Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kilka słów o Turcji

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
prazek
Croentuzjasta
Posty: 154
Dołączył(a): 20.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) prazek » 02.08.2010 21:32

Jacek S napisał(a):Jak ze standardem hoteli?
Czy *** warte zachodu czy lepiej odpuścić i patrzeć tylko na ****?

Może ktoś był w hotelu Arsi?

Wróciłam z Turcji, byłam w Arsi. Turcy słabo mówią po angielsku, czesto mówią po rosyjsku, czasami po niemiecku. Hotel czysty, miła obsługa, jedzonko dobre, połozenie hotelu mnie pasowało, do plazy bliziutko. Do zobaczenia jest dużo miejsc. Nie można się nudzić.
Byłam i w Turcji i w Arsi.
Kowal38
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1104
Dołączył(a): 16.04.2004
do Piotrka

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kowal38 » 17.08.2010 08:15

Hejka! Już wszystko ustalone ,wyjeżdżam w sobotę 21 sierpnia ( 3 tygodnie) 2 dni Stambuł,2 dni Kapadocja,3 dni Olympos beach (treehouses) 1 dzień Pamukkale 1 lub 2 gdzieś na wybżeżu egejskim i przejazd do grecji na tydzień na Lefkadę!
Mam pytanie , czy laptopa,kamerę i ap.fotograficzny trzeba wpisywać na granicy tureckiej do jakiejś deklaracji(to jest sprzęt średniej klasy) , czy to olać? I na którym odcinku w serbii trzeba brać bilet na bramce zamiast opłaty gotówkowej od razu?
:papa:
Pozdro!
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007
Re: do Piotrka

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 17.08.2010 08:31

Kowal38 napisał(a):Hejka! Już wszystko ustalone ,wyjeżdżam w sobotę 21 sierpnia ( 3 tygodnie) 2 dni Stambuł,2 dni Kapadocja,3 dni Olympos beach (treehouses) 1 dzień Pamukkale 1 lub 2 gdzieś na wybżeżu egejskim i przejazd do grecji na tydzień na Lefkadę!
Mam pytanie , czy laptopa,kamerę i ap.fotograficzny trzeba wpisywać na granicy tureckiej do jakiejś deklaracji(to jest sprzęt średniej klasy) , czy to olać? I na którym odcinku w serbii trzeba brać bilet na bramce zamiast opłaty gotówkowej od razu?
:papa:
Pozdro!


Laptopa i kamery nie wwoziłem. Aparatu sredniej klasy plus komplet szkieł nigdy nie wpisywałem.
Własnie wróciłem. Byłem m.in w Olimpos. Dokładnie w Cirali. Okolica sliczna ale potworna duchota. Okolica jest wilgotna, nad morzem nie chciało wiac. A morze miało chyba z 30 C. Poza tym Ok. Chimera cały czas bucha ogniem- ja też buchałem po podejsciu w tej duchocie. Weż po butelce wody na głowę nawet podchodząc późno w nocy.
Użytkownik usunięty
Re: do Piotrka

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.08.2010 08:35

Kowal38 napisał(a):Mam pytanie , czy laptopa,kamerę i ap.fotograficzny trzeba wpisywać na granicy tureckiej do jakiejś deklaracji

Turków na cle interesuje tylko i wyłącznie Twój samochód i on będzie wbity do paszportu.
Inne rzeczy ich nie interesują.
Kowal38 napisał(a):na którym odcinku w serbii trzeba brać bilet na bramce zamiast opłaty gotówkowej od razu?

W Belgradzie. Pozostałe odcinki płatne na bramce bez biletu
malmika
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 177
Dołączył(a): 23.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) malmika » 17.08.2010 08:52

Cześć
ja jechałem również z laptopem i tego typu sprzętem foto i u Turka nie ma jakiś takich deklaracji, oni nie wnikają w bagaże i w sprzęt przeworzony, co do bramek w Serbii to z tego co pamiętam to na dwóch są bilety i na wyjeżdzie kasa a na jednej bez biletu tylko kasa - całość 13,50 ejro.
Bułgaria winietka 6 ejro a u Turka polecam kartę KGS mając na uwadzę Twoją objazdówkę ( minimalna 25 YTR ) i mi z powodzeniem wystarczyła .

pzdr. :papa:
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007
Re: do Piotrka

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 17.08.2010 16:54

Piotrek_B napisał(a):
Kowal38 napisał(a):Mam pytanie , czy laptopa,kamerę i ap.fotograficzny trzeba wpisywać na granicy tureckiej do jakiejś deklaracji

Turków na cle interesuje tylko i wyłącznie Twój samochód i on będzie wbity do paszportu.
Inne rzeczy ich nie interesują.


Róznie bywa. Na lotnisku znajomi musieli wypakować wszystkie kamyczki, które zabrali z plaży :-))))).
A moja córka dopiero w samolocie przyznała sie, ze tez napchała kamyków i muszelek do walizki. Ale to moja krew. Ostatecznie tatuś ledwo co ciagnął bagaz podreczny po zakupach w strefie wolnocłowej na Dalamanie :-)))))).
Kowal38
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1104
Dołączył(a): 16.04.2004
Turcja/Grecja

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kowal38 » 21.08.2010 10:20

Hejjka! :papa:
Wyjazd za 5 godzin, "Reise fieber" na maksa!
Postaram sie wrzucić podczas podróży parę informacji na żywo , a po powrocie oczywiście pierwsza relacja !
Pozdro dla Wszystkich! :papa: :hut:
zum
Globtroter
Posty: 34
Dołączył(a): 24.08.2008
Turcja do powtórki...

Nieprzeczytany postnapisał(a) zum » 21.08.2010 20:35

Jakimś szalonym pomysłem w tym roku wyjazd zamiast zakotwiczyć w Bułgarii zakończył się w Turcji.
Było: Istambuł - 2 dni (dużo za mało), Kapadocja - 2 dni (dużo za mało), po drodze Tuz Golu, podziemne miasto, Tydzień Anamur na samiutkim południu TR - dla mnie i rodzinki idylla... puste plaże, drobny żwirek, upał... upał... upał... woda sporo ponad 30 stopni.
Cały wyjazd to pełen spontan... zero rezerwacji i zero planu... przejechane ponad 6 tyś. km.
Jak kiedyś CRO mnie zauroczyła, to teraz TR mnie oszołomiła... kraj piękny, cudowny i niezmierzony... ludzie bardzo przyjaźni, w Anamur w znakomitej większości turystami są Turcy, więc taki polaczek wzbudzał sensację (tym bardziej na polskich blachach). W sumie to się nie dziwię bo dojazd z Silifke do Anamur to dosyć karkołomna przygoda. Miejscami jazda dosłownie po placu budowy. A gdzie jest jeszcze stara droga to kto niedawno zrobił prawko lub ma lęk wysokości to lepiej niech się nie wybiera.
Jednym zdaniem... TR jest cudowna i jeszcze muszę ją kiedyś odwiedzić.
---
edit.
A co do karty KGS... niezłe komedie są z tych i system płatności na bramkach. Oni chyba nie uznają gotówki, albo ja nie zauważyłem. Wjazd do Istambułu i zablokowałem bramkę, na szczęście jakieś turek mnie poratował swoją kartą (oczywiście mu zapłaciłem) i wytłumaczył co i jak. Później już z kartą KGS byłem Wielki Pan i z boku patrzyłem jak inni się męczą. Na koniec podróży sam jakiegoś holendra ratowałem kartą bo zablokował bramkę... :D
---
edit2.
teraz doczytałem...
Całkiem przypadkiem w Kapadocji wylądowałem w Goreme w pensjonacie.... no zgadnijcie... UFUK .... to będzie chyba forumowy pensjonat... ;-)
---
edit.3.
policja w Serbii i Bułgari z moich obserwacji to chyba urządza sobie polowania na niemieckich turków. Dosłownie "wyławiają" z jadących pojazdów niemieckie rejestracje i na 99% mają turka na tacy. Jakoś chyba ich tam po drodze nie lubią. Tak samo jest na granicach, nasze paszporty na BG nawet nie otwierali a turków "trzepali" aż głupio patrzeć.
Serbowie podobnie, zdawkowe popatrzenie a paszport i jazda. O dziwo najwięcej przypieprzali się Węgrzy... nawet w bagażnik i do schowków zaglądali, poczułem się jak na wyjeździe na Ukrainę. Ale cóż... podobno polak - węgier dwa bratanki... może szukali szklanki...
jnow2
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 19.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) jnow2 » 22.08.2010 20:21

Witam
Wybieram sie w podobna trase Istambul i Anamur po dradze Kapadocja.Moze napiszesz pare slow o trasie ,gdzie nocowales i za ile,jakie warunik sa w tym pensionacie UFUK (czy to nazwa pensionatu ?) co to sa te karty KGS ...kiedy je kupic i gdzie....czu podobalo Ci sie w Anamur ..gdzie spaliscie - czy warto tak daleko jechac? Wszelkie informacje beda dla mnie bardzo cenne.

Janusz.
zum
Globtroter
Posty: 34
Dołączył(a): 24.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) zum » 22.08.2010 21:10

Karty KGS kupisz przed bramkami na autostradzie. Wjeżdżasz na autostradę, bierzesz "kwitek" z automatu i jak dojeżdżasz do końca (do bramek gdzie się płaci) tam zjedź pokornie na prawo i szukaj budyneczku gdzie kupisz karty KGS. Już z tą kartą jedziesz do bramek gdzie "płacisz" już tą kartą. Odlicza Ci z karty odpowiednią wartość i wszystko wyświetla na małym ekraniku. Jak do bramek podjedziesz bez karty to zrobisz dyskotekę z lampek i włączą się jakieś syreny... przynajmniej ja tak miałem.
W Istambule wogóle nie zwracaliśmy uwagi na jakość hoteliku. Byle co, byle było gdzie się przespać. Wychodziliśmy wcześnie rano, a wracaliśmy ok 22, więc raczej nie potrzebowałem luksusów. Była czysta pościel i łazienka z prysznicem - to mi wystarczyło. Płaciłem chyba ok 35 euro za dobę za 3 osoby (2 dorosłe i dziecko), bez śniadania, bo to już jadłem na mieście.
Z Istambułu do Kapadocji wybrałem drogę wzdłuż Tuz Golu (Słone Jezioro). Poprostu chciałem to zobaczyć i nie żałuję.
Czyli: Istambuł > Izmir > Aksaray > Newsehir > Goreme.
W Kapadocji warto zwiedzić właśnie Open Muzeum w Goreme (Skalne kościoły), Ortahisa, Üçhisar, Zelve i okolice... zresztą tam wszystko jest niesamowite. Warto wybrać się jeszcze do podziemnego miasta w Derinkuyu.
Ufuk to pensjonat. Taki mały rodzinny pensjonacik, nie ma wielkich luksusów, ale jest miło, czysto i przyjemnie. Mnie to odpowiadało. Za 3 osoby chyba było 60 TL ze śniadaniem (ale mogę się mylić).
Później już była jazda na dół do Anamur, po drodze zahaczyłem o Adanę i Tarsus (w sumie jeden pełny dzień).
Anamur... dla mnie bajka z jednego powodu. Brak "zachodnich" turystów. Plaże prawie puste, a jak nie puste to wystarczy podejść pareset metrów i będziesz miał puste. Do zwiedzenia Anamurium. Ja się tam "byczyłem" tydzień. Ceny: 3 osoby ze śniadaniem, pokój z klimą chyba 32 euro.
Musisz wziąć pod uwagę na taki wyjazd jedną rzecz... paliwko niestety mają sporo droższe niż u nas. ON płaciłem ok 3 TL / L (ok 6 zł.) Co prawda zawsze tankowałem na jakichś większych stacjach i zawsze EuroDiesel, ale jakoś nie miałem zaufania do małych "CPN'ów" z tańszą ropą... raz do takiej tylko podjechałem... capiło mazutem na kilometr.
Stołowanie (jakiś obiadek) po wyszukaniu miejsc gdzie jadają Turcy okazuje się całkiem tanie, a napewno tańsze niż w Polsce. Ale stołowanie nie w pobliżu plaż, tylko gdzieś w głębi miasta.
Czy warto jechać tak daleko? to zależy co kto lubi... ja jestem takim "turystą drogi"... czerpię przyjemność z jazdy po nowych terenach, gdzie widzę coś czego wcześniej nie widziałem. Gdyby mnie ktoś tam przetransportował samolotem to straciłbym 75% radości z całego wyjazdu.
Dla mnie warto, bo jest inaczej. Na "dole" nie ma jeszcze tego europejskiego kiczu wśród turystów. Poprostu jest normalnie. Na plaży Turcy częstują Cię owocami i ich obiadkami... to jest jeszcze inny świat. Ale jak wybudują te drogi które obecnie tam "kwitną" to się to stety/niestety skończy...
Wiesz jak to jest... jeden lubi bułki, a drugi woli piekarza córki...
Kowal38
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1104
Dołączył(a): 16.04.2004
Turcja/Grecja 2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kowal38 » 26.08.2010 13:45

Pozdrowienia z Turcji przesyła Kowal
[img][img]http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0810/obraz371d48d.jpg[/img][img]
Był już Stambuł,kąpiele w morzu czarnym w okolicach Akcakoca-Alapli ,obecnie Goreme, a jutro wyjazd do Olympos Beach Treehouses na trzy dni!
2800 km za nami. :hut: :papa:
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007
Re: Turcja/Grecja 2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 26.08.2010 15:18

Kowal38 napisał(a):Pozdrowienia z Turcji przesyła Kowal
[img][img]http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0810/obraz371d48d.jpg[/img][img]
Był już Stambuł,kąpiele w morzu czarnym w okolicach Akcakoca-Alapli ,obecnie Goreme, a jutro wyjazd do Olympos Beach Treehouses na trzy dni!
2800 km za nami. :hut: :papa:



W Olympos to przyda Ci sie Efes w szesciopakach. Taka duchota.
Ale za to w małych sklepikach spozywczych ceny sa niewygórowane.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 29.08.2010 17:22

W zasadzie to nie O Turcji, ale bardziej :roll: DO Turcji, ale może mi wybaczycie, że się tu wtrącam...

Chciałam mianowicie poinformować tych, co o tym nie wiedzą, że :idea: w sobotę 4 września startuje kolejna edycja Rajdu Charytatywnego Złombol, w tym roku kończącego się w Stambule.

Impreza o tyle ciekawa, że aby rajdowicze zostali dopuszczeni do udziału, muszą spełnić warunki zasadnicze, tj.:
*** znaleźć darczyńców na rzecz organizacji wspomagającej domy dziecka z regionu ślaskiego,
*** muszą posiadać pojazdy produkcji komunistycznej, którymi to będą się poruszać w trakcie rajdu.

Autka rajdowe z oczywistych względów jako wiekowe, często są w stanie :roll: :? nie do końca zapewniającym dotarcie do mety. Ewentualne przystosowanie gruchota do trasy obciąża załogę (regulamin zabrania jakiegokolwiek sponsorowania samych uczestników rajdu, ale kibicowanie mile widziane :) ), więc Przygoda 8) zaczyna się jeszcze sporo czasu przed rajdem... A i po drodze niespodzianek pewnie nie zabraknie :wink: :!:

W jednej z tegorocznych ( licznych !) załóg są moje "dzieciaki", jadące specjalnie w tym celu nabytą Nysą.
A to link do bloga "mojej" załogi.

Trzymajcie kciuki, żeby :idea: Nysa po drodze nie odmówiła współpracy i żeby o czasie dotarli do Stambułu trasą wyznaczoną przez rumuńskie i bułgarskie górki...

Jeśli im się to uda, to planują jeszcze kilkudniową odsapkę gdzieś na Galipoli, a potem będą się starali wrócić do domu wciąż sprawnym pojazdem :)

Pozdrawiam serdecznie wszystkich miłośników Turcji :papa:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 29.08.2010 17:41

Nysa, z Wrocławia, pod prąd Nysy na Turczyna się wybiera 8O

Trzymam Danusiu, trzymam kciuki.
Już za sam fakt udziału w takim przedsięwzięciu należą się brawa.

A, z powrotem, będzie już z górki. :D


Pozdrawiam
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 29.08.2010 21:18

dangol napisał(a):W jednej z tegorocznych ( licznych !) załóg są moje "dzieciaki", Trzymajcie kciuki

Ja tam trzymam moooooocno :D I gratuluję TAKICH "dzieciaków" (w tym Waszych prywatnych) :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye



cron
Kilka słów o Turcji - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone