Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub miłośników Mostaru

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Rero
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 630
Dołączył(a): 14.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rero » 04.04.2018 10:48

Kiedy ktoś pójdzie do Mostaru przez BiH - i dalej do Croatia...
to polecam zatrzymać się około 80 km przed Mostarem - Ostrožac - Neretvica caffe
na coś małego i dobrego...My mieliśmy nadziewane papryczki - i były super i niedrogie...i jeszcze przyjemne posiedzenie nad Neretvą...


Obrazek


Na żywo:

https://www.youtube.com/watch?v=TlfyDSCHnw0

https://www.youtube.com/watch?v=1uibCkOa6nY





Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek :papa:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10883
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 04.04.2018 19:43

Rero napisał(a):[i][color=#008000]Kiedy ktoś pójdzie do Mostaru przez BiH - i dalej do Croatia...
to polecam zatrzymać się około 80 km przed Mostarem - Ostrožac - Neretvica caffe

... z przepięknym widokiem na Jablanicko Jezero, skorzystam pewnie następnym razem;
trzeba zaznaczyć że w BiH miejscowości Ostrożac jest kilka, a nam tu chodzi o ta pomiędzy Jablanicą a Konjic
manek-rz
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 10.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) manek-rz » 12.06.2018 14:13

Witajcie.
Za 9 dni lądujemy w Baskiej Vodzie (oby). Jedną z wycieczek właśnie Mostar-Medżugorje-Krvavica. Niestety, plan na Bośnię jest tym razem jednodniowy, więc te wszystkie uroki związane z bajkowym wieczorem w Mostarze musimy zostawić na inny wyjazd.
Przeglądnąłem w miarę dokładnie relacje, które tu (i nie tylko tu) zamieszczacie. Oczywiście, jak w przypadku innych tematów, lektura dała mi sporo. Jednak nie znalazłem nigdzie informacji dot. trasy którą mam zamiar jechać.
https://www.google.pl/maps/dir/43.35230 ... 572645!3e0

Czy przejścia graniczne są "dla wszystkich " (bo czytałem o tych dla ludności miejscowej)?
Czy na tej trasie są jakieś płatne odcinki (tj. w Bośni)?
Jaka jest jakość dróg?
Czy w opinii osób, które znają Bośnię, bywają w Mostarze jest to optymalna trasa, czy też lepiej jechać inną?
Gdzie konkretnie jest ten parking "franciszkanów" bo coś go nie mogę zlokalizować na mapie?

Z góry dzięki za pomoc. Zawsze to, jak człowiek będzie wiedział o pewnych rzeczach to mniej czasu straci na kręcenie się bez celu.
Endrju
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 788
Dołączył(a): 01.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Endrju » 12.06.2018 16:05

Ja podczas majówki jechałem na wysokości miejscowości Ploce na drogę "425" dalej do autostrady i kierunek Sarajewo/Medziugorie. Wtedy przekraczasz granicę na autostradzie i w Bośni za kilkukilometrowy odcinek płacisz bodajże 1,20BAM. Na bramce można płacić kartą bez problemu. My akurat najpierw udaliśmy się do Medziugorie, potem Mostar i przy powrocie wodospady. Droga od autostrady do Medziugorie nie jest w najlepszym stanie, nieco lepiej jest już do Mostaru.

Parking przy kościele Franciszkanów jest mniej więcej tu:
https://goo.gl/maps/ULJXYnCYRvy

Jest tam ograniczenie wysokości :) Ja przypadkowo wjechałem na parking kościelny za szlabanem, gdzie wjeżdżają autobusy, ale nikt nie pobrał ode mnie opłaty...
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10883
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 12.06.2018 16:54

manek-rz napisał(a):Witajcie.
Za 9 dni lądujemy w Baskiej Vodzie (oby). Jedną z wycieczek właśnie Mostar-Medżugorje-Krvavica.

wbij w navi Krvavica to wylądujesz k. Makarskiej, jedna więcej literka ma tam znaczenie :idea:
manek-rz napisał(a):Niestety, plan na Bośnię jest tym razem jednodniowy, więc te wszystkie uroki związane z bajkowym wieczorem w Mostarze musimy zostawić na inny wyjazd.

można i odwrotnie: Medziu -> Kravica -> Blagaj i popołudnio-wieczorny Mostar
manek-rz napisał(a):Jednak nie znalazłem nigdzie informacji dot. trasy którą mam zamiar jechać.
https://www.google.pl/maps/dir/43.35230 ... 572645!3e0

Czy przejścia graniczne są "dla wszystkich " (bo czytałem o tych dla ludności miejscowej)?

akurat te ze wskazanej trasy są dla ruchu międzynarodowego kat. III
manek-rz napisał(a):Czy na tej trasie są jakieś płatne odcinki (tj. w Bośni)?

brak
manek-rz napisał(a):Jaka jest jakość dróg?

nie gorsza niż lokalnie w PL
manek-rz napisał(a):Czy w opinii osób, które znają Bośnię, bywają w Mostarze jest to optymalna trasa, czy też lepiej jechać inną?

możesz wypróbować tę swoją trasę, choć o zachodzie słońca zaletą są powroty widokowądrogą 512
manek-rz
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 10.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) manek-rz » 13.06.2018 08:10

te kiero napisał(a):
manek-rz napisał(a):Witajcie.
Za 9 dni lądujemy w Baskiej Vodzie (oby). Jedną z wycieczek właśnie Mostar-Medżugorje-Krvavica.

wbij w navi Krvavica to wylądujesz k. Makarskiej, jedna więcej literka ma tam znaczenie :idea:


Heh. Gałgan ze mnie. Mapę miałem otwartą, a i tak babola zrobiłem. Mam świadomość podobieństwa nazw, tak że bez obaw. Wybiorę tą właściwą Kr(v)avicę. Tylko po lekturze tematu związanego z wodospadami, zastanawiam się czy warto... Ponoć ostatnimi laty niewiele ma to wspólnego z przyrodą, a bardziej z wszechogarniającym syfem :( . Tłumy, brud, smród, 3 ojro od głowy itd. itp. Prawda to? Coś mi się nie chce wierzyć, że poszli w taką komerchę, nie dbając jednocześnie o uroki miejsca. A może to tylko opinie ludzi, którym z założenia nigdzie się nie podoba i nawet w lesie oczekują wersalu?

Dzięki za podpowiedzi @Endrju i @te kiero. Na pewno skorzystam. A może podpowiecie coś na temat Medjugorje jeszcze? Gdzie się zatrzymać, jadąc od Mostaru (żeby było w miarę blisko), co zobaczyć, jak trafić na To wzgórze itp.

Z góry dzięki.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.06.2018 08:43

W Medjugorie parking masz pod samym kościołem - bardzo duży, więc wielkiego problemu z parkowaniem nie powinno być. Sam kościół nijaki a to co się dzieje dookoła oraz przy wejściu na górę to kicz kiczem pogania.... Większej tandety to ja nie widziałam.... Myślę, że od mojej wizyty niewiele się tam zmieniło....

Po drodze możesz jeszcze twierdzę Pocitelj odwiedzić.
manek-rz
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 10.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) manek-rz » 13.06.2018 08:56

No na ten temat też niestety przeczytałem dużo opinii, podobnych do Twoich. Jakoś to takie symptomatyczne, że im gdzieś więcej turystów/pielgrzymów (zwłaszcza tych mocno wierzących), to tym więcej syfiastych budek "ze wszystkim", nie mających nic wspólnego z duchowymi doznaniami każdego z osobna. U nas przecież jest bardzo podobnie. Ja jednak chciałbym zobaczyć Medjugorje wracając z Mostaru. Chciałbym wejść na Górę Objawień. Po prostu. A wszechogarniający kicz... No cóż. Co zrobisz, jak nic nie zrobisz.
Czyli mówisz @piekara114, że żadnej filozofii z parkowaniem być nie powinno? Parking pod kościołem.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.06.2018 08:58

Zajrzyj do mojej relacji - podlinkowałam. Robiłam trasę Mlini-Poticiej-Mostar-Blagaj-Kravica-Mlini
manek-rz
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 10.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) manek-rz » 13.06.2018 09:11

Właśnie czytam :wink: :wink:
Profesjonalna relacja, nie ma co...
Kusi mnie, żeby dołożyć Pocitelj. W sumie bardzo blisko.
manek-rz
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 10.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) manek-rz » 13.06.2018 09:40

No i mnie skusiłaś ;)
Modyfikacja trasy prezentuje się następująco:
https://www.google.pl/maps/dir/Ba%C5%A1 ... 2e!1m0!3e0
Jakieś sugestie i dobre rady?

No i się najechałem...
https://www.google.pl/maps/place/Orahov ... 35!9m1!1b1
Przejście dla mieszkańców
Chyba nie będę kombinował i zostanę przy pierwszym pomyśle...
Ostatnio edytowano 13.06.2018 10:14 przez manek-rz, łącznie edytowano 1 raz
Endrju
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 788
Dołączył(a): 01.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Endrju » 13.06.2018 09:50

@Manek-rz, wodospady całkiem ciekawe, dostęp łatwiejszy niż KRKA i mi się bardzo podobało, może dlatego że byłem w maju i było mało ludzi.

Również jestem rozczarowany Medziugorie, biorąc pod uwagę że mieszkam obok sankt. w Łagiewnikach i JP II, to to wypada kiepsko, kościół jak kościół, a w koło masa sklepików z pamiątkami, bzdetami i podróbkami znanych marek. Na górę objawień nie wchodziłem, bo nie chciałem zamęczyć małych dzieci. Parking jest po prawej stronie kościoła, bardzo obszerny, więc problemu z zaparkowaniem nie ma 8)
piamir
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 809
Dołączył(a): 19.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) piamir » 13.06.2018 12:09

manek-rz napisał(a):No na ten temat też niestety przeczytałem dużo opinii, podobnych do Twoich. Jakoś to takie symptomatyczne, że im gdzieś więcej turystów/pielgrzymów (zwłaszcza tych mocno wierzących), to tym więcej syfiastych budek "ze wszystkim", nie mających nic wspólnego z duchowymi doznaniami każdego z osobna. U nas przecież jest bardzo podobnie. Ja jednak chciałbym zobaczyć Medjugorje wracając z Mostaru. Chciałbym wejść na Górę Objawień. Po prostu. A wszechogarniający kicz... No cóż. Co zrobisz, jak nic nie zrobisz.
Czyli mówisz @piekara114, że żadnej filozofii z parkowaniem być nie powinno? Parking pod kościołem.

Istotą wizyty w Medjugore nie jest sama miejscowość, ale wyjście na Górę Objawień i Górę Krzyża. Oba wejścia są uciążliwe, zwłaszcza dla dzieci z uwagi na bardzo wysokie temperatury i brak cienia. Na obie góry można podjechać z centrum Medjugore, około 2 kilometry. Parkingi są niedaleko wejścia na góry. Faktycznie na początku wejścia, to jeden wielki stragan z tandetą, ale wyżej już tego nie ma i jest spokój, można się skupić na modlitwie i rozmowie z samym sobą.
manek-rz
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 10.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) manek-rz » 13.06.2018 12:57

Chciałbym potwierdzić tylko jedną rzecz.

Czy to przejście graniczne:
https://www.google.pl/maps/@43.1620093, ... a=!3m1!1e3
jest na pewno "dostępne" do przejazdu?
Czy też muszę jechać na to:
https://www.google.pl/maps/place/Border ... 17.5612405

?
daniel1961
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 130
Dołączył(a): 02.09.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) daniel1961 » 18.06.2018 18:01

Witam,
Będąc w Dubrowniku planuję w drodze powrotnej do kraju krótki pobyt w Mostarze, ale mam wątpliwości co do trasy.
Jadę zestawem Toyota RAV4 z przyczepą DMC 1200, trzy osoby i kajak na dachu.
Planuję dojazd z Dubrownika drogą M6 a z Mostaru drogą R424
Z Mostaru muszę się dostać na autostradę, gdzieś na wysokości Zagvozd
Czy ta trasa nie jest za bardzo górzysta dla mojego zestawu?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
Klub miłośników Mostaru - strona 27
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone