Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kierunek wyspa Lastovo

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
emtomek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 13.02.2005
Kierunek wyspa Lastovo

Nieprzeczytany postnapisał(a) emtomek » 16.01.2014 20:46

Motocyklem na wyspę LASTOVO – lipiec 2013.

W tym roku znowu udało mi się połączyć 2 pasje: wybrzeże Adriatyku i motocykl.
Po kilkunastu kolejnych wakacjach spędzanych na campingach chorwacko-czarnogórskiego wybrzeża Adriatyku zatęskniłem za totalną dziką przyrodą i ciszą, za całodziennym wylegiwaniem się tylko we dwoje na rozgrzanych skałach nad „własną zatoczką”, nad „odkrywaniem nieodkrytgo”. Wiedziałem, że wysunięta daleko w morze chorwacka wyspa, na której pierwszy zagraniczny turysta zawitał dopiero w latach 90-tych (wcześniej za Jugosławii były to strzeżone tereny wojskowe) da mi to o czym marzyłem … z perspektywy czasu powiem że dała :lol: .

Krótką relację zacznę trochę od końca aby nakreślić sytuację i wyjaśnić dlaczego krótką …

Wyprawa miała trwać 16 dni. Zaplanowana była trasa; do zwiedzania wyznaczone miejsca nieznane jak wyspa Lastovo oraz znane i kochane jak Korcula i płw. Peljesac.
W planach był wypoczynek, relaks, zwiedzanie, niemal „wakacje życia tylko we dwoje i do tego na motocyklu”. Byliśmy zapakowani po uszy ale za to samowystarczalni (czyli wolni jeśli chodzi o wybór miejsca noclegowego i żarcia)” …
Ale jak to w życiu bywa człowiek planuje a Pan Bóg się śmieje …

Po kilku dniach beztroskiej wyprawy, kiedy dotarliśmy w najdalszy punkt trasy i w końcu rozpoczęliśmy wylegiwanie się na dzikiej plaży w słońcu, zażywając kąpieli w gorącym Adriatyku - jeden telefon z Polski zmienił błyskawicznie nasze plany … był to telefon ze szpitalnego oddziału ratunkowego. Bardzo bliska nam osoba z rodziny miała śmiertelny wypadek drogowy... Jedyna możliwa decyzja to natychmiastowy powrót do domu … na pogrzeb.
…….

Miałem nie opisywać tegorocznej wyprawy, ale parę fotek zrobiłem i jedna je wrzucę. Jeśli pomogą one komuś w wakacyjnych planach to będzie super.

A wyprawa rozpoczęła się pewnego lipcowego dnia, po 15-tej, po pracy :
Obrazek

Pierwszego dnia po południu dojechaliśmy na spokojnie do granicy ze Słowacją i zanocowaliśmy na polu namiotowym po lewej za Duklą:
Obrazek

Następny nocleg to Węgry – Dunaszekszo, później przejazd przez Bośnię i nocleg na Chorwacji – Omiś:
Obrazek

Następnego dnia rano kierunek na Split - na prom, gdzie czekaliśmy godzinkę w kolejce podziwiając panoramę portu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nastąpił moment „załadunku”:
Obrazek

… i już podziwialiśmy z promu panoramę miasta Split z pałacem Doklecjana:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ten prom zakończył trasę na wyspie Korcula w miejscowości Vela Luka i choć bilety kupione mieliśmy aż na dalszą wyspę - Lastovo, musieliśmy się przesiadać na jednostkę o niższym standardzie i płynącą 2x wolniej:
Obrazek

Widoki jednak niewiele się zmieniły = Vela Luka:
Obrazek

i ujrzeliśmy cel naszej podróży – wyspa Lastovo:
Obrazek

Rozładunek w jedynym na wyspie porcie:
Obrazek
Obrazek

Jak się później okazało wyspa Lastovo z racji niewielkich rozmiarów ( coś ok: 11km x 5km) ma wiele „jedynych miejsc”. Po przejechaniu 8 km jedną z nielicznych na wyspie dróg asfaltowych dotarliśmy do jedynego na wyspie campingu o wdzięcznej nazwie „Skriveni”:
Obrazek

cdn… tzn jeśli chcecie ... :oczko_usmiech:
robert39
Odkrywca
Posty: 66
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) robert39 » 16.01.2014 20:57

Witam

jak wakacje na motocyklu to siadam,
przykro że musieliście kończyć je wcześniej
z powodu takich okoliczności,
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 16.01.2014 21:02

:evil:
Samo życie.
Szkoda. :papa:
Rychu-007
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 68
Dołączył(a): 25.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rychu-007 » 16.01.2014 21:13

Również zasiadam...
krombocher
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 647
Dołączył(a): 07.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) krombocher » 16.01.2014 21:54

Kierunek baaaaaaaaaardzo ok. Chętnie zobaczę, czy przez 9 lat od moich super wakacji na wyspie coś się zmieniło :papa:
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 16.01.2014 22:12

Ja również z chęcią poczytam i pooglądam.
Pozdrawiam
ADAMO_16
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 116
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADAMO_16 » 16.01.2014 22:21

O jasny gwint! Motocyklowa relacja, pisz i foty wklejaj :)
Albino
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 64
Dołączył(a): 24.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Albino » 16.01.2014 22:32

To i ja rozsiadam się wygodnie ! W tym roku jedziemy ( pierwszy raz )na wyspę Vis . :P
AniaJ.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 784
Dołączył(a): 24.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) AniaJ. » 16.01.2014 22:40

Ja też chętnie poczytam :D
Przyznam szczerze, że miałam w planie maila do Ciebie z pytaniami o camping na Lastovie, cieszę się więc że opiszesz i pokażesz o tym tutaj :roll:
Przykro mi z powodu okoliczności powrotu, ale cóż. ..takie życie.

Pozdrawiam i czekam na cd 8)
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 16.01.2014 22:56

emtomek napisał(a):
cdn… tzn jeśli chcecie ... :oczko_usmiech:

Chcecie , chcecie :D i to bardzo.
Pewnie jakieś pytania się też pojawią 8)
Namiary na camp mam , ale kilka rzeczy chciałbym się dopytać.

Ten camp jest położony w pewnej odległości od morza ok 500m , czy od plaży- mnie interesuje miejsce do zacumowania położone jak najbliżej - czy możesz podać jakieś szczegóły...

...i jak jest z prądem na campie - na stronie podają, że jest dostęp - ale jestem ciekaw jaki to dostęp( jaki przedłużacz potrzebny).
Z góry dziękuję
Pzdr
emtomek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 13.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) emtomek » 17.01.2014 12:49

baunty napisał(a):...
Namiary na camp mam , ale kilka rzeczy chciałbym się dopytać.

Ten camp jest położony w pewnej odległości od morza ok 500m , czy od plaży- mnie interesuje miejsce do zacumowania położone jak najbliżej - czy możesz podać jakieś szczegóły...

...i jak jest z prądem na campie - na stronie podają, że jest dostęp - ale jestem ciekaw jaki to dostęp( jaki przedłużacz potrzebny).
Z góry dziękuję
Pzdr


https://maps.google.pl/maps?saddr=Lastovo,+Chorwacja&daddr=Nieznana+droga&hl=pl&sll=42.737399,16.882639&sspn=0.018061,0.027595&geocode=FVJVjAIdKYUBASnnUxzwbxZKEzFADjZTUa0ADw%3BFQwwjAId7aABAQ&t=h&mra=mift&mrsp=1&sz=15&z=15 - pkt.B = dokładna lokalizacja campingu SKRIVENI. Patrząc na zdjęcie po lewej stronie od punktu B całe ranczo to właśnie camp i zabudowania gospodarcze właścicieli oraz ich ogródki :)
Od campu do morza można iść na 2 sposoby:
1. przez krzaczory i dzikie tereny niewielką dróżką - wtedy dojdziesz nad dziką zatoczkę. Podczas naszego pobytu cumowała tam łajba, chyba na dziko. Gościo pontonikiem dopływał do brzegu i z buta pod górę do wioski (ok 1,5 km)
2. przez gaj oliwny koło campu i asfaltem nad zatoczkę cywilizowaną (jest knajpka i oficjalne miejsce na łajby).
Jakieś fotki puszczę wieczorem ...

Jeśli chodzi o prąd ... ja nie korzystałem, ale inni i owszem. Trzeba mieć przedłużacz, bo gniazdka o ile pamiętam są tylko obok budynku z sanitariatami. Na tym budynku jest oficjalne miejsce z rozgałęziaczami do ładowania komórek (gratis). Lodówki też gratis. Namiot można rozbić już kilka metrów od budynku, więc przedłużacz nie musi być długi.
Przed wjazdem na camp po prawej gospodarz przygotowuje teren pod namioty i przyczepy i tam będą chyba gniazdka. Ogólnie camp jest rozwojowy. Prowadzi go wielopokoleniowa rodzina i cały czas rozbudowuje.
kbw
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 186
Dołączył(a): 26.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kbw » 17.01.2014 15:24

To i ja zasiadam. Z radością odbędę wraz z Twoją relacją podróż sentymentalną i powspominam miejsca które odwiedziłam w lecie 2012 r.
emtomek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 13.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) emtomek » 17.01.2014 18:33

Wyspa Lastovo
… jeśli szukasz dyskotek, dużych hipermarketów lub super wyposażonego campu = omijaj to miejsce.
...jeśli chciałbyś zakosztować dzikości przyrody, spokoju i jesteś w stanie znieść niewygody (mało sklepów, mało typowych plaż, jedna stacja benzynowa, kilka knajpek i hoteli) jedź tam.

W sezonie wysp wygląda tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

…a tu woda miała ok. 3m głębokości:
Obrazek

Obrazek
Obrazek

… a tu przez kilka godzin odpoczynku nie spotkaliśmy żywej duszy (w głębi widać Korculę):
Obrazek

Najbardziej rozwinięta infrastruktura na wyspie to okolice portu Uble-Pasadur:
Obrazek
Obrazek

A panorama wyspy na stronę otwartego morza w kierunku Włoch wygląda tak (Skrivena Luka):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
emtomek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 13.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) emtomek » 17.01.2014 18:40

Główne miasto wyspy Lastovo to … Lastovo.
Położone jest na wybrzeżu, ale na zboczu od strony lądu. Nie jest widoczne z morza co w historii tych ziem stanowiło skuteczną obronę przed piratami. Osłonięte położenie domów niestety powodowało zawirowania wiatrów przez co każdy z domów budował specyficzne kominy. Jest to charakterystyczna cecha miasta opisywana w przewodnikach:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

… lansik, a co! :lol: :
Obrazek

Historię tych ziem czuć na każdym kroku:
Obrazek
Obrazek

Fajna śródziemnomorska przyroda:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

drzewo chlebowe:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

centrum Lastovo:
Obrazek

cdn...
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 17.01.2014 19:58

Dołączam do czytaczy i oglądaczy - motocykl i Chorwacja to jest TO 8)

Przykre , że wakacje przerwane (wiem coś o tym :? ) , jeszcze bardziej przykre , że z takiego powodu .
Takie życie . . .

Marzy mi się wakacyjny przejazd motocyklem wzdłuż brzegu Adriatyku . . . kiedyś :wink:


Pozdrawiam
Piotr
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Kierunek wyspa Lastovo
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone