Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Półwyspu Pelješac

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
tommyjot
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 15.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) tommyjot » 10.07.2018 09:56

Stacja INA w Potomje. W połowie drogi przez półwysep.
Robert_em
Globtroter
Posty: 35
Dołączył(a): 17.02.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Robert_em » 10.07.2018 14:19

Również na wjeździe do Orebica jest stacja benzynowa.

Dodatkowe info - w polecanej tu wcześniej, a niezbyt chwalonej przeze mnie Bistro Dalmatino w Orebicu nie można płacić kartą (!), tylko cash - kuny, lub euro w przeliczniku 7,20 czyli niespecjalnie dobrym.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 10.07.2018 15:57

Dziękuję za obydwie informacje.

Jadąc przez Neum zatankuję do pełna, ale planuję kilka wycieczek po półwyspie więc te namiary jak najbardziej się przydadzą. :papa:
Rich
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 10.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rich » 10.07.2018 17:30

Robert_em napisał(a):Również na wjeździe do Orebica jest stacja benzynowa.

Dodatkowe info - w polecanej tu wcześniej, a niezbyt chwalonej przeze mnie Bistro Dalmatino w Orebicu nie można płacić kartą (!), tylko cash - kuny, lub euro w przeliczniku 7,20 czyli niespecjalnie dobrym.

hmm, mam wrazenie ze to dobry kurs :D w banku jest tylko o 0,16 kuna lepszy 8)
Rich
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 10.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rich » 10.07.2018 17:30

SingSing74 napisał(a):Dziękuję za obydwie informacje.

Jadąc przez Neum zatankuję do pełna, ale planuję kilka wycieczek po półwyspie więc te namiary jak najbardziej się przydadzą. :papa:

stacja sprawdzona w tamtym roku przeze mnie i moge ja spokojnie polecic :lol:
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 10.07.2018 18:13

Dodam również, że śmiało można wieść ze sobą nasze rodzime złotówki i wymienić je tam na kuny. O kursy mnie nie pytajcie. Nigdy ich nie zapamiętuję.
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 10.07.2018 20:19

Aldonka napisał(a):Dodam również, że śmiało można wieźć ze sobą nasze rodzime złotówki i wymienić je tam na kuny. O kursy mnie nie pytajcie. Nigdy ich nie zapamiętuję.


...rzeczywiście dosyć często zdarzało mi się wymieniać nasze złotówki na kuny :)

Poniżej może się przydać kalkulator walutowy kuny chorwackiej do polskiego złotego
https://pl.coinmill.com/HRK_PLN.html
Traper1988
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 25.06.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Traper1988 » 11.07.2018 11:20

Luizka ja zawsze wymieniam część pieniędzy na miejscu, a część wcześniej w Cinkciarzu i mam na koncie. Warto być zabezpieczonym na wypadek braku obsługi karty płatniczej.
lichy
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 381
Dołączył(a): 25.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) lichy » 12.07.2018 15:15

Ja tylko raz wziąłem euro w gotówce i wymieniałem na miejscu - nie opłaca się.
Bardziej się opłaca wymieniać na miejscu złotówki - najlepsze kursy w bankach.
Najbardziej się opłaca pobierać gotówkę na miejscu w bankomacie (ważne, żeby Wasz bank nie pobierał prowizji za taką operację) np. kartą z banku PeKaO S.A. - brak opłaty za przewalutowanie i kurs zbliżony do kursu średniego NBP - karta Maestro.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 12.07.2018 15:42

lichy napisał(a):Ja tylko raz wziąłem euro w gotówce i wymieniałem na miejscu - nie opłaca się.


Musiałeś źle trafić.

lichy napisał(a):Bardziej się opłaca wymieniać na miejscu złotówki - najlepsze kursy w bankach.


Nieprawda. Wymiana w tym samym banku/kantorze euro na kuny jest niewiele, ale zawsze korzystniejsza niż w przypadku złotówek.

lichy napisał(a): Najbardziej się opłaca pobierać gotówkę na miejscu w bankomacie (ważne, żeby Wasz bank nie pobierał prowizji za taką operację) np. kartą z banku PeKaO S.A. - brak opłaty za przewalutowanie i kurs zbliżony do kursu średniego NBP - karta Maestro.


To również nie do końca prawda, bo jednak zdecydowana większość banków prowizję pobiera.


Nie jest to jednak dobre miejsce na tę dyskusję, więc na priv wyślę ci linki i wyliczenia.
Gonzales
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1210
Dołączył(a): 29.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gonzales » 12.07.2018 18:25

Podzielę się kilkoma refleksjami po 2 tygodniowym pobycie w Orebiciu na przełomie czerwca i lipca.
Sam półwysep: bajka. Kocham takie klimaty: drogi, widoki, góry, małe mieścinki i wioseczki, po prostu wszystko.
Sam Orebić nie urzeka pięknem (jak np. Korcula) ale spacer nadmorskim deptakiem wzdłuż miasteczka to przyjemna sprawa.
Sklep Konzum Maxi najlepszy na zakupy ale trzeba go odwiedzać zaraz po otwarciu max do godz. dziewiątej. Później brak wielu podstawowych artykułów (głównie mięsnych). Z knajpek polecam "La Casa" i "Dalmatino" z placykiem zabaw dla dzieci (bardzo fajna sprawa).
Teraz parę słów o plażach. Głownie eksploatowaliśmy Trstenicę. Nie jest ona zbyt piękna ale jest na miejscu a co najważniejsze była w niej najcieplejsza woda na całym półwyspie. W dniu wyjazdu czyli 7.07 woda miała 27 stopni.
Dla porównania plaza Divna i Duba miały zaledwie 21 stopni. A na Divnej dodatkowo nie było gdzie palca wcisnąć a na obydwu wiatr chciał urwać głowę. Sama Divna urzeka ale jak jest pusta.
Dodam że na Trstenicy im dalej od centrum tym puściej. Na końcu (niedaleko "golasów") prawie pusto (jak na chorwackie standardy)
Fajne są też "dzikie plaże" na końcu Orebicia przed Kućiste. Bez problemu jest gdzie zostawić auto koło drogi.
Ze wszystkich odwiedzonych miejscowości najbardziej na półwyspie urzekło mnie senne Lovište na końcu półwyspu. Tam też można znaleźć fajne miejsce na plażowanie.
Poleca wyprawę na Korculę stateczkiem który dopływa pod samo stare miasto Korculi w tej samej cenie co prom Jadrolini.
Jak ktoś mieszka dalej można śmiało podjechać samochodem. Koło portu są parkingi w cenie 5 kun za godzinę. Myślę że całkiem przyzwoicie jak na miejscowe ceny.
Pieniążki na kuny można wymieniać w banku koło portu. Kurs jeśli chodzi o euro lepszy o ok. 10 kun za 100 euro niż w sąsiednim kantorze, ale bank czynny tylko do godz. 14.

Uff, na razie wystarczy. Jak ktoś ma pytania to bez krępacji.

Pozdrowienia.;)
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 12.07.2018 23:06

Gonzales napisał(a):Podzielę się kilkoma refleksjami po 2 tygodniowym pobycie w Orebiciu...

Jak ktoś ma pytania to bez krępacji


:D my zawsze mijaliśmy Orebić, że tak powiem tranzytem, przemieszczając się od kilku dobrych lat na Korculę. Jednak bywało i tak, że imprezowaliśmy w Orebiću, płynąc promem z Korculi do Orebića i następnie wracając na Korculę.
Cóż, jak kto woli, ale ja raczej nie wybrałabym miejscówki na swój docelowy pobyt w Orebiću.

Bardzo cieszyłam się, że plaże na których bywaliśmy na Korculi były bardzo kameralne, spokojne, wręcz "dzikie" i ciche.

... bez żenady zapytam, wrócisz następnym razem do Orebića?
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 12.07.2018 23:38

Gonzales napisał(a):Ze wszystkich odwiedzonych miejscowości najbardziej na półwyspie urzekło mnie senne Lovište na końcu półwyspu. Tam też można znaleźć fajne miejsce na plażowanie.

Uff, na razie wystarczy. Jak ktoś ma pytania to bez krępacji.

Pozdrowienia.;)


Czy do Loviste w okolice plaż przy kempingach można spokojnie dojechać, czy auto trzeba zostawić przed miejscowością? W którejś relacji czytalem, że był zakaz.
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 13.07.2018 11:17

majeczka napisał(a):
Gonzales napisał(a):Podzielę się kilkoma refleksjami po 2 tygodniowym pobycie w Orebiciu...

Jak ktoś ma pytania to bez krępacji


:D my zawsze mijaliśmy Orebić, że tak powiem tranzytem, przemieszczając się od kilku dobrych lat na Korculę. Jednak bywało i tak, że imprezowaliśmy w Orebiću, płynąc promem z Korculi do Orebića i następnie wracając na Korculę.
Cóż, jak kto woli, ale ja raczej nie wybrałabym miejscówki na swój docelowy pobyt w Orebiću.

Bardzo cieszyłam się, że plaże na których bywaliśmy na Korculi były bardzo kameralne, spokojne, wręcz "dzikie" i ciche.

... bez żenady zapytam, wrócisz następnym razem do Orebića?


Ja również nie zamieszkałabym w Orebiću...nigdy mi się tam nie podobało, chociaż w tym roku wybraliśmy się na spacer po tej części miasteczka, gdzie jest lodziarnia Oaza ( lody tam to też żadne cudo... :roll: ) i muszę powiedzieć, że tam było już całkiem ładnie...
Jednak - jeśli chodzi o Pelješac - nic nie przebije mojej ukochanej Žuljany. No i Borak - też raj, ale wolę Žulkę :wink:
Z wyjazdów do Orebićia najbardziej lubię drogę - tą niedaleko winiarni z wielką butlą :oczko_usmiech: okolice Mokalo też są fajne, zwłaszcza umiejscowienie Campingu Adriatic. Lubię tą plażę i beach bar z nieziemskim widokiem :D
A Korčula to jak dotąd najpiękniejsza wyspa, na jakiej byłam :hearts:
rufus295
Croentuzjasta
Posty: 455
Dołączył(a): 28.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) rufus295 » 13.07.2018 14:01

Powiedzcie. Czy w połowie sierpnia, beda już jakieś winogrona dobre do jedzenia, bo nie wiem jak na przyszły rok rezerwować :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Półwyspu Pelješac - strona 357
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone