Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Półwyspu Pelješac

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 03.09.2012 20:10

Witam,
wtrącając się w dyskusję dotyczącą wycieczki na Iliję, chciałbym wyrazić chęć przystąpienia do KMPP.
Na Półwyspie spędziliśmy nasze pierwsze wakacje w Chorwacji i były to niezapomniane chwile i miejsca.
Na zdjęciu widok na Kučište.
Obrazek
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 03.09.2012 20:51

A wiesz walp, chyba mam coś podobnego :D


Obrazek

poza małą róznicą.....to był mój piaty wyjazd co Cro :D
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 03.09.2012 21:24

Otóż to, tak jak wcześniej napisałaś, wiele podobnych zdjęć można by znaleźć w naszych zbiorach. Bywamy w tych samych miejscach, urzekają nas podobne widoki ... :)
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 03.09.2012 21:32

walp napisał(a):Bywamy w tych samych miejscach, urzekają nas podobne widoki ... :)



Do tego, żeby było zabawniej, my mamy równie daleko :wink: :lol:
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 03.09.2012 21:52

No to proszę wycieczki - ruszamy :)

Odkąd 10 lat temu postawiłam nogę na Pelješacu, masyw górujący nad Orebicem nie dawał mi spokoju. Ale jak przystało na naiwną blondynkę :) wierzyłam w opowieści tych, którzy jak się okazało nigdy tam nie byli, choć wiedzę rzekomą na temat ten góry mieli przynajmniej taką jak z Poznania na Madagaskar :)
Wierzyłam, tęsknie spoglądałam na szczyt....aż trafiłam na nasze forum. I opowieści choćby Bociana czy Interseala. Oni przekonali mnie, że nie taki Ilija straszny jak go malują, że można, wystarczy tylko chcieć :)

Sveti Ilija (św. Elias) - 961m.n.p.m. - to najwyższy szczyt na Pelješac położony na zachodniej stronie półwyspu, powyżej nadmorskiej miejscowości Orebic.

Choć 961 m.n.p.m nie brzmi może zbyt groźnie, to trzeba wziąć po uwagę, że często podróż rozpoczyna się od samego poziomu morza, czyli jest do pokonania całe 961 m, po nie oszukujmy się, wcale nie lajtowym niekiedy terenie.

Jako, że byłam tam tylko raz (nie ostatni, tego jestem pewna) drogę znam tylko jedną. Ale wędrówkę rozpocząć można z kilku innych miejsc:
- Od Bilopolje (około 1 km na zachód od klasztoru Franciszkanów, częściowo zaznaczone szlaki) - to właśnie moja trasa
- Od Gurici (800 m na północ od Klasztoru Franciszkanów)
- Od wsi Zukovac (500 m na północ od Zamosce by the Sea, stary szlak)
- Od kościoła św Łukasza (500 m na zachód od Kuciste, stary szlak)
- Z Dol wioski (500 m na północ od Viganj, stary szlak)
- Od Gornje Nakovane (6 km na północny zachód od Viganj, oznaczone trasy).
- z miejscowości Orebic - [i]tutaj liczę na pomoc kolegi Bociana

Z św. Ilija rozpościera się widok na góry Biokovo , Mosor , Rilic , Cvrsnica , Prenj , Velez, delte Neretwy, wysp środkowej i południowej Dalmacji (Korcula, Brac, Hvar, Vis, Mljet, itp..), aż do Dubrownika.

Czekałam na wyprawę długi, ale w zeszłym roku pogoda nas nie rozpieszczała. Kiedy się w końcu udało, że od rana nie padało na szczycie okazało się, że mgły otaczają wszystko wokół. Czy żałuję? Nie. Cudownie było siedzieć z głową z chmurach :)
Ale dość gadania...idziemy :)

Ruszamy spod Klasztoru Franciszkanów. Do tego miejsca dojechaliśmy samochodem.
Już stamtąd widoki są przepiękne, a i sam Klasztor i Cmentarz warto poświęcić parę minut.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 16.05.2013 09:31 przez Aldonka, łącznie edytowano 1 raz
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 03.09.2012 21:59

Warto dodać, że na cmentarzu jest grób rodziny Mimbelli, założycieli Orebića. To ten ana drugim zdjęciu, kiedyś wyłożony cały pozłacanymi płytkami, teraz już chyba nie. I osada Bilopolje to miejsce gdzie jest konoba Panorama gdzie warto zjeść hobotnice ispod peke. Po wcześniejszym oczywiście zamówieniu. Z konoby roztacza się piękny widok na Korčule. Mają tam też pyszną , robioną na miejscu, lemoniadę.
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 04.09.2012 08:30

Aldonka napisał(a):Wierzyłam, tęsknie spoglądałam na szczyt....aż trafiłam na nasze forum. I opowieści choćby Bociana czy Interseala.

Opowieści, czy relacje. Na relację Interseala trafiłem, ale na relację Bociana nie.

8)
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 04.09.2012 10:21

kaszubskiexpress napisał(a):
Aldonka napisał(a):Wierzyłam, tęsknie spoglądałam na szczyt....aż trafiłam na nasze forum. I opowieści choćby Bociana czy Interseala.

Opowieści, czy relacje. Na relację Interseala trafiłem, ale na relację Bociana nie.

8)

Ja relacji nie czytam ani nie piszę. Nie czytam bo mnie nudzą (odosobnione przypadki o miejscach które lubię, np. Borak) a nie piszę bo po co za moment mam się wykłócać ze zj...mi tego forum? Napisałem kiedyś jedną , krótką i styknie.
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 04.09.2012 10:25

Bocian napisał(a):Napisałem kiedyś jedną , krótką i styknie.

Ja też nie napisałem żadnej relacji z Chorwacji. 8)

Podrzuć link do swojej, jeśli możesz.
Nudzę się. :wink:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 04.09.2012 10:29

kaszubskiexpress napisał(a):
Bocian napisał(a):Napisałem kiedyś jedną , krótką i styknie.

Ja też nie napisałem żadnej relacji z Chorwacji. 8)

Podrzuć link do swojej, jeśli możesz.
Nudzę się. :wink:

Ale to nie była z Cro. Gdzieś jest ale nie wiem gdzie :) Popatrzę :)
Piter_M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3835
Dołączył(a): 09.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piter_M » 04.09.2012 10:31

Na Pelješacu jeszcze nie byłem

ale, jeżeli można to chętnie przyłączę się do miłośników.

Aldonka - normalnie szacun, kawał dobrej roboty zrobiłaś tym opisem z pierwszego postu.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 04.09.2012 10:39

Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 04.09.2012 10:49

Co do Iliji to często w przewodnikach szczyt ten nazywa się Žmijno Brdo i straszy ludzi żmijami. Wg mnie to mylna nazwa, bo szczyt taki jest obok Ilji a co do występowania żmij to nigdy żadnej nie widziałem, co nie oznacza, że ich nie ma. Ale nie sądzę, żeby były jakimś szczególnym zagrożeniem. Więcej węży widziałem w miastach :) Na Iliji widziałem pięknego, zielonego guštera :) Miała chyba ze 35cm. Wchodząc na Ilije na przełaj tez nie spotkałem żmii.
Obrazek
Obrazek
To żółte, tam na dole to mój kumpel któremu w tym miejscu wysiadło kolano i został. Po odpoczynku wrócił do bazy :) Przejście tego pasa zieleni tam niżej zajęło nam godzinę, idąc na czworaka przez rośliny podobne do jeżyn :mrgreen:
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 04.09.2012 10:56

Bocian napisał(a):Tu jest te parę zdań.

Dzięki.
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 04.09.2012 11:34

kaszubskiexpress napisał(a):
Aldonka napisał(a):Wierzyłam, tęsknie spoglądałam na szczyt....aż trafiłam na nasze forum. I opowieści choćby Bociana czy Interseala.

Opowieści, czy relacje. Na relację Interseala trafiłem, ale na relację Bociana nie.

8)

Może i Bocian nie napisał relacji w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale zawsze w odpowiednich wątkach służył radą na temat wejścia na Iliję i nie tylko. Nie trzeba zaraz pisać elaboratów relacyjnych żeby być obecnym na tym forum.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Półwyspu Pelješac - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone