESKE - "Kad procvatu behari" (występuje również pod tytułem "Svadba behari"). Jest to utwór przewodni filmu "Nafaka". Słyszałem go w restauracji w Baščaršiji.


Teledysk kręcony na Žuta tabija (chyba) :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina

cron
Klub Miłośników Sarajewa - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone