Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Sarajewa

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 17.01.2016 20:53

andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 18.01.2016 11:03

Wow ,rzeczywiście ,ekstra!
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 18.01.2016 19:58

te kiero napisał(a):dla mnie bajka :!:


Faktycznie, świetny! Dzięki za wstawkę.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.01.2016 13:38

Możecie polecić jakiś przewodnik (samodzielny) po Sarajewie?Odwiedziłam początkiem miesiąca kilka księgarni, ale w żadnej nie mieli takiej pozycji. A jeśli ni samodzielny, to którym warto się zainteresować (wiadomo, relacje to podstawa, ale lubię mieć ze sobą przewodnik, nawet żeby dziecko zainteresować), ale żeby nie wył to 3 strony na krzyż.Dzięki.
BraveSirRobin
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 682
Dołączył(a): 13.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) BraveSirRobin » 29.01.2016 14:07

Ja korzystałem z przewodnika Bezdroża: "Bałkany. Bośnia i Hercegowina, Serbia, Macedonia, Kosowo". Sarajewo jest bardzo przystępnie i ciekawe opisane. Zwiedzałem właśnie z tym przewodnikiem. Mogę polecić.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 29.01.2016 19:48

Przewodnika - takiego z prawdziwego zdarzenia nie namierzyłem - więc skorzystałem z wersji elektronicznej: coś w tym rodzaju,
choć dla dziecka nie będzie to zajmujące...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.03.2016 09:00

andeo napisał(a):W wątku o filmotece bałkańskiej dowiedziałam się, o być może ciekawej książce, "Powtórnie narodzony" Margaret Mazzantini ,właśnie sobie zamówiłam :)




Wpadła mi wczoraj w rękę książka Bośnia i Hercegowina. Etnopolityczne podziały i ich uwarunkowania


część jest historyczna i można przybliżyć sobie trochę faktów.Część politologiczna.Jak ktoś lubi
Wkleję spis treści.Może kogoś zaciekawi.

SPIS TREŚCI

PRZEDMOWA

Rozdział I. HISTORYCZNE UWARUNKOWANIA OBECNYCH WYZWAŃ
Wprowadzenie
Przybycie Słowian na Bałkany
Zagadnienie narodowości
Powstanie i upadek królestwa bośniackiego
Rządy osmańskie
Bośnia w czasach osmańskich
Panowanie Habsburgów w Bośni, 1878-1918
Bośniacka konstytucja z roku 1910
Pierwsza Jugosławia 1918-1941
Podział Bośni i Hercegowiny
II wojna światowa, 1941-1945
Panowanie Tito. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 1945-1991
Decentralizacja lat siedemdziesiątych
Kryzys gospodarczy i polityczny
Rozpad Jugosławii i wybuch wojny w Bośni i Hercegowinie
Wybory w Bośni i Hercegowinie w 1990
Podział państwa
Plan Carrington–Cutileiro
Plan Vance’a–Owena
Porozumienie waszyngtońskie
Porozumienie pokojowe z Dayton
Następstwa wojny
Podsumowanie

Rozdział II. SPECYFIKA KONSTYTUCJI BIH
Wprowadzenie
Źródła konstytucji jako źródła problemu
Władze państwowe a reprezentacja narodów konstytutywnych
Instytucje utworzone w konstytucji BiH
Prezydencja
Parlament Bośni i Hercegowiny
Izba Reprezentantów
Izba Narodów
Proces decyzyjny
Parlament
Prezydencja - rola konsensusu i ochrony żywotnego
interesu
Biurokracja w Bośni i Hercegowinie
Korupcja
Nepotyzm
Wspólnota międzynarodowa a wewnętrzne sprawy Bośni i Hercegowiny

Rozdział III. WYBORY W BOŚNI I HERCEGOWINIE. PRZED I PO
Wybory w 1998 roku
Wybory w 2000 roku i zwycięstwo partii obywatelskich
Decyzja o narodach konstytutywnych
Wybory z 2002 roku - powrót nacjonalistów
Wybory w 2006 roku
Wybory w 2010 roku. Ostatni dzwonek?


Rozdział IV. KONKLUZJE

OŚ CZASOWA HISTORII BOŚNI I HERCEGOWINY
SKRÓTY
LISTA PARTII POLITYCZNYCH I KOALICJI WYBORCZYCH
SPIS MAP, TABEL I RYSUNKÓW
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 24.03.2016 18:22

może być to ciekawa pozycja, co najmniej 3/4 spisu treści mnie interesuje, o niektórych sprawach już widzę, że nawet nie słyszałem, więc tym bardziej chętnie zajrzę
mkbojarczuk
Odkrywca
Posty: 113
Dołączył(a): 02.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkbojarczuk » 25.03.2016 18:13

te kiero napisał(a):może być to ciekawa pozycja, co najmniej 3/4 spisu treści mnie interesuje, o niektórych sprawach już widzę, że nawet nie słyszałem, więc tym bardziej chętnie zajrzę





chyba najtaniej znalazłem tutaj

http://www.kul.com.pl/index.php?product ... od_id=1426


cena przystępna
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 25.03.2016 18:39

a to już czytaliście?
Obrazek
nie o Sarajewie tu mowa, a głównie o obozach na terenie obecnej Republiki Serbskiej
autor jest związany emocjonalnie z tematem ("ujawnił" istnienie obozów) i opowiada się po jednej stronie, jeśli ktoś nie jest wyznawcą teorii "że podczas wojny każda ze stron popełniała takie same zbrodnie, a teraz trzeba po prostu wybaczyć i zapomnieć", a nawet jeśli, to i tak polecam
ewa_inga
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 22.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa_inga » 25.03.2016 18:46

Tak, czytałam Wojna umarła niech żyje wojna
Bardzo dobra książka
Chodź faktycznie trudno mi ocenić jej obiektywizm. Autor, zarówno sam, jak i głosami swoich bohaterów mówi, że po każdej ze stron były przestępstwa, gwałty itd, ale jednak wg niego nie ma znaku równości między Serbami, Bośniakami i Chorwatami - Bośniacy (Boszniacy) ucierpieli najbardziej. Trudno jest to tak naprawdę ocenić. Próbowałam sięgnąć do wielu źródeł - ale tam faktycznie oni wciąż "spierają się o liczby"
Czytając książkę z takim przekonaniem w głowie - że żadna książka o tej wojnie nie będzie obiektywna - naprawdę warto ją przeczytać. Jedna z lepszych książek o wojnie na Bałkanach, o porażce Europy i o porażce ONZ.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 23.06.2016 07:16

czy Ktoś w tym roku się wybiera na zwiedzanie - ja niestety nie - ale chętnie bym popaczył co się zmieniło lub po prostu jakaś relacyjka
ewa_inga
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 36
Dołączył(a): 22.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) ewa_inga » 23.06.2016 07:42

Ja jadę :-) do Chorwacji przez Sarajrewo - z noclegiem w Sarajewie. Już nie mogę się doczekać.
tataalka
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 05.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) tataalka » 23.06.2016 09:09

cześć :)

Mnie też skusiło to miasto. Będę tam 14 lipca, mam nocleg w Apartament Kaya ( 400 m od Bascarsija), znaleziony na Booking.
Wasze opisy potwierdzają to co czuję przez skórę, że mój pierwszy raz w tym mieście i kraju ( i tylko droga Peljesac, Mostar, Sarajewo) nie będzie ostatnim.
Wiem że powinienem poszukać na forum, ale może ktoś mi podpowie co powinniśmy zobaczyć aby choć trochę poczuć klimat tego miasta. Mamy tylko jeden wieczór na zwiedzanie, do tego jedziemy w dwie rodziny z gromadką chłopaków od 3 do 10 lat.
Czy jest szansa zobaczyć Meczet Gazi Husrev-bega od środka i czy rygorystycznie przestrzegane są zasady ubioru w meczecie ( nigdy nie byłem w meczecie)?

Pozdrawiam wszystkich zakochanych w Bałkanach i obiecuję zdjęcia i wrażenia po powrocie :)

Jarek
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 23.06.2016 13:01

było w planach Sarajewo, był nawet zabookowany nocleg, ale mała zmiana planów i jednak nie jest po drodze powrót przez BiH, a urlop taki krótki...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina

cron
Klub Miłośników Sarajewa - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone